BALAISEI&BASCULES Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen VERBETERING: Ingezonden Stukken. Advertentiën. Zeetijdingen. MODES. Beurs- en Marktberigten Zierikzee 23 October. Eergisteren is al- bier een naambord waarop het woord Bordeaux aangespoeldhoogstwaarschijnlijk afkomstig van de Eng. brik Bordeaux geladen met steen kolen en bestemd naar deze stad. De red- dingskotter had jl. Donderdag een man aan het Brouwershavensche gat (M. Yerspoor) aan boord dier brik ter assistentie overgegeven. Niet zonder grond meent men te moeten vreezen dat die brik op den Banjaard is gestrand en vergaan en dat niemand gered is kunnen worden. Uit Krabbendijke meldt men van 19 dezer. Het onderzoek der zieke schapen in den polder der Engelsche maatschappij bij Bath heeft het resultaat geleverd dat hier geenszins aan eene besmettelijke ziekte moet worden gedacht. De genoemde zieke schapen zijn door den eigenaar voor het een of ander doel met eene teerkwast gemerkthetgeen eene ongesteldheid der huid op de plaats waar die teer was aangebragtbeeft veroor zaakt waardoor verrotting van wol is ontstaan. In den nacht tusschen den den 19 en 20 dezer zijn drie ledige spoorrijtuigen staande op de rails voor het station te Amersfoort door een hevigen wind in be weging geraakt waarna ze langs het station Nijkc-rk zijn voortgedreven en eerst aan dat te Harderwijk tot staan zijn gebragt. Wan neer zulks had plaats gevonden gedurende de dienst der treinen konden daaruit groote ongelukken zijn voortgekomen en zoude het alzoo wenschelijk zijn dat vooral bij hevi gen wind de op de rails los staande wagens behoorlijk en voldoende worden vastgelegd. Men meldt uit 's Gravenhage van 20 dezer. Heden is een jager wegens aan houdend wangedrag, voor het front van het regement grenadiers en jagers vervallen verklaard van den militairen standen ver volgens door een wacht uit de kazerne gezet. De hooge raad der Nederlanden heeft den 20 dezer verworpen het beroep van den heer Verschuur directeur der brandwaarborg maatschappij de Adelaartegen de heer Muntinge en echtgenoote Door den raad is beslist dat geene maatschappij in regten kan optredenzonder erkend te zijn door den koning of door de wet. Met 16 tegen 14 stemmen heeft de gemeenteraad van Antwerpen besloten in de van hem uitgaande besluiten brieven en andere stukken het woord Vlaamsch door het woord Nederlandsch te doen vervangen. DUITSCHLAND. Men meldt uit Berlijn van 20 dezer Heden ochtend stortte plotseling een huis in dat door verscheidene gezinnen was bewoond en in welks benedengedeelte ongeveer 60 personen timmerlieden als anderzins aan den arbeid waren. Reeds zijn 11 lijken en 16 gekwetsten uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De Pompiers zijn ijverig bezig met het wegruimen vau de ingestortte massa. Men meldt uit Baden Tusschen de burgerlijke autoriteit en de Katholieke geeste lijkheid is een zonderling conflict ontstaan. De pastoor Becfeert had een schoolhouderes geen geestelijke zuster zwaar beleedigd en dien ten gevolge werd hem van regerings wege het geven van godsdienstig-onderwijs op hare school verboden. Beckert begaf zich alzoo nist meer derwaartsmaar liet de kinderen bij zich komen in de kerk om daar zijne lessen voort te zetten. Op het oogenblik dat de pastoor zijn onderwijs wilde aanvangen verscheen een lid van het school bestuur in de kerk en