N°. 90 X at li r dag 11 November. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Brandschouwing. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 16 zegels i. f 1 behalve het zegelregt_ VËBSCM1JNT: A B O /V N E M E JV T S-P R Ij S. Per drie maanden 2.00Franco per post 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 ure 'sinor» Burgemeester en Wbthouders van Zie- Gelet op art. 30 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente, afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de Ingezetenen Dat door heeren Brandmeesteren alhier op Maandag dsn 13 dezer maand en volgende dagen eene iie Itrandsclion- wiiig in de huizen der Ingezetenen zal plaats hebbenals maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder nitgenoodigd om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningenpakhuizen en bergplaatsen te verleenen. Zierikzeeden 6 November 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fang. Secretaris LOEVVER. Inspectie op de Ploedplanken. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de Ingezete nen dat op Woensdag den 15 dezer maand eene Scape-eUD" ojs «e* Wloedplanfeeii in deze gemeente zal worden gehouden en wordt mitsdien een ieder uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der Inspectie, be hoorlijk gesteld gereed te houden ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalati- gen bij de plaatselijke verordening opgelegd. Zierikeee den 6 November 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Koninklijke Wederlandsche Marine. Aan personen welke genegen mogten zijn zich in Zijner Majesteits Zeedienst te verbin den wordt ter kennis gebragt dat daartoe gelegenheid bestaat aan de verschillende kan toren van aanneming der Marineonder de navolgende nieuwe zeer voordeelige voor waarden als'zijnde de premien en aanbreng- gelden tijdelijk verhoogd to Amsterdam, op 's Rijks Marine-Werf; te Rotterdam, in den Houttuinte Viissin- gen op 's Rijks Marine-Werf te Willems oord op 's Rijks Marine-Werf; te Hellevoet- sluis op 's Rijks Marine-Werf. De premien en aanbrenggslden voor vijf jaren zijn bepaald als volgt Voor scheeps-onderoffieieren 90 premie en f 20 voor den aanbrengerof per jaar f 18 premie en f ft aanbrenggeld. Voor matrozen lsto klasse f 90 premie en f 30 voor den aanbrenger, of per jaar f 18 premie en f 6 aanbrenggeld. Voor matrozen 2de klasse f 65 premie en f 25 voor den aanbrenger of per jaar f 13 premie en f 5 aanbrenggeld. Voor matrozen 3de klasse f 40 premie en 15 voor den aanbrenger, of per jaar f 8 premie en f 3 aanbrenggeld. Voor ligt matrozen ƒ15 premie en f 5 voor den aanbrenger 0/ ptr jaar 3 premie en f 1 aanbrenggeld. De Onderofficieren en Schepelingen die zich zonder tusschenkomst van aanbrengers in de Zeedienst verbinden genieten zelve het aanbrenggeld als verhoogde premie. Maand brieven van twee of drie maanden soldij worden zonder eenige korting afgege ven en zijn bij de in-dienst-tredingoninid- delijk betaalbaar. De verbindtenissen voor onderofficieren en matrozen der 1ste en 2de klasse zijn vastgesteld van 3 tot 5 jaren die voor matrozen der 3de klasse voor 5 jaren en ligt matrozen voor 8 jaren. Aan jongens worden geene premien noch belooningen aan den aanbrenger uitbetaald en hunne verbindtenis moet voor tien jaren geschieden ingaande met hun zestiende jaar. Uit de jongeus worden de gesehikste uitgezocht voor Boots- Voor onderofficieren matrozen 1ste, 2de en 3de klasse is het eeu vereischte, dat zij reeds vroeger bi'tenlaudschs zee reizen gemaakt hebben. Onderofficieren en matrozen lste en 2de klasse worden bij goed gedrag en geschiktheid zonder verlenging hunner verbindtenis, opgenomen in het vaste corps, en genieten daarvoor ƒ2 's maands verhoogde gagie evenzoo genieten de onderofficieren en matrozen die geschikt zijn bevon den voor kanonnier eene gelijke verhooging van 2 's maands. In de Oost- en West-Indische bezittingen genieten de onder officieren en mindere schepelingen een vierde verhooging van soldij. Aan de zilveren medaille ïb/2 aan de kleine gouden f 3 en aan de groote gouden f 4 's maands toelage verbonden. De dienst in de overzeesche bezittingen wordt voor het pen sioen en de medaille dubbel gerekend. Ligt matrozenNederlanders van geboorte kunnen zich verbinden, wanneer zij den ouderdom van 17 jaren hebben bereikt. Jongens worden niet beneden den ouderdom van 14 jaren aangenomenten zij dat zij door bijzonder gunstige ligchaams-ontwikkelingoogenschijnlijk aanleg voor de dienst bezitten. Onderofficieren matrozen lste 2de en 3de klasse, zijn ver- pligt bij het aangaan eener verbindtenis over te leggen een bewijs dat zij vroeger op zeeschepen gediend hebben en op hun gedrag en bekwaamheid geene aanmerkingen te maken zijn. Voor ligt matrozen en jongens worden niet anders dan kloeke en rappe knapen genomen en moeten voorzien zijn van de navolgende stukken 1Bewijs van goed gedragaf te geven door het plaatselijk bestuur hunner woonplaats. 