If°. 94 ^atstrdag 25 November. I0EISDAG El ZAÏURDAG- Besturen en Administration Kennisgeving. Bekendmaking. Gebur en-Verhoor. Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen H?wi^xrj.-;iaiKiaonA jynTarrir-atg PRIJS PER APVERTENTIEN. Gewone 12'f2 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels if 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT: ABONNEMENTSPRIJS. Per drie maanden f 2.00Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinoro De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op "Woensdag den 29 dezer maand, des namid dags ten zes ure op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-raad aal gehouden worden. Zierikzee, den 22 November 1865. De Burqerneester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zt'c- n/czee achten het nuttig bij de naderende op- stalling van het rundvee de aandacht der veehouders nogmaals te vestigen op de van hooger har.d medegedeelde voorzorgmaatre gelen ten einde besmetting van bun vee door den typhus zooveel doenlijk tegen te gaart of, wanneer de ziekte zich mogt openbarenhare verbreiding zoo mogelijk te keeren. Die voorzorgmaatregelen zijn te meer noodig omdat deskundigen vreezen dat wanneer de ziekte zich vertoont op de stallen inzonder heid zoo die bedomptlaag onzindelijk en overvuld zijn het karakter der ziekte thans niet kwaadaardigkwaadaardig kan worden. Grootere sterfte onder het aangetaste vee dan tot dusver plaats had zou daarvan het gevolg zijn. De getrouwe nakoming der volgende punten wordt daarom door deskundigen aanbevolen 1. De stallen moeten zoo luchtig en frisch mogelijk gehouden worden. Lachtververschiag en zindelijkheid zijn niet enkel krachtige middelen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan waar zij zich reeds heeft ontwikkeld maar vermin deren ook de vatbaarheid der dieren voor besmetting en maken het karakter der ziekte en haren loop minder kwaad aardig. "Waar de inrigting der stallen niet mogt beantwoorden aan die eischen is het in het belang der veehouders zooveel mo gelijk de noodige verbeteringen aan te brengen of, waar het kan nieuwe stallen in te rigten zoo als hier en daar reeds gedaan is of wordt. 2. Daar bij het schorsen van den publieken koop en verkoop van rundvee veehandelaars en slagters hunne inkoopen in de stallen zelve zullen doen is het noodzakelijkdat de veehouders met de grootste oplettendheid en voorzigtigheid toezien wie zij op hunne stallen toelaten opdat niet door deze personen besmetting worde aangebragt. 3. Het vee behoort met de grootste zorgvuldigheid behandeld te worden. De vatbaarheid der dieren voor ziekte is vol* gens deskundigen veel geringer wanneer hunne voeding en verpleging niet te wenschen laat. 4. Het vee behoort dagelijks naanwkeurig nagezien te worden. Zooveel mogelijk geschiede dit door veeartsenmaar ove rigens door den veehouder zeiven of door iemand der zijnen die niet met ziek vee in aanraking komt. Ka de opstalling van het vee is zulk een geregeld en dagelijks toezigt beter en gemakkelijker uitvoerbaar, dan tot dusverre in de weiden. Het groote voordeel van dat geregeld en dagelijks nazien I van elk stuk vee is hierin gelegendat daardoor den veehouder de eerste verschijnselen van het uitbreken der ziekte niet ontgaan en hij waar zich een spoor van ziekte voordoetonmiddelijk de noodige maatregelen van voorzorg 1 kan nemen. b. Die maatregelen zullen in de eerste plaats moeten bestaan in het oogenblikkelijk afzonderen van het verdachte vee en het dadelijk ontbieden van een veearts ten einde het dier te onderzoeken. Met dezen zullen dan verder de noodige maatregelen zijn te beramen. 6, Het zal noodig zijn dat de veehouder zorge voor gelegenheid' om ziek of verdacht vee terstond af te zonderen van den ge zonden koppel. In plaatsen, waar ten dien einde stallen zijn of zullen worden gebouwd, bestaat voor de afzonderlijke veehouders wel minder noodzakelijkheid, om ieder voor zich daarvoor te zorgen, maar is dit toch iu geenen deele onnut. 