verklaarde dat de overheid niet zou dulden dat Beckert het godsdienst onderrigt aan de kinderen verstrekte. De regering schijnt vast besloten krachtig te handelen tegen den pastoorindien hij zich aan het verbod niet onderwerpt. F R ANKR TJK. Parijs 20 October. Bat iemand zijn wandelstok of zijne parapluie ergens laat staan of zijn tabaksdoos hier of daar laat liggen is gansck niet onnatuurlijk en ook niet ongewoonmaar dat iemand zeven ossen vergeet mede te nemendat is toch wel een zeldzaam feit. Men zegt een feitwant anders zou het voor scherts gehouden worden. Zeven ossen zijn in de nabijheid dezer stad gevondenvreedzaam langs den weg liggendeonbeheerd en zonder eenig teeken van herkomst. De politie zoekt nog steeds den zorgeloozen eigenaar. Den 10 dezer beeft het hof van assises te Parijs de behandeling eener zaak aangevangen die èn wegens bet standpunt der beschuldigden èn wegens bet zeer aanzienlijke bedrag der verduisterde sommen èn om bet groote aantal der bedrogenen tot de causes célèbres kan worden gerekend. De hoof beschuldigde Gautherinis voortvlugtig. Hij was als notaris te Noisy le Sec gevestigd. Zijne medepligtigen zijn aangeklaagd voor meer dan 800,000 frs. aan wissels te hebben ver vaardigd die door Gautherin bij ligtgeloovige landlieden werden gedisconteerd. Van de beide overige beklaagden is de een een voor malig kapitein der keizerlijke garde en de ander grondeigenaar. Behalve de beide opge- noemdendeed Gautherin ook door eenige personen billits de complaisance onderteekenen wier bedrag op een millioen wordt geraamd. Bovendien eigende hij zich de hem toever trouwde gelden toe waarvan het cijfer 600,000 tr. beloopt. Na zijne vlugt werden in het geheel 800 fr. ten zijnen kantore gevonden. Onder deze cijfers zijn 47 spoorwegactiën obligatiën enz. niet begrependie eveneens werden verduisterd terwijl bij bovendien een aantal valsckheden in onderhandschegeschriften en opligterij van allerlei aard pleegde. GROOT-BRIT TANNIEN. De algemeene indruk is, dat lord Palmerstons verlies een groot nationaal ver lies is doch in aanmerking genomen dat de premier als staatsman van geen dienst meer zijn kon om het even of hij al dan niet herstelde, zoo is die indruk eerder te be schouwen als eene hulde aan het verledene gebragt dan als een kenteeken van bezorgd heid voor de gevolgen der verwisseling van eersten minister. Dr. Bnller geneesheer van het gast huis te Souih Stants berigt dat hij een man welke aan een hevigen aanval van cholera leed herstelde door middel van een zoo heet mogelijk heupbad met mosterd en een dergelijk voetbad gelijktijdig Het eerste bevatte s/i pond en het tweede pond gemalen mosterd. Terwijl de lijder in het bad was dronk hij zoo veel mogelijk water en melk met ijsklontjesen slikte buitendien nog ijsstukjes in en daarnatoen de reactie begonnen had eenige dunne soep en geijsde melk. Vervolgens werd hij te bed gelegd, met tinnen kannen heet water aan handen en voeten en goed toegedekt. Spoedig daarop viel hij in slaapen binnen vier uren was hij genoegzaam hersteld. In ons vorig Noramer in de 3de kolom van de achterkant leest men De Spoorboot van Middelburg vaart van Zierikzeemoet zijn vaart naai1 Zierikzee. Sets voor gemengd Koor en fflannesifeoor door Otto Blauhuth. (Vervolg van ons vorig nummer.) De tweede vraag waarom het koorgezang voor de meesters het uitgangspunt