2. Wanneer zij nog niet den ouderdom van 23 jaren hebben bereikt, eene toestemming van Ouders of Voogden, dat hun zoon of pupil zich in Zijner Majesteits Zeedienst ver bindt (gelegaliseerd door evengenoemd bestuur) 3. Wanneer zij door hun leeftijd daartoe in de termen vallen een bewijs dat zij aan hunne verplig tingen omtrent de Nationale Militie hebben voldaan. Miliciens bij Zijner Majesteits Marine wenschende over te gaan, moeten, buiten en behalve de bij sub 1 en 2 genoemde bescheiden mede overleggen de aan hen uitgereikte verlof-pas en zoodanige stukken als bij de aanneming zullen worden gevorderd. Nadere informatien omtrent soldij en schaf- ting kleeding als anderzins, zijn te bekomen aan de bovengenoemde Kantoren van aan neming. Men meldt uit Helder van 4 dezer. Een ingezetene dezer gemeente stelde ons dezer dagen ter bezigtiging een zilveren doekspeld die zonder nadere kennismaking deed blijken van zeer ouden datum te zijn Toen wij dit voorwerp wat nader in oogen- sckouw namen zagen wij op de voorzijde een ruiter afgebeeldterwijl de achterzijde deze inscriptie vertoonde: „A. M. D. R. 1666." Blijkbaar heeft deze speld dus be hoord aan den grooten admiraal Michiel Adriaansz. de Ruyter en bezit zij daarom eene buitengewone waarde." LI. Zondag avond ten 8 ure is te IJsselmonde een moord uit jalousie gepleegd. Zekere H. Punt had vroeger verkeerd met een meisjedat thans in liefdesbetrekking stond met zekeren Odéedie met hem werk zaam was aan de ijzerpletterij te Capelle a/d IJssel. Punt schijnt dit meisje ontmoet te hebben en bij die gelegenheid reden gegeven te hebben aan Odée om verstooid te raken. Althans tusschen hen is eene vechtpartij ont staan waarbij Odée zijn makker met een zakmes zoo ernstige wonden aan borst en hals heeft toegebragt dat Punt op de plaats dood bleef. Da dader is gearresteerd en nog dienzelfden avond naar het huis van arre.-t te Dordrecht overgebragt. Den 5 dezer had te Utrecht het vol gende plaats. De kapelmeester van het 7de regement infanterie de heer G. begaf zich naar den afweg van den Hontenschen weg op den Rhijnspoorweg op het oogenblik dat de trein aldaar passeerde en wierp zich op de rails zoodat het hoofd var. den romp ge scheiden werd zonder dat de trein eenig oponthoud of letsel bekwam. Verwarring in zijne adminstratie is de oorzaak van dezen schrikbarenden zelfmoord. Onlangs heeft in de gemeente Echt een ergelijk tooneel plaats gehad. Een mare- cbaussée, van Eek genaamd, die op zijn terugtogt van de kermis te Roosteren voorbij een langs den weg opgerUt kruisbeeld kwam wierp het uit baldadigheid om en voorts zijn sabel uit de schede trekkende verminkte hij het gewijde voorwerp door zijn herhaald kappen en kerven zoodanig dat het in een geheel en al onbruikbaren toestand geraakte. Deswege voor den krijgsraad te Maastricht te regt gestaan hebbendeis hij van de militaire dienst vervallen verklaard en ver oordeeld tot drie maanden correctionele ge vangenisstraf, benevens tot 14 dagen detentie ter vervanging van boete en kosten. Te 's Hertogenbosch heerscht een paniek onder de burgerij door de mededeeling van een lid in de jongste zitting van den gemeen teraad gedaan dat namelijk in de kruidma- gazijnen dier vesting 20,000 Ned. ponden buskruid aanwezig zouden zijn. Dat lid ver klaarde niet te zullen rusten vóór het kruid uit de vesting verwijderd is. De voorzitter antwoordde dat over deze aangelegenheid herhaaldelijk aati den minister van oorlog is geschreven doch zonder gewenscht gevolg. De raad besloot dus om op de verwijdering van het kruid te blijven aandringen al moest daartoe de hulp van den minister van bin nenlandsche zaken of van de tweede kamer worden ingeroepen. Weinige dagen na dit besluit werd de hoeveelheid kruid ver meerderd met een nieuwen voorraad een vol schip uit liet opgeheven magazijn van Veere komende Men schrijft uit Borculo van 7 dezer. Dezen morgen heeft een zoon zijn vader onder het dorschen met den vlegel zoodanig o o op het hoofd getroffen dat deze reeds heden avond aan de gevolgen is overleden. - Te Namen is j'. vrijdag namiddag ten 5 ure een verschrikkelijk ongeluk voorge vallen. In de gieterij van den heer Constant Legro sprong de groote ketelen door dit onheil verloren zes menschen het leven en werden twee zwaar gewond. De omgeko mene zijn een directeur der fabriek54 jaren oud gehuwd en