W.® 74. Zaturdag 16 September 1865 WOENSDAG EM ZATURDAG. bij in lat alle en der ewaart. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigtenvan 1 6 regels af 1 f behalve hetxegelregl VERSCHIJNT: ARONNEME NTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 jnzending derAdvertenliëndaagstevoren, voorlOure'smoru den 14 e- naar lTIid- £ten Bestureneu dministratiën Kennisgeving. lev, k. 6SVft ÖÜ3.4 191 f 58 V, 30'/, 80 62 >3/, 23'3, i6 Overm. vorige ,80 tot Kogge. 5,70 tot a 20 c. ïer van i f3,70 Erw- .75 tot t 6,50. i onge- flaauwe m, org. 10,30 idd. 12,30 fVaart der liddelbarg )oot rijden n. am derdagee- 0 u.20 mi D van VeeK ngen naar fvaart vs r de Vos De Bdbgemef.steb van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Zaturdag den 16 dezer maand des middags ten 12'/2 ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal den worden. Zietihec den 15 September 1865. De Burqerneeeter B. C.CAU. RinnenlandscheTijdingen UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelantldoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK XI. ■WATERSTAAT, d. .Zeeweringen en duinen, h. Polders. Omtrent den toestand der waterkeeringen gedragen wij ons aan hetgeen onder litt. d is f vermeld. Ten aanzien der af en uitwatering kunnen wij het volgende mededeelen.. De enz. Bij besluit van den 4iea November 1864 no. 5 stelde uwe vergadering in onze handen een adres van het dijksbestuur van den polder Dreischor om voorziening in bezwaren zijns inziens voortvloeijende uit de in der tijd plaats gehad hebbende afdamming van het verste sas in het zoogenoemde dijkwater ten einde de zaak te onderzoeken en aan U een voorstel te doen. Dat onderzoek is geschied en de uitslag met ons voorstel zal U worden medegedeeld. De afwatering van de polders Ooster- en Sir Jansland te Viane werd verbeterd. Door gedu rige spuijingen werd de geul op de vereischte diepte gebragtterwijl de oostdam over 100 strekkende ellen werd verlengd en de westdam in de bestaande rigting over 50 ellen waarvan het einde aansluit aan eenen in zuidelijke rigting aangebragten dam mede ter lengte van 50 ellen. In de begrooting van 1864 werd daarvoor eene som van f 4000 uitgetrokken tot welk bedrag met onze magting eene geldleening werd aan gegaan. Vermits tot eene behoorlijke af watering der voornoemde polder niet alleen de voorgenomen verdieping der watergangen maar ook de vergrooting en verdipping van bijna alle heulen en zijlen werd vereisrhten het te betwijfelen viel of de daarvoor op de begrooting uitgetrokken som daartoe voldoende zou zijn maakten wij het dijksbestuur daarop opmerk zaam met uitnoodiging om indien werkelijk de begrooting geene toereikende middelen aanwees, zoodra mogelijk bedacht te zijn op hetgeen ver- eiscbt werd om daarin tijdig genoeg te voorzien en de afwatering vóór den winter in behoorlijken staat te brengen. Al spoedig berigtte ons het dijksbestuur dat reeds verschillende watergan gen op peil waren gedolven dat nog anderen besteed werden, en dat tevens eenige zijlen, heulen en duikers op aangewezen diepte waren gelegd verbeterd en verwijden dat het voornemen bestond daarmede voort te gaan. Wat de daarvoor vereischte gelden betrof deelde het bestuur ons mede dat behalve het daarvoor beschikbare bij de begrootingnog gerekend was op het overschot der hier boven genoemde geldleening ad f 4000 hetwelk op f 1500 a f 1800 werd gerekend. In den polder Schouwen werd weder eene lengte van 4350 ellen waterleiding bermsloot enz. gedolventerwijl zulks ook over 9000 ellen lengte sloot door de gebruikers der aan palende eigendommen plaats had Ook in den polder Burgh en Westland werd 800 ellen lengte waterleiding gedolven. Door enz. Behalve de hiervoren vermelde vergunning aan het dijksbestuur van de polder Ooster- en Sir Jansland, tot het aangaan eener geldleening ad f 4000 werden nog de volgende dijksbe- sturen op hunne aanvragen, door ons gemagtigd tot het aangaan van geldleeningen te weten dat van den Gouweveer en Zelke-polder tot een bedrag van f 5000, ter bestrijding der onkosten van buitengewone herstellingen en vernieuwingen aan den zeedijk later werd mede rnet onzë toestemmingdie som met f 1000 