Stuligoederea-V erwerij. ïVi lïuiteniandsche Tijdingen Zeetijdingen. Vergader i ng-E vangel isatie. Beurs- en Marktberigten Vervoer-Middelen. koeije en zij verloor der in de tijd van drie weken 37 jonk of oot en den 4 Jannewari is haar man gestorven, Pieter Ov erscliie en de zij hit vier koeije over, ik wonde er bij voor knegt. In onse burt, Pieter Ver boon die verloor der op eenne nagt 26 koeije, en hij liild er mar drie van 56 over, dan daar was Arie Berkel die hild er dertig over en anders het hoogste waar der 8 beste en voorschije boeren die mar eene koej hil- den en ook 4 boeren die der geen een over hilden In onse buurt alleen en mijn broejr Crijn Lelivelt die verloor der 25 beeste en hij hield een stiertje over de pestziekte in hoilant en brabant en groninge so sterkdat daar gen een mens was die het oojt gesien en hathet was een droeve straf van God voor onse sonden. Cornelis Lelivelt 1746." Men schrijft uit Texel van 25 dezer. Ons eiland wordt thans door eene zeer groote ramp bedreigddie algemeene verslagenheid te weeg brengt. Zoo als bekend is bestaat de hoofdbron van ons bestaan en onze wel vaart uit de schapenfokkerij. Dezer dagen is hier eene zeer besmettelijke ziekte onder de schapen uitgebroken. .Men is tot de over tuiging 'gekomen, dat het de pokziekte is, eene ziekte die buiter. twijfel nog veel ver woestender is dan de elders heerschende runderpest. Men zegt dat de ziekte voor het tegenwoordige nog niet in haar hoogsten graad van kwaadaardigheid isechter zijn reeds eenige schapen gestorven en niettegen staande de tot nog toe genomen maatregelen neemt de ziekte toe. De hooge raad der Nederlanden heeft 11 woensdag behandeld de voorziening in cassatie van vrouwe J. F. baronnesse van Dedem weduwe Pruimers, eischeresse tegen den heer N. Pruimers verweerder. De eischeresse is bij arrest van het hof van Overijssel met bevestiging van een vonnis der regtbank te Zwolle wegens bekend slecht levensgedrag met den gewezen predi kant van Rijn uit de voogdij over haar minderjarig kind, dat zich thans in Zwitser land bevindtontzet en veroordeeld om dadelijk dat kind onder het opzigt van den voogd te stellen en aan diens leiding en ver zorging over te geven en de voogd gereg- tigd verklaard de minderjarige tot zich te nemen. Nn geldt het de belangrijke vraag, welke zijn de grenzen der ouderlijke magt en van het toezigt van den voogd ten opzigte van den persoon van de minderjarige Wanneer de moeder voogdesse om eene der redenen van art. 437 burgerlijk wetboek uit de voogdij is ontzet Mag de voogd zijn zorg en toezigt zoo ver uitstrekken dat hij hem van vader en moeder verwijdert en alzoo den band tusschen ouders en kinderen verbreekt? Een middel van cassatie behelzende schen ding van verschillende artikelen van het burgerlijk wetboek in verband met artikel 335 van dat van strafregtwerd door mr Jac. van Gigch toegelicht en bestreden door mr. Eyssell. —5 Te Doornik heeft een vaderweduw naar twee zijner kinderen van 8 en 4 jaren verkocht aan een kermis-kunstenaar voor 325 fres.waarvan 25 fres. in geld en het overige in koopwaren. Op het oogeublik der levering klemden de kinderen zich aan den vader vast en baden en smeekten om bij hem te blijven maar hij liet zich niet verbidden Sedert is de vader tot besluit gekomen om ook zijn dochterije te verkoopenwaarvoor hij 520 fres. vraagt. DUITSCHLAND. Met betrekking tot den brand welke Konstantinopel dezer dagen zoo vreeselijk heeft geteisterdmeldt men van daardat hij 19 uren onafgebroken heeft geduurd, alvorens liet mogelijk was hem te bedwingen. Zeven Voskeën eene Grieksche en een Armenische kerk, het monnuinent ter eere van sultan Mahmtid opgerigteen lOtal bad huizen met ruim 5000 woningen zijn eene proai der vlammen geworden He aai gerigte schade wordt op 40 mill fl. begroot. Het terrein door den brand verwoest, heeft eene lengte van 1'/, Engelsche mijlen (2000 Ned. ellen) bij Engelsche mijl breedte- De lieer von Bismarck ontving dezer dagen uit Londen een brief van den volgenden inhoud: „Mijnheer neem u in achtkom nooit in Engeland want indien gij uw gelaat hier durft te vertoonen verbrijzel ik u den schedelal zijt gij de eerste minister des kouings van Pruissen. Op n wachtende noem ik mij Een Engelschman." In het dorp Bengelbij Wittliehin de provincie Pruissenwoedde dezer dagen een hevige brand, waarbij de kerk en 180 buizen met schuren en stallen eene prooi der vlammen zijn geworden De