DE SPOORBOOT Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden Stukken. Advertentiën. Uit de Hand te Koop Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten Vervoersmiddelen r. alhier tot geldboete veroordeeldwegens verkeerde geboorte- en trouw-aeten. Als eene bijzonderheid wordt uit Gro ningen het volgende gemeld: In den wal nabij het loopende diep te Hoogezandin de nabijheid der scheepstimmerwerf van M. Kroeze, onlangs eenige graverij plaats gevon den hebbendeis op ongeveer 4 voet diepte gevonden een kluwen wit wollen garen. Nadat een gedeelte daarvan was afgewonden vond men een gesloten dop op dien eener noot gelijkende die na opening mede geheel werd bevonden met wollen garen te zijn opgevuld hebbende de dop een diameter van pl. m. 7 Nederlandsche duimhet garen is zoo sterk als ware het heden van wol bereid tevens droog en zoo stijf in den dop aanwezig even als ware het daarin geschroefd. Op bedoelde plaats heeft in ruim 150 jaren geenerlei graving plaats gevonden. Geheel afgesloten van de buitenlucht heeft de verrotting in dat lange tijdsverloop dus niet kunnen plaats hebben. Door een noodlottig toeval waarschijn lijk ten gevolge va» overdreven zainigheid heeft zekere VV. W.dienstmeid bij J. K. in de gemeente Dalfsen dingsdag in de Vecht het leven verloren vermoedelijk door dat zijzoo als zij reeds meermalen had ge daan de rivier te voet wilde passeren. Zondag morgen 11. was zij naar een harer bekenden in Dalmsholte in genoemde gemeente gegaan, om dien een bezoek te brengen. Maandag morgen nog niet bij haren boer teruggekeerd zijnde, deed deze onderzoek, en het bleek hem dien ten gevolge dat de meid op zondag avond omstreeks zeven ure op de zoogenaamde Hessemer mars was gebragt door den persoon bij wien zij dien dag had doorgebragt. Waar schijnlijk is zij toen, ten gevolge van de heerschende duisternis het spoor bijster ge worden en op eene verkeerde plaats doorge waad daar de plaats waar haar lijk gevonden is op korten afstand verwijderd is van een overzet door middel van een schuitje of boot sedert jaren aldaar bestaande. Uit Harlingen meldt men van 12 dezer. Een Groninger schipper, liggende met zijn vaartuig even buiten de stad was blijkbaar zeer mistroostig dat hij vier dagen op een geschikten wind moest liggen wachten en trachtte zijn leed te verzetten door een ste- vigen borrel te drinken. Hierdoor ontstond ongenoegen met de vrouw. De schipper begaf zich toen met eene kruik jenever waarin 5 kan naar het vooronder en heeft zooveel van het vocht gedronken drt hij er geen berouw meer van kon hebbenmen vond hem op de knieën liggendeten ge volge van het drankgebruik gestorven. Indien het iets kan helpen tot waarschuwing moge dit feit spreken tot allen die in den drank een trooster zoeken. Dezer dagen is op de Boschplaat noordoostpunt van Terschelling een huisje geplaatst om schipbreukelingen op te nemen en te beveiligen voor het weder. Genoemd huisje op het hoogste gedeelte van de Bosch geplaatst is 3 el lang bij 4 el breed voorzien van een seinpaaldie de tegenwoordigheid van schipbreukelingen kenbaar kan maken. Twee paler. met handen er aanzoogenaamde handwijzerswaarop „Terschelling," wijzen de schipbreukelingen op de uiterste punten der Boschplaat de rigting aan welke zij nemen moeten om of het huisje te vinden óf het bewoonde gedeelte van Terschelling te bereiken. FRANKRIJK. In de Prdcuseur leest men het volgende „Als het verbod door den paus betreffende de vrijmetselaars gegevenletterlijk wordt nagekomenzal men weldra belevendat de Catholieke handelaars circulaires verspreiden van den navolgenden inhoud: „Overeenkomstig de raadgevingen van onzen heiligen vader heb ik de eer alvorens onze handelsbetrek kingen te doen voortduren u te vragen of gij zoo eerloos zijt, tot de leden dier bedorven secte te behooren die secte der vrijmetselaren genaamd wordt. Zoo ja, dan $moet ik er afzien, langer met u in relatie te staan niet wil vervloekt worden in mijn mijne kinderen ,mijn voedselmijne vmijn schoeisel. „Met achting noem ik mij" X." PS. Als gij vrijmetselaar zijt dat God er u voor behoede 1 beschouw dan mijne verzekering van achting als niet geschreven. G RO O T-BRIT T ANNIE N. Londen 14 October. De Times behelst de halfofficiële mededeeling