oensdag 1! October. WOENSDAG Ei ZATURDAG. W°. 81 18: Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen kj- aóML-,. PRIJS DER AD V ERT ENT IEN. Gewone 12'/a cent de regel. Geboorte- Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 zegels a 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ARONNEMBNTS PR Ij S. Per drie maanden f 2.00 Franco per post f 2,25. Inzen ding der Advertentiën daags te voren voor 10 nre 'suiorg. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee geven openbare kennis dat het aan- vullings kohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar voorloopig door hen is vastgestelden van den 9 dezer gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage op de gemeente-secre tarie zal voorliggen ingevolge de wet. /.lenkzte den 4 October 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretin is J. P. N. ERMERINS. Wij vestigen de aandacht van veehouders en belanghebbenden op eene brochure in het licht verschenen bij den uitgever G. B. van Goor te Gouda getiteld l><- 5ïa«in8vr|>«?st beschreven naar haren aardoorsprong en verspreiding benevens hare geneeswijze bijeen verzameld uit de beste schrijvers voorafgegaan van eene korte geschiedenis der runderpest en gevolgd door de opgave van te nemen policie-maatregelen door A. A Iers rijks- veearts der 1ste klasse te 's Hage. Deze brochure is tegen deu uiterst geringen prijs van 0.25 verkrijgbaar terwijl 50 exemplaren voor f 10 en 100 exemplaren voor f 17,50 te bekomen zijn. Het hoogst belangrijke van dit werkje door eene bevoegde hand zamen- gesteld in het belang van den Nederlandschen veestapelzal door eiken veehouder gaarne erkend worden zoodat hij zich haasten zal dit aan te schaffen. De schrijver geeft aan het slot van zijn voorwoord zijne hoop te kennen dat dit werkje op eene ruime schaal tot behoud van den nationalen rijkdom al het nut zal stichten dat hij zich daarvan heelt voorgesteld. Moge die hoop niet teleurgesteld worden 1 In het Fransche blad ie Petit Journal van 12 Sept komt een brief voor van Nadar getlagteekend uit Amsterdam den 8 derzelfde maanddus zes dagen voor de opstijging. Hij geeft daarin een beknopt verslag van de indrukkendie het verblijf in Nederland op hem had te weeg gebragt en welke hierop nederkomen dat Amsterdam een zeer dure stad iswaar een gulden niet veel meer waarde heeft dan iu zijn vaderland een frank en dat de Nederlan ders zoo bedaard zijn dat koetsiers die twist met elkander krijgen hunne stemmen niet hooger verheffen dan de causeurs in de Parijsche salons. Met de kermis wordt het echter naar men hem verzekerd heeft anders. In twee September-weken verteeren zegt hij, de Hollanders ai het geraas (tout le bruit) dat zij in een geheel jaar hebben opgespaard. Voorts deelt hij een gesprek mede dat hij roet de grenscommiezen gehou den heeft die hem echter niet dezelfde moeijelijkheden berokkenden als hij eenigen tijd geleden te Frankfort had ondervonden. Ten einde vrijdom van inkomende regten voor zijne luchtballon te erlangen maakte Nadar aldaar de opmerking dat hij in het geval was van een reizend muziekantdien men toch ook niet liet betalen voor de viool welke hij onder den arm droeg. Dit argu ment maakte indruk maar een der commie zen na zich een oogenbük bedacht te hebben betoogde dat de vergelijking tusscken de viool en den luchtbal niet opging. Den luchtbal merkte hij op kon men wel op administra tive wijze inklaren maar hoe zou de uitkla- ring geconstateerd moeten worden Daar bleef het te Frankfort bij maar in Neder land waar hij bij de lieden meer bon sens heeft waargenomen dan in Duitschland kwam hij er beter af. Niet van belang ontbloot, in betrekking tot de spoedige nederdaiing die het publiek zoo slecht aanstond zijn de volgende regelen welke aan het slot van den brief voorkomen „En nu waar zal ik nederkomen „Zoo de wind die sedert twee dagen waait tot maandag blijft aanhouden zal ik niet lang in de lucht blijven want ik bedank om mij te wagen boven de