Zaturdag 2 December. If0. 96 1865 WOENSDAGEN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Aanbesteding. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen f 56 28»/» 76»/» 58 24"/,, PRIJS DER ADVERTENTIE N, Gewone 12'4 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels f 1 behalve het zegelregt i VERSCHIJNT: ABONNEMENT S O R Jj h. Per drie maanden f 2.00—Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10'ure'sin org u.(30 min. Burgemeester en WethOüdeks van Zie- rikzee zullen op Woensdag den 6 December eerstkomende ten 12 ure des middagsop het Raadhuis aanbesteden Het verdiepen van de HAVEN, Hij den Zaagmolen ..de Zwaluw." De locale aanwijzing zal plaats hebben op Zaturdag den 2 December te voren des voor- middags ten 9 ureterwijl inmiddels inlich- tingen te bekomen zijn bij den gemeente bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar van Donderdag den 30 dezerter gemeente-secretarie tegen betaling van 20 cent. Zierilizee den 28 November 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Provinciale Geldleening van f 525,000 (Derde gedeelte.) Besluit van den 24slen November 1865 no. 7 nopens de te doene geldleening van 30,000 derde gedeelte der geld leening van 525,000 ten laste van de provincie Zeeland. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gelet op het besluit der Staten van den 8,te° November 1862, no. 5, en op het daarbij vastgesteld plan eener geldleening van f 525,000 ten laste der provincie Zeeland, opgenomen in het Provinciaal blad van 1863 ODder no. 24 alsmede op het besluit der Staten van den 8ste0 Julij 1864, no. 20, op genomen in het Provinciaal blad van dat jaar, onder no. 74, en op hun besluit van den 10 November 1865 no. 3 Besluiten: In voldoening aan art. 4 van bovengenoemd plan van geldleening ter kennis te brengen van belangstellenden 1. dat in genoemde geldleening kan worden ingeschreven voor dertig aandeelen elk van een duizend gulden tegen eene jaarlijksche rente van vier en een half ten honderd, in te gaan met den eersten Januarij 1866 2. dat de termijn voor het inleveren der in- schrijvingsbilletten is bepaald van af Don derdag den 21ste" December 1865 tot en met Donderdag den 28,ten December 1865 (zon- en feestdagen uitgezonderd) des voor middags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 3 ure 3. dat de inschrijvingsbus en billetten in het openbaar zullen geftpend worden op Don derdag den 28sten December 1865 des namiddags ten drie ure in de raadzaal van Gedeputeerde Staten 4. dat het bedrag der ingeschreven aandeelen, voor zoo veel die zijn aangenomen moet overgestort worden bij den heer Betaal meester te Middelburg in de acht eerste dagen der maand February 1866 op de gewone kantooruren en dat de quitantiën van storting uiterlijk op den vijftienden dier maand moeten overgebragt zijn ter provinciale griffie in handen van den com mies D. Jebas belast met de comptabiliteit, die daarvoor het in art. 7 van het plan bedoeld renversaal zal afgeven 5. dat exemplaren van het plan der geldleening van f 525,000 waarvan de onderwerpelijke deelmaakt kosteloos verkrijgbaar worden gesteld bij genoemden ambtenaar [op franco aanvrage. Dit besluit zal worden geplaatst in het Provinciaal blad van Zeeland buitendien bij wijze van openbare aankondiging in de Staats- Middelburgsche- Goessche- en Zierikzeesche couranten alsmede in het Sluissche Weekblad en in het Algemeen Nieuws- en Advertentie blad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Middelburg, den 24sten November 1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. Uitgegeven den 25 November 1865. De Griffier der Staten van Zeeland S. van der SWALME. {Niet officieel gedeelte) Openbare Haadsvergaderlng; gehouden «e Zierikzee den 20 november IS65. Voorzittermr. B. C. CAU. Secretarie, mr. J. P. N. ERMERINS. Present al de leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Worden medegedeeld 5 missives van Gedeputeerde Staten houdende a. terugzending raadsbesluit tot afschaffing van plaatselijke belasting als onnoodig b. goedkeuring raadsbesluit tot in gebruik geving van ga- meentegrond cidem tot het beschikken uit den post van onvoorziene uitgaven 1865 d. idem tot het verleenen van subsidie aan het Roomsch Catholieken Evangelisch Luthersch Armbestuur voor 1866 e. terugzending der goedgekeurde begrooting der Schutterij voor 1866 welke allen voor kennisgeving worden aangenomen. Wordt gelezen een request van K. A. van Langeraad en H. van Dijke, verzoekende, dat in dit jaargetijde in de Regenboog straat nog een licht geplaatst worde daar het aldaar des avonds stik donker is en te kennen gevende, dat, de straatpad en weg aldaar aan een modderpoel gelijk is waarin zij voor ziening vragen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten dit te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, om daarop te beschikken na gehoord te hebben de commissie voor de straatverlichtingen de commissie van fabricage. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen dat het suppletoir kohier voorden hoofdelijken omslag van 1865, van heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terug ont vangen. Wordt gelezen eene missive der Commissie voor de Onder linge Waarborg-vereeniging van arbeiders, verzoekende de jaarlijksche toelage van 100. Wordt besloten deze te verlee nen, en te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven 1866, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Wordt op daartoe gedaan verzoek remissie van hoofdelijken omslag over 1865 verleend aan den heer J. f. Neeb voor 2 maanden ad ƒ2,45 aan den heerjh.mr. M. J. Schuurbeque Boeijevoor 4 maan den ƒ39,20 aan den heer jh. J. L. de Jonge voor 4 maan den ƒ39,20; aan den heer jh. W. M. H. de Jonge, voor 4 maan den f32.67 aan den boedel van wijlen Vrouwe H. de Jonge, geboren van Breugelvoor 7 maanden f 68.60 A. Viersma geboren Noletvoor 4 maanden ƒ6 53a. Op het verzoek van den hoofd-onderwijzer L. Karreman om aan den kweekeling Razelïus op zijne school werkzaam ƒ50, in plaats van 25, als toelage toe te kennen, wordt gunstig beschikt en zulks te rekenen van 1 Decemberonder goed keuring van Gedeputeerde Staten. Wordt gesteld in handen der heeren jh. de Jonge dr. Goemans en Landsknegt, de rekeningvan het burger-weeshuis over 1864 en de begrooting voor 1866, tot onderzoek en praeadvies. Wordt golezen een concept voorstel van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de ambtenaren der plaatselijke belastingen, wier betrekkingen met Mei e. k. worden gesupprimeerd, strekkende tot het verleenen van eervol ontslag op 1 Mei e. k. en om aan de ambtenaren G. de Vries en H. de Voogd, de laatste tevens portier toe te kennen een wachtgeld, ten bedrage van 23 hunner jaarwedde, onder gehoudenheid om tot op 70jarigen leeftijd bij te dragen aan het pensioen- en weduwen fondsvan gemeente ambtenaren: aan de ambtenaren tevens portiers, Neerhout en Paasse toe te kennen, een wachtgeld gedurende den tijd van 5 jaren; het eerste jaar bedragende 2/3 hunner jaarwedde en dar, telken jaren >/5 minder met het genot van vrije woning tot dat over die gebouwen anders zal zijn beschikt zullende echter dit wachtgeld ophouden zoodra zij eene betrekking erlangen waaraan eene jaarwedde van ƒ300 of meer verbonden is den commies van der Have in dienst te houden daar voor de werkzaamheden voortspruitende uit de verordening tot invor dering van den hoofdelijken omslag en nog andere diensten een ambtenaar noodig is tegen genot zijner tegenwoordige jaar wedde en voorloopig vrije woning. Wordt besloten dit ter secretarie ter visie van de leden te leggen, en in eene volgende vergadering hierop te besluiten. Komt in behandeling het rapport der commissie van mid delbaar onderwijs. De Voorzitter geeft te kennen dat Burge meester en Wethouders, wenschen op te heffen, overeenkomstig het voorstel dier commissie het gymnasium zooals het nu be staat in 2 afdeelingen onder koninklijke goedkeuring de Latijnsche school te behouden met 1 lector en eer. school van gemengden aard op te rigten in den geest zooals door de commissie van middelbaar onderwijs wordt voorgesteld. Bur gemeester en Wethouders wenschen in het algemeen het gevoelen van den Raad hierop te vernemen, om later een voorstel te doen. De heer van der Grijp kan zich in het algemeen met de denk beelden der commissie vereenigendoch had met leedwezen gezien dat de post van Natuur- Schei- en Werktuigkunde voor memorie is uitgetrokken en vraagt inlichting of er in de Natuurkunde geen onderwijs zal gegeven worden- De Voorzitter en mr. Fokker geven hierop te kennen dat alleen in het project is opgenomen, datgene waaraan op dit oogenblikbepaalde behoefte bestaat. Voor dergelijke rubriek is zser veel noodig. Het behoort echter onder een schema van de school omdat het onder de vakken is opgenomen maar naar hun inzien bestaat daaraan nog geene directe behoefte. De heer van der Grijp acht het beter dit nu te regelen Men stelt zich z. i. de zaak te uitgebreid voor. Mod heeft er geen afzonderlijke localen of instrumenten voor noodig; een weinig materieel zou voldoende zijnhij wenscht ook liever thans een onderwijzer op te roepen