dat ln het voorstel van lord Kussell betrekkelijk de benoeming eene commissie ter zake de Alabainaquaestie de bepaling is opgenomen dat Amerika en Engeland het moeien eens zijn omtrent de reclames voor de commissie te brengen. Daar Engeland eene scheidsregterlijke uitspraak heeft afgewezen zoo zou het nimmer toestaan dat de reclames ter oorzake der kaperijen aan de judiciële beslissing der commissie onder worpen wierden. Het gerucht gaatdat het gouvernement te Washington heeft vernomen dat keizer Napoleon voor Mexico Egyptische troepen organiseertwaarom het eene depêche naar Parijs zou gezonden hebben waarbij het ver klaart niet te willen toestaan dat Frankrijk nog meer troepen naar Mexico zendt. Als Frankrijks interventie in Mexico bleef voort duren zouden er tusschen beide regeringen ernstige onaangen: mheden ontstaan. Te Toydon nabij Epping en Weymouth, is een huisgezin ten gevolge eener doodelijke ziektenagenoeg geheel uitgestorven waarna ook de geneesheerdie deze personen in be handeling had genomendoor dezelfde ziekte werd aaDgetast en daarna overleed. Men dacht eerst aan cholera doch er bestaat veel meer vermoeden dat die personen ziek zijn geworden door de aanraking en behandeling van verschillende voorwerpen die aldaar in huis waren overgebragt uit eer.e boerenhoeve alwaar de runderpest heerscht. De regering heeft een deskundige afgevaardigd om dit geval te onderzoeken. In eene correspondentie uit New-York, voorkomende in den Morning Herald wordt gewezen op de waarschijnlijkheid van een aanstaanden slavenoorlog. Voor een goed deel wordt de ontevredenheid der negers toege schreven aan de woelingen der radicalen die hen ook naar men verzekert van wapenen voorzien. Volgens den New-York Herald is de koren-en en katoenoogst is Mississippi.geheel mislukt. De spoorwegen zijn nog niet hersteld, bijna het geheele land ligt woest en de bevol king is lui en zonder eenige energie Tusschen de Noordelijke en Zuidelijke afdeelingen der Episcopaalsche Kerk in Ame rika begint zich meer toenadering te openbaren. Zoo heeft bisschop Johnsvan Virginië een adres uitgevaardigd tot bevordering der ver broedering. Wij zijn in staat gesteld het navolgende aan de welwillende aandacht der lezers onzer courant en verdere belangstellenden aan te bieden. tets voor gemengd Koor en mannenkoor door Otto Blauhuth. Daar wij ons voorstelleneene parallel te trekken tusschen de beide soorten van koor gezang - het gemengde en het mannenkoor - achten wij het noodig eenige algemeene op merkingen te doen voorafgaan. Slaan wij eerst een blik op den loop der kunstgeschiedenis dan springt het duidelijk in het oogdat sints het tijdperk van de meer volkomenerijpe ontwikkeling der af zonderlijke kunstsoorten het gemengde koor gezang de meeste aandacht getrokken heeft en met de meeste zorg behandeld is. Het afzonderlijke gezang (vrouwen-en mannenkoor) heeft eerst in lateren tijd meer bijzondere be langstelling ondervonden. Men moet echter volstrekt niet denkendat in vroegere tijd perken voor het afzonderlijke gezang niets geschreven werd. In de werken van de meesters der oude Romeinsche Napolitaansche en Venetiaansche school wordt menig meester stuk voor mannenzang gevonden. Als voor beeld willen wij slechts aan enkelen herinneren, zooals Palestrina's „Wohin du wallestJung- frau zart" en het eeuwig schoone diep gevoel ademende driestemmige koor „Alle die tiefen Qualen" van Antonio Lotti. In het algemeen levert de mannenzang-litteratuur tot op den tegenwoordigen tijd weinige voortbrengselen die nevens dit Passionsgezang van Lotti kunnen gesteld worden. Het gemengde koorgezang had voor het zijn toppuntzijn bloeitijd kon bereiken een tamelijk langen tijd verscheidene eeuwen van ontwikkeling noodig. In den zang toch lag de algemeene kunst-ontwikkeling; de hoogte waarop bet gezang stondtoonde welken trap de kunst bereikt had. Als be sluit van dit groote ontwikkelings-tijdperk kan men wel op Joh. Seb. Bach wijzen. De eerste taak is na te gaan welk regt het gemengde koorgezang heeft op zulk een eeuwenlang streven naar de overwinning waardoor dat gezang voor de meestérs het uitgangspunt voor al het verdere kunst scheppen is geworden in hoe ver het in weêrwil van de opgetreden mededingers nog in den