Noordzee of den Atlantischen Oceaan. „Ik zal mij aan deze zijde van de zee laten zakken al moest het ook nog eens gebeuren dat een Brusselsch blad waar schijnlijk door heiden geredigeerd mij blood aard noemde. Ik heb liever dat men mij voor een bloodaard dan voor een onnoozele hals houdt. „Maar de wind er buiten gelaten is er nog een quaestie waarop de lieden geen acht geven die zuur kijken als men niet ver genoeg naar hun zir. gaatnamelijk de quaestie van de kosten der terugreis voor de personen en het materieel. Ten aanzien van deze quaestie behoud ik mij alleen liet oordeel voorwie zich daarover moge beigen. Ik weet bij ondervinding dat het maar tijd ver lies is om te beproeven de geheele wereld tevreden te stellen. De vitters vergoeden mij mijn kosten niet. Laat ons dus qen beste handelen en bedaard onzen gang gaan." (Midd. Ct.) In de zitting van den hoogen raad (burgerlijke kamer) van 6 dezer, heeft adv.- gen. mr. Gregory conclusie genomen iu de zaak van J. F. baronesse van Dedem weduwe van D. Pruimers, qq. eischeresse. proc. Francois, tegen N. Pruimers qq verweeder, proc. v. d Burgh. Gelijk vroeger gemeld is, geldt het daarbij de vraag, of, wanneer een vader of moeder uit voogdijschap is ontzet de zorg over den persoon of de personen der minderjarige kinderen aan den vader of moeder verblijft dan wel aan den benoemden voogd toebehoort Adv.-gen. Gregory heeft volhard bij zijn gevoelen reeds vroeger in eene andere zaak ontwikkeld dat het kind aan de zorg var. den benoemden voogd moet worden toevertrouwdwelk gevoelen zoowel door den hoogen raad als door hoven van Zuid- en Noord-Holland ook door het hof van Overijssel wordt gedeeld. Uit dien hoofde heeft adv.-gen. geconcludeerd tot verwerping uitspraak 3 November. Men schrijft uit 's Gravenhage van 6 dezer „Onder de vele en velerlei geruchten en verhalen die men sedert eenigen tijd goed vindt ten opzigte van een lid der vorstelijke familie te verspreiden behoort ook het be weerde dat Z K. H. zich in vreemde krijgs dienst zou begeven Dit berigt nu waarvan de onwaarschijnlijkheid (om geen ander woord te bezigen) bij een weinig nadenken genoeg zaam in bet oog valt wordt desniettegen staande door eenige dagbladen zonder aan merkingen overgenomen en herhaald. Een ander berigt echterdat welligt tot grond en aanleiding van een en ander kar. gerekend worden is dat eener buiteniandscbe reis die zeer lang zou duren. Het verdient echter opmerking dat bet berigt reeds eenigen tijd heeft rondgeloopen en men tot nu toe nog niets van den aanvang dier langdurige buiteni. reis heeft vernomen jiMaar ten overvloede zjj bier nog op goedfjf grond bijgevoegd dat in zekere kringenwaar men van zoo iets wel eenigzins onderrigt zou zijnniets van zulk eene lange buitenland iclie reis bekend is. Of zou men ook welbgt iu plaats van buiten 's lands buiten de provincie moeten lezen Althans men verzekert dat denkelijk nog in den loop dezer maand de leden der koninklijke familie op het Loo zich voor eenigen tijd zullen vereenigen." (A. Ct.) De Commissaris des Iionings inde pro vincie Zuid-Holland heeft aan lieeren burge meesters in die provincie de volgende circulaire, dd. 4 October 1865 "gerigt: „Bij mijne circulaires van den 23 en 27 September jl. opgenomen in de Provinciale bladen nos. 99 en 102 verzocht ik de burgemeesters dier gemeenten waar de heerschende veeziekte zich heeft vertoond mij de daarbij bedoelde tabellarische opgaven geregeld na aflpop van elke week in te zenden. Ik drong daarbij aan op spoedige inzending zoowel als op de meest mogelijke r.aauwkeu- righeid in de bewerking. In het een zoowel als m het ander word ik tot mijn leedwezen bij herhaling door velen uwer te leur gesteld. Ik zie geen reden waarom de opgaven wanneer zij op den behoorlijken tijd dat is na afloop van den zaturdag worden opge maakt,zelfs van de verst afgelegen gemeenten, niet dingsdag ochtend bij mij kunnen zijn. Ook bij aandachtige lezing van bovengenoemde provinciale bladenhetgeen