dan later. Hierover ontstaan nog nadere discussien waaraan de heeren Zuurdeeg jhr. de Jonge mr. Fokker en den Voorzitter deelnemen. De heer Koole wenscht ook het boekhouden bij de vakken op te nemen. Na nog eenige discussien licht mr. Moolenburgh het ge voelen der commissie van middelbaar onderwijs nader toe. Het voorstel van den heer v. d. Grijp om natuur-schei- en werktuigkunde positief in de leervakken op te nemen wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Wordt voorts in omvraag gebragt het voorstel betrekkelijk het behouden der Latijnsche school, hetwelk wordt goedgekeurd met eene stem tegen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Op 27 November jl. hield liet Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid weder eene maandelijksche vergadering die door 39 leden benevens één geïntroduceerde werd bijgewoond. Na het lezen der ingekomen stukken, werd door den Voorzitter berigtdat het Bestuur der Industrieschool is teruggekomen op het besluit tot opheffing en de zaak als geschorst zal beschouwen tot zich meerderen lust tot deelneming aan de lessen mogt openbaren. Vervolgens kwijtte de Commissie belast met het opmaken van een verslag omtrent de Teeken-Herhalings-en Industrie-school zich op loffelijke wijze van hare taak. Hierna doet de Voorzitter nadere mede- deeling omtrent de chemische slangen en voltooide diedoor verbranding van eenige slangen door z. ed. zelve vervaardigd waarna eene zeer belangrijke redevoering werd uitge sproken over het verband tusschen het Dieren- en Plantenrijk. In de pauze waren ter bezigtiging gesteld zeer schoone proeven van druk- en bindwerk van de heeren P. de Looze en S. Ochtman een gazogiéns benevens teekeningen met prijscourant van voorwerpen vervaardigd in de terra-cotta fabriek te Utrecht, die nog gedurende 8 dagen hij W. Kanaar voor do leden blijven geëxposeerd. Wij vernemen dat Zondag morgen 11. op het stationsplein te Zwolle den goederen besteller Meulenbelt door een paard hetwelk hij vooraf geplaagd had de geheele onderlip is afgebeten. De ruwe man raapte de op den grond gevallen lip op en stak zein een stuk papier gewikkeldbedaard in zijn zak zonder dat men hem tot lieden er toe beeft kunnen bewegen zich aan heelkundige behandeling te onderwerpen waarvoor het trouwens nu ook te laat zoude zijn. -Men meldt uit Oss van 27 dezer. Onlangs werd gewag gemaakt van een deser- teur-strooperdie zich in deze environs ophield en in weerwil van alle moeite maar niet kon worden ingepaktbenevens van den fameusen eed door de maréchaussees en de veldwachters gezworen dat geen scheermes hun aangezigt zon raken tot dat die deserteur-strooper binnen zou zijn. Sedert dat berigt is de zon al een vijftig maal op- en ondergegaan en hebben de policie-beambten dag en nacht in het veld geloopen en gelegen doch zij kwamen altijd waar onze deserteur even te voren was ge weest kortomde strooper verheugt zich nog steeds in de heerlijkste vrijheidwordt door de landlieden gefêteerd en knapt menig haasje zelfs in het bijzijn der heeren jagt- liefhebbers die schik hebben in den vluggen guitmaar geen medelijden koesteren met de borstelige aangezigten der politie-beambten. Onverdroten blijven de ijverige handhavers der wet den deserteur-strooper achtervolgen daartoe aanhoudend aangespoord door deu met een zeldzamen ijver bezielden aanvoerder der maréchaussées in deze provincie. Te Antwerpen had Zondag middag een kluchtig vooral plaats. De stuurman van een Amerikaansch schip had zijne gage ontvangen ten bedrage van ongeveer 1000 francs. Zooveel geld bezittende wilde hij er eene grap mede hebben. Hij wist een bord te bekomen waarop men met groote letters in het Vlaamsch las: „ik neem 40 cent voor een franc." Al de winkeliers van het Bassin beijverden zich hem geld te bezorgen teneinde van een zoo prachtig disconto te profï- teeren. Toen nu de stuurman na dezen wisselhandel van een zak met ongeveer 30 francs in kopergeld voorzien waswierp hij van den inhoud met handen vol toe aan de hem omringende straatjongens en vermaakte ziel? zeer met de woede waarmede zij elkander d.. aardig buitenkansje betwistten. De policie kwam tusschenbeide en bragt den Yankee naar zijn logement. DUITSCHLAND. Te Potsdam is mevrouw von Bredow op 22 November door den jury veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstrafdewijl zij een vreemd kind als het hare aangenomen en als zoodanig op nieuw heeft doen doopen. FRANKRUK. In het departement de l'Eure heeft zich een troep wolven vertoond en eene kudde

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1