brandin de woning van een armen daglooner ontstaan verspreidde zich met o itzettende snelheid omdat de meeste huizen een dak van stroo hadden. Een man en twee kinderen zijn bij deze ramp oing-komen en eene zieke vrouw werd deerlijk gebrand. Elfhonderd inwoners zwerven thans te Bengel znnder schuilplaats rond de ellende is er ten top gestegen Slechts een vierde gedeelte der gebouwen was verzekerd. FRANK RIJ K. Pakijs 27 September De Moniteur behelst dat de heer Billon hij keizerlijk decreet, dd 26 dezer, is ontslagen als com missaris van pulicie te Marseille aangezien hij zijn post heeft verlatenom de cholera te ontvlieden. Hij de wedrennen in het bosch van Boulogne gehouden heeft „Gladlateur" weder den eersten prijs gewonnen. Dit paard is zoo gevreesd dat van de 14 paarden die inge schreven waren op stuk van zaken 12 terug getrokken werden. „Vertugadin" van den heer Lamarra is de eenige mededinger van het wereldberoemde paard des heeren Lagrange geweest. Men meldt uit Marseille van 27 dezer. Berigten uit Konstantinopel van 20 dezer zeggen dat aldaar de verschrikkelijkste ellende heerseht. De regering ondersteunde ver scheiden duizende gezinnen dia alles door den groeten brand verloren. Er waren open bare inschrijvingen geopend. De ambtenaren hebben eene maand van bun tractement afge staan. De conversie is zoo goed als vastge steld maar de regering bewaart het stilzwij gen of die conversie verpligtend dan wel vrijwillig zijn zal. Abd-el-Kader is in lijdenden toestand te Smyrna aangekomen. Te Valencia worden geene cholerage vallen meer wasrgenomen en zoowel in de omstreken van Sevilla en Carthagena als in de beide steden neemt de ziekte sterk af. Het hof van assises van het departe ment der Seine heeft '1 heodoor Theeuwissen, geboren te Breda (Nederland) wegens bigamie tot vijf jaren gevangei isstraf veroordeeld. Hij trad in 1864 te Brussel in het huwelijk met eene Belgische Delphine Haijims genaamd die hem vier kinderen schonk waarna hij haar verliet. In 1864 huwde hij te Marseille eene Eransche ouvrière Victorine Discours genaamd die thans in zwangeren toestand door een toeval achter de waarheid is gekomen en eene oanklagt tegen haren man heeft in gediend die tot bovengemelden uitslag heeft geleid. Theewissen oefende het beroep van drukker en letterzetter uit. G R O O T-B RITTA NNI EN. Londen 27 September. De Morning Post is in staat mederleeiing te doen dat het Fransche gouvernement een belangrijk besluit heeft genomen ter zake der terug roeping van zijne tinepen uit Kome. Binnen kort zal de ontruiming beginnen een déél des garnizoens zal zich op Civita Vecchia terugtrekken en aldaar bijeen blijven. Zulks moet strekken ter waarschuwing van Hen Paus. Omtrent de veeziekte bevat een schrij ven van lord Sydney enkele wetenswaardige bijzonderheden. Zoo zegt hij to' het resul taat gekomen te zijn dat hoewel de ziekte ontegenzeggelijk van besmettelijken aard is zij ook opgewekt en bevorderd wordt door den toestand der atmosfeerwaartegen niets is te doen. „Ik ben", zoo heet het verder, juist uit den haag teruggekeerd In Heiland meenen zij dat (Ie ziekte er ij aaugebragt door beesten die, onveikocht, van Londen teruggekomen zijn. De Pruissische gezant aldaar was pas van zijne goederen in Silezië geretourneerd en verhaalde mijdat er de kwaal sedert twee jaien heerschte en men er geen middel tegen had gevonden. De veeartsen in Hol land zijn er even onbekend meê als de onze en weten niets beters aan te bevelen dan slagting zonder eenig onderscheid. Zoo ver ik kan oordeelenzijn al de verschijnselen van eer. typheusen aard. Sommige beesten zonken plotseling ineen en stierventerwijl zij schijnbaar herstellende waren." Een heer die dezer dagen in het vischwater van het park van lord Methuen te Londen hengelde haalde een aal op en had dien juist boven water toen een gulzige jonge snoek den aal nasprong en er in slaagde hem in zijn bek te krijgen. Vóór hjj hem echter kon inzwelgen schoot een gedeelte van het ligchaam des aals door zijne kieuwen heen en daar hij zich daarvan zoo spoedig niet kon bevrijden werd hij mede aan land getrokken en goeden prijs verklaard. De aal woog één, de snoek zeven pond. LI. woensdag werd bij Billingsgate zulk eene enorme massa haringen aangebragt dat al de opkoopers er mede verlegen geraakten en niet wisten hoe zij die binnen een zekeren tijd van de hand Zouden zetten. Voor den middag was evenwel alles reeds verkocht