7.Zoodra op eenen stal zich een ziektegeval vertoont, onder- werpe men dien stal en de daarin zich bevindende dieren aan eene besmettingwerende behandeling. Vermits evenwel daarbij met oinzigtigheid behoort te worden gehandeld opdatinzonderheid door de beroolcing van de sialleu den gezonden dieren geene schade worde aangedaan zal het raadzaam zijn dat de veehouder daaromtrent den raad van eenen veearts inwinne en kenni9 neme van hetgeen 'en dien opzigte van bevoegde zijde ter algemeene kennis gebragt is of zal worden. Zierikzee den 22 November 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze allen op die eenig bezwaar hebben in te brengen tegen het voortdurend gebruik der navolgende panden tot bergplaatsen van Steenkolen in deze ge meente op de daartoe ingediende verzoek schriften van den heer H. A vak IJSELSTEIJN het pakhuis in de Sint Domusstraatwijk D no. 301 en van DANIëL SCHIPPERS; het pakhuis aan de Oostzijde der Breedstraat wijk C, no. 297 en een daarnevens gelegen kelder no. 296- om op Woensdag den 29 dezer maand, des middags ten twaaljure in de gewone vergader kamer van het bestuur te verschijnenten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zierikzeeden 22 November 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigt dat van heden gedurende 14 dagen in hare gewone vergaderkamer ter inzage liggen Staten van den in- uit- en doorvoer ge durende de maand September 1865. Zieri/czee den 23 November 1865. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJNVoorzitter. J. C. PILAAR Secretaris. Zierikzee 24 November. Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de dienst doende schutterij alhier toegekend aan H. W. Mulock Houwer, kapit.-komm.M. L. Voorloop serg.-maj. D. J. P. Jacobi korporaaleo P. O. van do Velde Olivier, muziekant. Aan het departement van buitenlandsche zaken is van wege het Russische gezantschap te Amsterdam het volgende uittreksel mede gedeeld uit het Journal de St. Petersburg van 5 October 1865 no. 223. „In verschillende dagbladen en zelfs in officiële stukken heeft "men in het buiten land verspreid dat de veeziekte die tegen woordig in Engeland heerscht daar zou zijn ontstaan door den invoer van runderen uit de haven van Reval afgezonden. Naar aanleiding eener gehouden enquete ten gevolge van het daartoe gegeven bevel door z exc. den minister van financien om den gezondheids toestand na te gaan van den veestapel in Esthland en tevens op te geven het getal beesten naar Engeland gedurende het jaar 1865 uitgevoerd, zijn wij in staat om tegen de verkeerde mededeelingen der buitenland sche organen de volgende bepaalde feiten over te stellen. Sedert 1859, het tijdstip waarop zich in Esthland eenige afzonderlijke gevallen der ziekte hebben voorgedaan ver oorzaakt door den invoer van ossen uit de Ukraine, heeft er in deze provincie volstrekt geene veeziekte gewoedterwijl de gezond heidstoestand van den veestapel ddar uitmun tend is. In den loop der maand Mei 1865 zijn door de stoomboot Tonning uit Reval naar Engeland uitgevoerd 321 ossen 331 schapen en 3 paarden die door geenerlei ziekte waren aangetast." Onder de gemeente Wassenaar hebben zich gevallen van runderpest voergedaan. Uit Dirksland meldt men van 20 dezer. Heden is de besmettelijke veeziekte in Som- ipelsdijk uitgebroken in twee nieuwe stallen van C Joppe en A. van der Sluis. Bij ieder is een rund aangetast. De raad heeft besloten tot oprigting van een ziekenloods, waarheen de aangetasten zullen worden vervoerd. Er heerscht thans te Rotterdam eene baitengewone diukte met het aan- en door voeren van vee sedert dit de iijn van afsluiting mag passeeren onder anderen wordt uit Noord-Braband veel vee per stoomboot aangevoerd, hetwelk onder be hoorlijk geleide van politie-agenten en stede lijke ambtenaren naar de buitenlandsche stoom- booten of naar de tot berging aangewezen stallen wordt geconvoyeerd. Men meldt uit Brake! van 19 dezer. De zucht tot landverhuizing naar Noord- Amerika