verhoogd len einde de meerdere kosten van dit werk té kunnen dekken dat enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee, 14 September. Gisteren in den namiddag overleed alhier de heer M. C. de Crane Ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw oud-burgemeester dezer gemeente enz. Acht en dertig jaren lang nam zed. deel aan liet bestuur dezer gemeente, waarvan hij 27 jaren het burgemeesterschap bekleedde. Sedert 1854 genoot zed. pene eervolle rust. Algemeen bemind en geëerd bleef zed. tot aan zijnen dood Altijd min zaam gaarne weldoendewas de waardige overledene. Al was zijn jarental ook hoog geklommen nog zoo gaarne had men aan dit dierbaar leven nog eenige jaren toege voegd gezien. Met dankbaarheid zal steeds herdacht worden, wat hij voor deze gemeente is geweest. Velen heeft hij welgedaan. Zijn naam zal ook in wijderen kring dan die van bloedverwanten en betrekkingen in zegenend aandenken blijven. Zierikzee 15 September. Aan inr. J. M. Isebree M.oens is tot wederopzegging ver gunning verleend voor eene stoomhootdienst tot vervoer van personengoederen en vee tusschen Zierikzee en Rotterdam. Uit Amsterdam meldt m. n van 13 dezer. Na den tegenspoed, door den heer Nadar eergisteren ondervonden en ten gevolge van de teleurstelling hierdoor aan duizenden be rokkend, werd lii-j' het g nicht verspreid dat de heer Nadar ook te Darijs eenige malen, tneo zeide vier of vijf, i Dk te ver- geefs „heeft doen opkamen.' Daargelaten dat voor de vergeefseheopkomst van liet publiek de koene luchtreiziger niet verant woordelijk kan gesteld worden is het gerucht bovendien valsch wat den persoon betreft. De namen van twee luchtreizigers Nadar, die met een wetenschappelijk doel en geen eigen voordeel beoogende werkten Godard, aëronaut van beroep heeft reen ongelukkig verward en zoo doende is op de rekening van Nadar een feit gebragt dat met Godard ge beurde. Godard deed te Parijs 5 vruchte- looze pogingen om op te stijgeneer hij daartoe kon geraken maar de heer Nadar heeft nog nooit het publiek teleurgesteld bij de vier luchtreizen door hem volbragt 1. te Parijs, nêerkoinst te Meaux 2. te Parijs neêrkomst in Hannover 3. te Brussel neêr- komst te Yperen; 4 te Lyon neêrkomst in de bergstreek der Cevennes. Thans hij liet ondernemen van de vijfde reis, werd bijtot zijn groot leedwezen door force majeure genoodzaakt de opstijging yan den Géant drie dagen uit te ^tellen. Wij voegen hier de opmerking bij dat de Montgolfière en de Aiglede ballons van Godard vuurballens zijn en de Géantvan Nadar een gas- ballon is, Ook is niet te veronderstellen dat Nadar aan een ballon, waarmede hij opstijgt, den naam van l'Aigle geven zal. LI. Zondag avond, ten 11 ure zat een tiental burgers, waaronder beambten van l)et station in liet land van Waes, aan het Vlaamsche hoofd, in de herberg van den heer Chaessens in de hoofdstraat van St. Anna (bij Antwerpen) toen een soldaat van het 11de regement van linie die zijnen post veriaten haddaar binnenkwam en spoedig gevolgd werd door een korporaal van de wacht aan het fort van Astruweel. Spoedig ontstond er twist tusschen de dronken militairen en de burgersen toen de twistende kort daarop de herberg verlieten kwam het tot eene vechtpartij. De burgers overwegend door hun aantal mishaudelden op grove wijze den soldaat, welke, zich los gerukt hebbende den korporaaldie inmiddels de vlugt genomen had inhaalde deze deed hem hierop het voorsie! om aan de wachtpost wapenen te gaan halen om zich te wreken. Daar de korporaal op dien post sliep en de sergeant afwezig was uel het hun gemakkelijk geweren te hekomen. Zij haalden nog twee soldaten over hen gewapend te vergezellen en keerden daarop terug. Toen de burgers dit viertal zagen namen zij de viugt waarop de korporaal bevel gaf om te schieten. Dit werd gedaan en een der burgers Edmond van Laken, een schippersknecht van 21 jaren, viel dood nedereen ko^el was hem in den rug gedrongen en had het hart doorboord. Zekere van Parijs wilde hem ter hulp komen maar de woede der militairen was nog geenszins bedaard zij schoten met de bajonet op van Parijs toe en bragten hem vier doodelijke steken toe. Geene andere tegenstanders meer vindendekeerden de soldaten hunne slagt- ofiers op de plaats achterlatende, naar de wacht terugwaar zij in diepen slaap vielen. Spoedig verbreidde zich de mare van dit treurtoneel ir. den omtrek. Dr. van Biervliet verleende de eerste hulp aan den gekwetsten van Parijs. De schuldigen werden zonder tegenstand in hechtenis genomen. Verscheidene huizen te St. Anna vertoonen nog de merken van bajonetsteken en kogels. Bij koninklijk besluit is tot burgemeester der gemeente Noordgouwe benoemd, de heer li. 