tegenwoordigen tijd de palm der overwinning wegdragen mag? Verplaatsen wij ons in den tijd der mensu- ralistenbeschouwen wij de werken van de uit de Nederlandsche school voortgekomen contrapuntisten gaan wij nawie sedert het begin van het tijdperk van den verheven stijl in Italië en Duitschland optraden; slaan wij een blik op het keerpunt, op den overgangs tijd van den verheven stijlden kerkstijl tot het volkomen te voorschijn treden van den zoogenaamden galanten stijl en tevens op de verschillende onvermijdelijkheden welke zich vooral moesten vertoonen zooals het zich afscheiden van den bepaalden vasten vorm en, daaraan vastgeknoopt, op het tijdperk van de vermenging der beide stijl soorten enz. (Wordt vervolgd.) JONGSTE TIJDINGEN. Londen ,16 October. Per Roman zijn be- rigten ontvangen van de Kaapdd. 13 September Er was geen nieuws omtrent den aanval op de positie van Moshesh. De boeren hadden duizenden stuks vee vernieldMoshesh ver zocht om vrede. De boeren hadden als voorwaarde gesteld de overgave van Thaba Bozigoden afstand van een deel van zijn grondgebied van 30,000 |stuks rundvee en 6000 schapen Rio-Jankiko 25 Sebtember. Urugayana is geheel ingesloten maar nog niet genomen. Eene Partij VMEXttEK, gelegen in Duiveland in 't Oude Nieuwland en Kapelle Gemeente Nieuwerkerk. Rendement (A 799 B. W.) ƒ482,50 p. j. A Franco te bevragen ten Kantore van jhr. W. M. H. de JONGE te Zierikzee. van Middelburg vaart van Xierikxee op Donderdag den 26 October des morgens ten 7 ure en terug des namiddags ten 3 ure 30 minuten. Zierikzee Gearriveerd 15 Oct. Jozeph en Elizabeth W. Milburn 16 BurgerBartels beiden van New castle. 17 Nederland, I. van der EbBatavia, Rotterdam. 15 Uitgezeild: Elizabeth en MaryArno, New-Castle. Brouwershaven Gearriveerd S. G. Callus 13 Oct. 13 SS 15 Si 15 St 15 SS 15 99 15 SS 16 st 16 n Per Enos Schiedam Lammina Elizabeth F. Pot Japara A. K. Zweede Celebes, F. A. Reuvekamp Gille, allen van Batavia naar Rotterdam. Asia F. Nutzhorn EdwinA. Burdettbeiden van Rotterdam naar Batavia. George Stonard J. HeronNew port Dordrecht. DordrechtF. H. A. LoosRotter dam Batavia. Uitgezeild: Sara, (st.) J, H. Stuit Dordrecht Londen, het schip Lammina Elizabeth kapt. Potzijn als passagiers van Batavia aangebragtde heeren Nussen echtgenoot en 3 kinderen Nussen adjudantRozette kapt. der inf. en zoon Lelieveldtsergeant Cusell zendeling en mejufvrouw Monné. Prijzen der Effecten te den 14 October Amsterdam. 1865. Nederl. Belgie. Spanje. Portugal, Rusland. Polen. Pruissen- Oostenr. Mexico. Grieken! Turkije. Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort.;Sijndic. Ned. Hyp.-Bank Cert bij Rothschild. Obligation. Obligatien. Obl. bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Aandeelen 1835. Obligatien 1859. Obl. Met. Oude. dito. dito Rente Amst. dito Nationale. Obligatien. Obl Geldl. 1825. Binnen! Oblig. 2'/j pot. 3 4 37, 47, 27, 27« 3 5 5 4 5 5 5 27, 5 5 5 3 5 60 '5, /ié 717, 95 V, 39 97 7s 1897, f 57 "/r 29 7, 787, 61V,o M7. 457, ROTTERDAM 16 October. Tarwe. Zeeuws. Vlaams, en Overin waarvan de aanvoer nog niet ruim is bragt op nieuw 10 cents meer op Goede en puike van f 9,20 tot f 9.60 mindere van 7,75 tot f 9. Rogge Overm. Zeeuws, en Vlaams, van f 5,70 tot f6,30. Gerst. Zeeuws, win ter van f 4,50 tot 6,25 dito zomer van 4,25 tot f 5.30. Haver. In! korte van f 2,50 tot f 4,50lange van f 2 tot 4. Erw ten. 25 c. hooger. Zeeuws, blaauwe kleine van f 7.75 tot 9,25. Paardknboonen. van /6,25 tot r 6,75. MEEKRAP. Bij vrijgrooten aanvoer waren de meeste prijzen veel te hoog en werd alleen verkocht wat tot vorige prijzen was te krijgen Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Van Middelburg Van Rotterdam Donderdag 19 Vrijdag 20 'sraorg. 11, 11,30 I Vrijdag amorg. 7, 8,30 De Diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden. Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen Van "Rotterdam.-• des maandags, woensdags I des dingsdags donderdags en en vrijdag 's morg. ten 8 are. zaturd. 's morg. 8 ure 30 min. V« Diligence rijdt van Zierikzee aan het „Hotel van Veen" des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 10 ure 30 min. voor de afvaart jvan Rotterdam naar Vliseingen. Tm Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2