DE SPOORBOOT r Binnenlandsche Tijdingen. Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden Stukken. Burgerl.StandteZierikzee. Aclvertentiën. EVANGELISATIE. Beurs- en Marktberigten Vervoer-middelen W Dienovereenkomstig wordt besloten. De verschillende besluiten en verordeningen zullen alsnu aan het hooger bestuur ter goed keuring worden opgezonden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Sedert 22 September jl. heerscht onder de schapen op Texel en wel bepaaldelijk tusschen het Oude Schild en den liurg de pokziekte. Tot op den 7 October zijn ruim 60 schapen door die ziekte aangetastwaarvan 20 zijn gestorven en 6 of 7 afgemaakt. Uit een door den provincialen veearts van Noord-Holland ingesteld onderzoek is gebleken dat de ziekte voor het meerendee) een goed aardig karakter vertoonde. De aangetaste schapen waren wel eenigzins lusteloos maar de eetlust was vrij goed en de pokken waren goed uitgekomen en op zich zelf staande. Eij enkele schapen echter was de kop ge zwollen de eetlust verloren de pokken blaauw- aclitig van kleur en te zamengevloeidde gang stijf en moeijelijk. Men heeft bespeurd, dat de meeste schapen bij wie de ziekte dit karakter beeft aangenomen er niet van her stellen. Door het gemeentebestuur is eene afge zonderde plc-k nabij de kust aangewezen waarheen de kennelijk aangetaste schapen in een gesloten wagen worden vervoerd. Zij worden daar verzorgd door iemand die buiten aanraking blijft met ander vee. In de streek waar de ziekte heerschtheeft men beproefd de schapen in te enten zoowel met primaire als met secundaire stof. Uit een nader berigt blijkt dat tot den 12 October als door de pokziekte aangetast zijn aangegeven 83 schapenvan welke 22 gestorven en 15 afgemaakt zijn, Een eenvoudige hoer in Zwollerkerspel heeft een zonderling middel tot wering van de veeziekte aangewend. Op raad vat) eene oude vrouw heeft hij een vleugel van een kraai aan de post van zijn staldeur gespijkerd waardoor volgens de stellige verzekering der oude vrouwde duivel geen magt zou hebben om het vee te bezoeken; Men be hoeft nu niet langer naar de oorzaak van de ziekte te zoeken. De politieke toestand van Europa baart tegenwoordig bekommering vSn welken kant ook de berigten luiden onrustwekkend en niet alleen de regeringen ook de volken vreezen wat komen kan. In Engeland onge rustheid over de beweging der fenians en over de Britsch-Amerikaansch kwestie van vergoeding voor de verwoestingen door de Alabama en andere Zniderkapers aangerigt; in Dnitschland: ongerustheid over de mogelijke gevolgen der gesprekken van graaf Bismarck met Napoleon III en over den uitslag der proeven die nu in Oostenrijk ter binnenland sche staatshervorming genomen wordenin de Duitsche Midden-Staten ongerustheid over Pruissens lieerschzucbtdie eiken dag duidelijker zich doet kennen over het streven van graaf von Bismarck den koning van Pruissen tot heer en meester van Duitsch- land te maken en over de nevenbedoelingen dienaar het schijnt achter de te Gastein gesloten conventie verborgen liggen te Romeongerustheid over hetgeen daar kan voorvallen na het vertrek der Fransche troe pen over den zwaren beproevingstijd dien 's pausen wereldlijk gezag dan zal hebben te doorworstelen in Spanje ongerustheid over de gissting in de gemoederen ontstaan door de oproerige bewegingen dezer dagen te Saragossa voorgevallenen over de voortdu rende onthouding der progressisten in Dene marken over de heimieuwde pogingen der voorstanders van het skandinavismus in doch voor heden genoeg. (Amst. Ct.) FRANKRIJK. De heer Thomas Lavergnevoormalig Britse!) burgerlijk commissaris op hei eiland Mauritiusdoch Fransehman van geboorte is den 5 dezer in of nabij Parijs vermoord geworden. Hij was in den nacht van Woensdag op Donderdag van Londen aangekomen om naar genoemd eiland terug te keeren en had op de reisin den spoorwagen kennis gemaakt met een persoon die hem tot Parijs vergezelde en na aankomst aldaar hem ver zocht in zijn hotel te komen. Lavergne voldeed 's namiddags ten drie ure aan deze uitnoodiging en ten zes ure vond men zijn lijk vreeseiijk verminkt op den weg van Argenteuilnabij Parijs. De