Woensdag 20 December. VOEISDAG EN Z A T U R D A G. N°. 101 Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. AANBESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen 3 Qil PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels A i 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: A R O N N E M E N T S-P R ij S. Per drie maanden f 2.00—Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentie» daags te voren, voor 10 ïire'smoiv Bij deze Courant worden aan ge- abonneerden gratis uitgegeven 55 stuit» Verordeningen betreffende plaatselijke belastingen. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekend dat het aanvullings- kohier der belasting op de honden in deze gemeenteover het loopend dienstjaarop heden voorloopig is vastgesteld en van Maan dag den 18 dezer, gedurende veertien dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzeeden 13 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De BürgemeI'.ster van Zierilrzee maakt hekend dat het kohier voor de belasting op het personeel no. 4 negen maanden regt van deze gemeente, dienstjaar 1865/s den 8 (lezer maand door den heer Commissaris des Konings dezer provincie executoir verklaard op heden wordt verzonden aan den heer Ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering, ingevolge de wet. Afgekondigd te Zierikzee den 16 December 1865. B. C. CAU. Gedeputeerde Staten van Zeeland, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Zaturdag dez 30 Dec. 1865, des voor middags ten 10 ure, dooréén hunner Leden daartoe door hen gecommitteerd in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het llde district van den Waterstaat in een der localen van het provinciaal bestuur te Middelburg onder nadere goedkeuring za! worden aanbesteed Het onBex-hoiiH en het herstel of die vernieuwing- der provinciale "Waterstaatswerken en wegen in Zeeland gedurende 1866 1867 en 1868, in VY perceelen. Deze aanbesteding zal geschieden met inbegrip der vereischte levering van materialen en verder zoo als in het Bestek en de Voor-/ waarden is bepaald. Het Bestek en de Voorwaarden liggen ter lezing aan het locaal van het Provinciaal Bestuur van Zeelandaan het bureau van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat C. Brunings te Middelburg; alsmede bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg Zierikzee Goes Breskens en Neuzen en wijders op alle zoodanige plaatsen alwaar ge woonlijk de Bestekken van Waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den zevenden en derden dag voor de besteding de noodige aanwijzingen worden gedaan terwijl aan bet bureau van den Hoofd-Ingenieur te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs in de arrondissementen voor de werken onder elks ressort behoorende nadere inlichtingen te bekomen zijn. Middelburgden 8 December 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter S. van der SWALME Griffier. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigt dat bij haren Secretaris ter beschikking van belanghebbenden voor handen zijn exemplaren van de volgende Stukken betreffende de Wereld-Tentoonstel ling van Landbouw Nijverheid en Kunst te houden te Parijs in 1867 a. Circulaire b. Het Uittreksel van liet Algemeen Regle ment der Keizerlijke Commissie van 7 Julij 1865 en c Het bewijs van Inschrijving. De Kamer beveelt den Nijveren in haren kring de kennisneming dier Stukken drin gend aan. Zierikzee19 December 1865. De Kamer voornoemd J. A. van der HALEN I, Voorzitter J. C. PILAAR Secretaris. Uit Nieuwediep meldt men van 15 dezer. Heden morgen, terwijl een der En- gelsche stoombooten vee lag te laden geraakte een der ossen van het touw en vloog in onstuimige vaart door de gemeente. Een der brievenbestellers werd door het woeste dier opgenomen en in de hoogte geworpen de man kwam met eene gelukkig niet ernstige verwonding en hevigen schrik vrij. Een wagen hem in den weg gezet wierp hij evenzeer in de hoogte en na nog dezen en genen gelijkelijk opgenomen en meer of minder verwond te hebben wist men het dier magtig te worden. Een afschuwelijke moordaanslag heeft in den nacht van jl. Donderdag te 's Hage op de Mauritskade in het huis bewoond door baron de Wimpfïen secretaris bij het Franseh gezantschapplaats gevonden. Omstreeks te een uur lag de knecht, die naanwlijks acht dagen geleden uit Frankrijk herwaarts was overgekomen en aldaar in dienst getreden, ter rnste toen hij vermeende voetstappen en eenig ander gedruisch in het huis te hooren. Op zijn herhaald geroep van „monsieur Je baron" (bij verbeeldde zich dat zijn heer het zelf was) ontving hij geen antwoord. Hij besloot alstoen zijn bed te verlaten en zich naar boven op de slaapkamer van den baron te begeven. Op den trap werd hij echter verraderlijk aangegrepen er volgde eenige worsteling waarop de onbekende mis dadiger door middel van een dolk den knecht een steek toebragt in den linker schouder, en vervolgens weder ontvlugttegelukkiglijk is de wonde van dien aard dat er voor alsnog geen levensgevaar te vreezen is. Bij onder zoek heeft men voetstappen in den tuin ontdekt zoodat men onderstellen mag, dat de misdadiger van daar in het huis is gekomente meer grond bestaat er voor die onderstelling nog omdat tevens is gebleken dat een glasruit in de keukengrenzende aan den tnin moed willig is gebroken omdat er voetstappen met aarde bedekt op de werkbank in de keuken zijn ontdekt, en eindelijk ook nog omdat men een kaars en eenige lucifers in den tuin gevonden heeft. De politie werd spoedig van de zaak onderrigt, beeft