begint zich hier meer en meer te openbaren. Gisteren vertrok het vijfde huisgezin derwaarts, zoodat er reeds 21 personen binnen den tijd van een half jaar uit deze gemeente derwaarts zijn gegaan. L. Vrijdag middag ten 12 ure, werd op het plein van de kazerne der mariniers te Helder in tegenwoordigheid van de troepen van het garnizoen aan een tamboer der mariniers voorgelezen het door den krijgsraad over hem uitgesproken vonnis tot eene ge vangenisstraf voor den tijd van vijfjaren, te ondergaan in de gevangenis te Leyden. De veroordeelde heeft voor eenigen tijd zich deze zware straf op den hals gehaald toen hij zich in drift tegen zijnen sergeant-majoor en fourier verzette en hen met een mes verwon dingen toebragt. Dl. Zondag heeft te 's Hage op eeue der onderofficierskamers van het regemeut grenadiers en jagers een onderofficier van de vesting-artilleriedoor een ongelukkig toevalaan een onderofficier van het regenten! grenadiers en jagers eene zeer gevaarlijke verwonding boven het' hart toegebragt. De verwonde is on middelijk naar het garnizoens hospitaal overgebragt. Dezer dagen ontdekte een schildwacht die op post stond voor het Boorhuis nabij de Maliebaandes avonds in de nabijheid eenig onraad. Hij ging daarop af, maar werd met ongebluschte kalk bestrooidzoodat hij niets kon zien maar naar het hospitaal moest worden vervoerd. Men vreest dat hijj een zijner oogen zai verliezen. DUITSCHLA ND. Dezer dagen zijn te Berlijn 18 kisten uit Japan aangekomen bestemd voor den koningzij bevatten geschenken van den Taikoen, onder welke zich, naar men verneemt, zeer kostbare voorwerpen bevinden. - Te Dublin is de agitatie weêr zeer vermeerderd door de versterking der garni zoenen. Naar men uit Thebe berigt is de dili gence tusschen die stad en Chalais op den 6 dezer door roovers overvallendienzelfden dag werd de postkar in de nabijheid van Kalamatta aangerandeen passagier bij die gelegenheid van zijne vrijheid beroofd heeft men gedwongen aan zijne familie te schrijven, dat zij hem 25,000 drachmen als losgeld moet zenden indien zij hem levend wil terug zien. Uit Konstantinopel meldt mc-n dat de chef der Montenegrijnen die zich in gemelde hoofdstad bevondop de openbare straat is gedood. De Vossische Zeitung- meldt, dat aan prinses Alexandrine door hare moeder prinses Marianne der Nederlanden eene huwelijksgift van 7 millioen thaler (12'/4 millioen Neder!. Cour.) is geschonken benevens eene bezitting in Silezie. Te Aleppo is de cholera geheet ver dwenen. In Mesopotamie daarentegen heerscht die ziekte op vreeselijke wijze; te Orfa b. v. werden voor eenige dagen 150 a 200 inwo ners per dag door de cholera weggerukt. Uit Lemberg wordt gemeld dat bij gelegenheid van verkiezingen van leden van den landdag zoodanige rustverstoringen zijn voorgevallen dat de militaire magt de strijdenden met geweld uiteen heeft moeten jagen. De aanleiding daartoe was deze De Polen stemden voor Goluchowskido Ruthenen en Israëlieten voor Rodakowski van woorden kwam men tot daden en weldra ontstond voor het bareau der verkiezingen een allerhevigst straatgevechtwaaraan alleen door kracht van wapenen een einde kon gemaakt wordende tusschenkomst der policie bleek ten eenenmale vruchteloos te zijn. FRANKRIJK. Volgens l'Opinion nationale heeft het aantal cholera-sterfgevallen te Parijs gedu rende de maand October 4200 bedragen. De heer Richardadjunct-maire van Tours ïn Frankrijkis door het hof van Orleans veroordeeld tot eene maand gevange nisstraf en duizend francs boetewegens fraude bij de verkiezingen. Het hof heeft verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. De Standard wil dat de regering vol doe aan het verzoek der handelaren van Hong Kong en Sanghae en eene vloot naar C'uina zendeten einde de zeeroovers zonder medehulp van China te bestrijden. De heer Léon Plée beschouwt in Le Siècle de houding door Spanje tegenover de staten van Zuid-Amerika aangenomen en

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1