vermoorde was van alles beroofd dat hij bij zich bad. Ofschoon 78 jaren oud, had de heer Lavergne, gelijk bleek uit den toestand zijner handeneen krachtigen wederstand geboden. Met drie messteken was hem het leven benomeneene band was letterlijk aan stukken gehaktaan de andere ontbraken drie vingers. GROO T-BRITT ANNIEN. Londen, 14- October. In deze week werden meer dan 100 stuks hoornvee van de jaarmarkt te Barnett gedreven om naar Menonethshira te worden gevoerd. Naauwe- lijks vertrokkenwerden zij door de plaag aangetasten al de beesten stierven. -Nopens den storm in de West-Indische wateren wordt berigt dat Point a Pitre vrij is gebleven doch Basse Terre en Grande Terre ontzaglijk hebben geleden de plantages zijn er zoo goed als verloren. Op Marie Galante zijn 250 menschen omgekomen terwijl op de Saintes maar twee gebouweu zijn blijven staan. Het fort Napoleon is geheel vernield tien militairen hebben daarbij het leren verloren. Martinique schijnt weinig te hebben geleden. Volgens een depêche uit Fort Monroe dd. 1 dezer is de heer Davis onder sterk geleide naar zijn nieuw kwartier in Caroll- hall vervoerd dat zeer comfortabel is in gérigt In de New-York Herald leest men het volgende: §Het .Journal des Débats oordeelt te regt dat de lersche beweging vrij ernstig is. Een groot voorbeeld heeft getoondhoe een volk behoort te rebbeleren. De Gecon- federeerden hebben geleerd dat eene goede organisatie daarjjij een hoofdvereischte is en Ierland bewijst dat liet die les ter harte heeft genomen. Het ;eprstewat men van de Feneans vemorain heeft is bet eij zich tot soldaten vormen. Zoo de Ieren een dertig duizend mjfn kunnen bijeen brengen dan zullen die ongetwijfeld 'jjtot hotttlerd 'duizend a mgroeijen en Engeland heeft de magt niet om eon {opstand van dien omvang te onder- dukken." Dr. Livingstone is te Bombay aange komen om op nieuw een gevaarlijke reis door Afrika te ondernemen. Hij heeft zich ten doel gesteld zijn weg te nemen door eene tot nog toe onbekende landstreek gelegen tusschen de vroeger door hem zeiven en de door kapi tein Speke bezochte landen. Onder anderen zal hij nasporingen langs de Zambeze doen. Bets voor gemengd Koor en Mannenkoor door Otxo Blauhuth. (Vervolg van ons vorig nummer.) Wanneer wij de afdeelingen der kunst ontwikkeling in haar geheel overzien en enkelen daarvan onderling vergelijkendan zal men leeren inzien en begrijpen waarom de kunst eeuwen noodig had om tot hare zelfstandig heid te komen en slaan wij in het bijzonder een diepereo blik in de kunstgeschiedenis,., dan zullen ons de daartoe vereischte eeuwen nog altijd een kort tijdsbestek toeschijnen waarin bet bijna onmogelijk was iets zoo groots belangrijks en onvergankelijks voort te brengen. De kunst moest er toch voor alles naar streven, eerst de kunstmiddelen uit te vorschen en te leeren kennendaarna liet verkregene door praotische toepassing te louteren en aan zich dienstbaar te maken aan de practijk afdoende theoriën voor de toekomst te ontleenen welke liet gebruik der technische middelen om fot hooger doel te kunnen geraken ten minste vergemakkelijken. Maar dit was op verre na nog niet genoeg. Waartoe dienen kunstwerken volgens de strengste theoriën door den scheppenden geest voortgebragt wanneer hun de gelegenheid benomen wordtvoor de regtbank der open baarheid te kunnen verschijnen. Daartoe behoeft de toonkunst weder de middelen tot uitvoering en ook deze meer en meer te doen klimmen, tot zelfstandige heerschappij te doen geraken, moest, evenzeer eene taak van dit eeuwenlange ontwikkelings-tijdperk zijn. Een tweevoudigedubbele arbeid moest dus in dien tijd volbragt worden en werd er in volbragt. Dat de menschelijke stem nu het eerste middel tot uilvoering aanbood of moest aanbieden is gemakkelijk in te zien zoodat wij gelooven verdere beschouwingen daaromtrent te kunnen achterwege laten. Wie zanger is, zal Weten hoe moeijelijk het valt, zelfs dit natuurlijke middel tot hoogere kunst vaardigheid te ontwikkelen. De vorming der stem alleen kon op zich zelve weder niet volstaan want doordien de uitvoerenden de werken met geoefende stem ten gehoore bragten bleef nog den