Jt°. SI Woensdag 1 November, WOEiSDISEl ZATURDAG. 1865 Binnenlaiidsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Stuit y PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'4 cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 zegels f 1 behalve het zegelregt. VERSO H IJ NT: A BO NN E M ENT S-P R IJ S. Per drie maanden ƒ2.00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'sinorg l:e Kamer van Koophandel en Fabrieken te /Aerikzee brengt ter algemeene kennis dat van beden gedurende 14 dagen in bare gewone vergaderkamer ter inzage liggen Accounts relating to Trade and Navigation of the United Kingdom for the month ended 30'h June. 1865, and sis months ended 30'h June 1865. Idem for the month ended 31st Julij 1865 and seven months ended 31'' Julij 1865. Tabellarische Uebersichten des Hamburgi- sclien Handels im Jahre 1864. Zierikzeeden 31 October 1865. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN Voorzitter. J. C. PILAAR, Secretaris. Het provinciaal geregthof in Zeeland heeft jl. zaturdag uitspraak gedaan in de zaak van v. d. H, P. en W.en hen veroordeeld; de eerste, tot eene tuchthuis straf voor den tijd van zeven jaren en acht en dertig geldboeten ieder van 50, met verwijzigirig voor drievierden in de kosten van het gedingdes noodseven als de geld boetente verhalen bij lijfsdwang; de tweede en de derde ieder tot eene gevange nisstraf voor den tijd van één jaar en twaalf geldboeten elk van 25 met ontzetting na het einde van hun straftijd voor den tijd van vijf jaren van de regien omschrijven bij art. 8 der wet van 29 Junij 1854(Staatsblad no 102) alsmede voor een-vierde in de kosten even als de boeten zoo noodig bij lijfsdwang ie verhalen. Men meldt uit Nieuwe Diep van 28 October. Het stormachtige weder der laatste dagen veroorzaakt voor onze visschers eene onberekenbare schade. De visscherij liet zich aanvankelijk zoo gunstig aanzien. Men verzekert dat een Urker visscher in het begin dezer week slechts twee uren aan het net had gelegen zoo als de lisSchers dat noemen, en in dat korte tijdsverloop 310 schelvisschen had gevangen die hij voor ƒ108 heeft verkocht. Het dagblad van 's Gr. deelt het vol gende mede „lil de residentie loopen sedert onderschei dene dagen geruchten die van een ministeriele crisis gewagen. Als verlangende uit het kabinet te treden noemt men de minister ThorbeckeOlivier en Betz. Wat daarvan werkelijk zij is ons onbekenddoch in gewoonlijke goed onderrigte kringen wordt het beslaan eener crisis nu ons zoo stellig verzekerdalthans wat den minister van Finantiën aangaatdie geruchten niet langer te mogen verzwijgenin de hoop dat een der ministeriële bladen gematigd zal worden bepaaldelijk mede te deelen wat er van is. Wij voor ons herhalen die geruchten onder alle reserve. „Naar men verder in de residentie verhaalt zou de heer Thorbecke op het punt van het koloniale vraagstuk tot gansch andere ge dachten zijn gekomenalthans zich openlijk sterk verklaren tegen de aangeboden anti- cultuurwet. De aanleiding daartoe wordt op verschillende wijs verhaald wij gelooven echter ons mededeeling van verdere bijzonder heden voor alsnog te moeten onthouden. De aanstaande begrootings-discusiën zuilen waar schijnlijk wel gelegenheid geven om al deze niet onbelangrijke on-dits op te helderen." Als eene zeldzaamheid wordt gemeld vooral in dit jaardaar er buitengewoon weinig appelen gegroeid zijn dat te Hoogvliet bij C. H oogenboom een appelboom wordt gevonden die in dit jaar al eens appelen heeft voortgebragt en nu weder voor de tweede maal niet alleen in vollen bloei staat maar ook weder nieuwe appelen vertoont. Men meldt uit Havelte van 26 Oct. Eene vreemde ziekte heeft zich sedert eenige dagen bij enkele runderen in deze gemeente geopenbaard welke uiterlijk eenige overeen komst heeft met de longziekte. Bij de ope ning van een rund is gebleken dat deze kwaal onlstaat