terwijl de uitventers verzekerden nog wel meer voorraad te kunnen nemen omdat zoo vele duizende personen te Londen tegen woordig geen vleesch eten zoowel wegens de duurte als wegens de onzekerheid of het welligt van zieke koeijen is waarom dan ook de haring nu bij menigeen regt welkom is al kan deze het gemis van het voedzame vleesch niet geheel vergoeden. Bij de hotsing op 15 dezer, in Lough Foyletusschen de stoomschepen Falcon en Garland hebben een 20tal reizigers het leven verlorenreeds had men 13 lijken uit zee opgevischt en te Glasgow aangebragt. JONGSTE TIJDINGEN. Rio-Jankiko 8 September. Er is ©en slag geleverd te Yantany aan de Urugay waarin da geallieerden onder Flores overwinnaars zijn geweest. De Paraguers hebben kanonnen en vaandels verloren Advertentiën. Ondertrouwd C. van SCHELVEN en Zierikzee J. van SETTEN. 28 September 1865. Algemeene en bijzondere Kennisgeving. Burgh 28 September 1865. Het jongste onzer Kinderen werd ons heden door den dood ontnomen. J. P. SCHILT, l T. SCHILT- Eenige KennisgevingSchuitemaker. Zij die verlangen mogten gebruik te maken van het ONDERWIJS op de HrrhaliiiBSchool moeten zich daar toe aanmelden bij den Heer J. H. BAST- MEIJER, vóór Dingsdag 3 October aanstaande. Maandag 2 October 1*63 in het Hotel A (li VEER" Voorganger een Hervormd Predikant van elders, des avonds y/4 unr precies. De ondergeteekende belast zich met de ontvangst van GOEDEREN om te verwen. Deze worden in alle mogelijke kleuren ge- verwd. Het zijn vooral de zijden en wollen STOFFEN welke men als nieuw terug ontvangt. Ook kan men bij hem Information hekomen tot het huren van eei.e ruime BOVEN WONING bestaande in onderscheidene KAMERS, naar verkiezing gemeiibileerfl of OMgomeuhlleerrt op het beste gedeelte der Stad. H. HARDEMAN Oude HavenWijk A, No 3X3, Zierikzee Gearriveerd 27 Sept. Maria E. C. Killaw New-York Rotterdam. 27 Rover, W. Coward, New-Castle. Brouwershaven Gearriveerd. 28 Sept. Sara (st.) J. H. StuitLonden Dordt. 28 MedeaA. W. F. van Teutem Rotterdam Batavia. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 28 September 1865. Nederl. Belgié. Spanje. Portugal. Rusland. Polen Pruissen. Oostenrijk Mexico. Griekenl. Turkije. Nederl. Bank Werkel. Schuld, dito dito dito dito Araort. Sijndic. Nederl Hijp.-Bank. Cert. bij Rothschild. Obligatien. ligatien. Oo ligatien bjj Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Aaudeeleu 835 Obligatien 1859. Obligatien Met. Oude. dito dito dito Rente Amat, dito Nationale Obligatien. Obligation Geldl. 1825. Binnenl. Obligatien gebler, 4 pCt. 3". 1 4% 2'', 2". 8 8 5 4 6 8 5 2«;, 5 5 b 8 k. 1st 95 93',, 188'/, f ,57»/,, 1'29 6 tV, j21V, '«v- Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 28 September 1865. De Ned. Mudde. De Ned Mudde. Oude Tarwe 1864 Nieuwe dito 1865 Afwijkende dito Z.-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter- Gerst Zomer-dlto Haver t 8,50 Paardenboonen6,00 - 7,25 Witte boonen - 10,00 - 0,00 Bruine dito - 8,50 Gr. Erwten - 6,50 Groene dito - 5 60 Gele dito - 5.00, Koolzaad - 4,30 Z iai-Liinzaad - 2,60j Slag-Lijnzaad - 10,50 - 0,00 - 7,50 - 0,00 - 13.50 -00,00 - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 28 September 1865. Teelt 1864. Twee en een,lstekw.blank 19,00 T\Vee en een, middelb. dito - 18,00 Twoe en een mindere dito - 17,00 4 Een en een 1ste kw, blank - 19,00 4 Een en een middelb. dito - 18,00 si Een en een mindere dito - 17,00 4 Onberoofde, tstekw. blank - 19,00 4 Onberoofde middelb. dito - 18,00 4 Onberoofde, mindere dito - 17,00 a Muilen - 0 00 4 Middelbare dito - 0,00 a 20,00 18,50 "S 17,50 20,CO o 18,50 17,50 g 20,00 18,50 17,50 000 0,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg t van Rotterdam Zaturdag 30 'smorg. 6,30 i Zatnrdng 30 'sraidd. 12,30 Zondag 1 8, Zondag l 'amorg. 6, De diligence zal van Zierikzee 2 unr na de afvaart der gtoomboot van Rotterdam naar Middelburgen van Middelburg naar Rotterdam,een half unr na de afvaart der stoomboot rijden Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen t I Van Rotterdam des naandaes, Woensdags 1 desdingsdags donderdagse en vrijdags 'smorg. terfc'nre zaturd. 'smorg. 10n.20mi® Oe Dilieence rijdt van Zierikzee aan het Hotel van Veen des morejeos ten 9 ure voor de afvaart van Vlissinsren naar Rotterdam en des moreens ten 12 nre voor de afvaart vin Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vc - i

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2