UK 100 atnrdag IB December. 1865 WOENSDAG El ZATURDAG. Besturen en Administratiën Publicatie. Bekendmaking. Geburen-Verhoor. Bekendmaking* Binnenlandsche Tijdingen. Bekendmaking. Buitenlandsche Tijdingen den ge ns en k en PRIJS PER ADVERTENTIES. •'.R. Gewone 12'i, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels d f 1 behalve het zegelregt A BO NN EM E NT S P R Jj S. Per drie maanden f 2.00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'smorg N a t i o n u l e. Militie. Burgemeester en Wethouders tier gemeente Zierikzee. Gelet hebbeude op de bestaande wettelijke bepalingen betrek kelijk de Nationale Militie. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijviug van alle mannelijke ingeze tenen welke op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1847 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeente secretarie van den lsten tot en met den 3lsten Januarij 1866, vau des voormiddags 10 tot des namiddags 4 unr dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of is deze overleden wiens moeder, of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Julij 1850 (Staatstblad no. 44) 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrij ven in Nederland verblijf hield 8. hij van wiens ouders de langstlevende ingezetenen was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling be- hoorcnde tot eenen staat, waar d Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar teD aanzien der dienstpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl, no. 72) dat hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verpligt is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving volgens art 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een inge zeten die geen Nederlander is 2. de in een vreerad rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) 3. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden de moeder of, zijn beiden over leden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem die geen vadermoeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 'b lands gevestigd is in de gemeente t waar hij woont van den buiten's lands wonenden zoon van eenyNeder lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat elk die volgens art 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter bo#en aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven ,en dat bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis zijn vader, of, is deze overledenzijue moeder of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdieu dringend aangemaand aan de op hun rustende verpügting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet ondermeer is bepaald: dat met boete van ƒ25 tot/100 wordt gestraft de overtre ding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tol boete tevens door den regter wordt bepaald datindien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot be taling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor- wenden.zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den '9(1 en Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden aansreplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. ZieriJczeeden 13 December 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Burgemeester. J. P. N. ERMERINS, Secretaris Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekenddat het aanvullings kohier der belasting op de honden in deze gemeenteover het loopend dienstjaarcp heden voorloopig is vastgesteld en van Maan dag den 18 dezer, gedurende veertien dagen ter Secretarie der gemeente, voor een ieder I ter lezing zal liggen ingevolge de wet. Zierikzeeden 13 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders var. Zie- rikzee roepen bij deze op allen die eenig bezwaar hebben in te brengen tegen het voortdurend gebruik als bergplaatsen van brandstoffen der volgende perceelen te weten door WILLEM AKKENAAR: een kelder ender zijn woonhuis aan de Balie wijk B 110. 482 en een pakhuis aan de noordzijde der Nieuwe Kerk wijk B no. 443 en door ANNA van STAPPEN huisvrouw van F. H. HOLLANDER, een pakhuis in de Krepelstraatwijk C no. 193 in deze Gemeente. om op Woensdag den 20 dezer des middags in de Vergaderkamer van het Bestuur ten Baadhuize te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzee, den 13 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat Heeren Commissarissen over deTusschen- school in deze gemeenteeene zitting zullen houden in het lokaal van den hoofdonderwijzer L. KARREMAN op Zaturdag den 23 dezer des namiddags ten vijf ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schooleu worden ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te meldenaangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toe- te zienopgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinderen op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 15 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N ERMERINS gelaten Zierikzee den 15 December 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kenDis van belangheb benden dat Heeren Commissarissen over de Armenschool in deze Gemeente, eene zit ting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gestichtop Donderdag den 21 dezer des avondsten half acht uretot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en wordeh ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst Men meldt uit Brussel van 12 dezer, Het stoffelijk overschot van onzeii geliefden koning is heden avond van Laeken naar het paleis hier ter stede