door een aantal Wormen in de long. Volgens het gevoelen van deskun digen zal deze ziekte zich waarschijnlijk nog hij meer runderen openbaren tengevolge van de rupsen die dezen zomer zoo buiten gewoon talrijk in de graslanden gevonden werden. De Amsterdamsche Courant meldt het volgende Nabij Calcutta is eene scheepsramp gebeurd die naauwelijks eene schipbreuk kan worden genoemd en waarover nu de regtbanken haar oordeel zullen moeten uitbrengen. „Het tooneel zegt de Times kan niet beter vergeleken worden dan bij een der doodvon nissen onder het Fransche schrikbewind toen men schepen met veroordeelen volpropte en die dan op een bepaald oogenblik in de Loire liet zinken." Op zondag morgen 19 Augustus verliet de Eagle Speed Calcutta om met eene lading van 497 koelies waar van 300 mannen en de overige vrouwen en kinderen naar Demerary te stevenen. Alles op het schip was goed nagezien en in orde alleenlijk de stuurman had zijn volk niet behoorlijk gemonsterd. Van 26 man stuur lieden en matrozen waren slechts 6 valide de overige 20 onbekwaam door dronkenschap. De kapitein was ziek, maar op zijn post. De eerste stuurman was ziek en in zijne kooi. De tweede stuurman was dronken de boots man dronken en de meeste matrozen smoor dronken. En nog was dit niet alles. Ge durende den ganschen nacht en een deel van den volgenden dag werd het drinken voort gezet. De kapitein beweert in zee te zijn gestoken om zoodoende met het schandaal tot een einde te komen. Na gedurende den eersten nacht bij Halleday eiland te hebben geankerd zette het schip des maandags morgens de reis voort. Stormachtig weder kwam ep en deed het touw van den stoom sleper Lady Elgindie het schip sleepte breken. Welhaast seinde het sohip dat het in zinkende toestand was maar een gansch uur ging voorbij eer de stoomboot zich tot bijstand wilde in beweging zetten. Intusschen had kapitein Hoskin de beste der mannen aan boord de booten neergelaten en zelf gewerkttot dat een zonnesteek hem iets meer onmogelijk maakte. Alle Europeanen kwamen van het schip afook het dronken scheepsvolkvan welke eenige in hunne razernij nog moeite deden omvóór hun heengaanhet schip in brand te steken. Nog werden eenige der koelies door de stoomboot overgenomen maar nu zette deze koers en liet de overige ongelukkigen aan hun lot over. Kapitein Hoskin verzekert dat allen gemakkelijk hadden kunnen gered worden. De kapitein der stoomboot zal voor zijne wreedheid zwaar te verantwoorden heb ben ofschoon hij meent geregtvaardigd te zijn door het gedrag van het scheepsvolk van de Eagle Speed. Zoodra deze in veiligheid waren wilde zij zelfs geen roeispaan aanvatten om hunnen kapitein van het schip af te helpen en konden alleen door grof geld bewogen worden nog eens naar het schip te roeijen. Het vreeselijk lijden der arme koelies duurde nu gedurende 'lien ganschen nacht en den volgenden dag voort. Achttien uren lang verkeerden zij in de kaken van een zekeren en langzamen dood. Met eigen handen bemanden zij de booten of zwommen naar de nabijgelegen eilanden om daar vreeselijk oir. te zeggen eene gemakkelijke prooi van tijgers te worden. Van twee jongens die den kant bereikten zag de een den ander zoo ras in de klaauwen eens tijgers dat hij terstond weder in de diepte sprong om een nog gruwelijker dood te ontgaan. Al hooger en hooger klommen de wanhopigen in masten en touwwerk. Ein delijk liet de, kapitein der stoomboot zich bewegen nog iets tot redding te doen maar zoo laatdat slechts een klein overschot werd opgenomen. 