i Zaturdag 23 September WOENSDAG EN ZATURDAG. j*ï.ü 16. ten Besturenen Administratiën Afkondiging. Bekendmaking. Bekendmaking. BinnenlandscheTijdingeo Buitenlandsche Tijdingen Sou- PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERSCHIJNT: ABONNEME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 gnzending der Adverlentiën daag slevorenvoor 1 Clurc'smoro f. k. 31U, 9ö3,. 46 V, !9I3/4 f 58»/, 29 v, 62"/, 23>3/„ trERST. :,50 t0t f 5.10. lange daauwe KNBOO- 10 rg. 8,15 9,t5 de Vos burgeslef.STEÏt en Wethouders van Zie- rikzee doen te weten dat door den Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van heden is vastgesteld de volgende VERORDENING: houdende tijdelijk verbod van invoer van Schapen enz. De Gemeenteraad van Zierilczee Overwegende dat bij het heerschen eener besmettelijke ziekte onder het Rundvee in verschillende gedeelten van ons Rijk ei drin gende noodzakelijkheid bestaatom zooveel mogelijk maatregelen te nemen tot het weren van al datgene, waardoor de besmetting naar deze nog van besmetting vrijgebleven streken zou kunnen worden overgebragt. Overwegende, dat die besmetting vooral kan worden overgebragt door van elders ingevoerd wordend Rundvee, Schapen, Varkens en Mest. Overwegende dat ten aanzien van den in voer van Rundvee is voorzien door provin ciale verordeningen. Gelet op art. 171 der Gemeentewet Besluit: Art. 1. Alle invoer van Schapen, Var kens (ook Biggen) en Stal- of Straatmest aan de zeedijken voor zoo ver het grondge bied der Gemeente strekt en aan en langs de Haven dezer Gemeente wordt tijdelijk verboden. Art. 2. De overtreding van dit verbod zal worden gestraft met eene geldboete van f 25 en gevangenisstraf van drie dagen. Art. 3. Het toezigt op de naleving dezer Verordening wordt opgedragen aan den Com missaris van Policie, de Agenten van Politie en den Gemeente-Veldwachter. Art. 4. Dit besluit zal ontniddelijk worden afgekondigd en in werking treden. Zijnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland' in afschrift mede gedeeld. En is daarvan ingevolge raadsbesluit van heden afkondiging geschied waar het behoort den 16 September 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. J. G. BETHE fang. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee.brengen ter kennis van belangheb benden dat heeren Commissarissen over de Tusschenschoo) in deze gemeente, eene zit ting zullen houden in het lokaal dier school van den hoofd-onderwijzer L. KARREMAN op Zaturdag den 23 dezer, des namiddags vijf uretot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school, en worden ouders of voogden, die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kinde ren op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee, den 19 September 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van belangheb benden dat heeren commissarissen over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gesticht op Woensdag den 27 dezer, des namiddags te 7uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kin deren op de school kunnen worden toegelaten. Ztenkzee, den 20 September 1865. J)e Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. UITTREKSEL uit bet verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK XV. Ambachts- en Faerieks-Nijverheid. Gedurende de eerste helft van 1864-werd in de calicots-fabrieken druk gewerkt; in het tweede halfjaar verminderde die bedrijvigheid eenigermate zoo dat er eer. maximum voor de wekelijks te vervaardigen stukken werd bepaald. Desniettemin ging het getal vervaardigde stnkken dat van 1863 nog met 15753 te boven, en 't schijnt geen twijfel te lijden of deze fabrie ken zouden bij eene eenigzins gunstige wen ding der Noord-Amerikaansche aangelegenheid, waarvan een ruimere aanvoer en lagere prijzen van de grondstofhet natuurlijke gevolg zouden zijn spoedig tot hunnen vorigen bevredigenden toestand terugkeeren. Het enz. Zierikzee. Eene garancine- en meekrap-fa briek welke het geheele jaar buiten werking was. Eene zoutkeet waarin een stoomtuig tot het in werking brengen der pompen werd geplaatst. De inslag bedroeg 2430741 ponden, tegen 1734420 ponden in 1863; de uitslag 1990475 ponden tegen 1595575 ponden in 1863. De uitslag bedroeg 94286 ponden, tegen 91365 ponden in 1863. Eene zeepziederij die geregeld werkzaam bleef, en wier debiet eenigzins grooter was dan in 1863. Er werden daarin 96922 ponden zeep gefabriceerdtegen 92874 ponden in 1863, Eene touwslagen; welke wel ii gang bDef doch wederom iets minder werkte dan in het vorige jaar. Eene leerlooijerijdie op denzelfdeit voet werkzaam bleef. Eene fabriek voor stoomtuigen welke in bloeijenden staat blijft verkeeren. Zij leverde stoomtuigen voor de voormelde zoutkeet en voor 7 meestoven terwijl zij voor 3 andere meestoven ketels vervaardigde. Voorts geschied den er belangrijke reparation aan verschillende stoomtuigen. Een 20ta! werklieden vonden er geregeld bezigheid. Eene sigaren-fabriek welke met minder per soneel dan in 1863 werkte. Het fabricaat blijft steeds voldoen. Eene andere fabriek die mede in werking was leverde mede goed fabricaat. Eene voor rekening der gemeente geëxplo- teerd wordende gaz fabriek, in dezelve werden verbruikt 8509 mudden steenkolen tegen 6981 in 1863 Daarvan werden vervaardigd 146738 kub ellen gaz tegen 122569 kub. ellen in 1863. Van de eerste hoeveelheid wer den calculatief verbruikt 56755 kub. ellen voor de straatverlichting, 63657 kub ellen door particulieren en 3650 kub. ellen voor de ver lichting van de fabriek zelve en van het omlig- Iend terrein ongeveer 15 pet. wordt gerekend door condensatie en lekken te zijn verloren gegaan. In de fabriek werd verbruikt eene hoeveelheid van 146 mudden ongebluschte kalk tot zuivering van het gaz alsmede 300 ponden koperrood. Eene ijzer, en metaalgieterij werd in 1864 opgeheven. Eene enz. (Vervolg en slot in een volgend nummer.) Zierikzee 22 September. Op de lijst van aanbeveling voor regtet' in de arrondissements- regtbank alhier staan vermeld 1. Jhr. Mr. G. L. Schorer substituut-griffier bij do regtbank te Middelburg 2. Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth kanton regter te Hulst; en 3. Mr. J. C. E. Baron van Lijnden advo caat en schoolopziener te Middelburg. Den 13 dezer heeft de arrondiosements regtbank te Middelburg uitspraak gedaan in het geding van Louis Koster sigarenmaker aldaar, eischer tegen de adelborsten, welke hem op den 5 December 1863 eene onher stelbare verwonding (het verlies van zijn regter oog) hebben toegebragt. De regtbank passerende den door den eischer gedanen incidenteelen eisch om toegelaten te worden tot een getuigenverhoor en berigt van des kundigen heeft dadelijk ten principale uitspraak gedaan en oordeelende dat er in deze van geene solidariteit sprake is den eisch onge grond verklaard en den eischer veroordeeld in de kosten Men meldt uit Schiedam van 20 dezer. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van gisteren avond eene verordening vastgesteld welke op morgen in werking treedt waarbij onder anderen verboden wordt de invoer van vleeschzoowel versch als gezoutenbene vens van huiden en hoornen en voorts be paald wordt dat er geen vee binnen deze gemeente mag worden ingevoerd dan na alvorens te zijn gekeurd terwijl de wegen worden aangewezen langs welke het ree be hoort te worden vervoerd ten einde bij de kantoren te worden aangegeven. Hoogst nuttig zal de werking dezer veror dening zijn als men alleen in aanmerking neemtdat in de afgeloopen week gelijk in deze zitting door een der raadsleden werd medegedeeld door een gezin bestaande uit man vrouw en drie kinderen 25 pond vleesch is verorberd. Wijders werd in deze zitting besloten tot het aanstellen van nog twee keurmeesters voor het vleesch en zal eerstdaags het per soneel voor de surveillance worden vergroot. De veeziekte neemt in dezen omtrek op eene vreeselijke wijze toe. Gedurende dezen morgen zijn ongeveer een dertigtal runderen als ziek in deze gemeente aangegeven. Men schrijft uit Oosterbeek van 18 dezer. Verblijdend is het te konnen rr.ededeelen dat eindelijk besloten is het niet alleen bij ons maar ook bij den vreemde zoo gunstig bekende en uitmuntend ingerigt koloniaal militair Invalidenhuis te Bronsbeek door uitbreiding ook toegankelijk te maken voor de oude strijders van het Nederlandsche leger en die onzer marine. LI. Vrijdag overleed te Kiel-Windeweer de beer Sandersmed. doctor enz. aldaar. Een liefhebber van de jagt zijnde en zich hiermede eenige oogenblikken verpozende vliegt onder 't laden het schot uit den tweeden loop en treft zijn hoofd zoodanig dat het een einde aan zijn werkzaam en nuttig leven maakte. Uit Utrecht meldt men van 18 dezer. Wij hebben heden de treurige tijding te ver melden dat de runderpest zoolang door ons gevreesd ook thans werkelijk in deze0-u provincie is uitgebroken. Te Maarseveen A nl. beden morgen een beest beboerende aan Jan van Niekerk en Jan van der Meent, gestorven en terstond geopend en heeft onze ervaren veearts, de heer Hekmeijer, moeten constateren dat het aan de veepest is bezwe ken. Nog 4 beesten van dezelfden zijn ern stig ziekterwijl de 5 andere van genoemde veehouders in gevaar verkeeren van ook spoedig te zullen worden aangetast. Men is dan ook van wege het provinciaal bestuur er op bedacht ze alle terstond te doen afmaken. Uit Leeuwarden meldt men van 17 dezer. Met de longziekte onder het rundvee gaat het in do provincie naar wensch. In de maand Augustus hebben zich slechts twee gevallen voorgedaan hetgeen op een veestapel van ruim 200,000 runderen iuderdaad niets beteekent. Het geheele getal gevallen sedert 1 Jannarij dezes jaars bedraagt 73 tegen 277 over de acht eerste maanden van 1864. Te Zevenhuizen (Zuid-Holland) vierde dezer dagen de nestor der burgers de heer Dirk Jongeneel zijn honderdsten verjaardag. Ruim honderd nakomelingen kwamen hem bij die gelegenheid geluk wenschen. De veepest neemt ook in Belgie in uit gebreidheid toe. In de omstreken van Brugge hebben zich onderscheidene gevallen voorge daan. In Henegouwen is eene zoo lievige sterfte onder de varkens en de kippen uitge broken dat de afloop daarvan waarschijnlijk met een volkomen uitsterven zal gelijk staan. DUITSCHL AND. Dezer dagen was de gansche bevolking der stad Weenen in rep en roer. Een Franschman Delamarne genaamd die zich de kwaliteit van professor en lid van ver schillende geleerde cotlegiën toeeigendehad bekend gemaakt dat hij dien dag eene lucht reis zou ondernemen met een ballon welken hij zelf besturen zou. De tuinen dn Nouveau Mondevan waar de opstijging zou plaats hebben waren reeds opgepropt met menschen die een of twee dagen te voren verpligt waren entrée-billetten te nemen. Het aangekondigde

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1