vervoerd. Deze plegtigheid welke tusschen negen en elf ure plaats bad werd door nagenoeg de gansche bevolking bijgewoond. Nimmer zag men de menigte zoo aandachtig en vol eerbiedalle hoofden wer den ontbloot waar de lijkstoet passeerde. Ja waarlijk het was een indrukwekkend en treffend schouwspel dat lang in de berinne ring zal levendig blijven. Nopens bet ongelukvoorgevallen op de werf van den beer Fop Smit, aan den Kinderdijkverneemt men nader dat de persoon genaamd Gerrit en niet Cornells Vlot gelukkig niet dood is gevallen. Bij zijn val bekwam hij eene ernstige hoofdwond en brak hij een arm. Hoewel aanvankelijk zorgelijk bestaat er echter alle hoop dat hij weder herstellen zal. Men schrijft uit Groningen „Het draineeren van landerijen neemt in deze provincie zeer toe maar vindt in Friesland betrekkelijk weinig navolging. De hoofdoorzaak daarvan is te zoeken in het grondbezit daar de landerijen in Friesland slechts door de gebruikers als huurdershoogstens voor zeven jaren en in Groningen door beklemde meiers worden bezeten. De huurder in Friesland is niet zekerdat hij zijne aan drainage bestede onkosten zal terug krijgen onbekend als het hem isof hij als de drainage gunstig begint te werken nog huurder zal zijn. Genoemde wijze van droog legging is in Drenthe zoo goed als onbekend en toch zou zij op de lage groenlanden hoogst nuttig zijn. Jammer dat de Drentsche boeren zoons niet eens in andere provinciën het landbouwbedrijf nagaan Er zijn er genoeg die de daarvoor vereischte kosten ruim kunnen betalen en wat zij voor dat zien uitgaven kregen zij door na te doendubbel weêr. Van daar, dat, als een Groniger boer in Drenthe een erf koopt of huurt al de oplettende boeren van het durp van hem leeren en zulks al spoedig iu de wijze vau bouwen, zaaijen enz. zigtbaar wordt. De minister van justitie, ad interim belast met het beheer van het departement van finantien heeft ter kennis van liet algemeen gebragt datvolgens mededeeling van het muntcollegievoortdurend vele val- sche halve guldens en enkele valscbe guldens in de circulatie worden aangehoudenen waarschuwt uit dien hoofde een ieder om zich niet door aanneming van zoodanige stukken schade te berokkenen. De hier bedoelde valsche stukken zijn te herkennen aan de volgende kenteekenen1. de middellijn is iets kleiner dan die vau echte stukkenhebbende de echte gulden eene middellijn van 28 en de echte halve gulden eene middellijn van 22 strepen2. liet ge- wigt van de valsche guldens is ruim 2 wig. tjesen dat van de halve guldens ongeveer 1 wigtje te ligt (het wettige gewigt van dia specien is 10 en 5 wigtjes)3. de letters van de valsche stukken zijn dikker en als gevloeidterwijl de vlakke gedeelten der stukken mat zijn en niet zoo glad als die van de echte stukken 4. de rand van de valsche stukken is minder diep ingegroefd dan die van de echte, terwijl veelal de ingroevingen niet loodregt staan op de platte vlakken der stukken. Het Staatsblad no. 133 bevat een ko ninklijk besluit van 6 December 1865 houdende de volgende bepalingen nopens de verzendingen van geld door middel van post wissels tusschen Nederland en Belgie Art. 1. Tusschen Nederland en Belgie zal gelegenheid bestaan tot het verzenden van geld door middel van postwissels af te geven door en betaalbaar te stellen op de postkantoren in de beide landen die daartoe in gemeen overleg tusschen de Nederlansche en Belgische postadministratien zullen worden aangewezen. Ars. 2. De postwisselsbij het vooraf gaande artikel bedoeld zullen tot geen hooger bedrag dan van 100 of van de daarmede overeenstemmende som van fr. 211.64 cs. worden afgegeven. Art. 3. Voor elke geldverzending naar Belgie zal van den nemer van den postwissel bier te lande een regt worden ingevorderd van tien cents voor elke vijf gulden of voor een gedeelte van vijf gulden. Art. 4. De minister van justitie ad interim belast met bet departement van finan cien wordt gemagtigd tot het nemen dei- verdere maatregelen die tot de uitvoering van het postverdrag met Belgie, in liet hoofd dezes gemeld vereischt worden. Art. 5. De bepalingen van dit besluit komen iu werking te rekenen van 1 Jan. 1866. Uit Alkmaar meldt men van 11 dezer. Gisteren avond ontdekte men dat twee be woners van het huis van arrest alhier dat gesticht waren uilgebroken. Een hunner werd ontdekt toen hij zich nog op het dak achter den schoorsteen bevond doch door dien de aandacht der zoekenden geheel op dezen gevestigd was, werd den andere, die zich toen ook nog op het dak bevond de gelegenheid verschaft om onbemerkt te ont komen. Doch ook de vrijheid van dezen was van korten duur. Nadat hij met veel inspanning Purroerende had bereikt ont waarde hij het gemis van zijne portemonnaie enzonder geld ook zonder moed zijnde zocht hij daar de politie op en deed een ge trouw verhaal van zijne vrijheid van een half etmaal. Het volgende laat zich denken. Naar men verneemt is de heer van der Maaden concessie verleend voor een sp oorweg van Amsterdam naar Rotterdam via Alphen en zijn de voor den aanleg benoodigde kapi talen bereids in Engeland bijeengebragt. Zondag zal de nieuwe koning van Belgie te paard zijn intogt houden in Brussel eene wapenschouwing houden over de bur gerwacht en het garnizoenen daarna in eene vereenigde zitting der kamers den eed op de grondwet afleggen. DUITSCHLAND. De ondste bewoners van Berlijn her inneren zich nietdat een huwelijk in het koninklijk paleis met zoo grooten luister is

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1