'otroeneveld de Kater. lu de Nieuwe Utrechtsche Courant van 5 dezer leeH men het volgende artikel De houding van het publiek in verschil lende landen tegenover de Muziek door den componist Ferdinand Miller, Onder bovenstaand opschrift vind ik in de GlobeAlbum van buitenlandsche letter vruchten aflevering van Augustus 1864 een belangrijk artikel dat m. i. aanspraak heeft om algemeen bekend en ter lezing te worden aanbevolen. Ferdinand Hiller is in ons vaderland als verdienstelijk componist gunstig bekend zijne werken behooren onder de beste die onzen tijd oplevertzij onderscheiden zich door originaliteit en genialiteit en zijn met kennis en talent geschreven. Ik acht het daarom belangrijk een woord van zulk een verdienste lijk toondichter te vernemen en zijn oordeel over de houding van het publiek in verschil lende landen tegenover de muzijk algemeen te verspreiden. Zijn opstel draagt blijken dat hij de gave bezit om zijne gedachten helder en duidelijk te ontwikkelen dat hij als bij uiizonde- ring van de meeste zijner landgenooten zich niet in wijsgeerige theoriën verdieptnoch zijne gedachten in philosophische terminologie inkleedt maar dat hij integendeel alles in het eenvoudige kleed der waarheid zaken en gevolgen leert kennen op eene bevattelijke en duidelijke manieren hier en daar waar het noodig is op humoristischen toon de gebreken aanwijst. Na eene korte inleiding leert hij u het pu bliek te Milaan kennen bij de opvoering eener opera „drama lirica." Dit gedeelte is uit het leven gegrepen en op ervaring gegrond van daar gaat hij met u in de concertzaal reist met u naar Parijs en leidt u bij het Fransche publiek in om van daar een kijkje te nemen in Engeland's hoofdstaden zijn oordeel over het publiek mede te deelen. Met belangstelling volgt ge hem in die talrijk gehoudene matinées en soirees musicale hij maakt u getuige der monster concerten en hij schetst met levendige kleuren de meester lijke opvoeringen van Handei's oratorien en als resultaat zijner beschouwing legt bij do onpartijdige erkentenis af„dat Engeland voor den roem van HandelHaydn en Men delssohn meer heeft gedaan dan zijn vader land." Met eene onpartijdigheid die clen stempel der waarheid op zijn werk drnkt schildert bij het Duitsche publiek bij muzicale opvoerin gen hij laat het in zijnen muzicalen aanleg volkomen regt wedervaren maar niet minder streng wijst hij hunne koelheid en gebreken aanvooral toont hij hun het gemis van nationale zelfstandigheid aan en verwijt hij zijne landgenooten hunne ingenomenheid met het oppervlakkige dat uit den vreemde tot hen komt en dat nadeelig op het nationale kunst gevoel werktalles wat wij in dit opstel aantreffen over de houding van het publiek tegenover de muziek in Duitschland en menige daarin voorkomende opmerking mogen we gerust op ons publiek toepassen. Gaarne deelde ik den lezers dezer courant eenige wenken uit het belangrijke opstel mede maar het geheel is zoo met elkander in har monie dat men zonder aan bet verband schade te doen er geen uittreksel van geven kanieder musicus die gaarne op de hoogte der wetenschap blijftbevelen wij de lezing van het belangrijke stuk aanhet bevat menige nuttige les voor den componist en voor het publieken als bewijs dat ook ons publiek niet geheel vergeten is, sluit ik deze aanbeveling van het belangrijke stuk aan alle kunstvrienden met Hiller's woorden „Indien mijn tegenwoordig opstel zelfs maar op be trekkelijke volledigheid aanspraak maaktezou ik ten minste nog van onze naaste buren de Belgen en de Nederlanders moeten spre ken doch ik ken die beiden niet genoeg.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1