van alle verder scheppen geworden isheeft zich gedeeltelijk reeds door de beantwoording der eerstewaarbij de verhevene roeping van dat gezang aangewezen werd opgelost. Zooals van zelf spreektkan men dit gezang geene moeijelijkheden opleggen die welligt onuit voerbaar blijken het, verlangt bevalligheid en vloeijende melodie, waarom hetgeen gezongen kan en moet worden zeker altijd een afge rond evenredig geheel dient te vormen. Eerst van het koorgezang zijn de componisten tot de meer zelfstandige behandeling van de instrumentaal-middelen overgegaan. Dienden deze kunstmiddelen aanvankelijk slechts tot ondersteuning tot begeleiding van den zang, later ging men verder en kende de instru- mentaal-muzijk gelijke regten toe als de vocale, zoodat iedere soort zelfstandig bestaan kan. Ja er zijn voorbeelden aan te wijzen dat men het instrumentale in verhouding tot het vocale de voorkeur gaf en de waarde der natuurlijke middelen van uitvoering miskende. Karakteristiek is dat zich die gevallen juist tegenwoordig zoo dikwerf opdoen nu meestal een meer zelf-bewust artistiek produceren op te merken valt. Eensdeels kan de oorzaak daarvan welligt liggen in veelvuldige misken ning van de door de kunstwerken van den nieuweren tijd geëischte grondbeginselen welke den jongeren toonzetters nog niet duidelijk voor oogen zijn gesteld anderdeels zou men de redenen daarvoor ook in de meestal nog onvolkomen organisatie der inrigtingen voor muziekale vorming kunnen vinden voor welke eene met den tijd stroo- kended i. eene aan de nieuwste eischen der kunst beantwoordende uitbreiding van het leerstelsel onvoorwaardelijk noodig geacht moet worden. Thans tot de derde vraag overgaandein hoe ver het gemengde koorgezang in weer wil van optredende mededingingnog altijd de palm der overwinning behaaltschijnt het ons tot beter verstand noodighier eene beschouwing over het afzonderlijkemet name over het mannengezang in te vlechten. Gelijk reeds gezegd is heeft vooral het mannengezang in den laatsten tijd krachtige pogingen aangewend om zich te doen gelden en op te heffenwant het mag zichvooral onder het Duitsche volk, in eene waarlijk bewonderenswaardige verbreiding en deelne ming verhengen. Toch is het nog altijd ziekelijk in zijn geheele wezen en deze omstandigheid is ook de oorzaak dat eene hoogere ontwikkeling daarvan nog niet plaats gevondendat het over het algemeen nog geene kunstbeteekenis verkregen heeft. Zoo wij ook hier het eerst naar de gronden vragen waarop zulk eene bewering rast dan ontdekken wij er zoo vele, dat wij niet ir. staat zijndie allen op eens bijeen te tellenen ons dit tot later moeten voorbehou den. Voor ditmaal willen wij eerst over het algemeene karakter van het mannengezang spreken en daarna over het bevorderen daarvan gelijk wij dit in het openbaar opmerkenom eindelijk de in het belang van het mannengezang verschijnende openbare tijdschriften eene plaats in onze beschouwing te geven. (Wordt vervolgd.) Bevallen van eene DochterJ. H. MES-Tachi. Zierikzee 22 October 1865. Ontvangen eene ruime sortering der nieuwste Modellen van DAMES- en KINDER HOEDEN MUTSEN, COIF FURES, BLOEMEN, LINTEN, BRO-J DERIES alsmede de nieuwste WINTER MANTELS nieuwe STOFFEN en meer andere ARTIKELEN voor dit Saisoenen een ruim assortiment PELTERIJEN. Zierikzee October 1865. D. KIJN, GEERLINK. e alom bekende C. RRCKER'S worden alleen vervaardigd en zijn te bekomen bij de Fabriekanten BECKER BUDDINGH, te Arnhem. Zij zijn door hare gevoeligheid het voordeeligst voor den gebruiker. Mede a Contant verkrijgbaar bij den Depötkouder firma BROODMAN in Ijzer waren te Tiierikzee. Brouwershaven Gearriveerd 14 Oct, Sara, (st.) J. H. Stuit, Dordrecht, Londent 15 JaparaA. K. Zweede Batavia Rotterdam. 