toonzetters da taak den geheelen omvang van alle stemmen te overzien en dienovereenkomstig behoorlijk te gebruiken. Dit is een punt van veel gewigt; juist dit beeft het gemengde koorgezang alleen de zege doen behalen. In het gemengde koor waar alle verschillende stemregisters op natuurlijke wijze worden aangewend con centreert zich alles, waaraan de mensch met zijne aandoeningen in elke stemligging op eene der waarheid getrouwe wijze uitdrukking geven kan. Daarom is het gemengde koor gezang ook vrij van allen beperkenden dwang daarom wijl beide (mannelijke en vrouwelijke) elementen zich er in vereenigen is aan dat gezang waarin het waardige grootsche indrukwekkende en tevens gespierd-krachtige aan het zachte teedere zich paart en daarmede ineensmelt de waarlijk hooge artistieke be- teekenis eigen. (Wordt vervolgd.) van 13 TOT en J1F.T 20 OCT. 1865. Geboren. Een zoon van B. Schalleven en J. Sibrandse Eene dochter van C. Horrevoets en M. Bies heuvel. Een zoon van H. Peute en F. v. d. Velde. Een zoon van J. Waale en J. de Looze. Overleden. A. Berkhoudt oud 6 m.z. A. Matthijsse ond circa 8 m. d. M. André oud 69 j., wed. van J. Waarden burg. M. Geleijnseoud 2 m.d. JONGSTE TIJDINGEN. CoNSTANTlNOPKL 11 October. Fuad Pacha heeft het plan tot vervreemding der Moskee- goederen weder ingetrokkenden directeur der kerkelijke stichtingen is bevel gegeven de goederen die hij ouder zich heeften die op 100 millioen francs zijn geschat in te wisselen tegen bewijzen van conversie. Bij weigering zal hij worden afgezet. De con versie is nog niet voortgezetdaar de hou- ers der bestaande schuld hunne medewerking weigeren. Ondertrouwd Mr. J. m: ISEBRDE 'MOENS en :f' N. 'L'. VOORBEIJTEL. Bbdinisse, den 20 October 1865. van Middelburg' vaart van Zierikzee op Donderdag den 26 October des morgens ten 7 ure en terug des namiddags ten 3 ure 30 minuten. IN DE CONCERTZAAL Op Maandag den 23 October des avonds ten 7 ure. Voorganger een Hervormd Predikant. f 'i Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 18 October 1865. Nederl. Werkel. Schuld. dito dito dito dito 4 Amort. Sijndic. 3'/« Ned. Hyp.-Bank i j, Belgie. Cert bij Rothschild. 21/, Spanje. Obligation. 2 Portugal. Obligatien. 3 Rusland. Obl. bij Hope en Co. 5 dito 1828/29 5 Cert. 1840 4 Spoorweg-Actien. 5 Polen. Aandeelen 1835. Pruissen- Obligatien 1859. 5 Oostenr. Obl. Met. Oude 5 dito. 2'/, dito Rente Amst. 5 dito Nationale. 5 Mexico. Obligatien. 5 Griekenl. Obl. Geldl. 1825. 3 Turkije. Binnenl. Oblio-, 5 21/, pet. 60 Va 7H/. 8 95 38% 977b 190 f 57 V.. "%ht 78'/s 60'V, 0 24 i/a 447b Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 19 October 1865. •Teelt 3 864. Twee en een,Istekw. blank 19,50 Twee en een, middelb. dito - 18,50 Twee en een mindere dito - 00,00 Een en een 1ste kw. blank - 19,50 Een en een iniddelb. dito - 18,50 Een en een mindere dito - 00,00 Onberooide, Istekw. blaak - 20,50 Onberoofde, middelb. dito - 19,50 Onberoofdemindere dito - 18,00 Muilen - 0.0Ó Middelbare dito - 0,00 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 19 October 1865. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1864 8,50 Nieuwe dito 1865 - 7,60 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dlto Haver Bruine dito Gr. Erwten Groene dito 'Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 20,00 a 19,00~S a 00,00 a 20,00 o a 19,00 4 00,00 C 4 21,001 4 20,00-a a 19,00 ;i OOO 3 a 0,00 De Ned Mudde. Paardenboonen/ 6,00 Witte boonen - 11,50 - 10,50 - 0,00 - 8,00 - 0,00 - 14,00 - 17,50 - 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam, Van Middelburg Van Rotterdam Zondag .22 'stnorg. 0, J Zondag 22 'sinorg. 8,30 Maandag 23 6, j Maandag 23 10,15 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. I Van Rotterdam: des maandags, woensdags J des dingsdags donderdags en en vrijdag 'smorg. ten 8 ure. j zaturd. 's morg. 8 ure 30 min. De Diligence rijdt vati Zierikzee aan het „Hotel van Veen" ies morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Botterdam en des morgens ten 10 ure 30 min. voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. 4e Vo3,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2