265 koelies heeft men noodeloos en meêdoogenloos laten vergaan. Een gevoel van verontwaardiging doortrilt nu gansch Engeland, waar wat heeft men beters te wachten zoolang de wetten toelaten dat dronkenschap vrij mag bestaan en overal de vreeselijkste onheilen sticht Van de Zuider- en Ooster-afdeelin.g van Borneo meldt men Op de hoofdplaats en omstreken bleef de rust ongestoord. Vol gens berigt uit Becompaij en Doesson was kiai Djaija Samoedra met 300 opstandelingen tot de kampong Sikatboven Montallat doorgedrongen en had hij de van de Thewe komende postpraauw opgeligt. Ook de kam pong Rioeng werd door deze muitelingen aangevallen en verbrand. In h- t Amoenthaij- sche bleef het rustig. Voortdurend werden nog bevolkings-patrouilles uitgezonden om Rassid op te sporenmaar men slaagde er niet in zijne schuilplaats te ontdekken. In het laatst van deze maand gelukte het wederom vijf zijner volgelingen in hechtenis te nemen. Uit de groote- en kleine-Daijak en uit de Zuider-afdeeling werden ook goede tijdingen ontvangen. De sultan van ICoetei was bezig zich voor te bereiden tot een togt tegen pangeran Nata en Soerapati. De door hem verzamelde magt werd op ongeveer 3000 man geschat. DUITSCHLA ND. In het dorpje Metternich, nabij Coblenz, heeft jl. Maandag een daar wonende man bij het graven in een stuk land een aarden pot gevonden bedekt met een steen en gevuld met zilveren muntstukken allen nog in goeden toestand. De jaartallen zijn: 1532, 1553, 1554 en 1555 en men vindt er deze namen op Henr cus II. Dei G. Francor. Rex. Max. Z, Rom Irnper. Philipp. V. Hispan. Rex. Augustus Dei G. Dux. Saxoniae. Te W.erdau eene kleine stad in Saksen, heeft zich de cholera vertoond en nog al eenige slagtoffers gevorderd. Uit Dresden is dadelijk geneeskundige bijstand verleend. Volgens de jongste beriglen was den 20 de ziekte niet verergerd en het aantal der sterfgevallen verminderd. Voor een paar maanden verloor een koopman in varkens op de beestenmarkt te Gandenzdoff een portefeuille waarin zich voor een bedrag van 6500 florijnen aan bankbiljetten bevond. Een 14jarige wees jongen was de vinder; hij wist den regtmati- gen eigenaar op te sporen wien hij het verlorene terstond teruggaf. Slechts twee florijnen was de belooning welke de wees jongen daarvoor ontving. Ken der regenten van het weeshuis vond deze belooning al te karig en gaf er de justitie kennis van met dat gevolg dat de regtbank te Weenen dezer dagen besliste dat de varkenskoopman als belooning aan den eerlijken weesjongen moest uitkeeren een bedrag van 650 fl. FR ANK R IJK. Parijs 26 October. Men meldt dat bier aangekomen is een Pool genaamd Schinkel die zegtdat hij een middel heeft om de cholera te genezenen verzoekt door de regering daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Hij voegt daarbij eiders met liet beste gevolg de ziekte ie hebben bestreden. Hij vordert geen geldmaar zal integendeel onderstand verleenen aan de familie der cholera lijdersin welker genezing hy niet slaagt. Hij past op de lijders naar men zegteen zeer krachtig zweetmiddel toe. De heer Schinkel is naar men meldtbemiddeld en heeft zijn vermogen in den handel ver worven. De heer Rothschild heeft gisteren 20,000 francs geschonken voor de slagtoffers der cholera heden heeft een heer zich noemende Jeaii Louis Greffulhe50,000 francs voor hetzelfde doel gegeven. De generaal Fleuryadjudant des keizers die door de cholera is aangetast geweest bevindt zich thans buiten gevaar. Sedert eenige dagen neemt te Parijs het aantal cholera-gevallen weder toedoch de intensiteit der ziekte is minder groot. De heer Havin de bekende directeur van le Siecleheeft zijnen schoonzoon secretaris generaal bij de prefectuur der Seine dezer dagen door de cholera verloren. De moeder van den overledene was er voor weinige dagen aan gestorven. Garibaldi is bij de eerste stemming niet tot afvaardiging gekozen. Te Napels dacht men zoo zeker te zijn van zijne ver kiezing dat er geene kiezers genoeg zijn opgekomen om de meerderheid welke hij behaald heeftgeldig te doen zijn. Hij Zz\ dus aldaar in herstemming komen. Ook te Turyn moet tusschen hem en een andereu candidaat eene herstemming plaats hebben,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1