15 George Stonard, J. Heron, Newport, Dordrecht. 15 w CelebesF. H. Reuvekamp Batavia Rotterdam. 15 Asia, F. Nutzhorn 15 Edwin, A. Burdettbeiden naar New-York, 16 w DordrechtF. H. A Loos Batavia allen van Rott. 17 "Wild wave, Y. Hoeken Newport. Dordrecht. 17 CarmelaA. CafieroBurgos Schiedam. 17 n Christina, S. HarrisFrederikstad Dordrecht. 17 Nieuwe Waterweg, E. von Lindern Batavia, Rott. 17 Fanny Buck, Sweetzer, Callao, 18 Berenice, (st.) P. A. d. Boer, Cadix, beiden naar Rott. 18 Jeanette en Cornelia A. Romijn Rotterdam, Batavia. 19 Oporto R. Glanville Fowey Dordrecht. 19 Matteawan A. Owen, Callao, Rotterdam. 20 Sara(st.) J. H. StuitLonden Dordrecht. 20 Henry, A.Anderson, Strönwik, Antwerpen, (by 1.) 21 Flora Mc. Donald J. MiskellyBaltimore 21 Glenmonarch G. Lewis Callao beiden naar Rott. Da laatste met schade aan het roer. 23 Uitgez, Asia F. Nutzhorn Rotterdam New-York, 23 Henry, A. Anderson, Strönwick, Antwerpen, (bijl.) 23 DordrechtF. H. A. Loos 23 Jeanette en Cornelia A. Romijn beiden van Rotter dam naar Batavia. Per het schip Nieuwe Waterwegzijn als passagiers van Java aangebragt mevr, de wed. Steup mevr. Stenp, 2 kinde ren en eene bediende de heer van Vuuzen (kapt. der inf.) echtgenoot en een kind. Prijzen cler Effecten te Amsterdam, den 23 October 1865. Nederl. Belgie. Spanje. Polen. 60 V /ic Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert bij Rothschild. 2% Obligatiën. 2\L Portugal. Obligatiën. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co.. 5 dito 1828/29 Oert. 1840 Spoorweg - Actiën. Aandeelen 1835. Pruissen- Obligatiën 1859. Oostenr. Obl. Met. Oude. dito. dito Rente Amst, dito Nationale. Mexico. Obligatiën. Griekenl. Obl. Geldl. 1825. Turkije. Binnenl. Oblig. ROTTERDAM 23 October. Tarwe. Zeeuws. Vlaams, en Overm. weinig ter markt en 10 cents hooger opge ruimd. Goede en puike van f 9,30 tot f 9.60; mindere van/7.90 tot ƒ9.10. Rogg-e Overm. Zeeuws, en Vlaams, van f 5,75 tot f 6,40. Gerst. Zeeuws, win-ter van f 4,50 tot 6 dito zomer van/4,25 tot f 5.30. Haver. Inl. korte van f2,50 tot f 4,50 lange van f 2 tot 3.60. Ehw-ten. 50 c. hooger. Zeeuws, blaauwe kleine van f 8.25 tot ƒ9,57. Paar- denboonen. van f 6,25 tot t 6,75. MEEKRAP, Bij matige aanbiedingen waren de meeste vraagprijzen weder te hoog wat tot vorige prijzen te koop was vond nemers. De handel was niet uitgebreid. 21 /a pet. 3 4 3 4'A 5 4 5 5 5 2'A 5 5 5 3 5 71»/, 95'/, 38»/,, 190%] f 57'/2 79 'A 61 24'/s 45'/a Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Donderdag 26 'smorg. 6, Vrijdag 27 6, Van Rotterdam Woensdag 25 'smorg. 10,15 Vrijdag 27 10,15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen I Van Rotterdam des maandags, woensdags I des dingsdags donderdags en en vrijdag 'smorg. ten 8 ure. zaturd.'s morg. 8 ure 30min. De Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10 ure 30 min. voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. 1 Ter Stads-Drukkerij van de Erven A.de V>?,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2