dadelijk een onvermoeid onderzoek ingesteld en men heeft hoop dat men den dader spoedig zal vinden Er zijn zoovele geruchten in omloop omtrent den verinoedelijken dader van liet voorge vallene ton huize van baron von Wimpfïen en opzigtens de arrestatie van den misdadi ger, dat men het geraden acht als zeker mede te deelen dat de politieondanks haar onophoudelijk streven en hoezeer de ontdekking niet verre af meer schijnt te zijn echter voor alsnog niemand deswege is ge arresteerd. De toestand van den verwonde is heden zeer gunstig, Er worden wel eens bijzonderheden van langen leeftijd medegedeeld. De gemeente Boxtel heeft hierin ook een bijzonder voorregt. Zoo wonen te Boxtel gehucht Luissel de tweelingbroeders van der Meydendie den hoogen ouderdom van 85 jaren bereikt hebben. Als men nagaat dat twee- of drielingen meer malen niet te zamen in leven blijven mag men zich te meer verwonderen dat gezegde gebroeders reeds 85 jaren geleefd hebben en beide nog zeer gezond zijn. Tijdens het jubilé hebben zij beiden in de parochiale kerk aldaar nog het jubilé gehouden. De kerk staat ruim 1 uur van hunne woning in welke woning zij van hunne geboorte af te zamen woonden. Ook woont te Boxtel zekere Willem Franken, die 93 jaren bereikt heeft, en meermalen in de week 4 of 5 uren te voet aflegt. Men zou wel een 25tal mannen en vrouwen kunnen noemen die daar reeds den leeftijd van ruim 85 jaren bereikten en nog gezond hun gewoon dagelijksch werk doen. Teregt wordt dan ook Boxtel voor eene der gezondste plaatsen van Noord- Braband gebonden. Dezer dagen is voor den Hoogen Raad der Nederlanden mr. A. H. Gevers als advo caat beëedigd. Daarna zijn de pleidooijen gehouden in de zaak van den schipper D. F. Voordewind eisc.her tegen den staat der Nederlanden wiens schip ten jare 1863 nabij de gemeente Dubbeldam is gezonken naar aanleiding waarvan door hem tegen den staat eene vordering tot schadevergoeding is inge- steldop grond hoofdzakelijk dat de door hem geleden schade het gevolg is van de nalatigheid van den staatom de aanwezig heid van palen aan het Landlioofd aan den staat in eigendom toebehoorende die alieen bij zeer laag water zigtbaar zijndoor een behoorlijk baken te doen aanduidenzijnde dan ook des eischers schip tegen een der palen gestooten. Die eisch is door den advo caat mr. G. Rochussen nader toegelicht en door den lands-advocaat mr. G. M. van der Linden bestreden. Het openbaar ministerie zal 22 dezer conclusie nemen. Musurus Bey ambassadeur van de Porte is met hel geheele personeel van zijn gezantschap uit Londen te Brussel aange komen om de begrafenis des konings hij te wonen. Men meldt uit Harlingen van 15 dezer. Een verschrikkelijke brand heeft heden avond de boerderij van den lieer S. Dijkstra onder Pingjumvernield. Alieen het voorhuis is blijven staan26 runderen en 5 paarden zijn in de vlammen omgekomen. Men verneemt dat Ds. P. H. Hugenholtz or., predikant te Leeuwarden, liet beroep als leeraar bij de Nederl. Hervormde gemeente te Amsterdam heeft aangenomen. Als eene zeldzaamheid kan dienen dat op 11 December 11. in den tuin van den heer J. Pijper, te Beemster nog een partijtje frambozen is gepinkt. Deze frambozen waren van uitmuntende hoedanigheid en zeer groot van stuk. Er is een spreekwoord dat Pasehen en Pinksteren nimmer te gelijk komen. De zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden heeft dit spreekwoord ten eenen male gelogenstraft. Immers zag men dezer dagen hij liet openen der zitting, den deurwaarder, den lieer van Paaschen te gelijker tijd met den requirant in cassatie, den heer chirurgijn van Pinxteren de geregtzaal binnentreden. De Soerabaijasche Courant meldt liet verongelukken van en de brutale plundering en zeeroof, den 28 September jl. gepleegd op de Nederlandsch-indische bark Saijan- maskoort komende van Grissee bestemd naar Bilma aan boord hebbende één stuur man 'een-en-twintig matrozen en zes nassn- giers. In den morgen van gemelde» dag verkeerde dit schip in zinkenden staat, zoodat men besloot ten einde passagiers en lading te redden op liet eiland Tnendoek aan te houden en aldaar op strand te loopen. Daarop ging men in de booten naar gemeld eiland om van het gebeurde kennis te geven en de noodige hulp in te roepen. In plaats van deze te erlangen zag men eene menigte praauwen in zee steken. En nu werd het scllip beroofd van al wat los en vast was tot het laatste stukje koper werd afgehaald. En om wat vlug de ijzeren bouten te kunnen loskrijgen hakte men liet houtwerk aan stukken. Des avonds sloeg de bark geheel uit elkander. De ongelukkige schipbreuke lingen die door geweld nog eenige uit het schip geroofde goederen hadden terug beko men achten het nu niet raadzaam langer op Toendoek te blijven en begaven zich in de booten naar het eiland Raasalwaar men hen (gebruik makende van hunnen ongelnk- kigen toestand) tegen 200 A j 300 eene praauw verhuurde om naar Sumaiiop over te steken. Men verwacht daaromtient nadere berigten. FRANKRUK. Te Genève wordt een zeer interressant proces tot echtscheiding gevoerd. Een jong man uit Genéve had zich onder den naam van baron de Laney bij eene voorname familie te Parijs weten in te dringen. De gewaande baron had het voorkomen van rijk te zijn, hield een tilbury en een groom, en had ook al de manieren der groote wereld. Het gelukte bem de familie X zoozeer voor zich te winnen dat hem de dochter des huizes ten huwelijk werd gegeven. Uit het gevoerde proces nu is gebleken dat de ge-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1