vader van drie kin deren een 28jartg werkmangehuwd en vader van twee kindereneen 17jarige gietersgezel de voornaamste steun van een gezin van twaalf personeneen knaapje van zes en een van acht jaren benevens eene 21jarige vrouw die op het oogenblik der ontploffing de fabriek voorbij ging. Het spiingen geschiedde met zulk eene verbazende krachtdat tot op een afstand van een kwartier uurs ijzersplinters gevonden werden. Losgerukte ijzeren staven hebben do daken on vloeren van onderscheidene huizen waarop zij nedervielenzwaar beschadigd al de vensterruiten in den omtrek vlogen aan scherven en de fabriek zelve is bijna vernield De vrijmetselaren te Antwerpen hebben aan den paU9, in antwoord op .zijne laatste allocutie, den volgenden be- ^•langriiken Kft geschreven „De metselaars van Antwerpen aan den opperpriester der Katholieke Apostolische en Komeinsche godsdienst. „Zeer Heilige Vader, Op het voorbeeld van verscheidene uwer voorgangers op den pauselijken troon hebt gij gemeend om de eer van het Romeinsche purper, een nederige broederschap, genaamd de Vrijmetselarij voor de wereld te schandvlekken. Onder onze broederen op de oppervlakte der wereld verspreid is sleehts een gering aantal tegen die even onregtvaardige als onschadelijke beschuldigingen opgekomen en met de meer derheid der onzen zoaden wij gezwegen hebben, indien niet de zedelijke invloed dien de Roomsche kerk in België nog geniet het on9 ten pligt maakte nog eens de onwrikbare grootheid onzer beginselen in het volle licht te stelleu. „Twee woorden zijn genoeg om die beginselen te kennen te geven: vrijheid en arbeid; van d iar onze naam vrij-me1- selarij. Naar ons oordeel kan alleen dan de vrijheid werkelijk bestaan wanneer zij berust op de ware onafhankelijkheid des levens een onafhankelijkheid voorfgebragt- door den arbeid alleen door de vrijheid en door niets anders is in on9 oog de onafhankelijkheid des levens gewaarborgd. En niet slechts de vrijheid ook de wederzijdsche verpliglingen der menschen kunnen niets anders dan den arbeid lot grondslag hebben want de wederzijdsche verpligtingen tnsschen ons zullen niet bestaan dan waaneer wij duidelijk zien dat wij allen elkander nuttig zijn. „De vrijmetselarij wil de maatschappelijke orde grondvesten op de bestendigheid der eenvoudigste en noodzakelijkste be trekkingen tusschen de menschen en aangezien de rede alleen het belang dier betrekkingen vermag te kennen en te be palen is zij alleen souverein Zij alleen is ook in staat dien grondslag van werkelijke waarheden te outdekken be- grijpelijk door allen en die den menschen aantoont dat zij regtens gelijk zijn en feitelijk gelyk moeten zijn. „Vrijheid gelijkheid solidariteit, niet door vnur en zwaard tot verwezenlijking gebragt, maar met rust en vrede tot sland komende in den boezem eener vooruitgaande maatschappij ziedaar ons doel. En dit doel is zoo verheven, zoo waarlijk humaan dat niemandwie ookdie den naam van mensch draagter afkeerig van kan zijn 1 Wij willen de menschen doen vooruitkomen in waardij en geluk. Is dit niet een ideaa dat allen moet toelagchen welke hunne bijzondere godsdiensl of wijsbegeerte ook zij „De vrijmetselarij staat boven alle godsdiensten en boven alle stelsels van filozofie, omdat zij ze allen aanneemt, voor zoo verre zij willen medewerken om den mensch gelukkiger en zijner waardiger te maken. Maar telkens wanneer een godsdienst deze maatschappelijke rol te buiten gaat, zich voerdoet als een waarheid waaraan de menschheid zich moet onderwerpen, en beweert iets anders te zijn dan een werktuig tot vooruitgaug dat vat haar is om door de handen der souve- reine menschen volmaakt te worden, is het onze pligt te verklaren dat die godsdienst zich buiten de menschheid plaats' en het menschelijk verstand ze moet verwerpen. „Zoodanig is het gevaar dat gij thans weder de godsdienst doet ïoopeo welke gij vertegenwoordigd, Zen r Heilige Vader. "Wil zij voortgaan zich te werpen tusschen de rede en den toenemenden vooruitgang der menscheid dan bereidt zij onvermijdelijk haren bepaalden oudergang. En de van haar bevrijde volken zullen niet eens die vrome herinnering vau haar bewaren welke zij schuldig zijn aan alles wat. zij zeiven opregtelijk uitgedacht hebben. Want al wat de mensch in de opregtheid van zijn geweten maakt is eerbiedwaard en allen die opregtelijk de waarheid zoeken moeten worden onder steund en bemind worden. „Antwerpen, 1 November 1865. „De metselaars van Antwerpen." DUITSCHLAND. Te Bautzen had den 28 October eene moeijelijke teregtsteiling plaats. De moorde naar Böhme moest den dood door de Guillotine

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1