ik moet geluoven dat niet algemeen geschiedtis mij de zamen - stelling der tabel door sommigen uwer onbegrijpelijk. Ten derden male moet ik dus uwe medewerking in deze inroepen. lederen dingsdag ochtend zie ik de opgaven over de week van zondag tot zaturdag te voren tegemoet om nog denzelfden dag het daaruit zamen te stellen hlgemeen verslagden heer minister van binnenlandsche zaken aan te bieden. Mogt ook dit beropp op uwe mede werking niet baten, dan zal naar -andeie maatregelen moeten worden omgezien.' De Belgische policie heeft jl. donderdag te Brussel een jeugdigen Nederlander, die, hoewel tot eene fatsoenlijke familie behoo- rendedoor zijn wangedrag als vagebond rondzwierf, in hechtenis genomen. Naauwe- lijks was hij een kwartier lang in het amigo opgesloten of een policie-agent vond hem hangende aan een ijzeren staaf in zijne voor- loopige gevangenis. Men sneed hem af en was zoo gelukkig hem het 'even te redden maar de ongelukkige had zijn verstand ver loren zoodat men hem naar een krankzip-* nigen-gesticht moest vervoeren. Een Nederlandsch ivoordraaijervan der Heyden genaamd geboren te VVoens- drecht en 39 jaar oud was krachtens ko- ninklijk besluit van 8 Augustus jl. uit heil land gezet doch verscheen er wederter zake waarvan de correctionele regtbank ta Antwerpen hem tot vijftien dagen gevange nisstraf heeft veroordeeld. De beklaagde beweerde dat het besluitwaarbij zijne uit zetting is gelastniet geldig was omdat er niet uit blijkt dat het genomen is op advies van den ministerraad. De regtbank beslist© dat de vermelding „den raad van ministers geboord" geen volstrekt vereisclite ismaar nu vraagt men waartoe het dient dat deze formaliteit verlangd werd in de wet va,u Julij 1865. DUITSCHLAND. Te Gaudenzdorf in Boheme overleed dezer dagen een der oudste ingezetenen die op den grilligen inval is gekomen om bij testamentaire dispositie zijn geheele ver mogen bedragende s/4 millioen fl. aan den paus te vermaken onder zekere godsdienstige voorwaarden. De behoeftige bloedverwanten van den overledene hebben zicli natuurlijk i regten tegen die beschikking verzet. De heer Jean BeekFranscli onder daan geboren te Thann in den Ëlzas en zijne Russische dienstbode zijn in den nacht van 19 September jl. in hunne woning te St.-Petersburg vermoord geworden De moor denaar is een georgische prins, 19 jaar oud, die tot 15 Augustus jl. als vaandrig in 's kei zers eskorte gediend heeft Volgens de ver klaring van prins Michalatzy zeiven is do misdaad gepleegd onder de hieronder vermeide omstandigheden Op den 7U9 September begaf de prins zich tot den heer Beck die gewoon was geld op onderpand te leenen zijn bezoek had ten doel een geweer in te lossen, dat voor twaalf roebels verpand wss, maar daar hij niet meer dan zes roebels bij zich had, weigerde Beek hem zijn wapen uit te leveren, Hierover ontstond twisten eindelijk stelde Michalatzy voor zijn patroon kistje voor twee roebels als pand achter te laten. De dienstbode die bij deze onderhan delingen tegenwoordig was, maakte eenig< aanmerkingen alles behalve in het voordeel van den georgischen prinsen verwijderde zich. Nu begon Beck in zijn boek den naam van den geidopnemer te schrijven toen deze, tot het uiterste gedreven door de beleedigin- gen waarmede Beek hem overlaadde (vctigqns de verklaring van den moordenaar) hem met zijnen dolk een eersten steek in liet hoofd toebragtvervolgens hem met dit wapen boven den nek trof, zoodat in den hals een snede kwam van twaalf duim diep. De meid snelde toedoch de prins duwde haar weg tot in de keuken stak haar met den dolk in den halsen daar |plotseling het iioht was uitgegaan bragt bij haar in de duisternis nog twaalf dolksteken toe. Na het plegen dezer dubbele misdaad keerde de moordenaar tot zijn eerste slagtoffea terug scheurde uit liet register het blad waarop zijn naam ten halve geschreven was en ging in de kamer waar de panden bewaard werden. Daar nam

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1