Woensdag ló September igten WOENSDAGENZATURDAG. Besturenen Administratie!) RinnenlandscheTijdingen 1 De Kermis. Buitenlaridsche Tijdingen lam. jeblev. k. PRIJS DER ADV E RTE NT IEN. Gewone 12l', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. Ct. 52«8 73 98 V, 40'/, 1» 1911/4 r f 59 r 30'/, 1- 79V8 C2U, 233/, i 19»/.» 46'/g ikelen VERSCHIJNT: ABONNE M ENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post j 2,25 jnzending derAdverlentiëndaagstevorenvoorlOure'smoro udde. ii f 6,00 - 00,00 - 15,00 - 0,00 - 7,75 0,00 - 13,00 - 00,00 - 0,00 kzee. 3,50 3,00 3,00 3,50 3,00 3,00 3,50 1 3,00 ^3 7,00 3,00 0,00 De Kamer vati Koophandel en Fabrieken te Zierikeeebrengt ter kennis van belang hebbenden dat van heden gedurende 14 dagen in hare gewone vergaderkamer ter iDzage ligt Verzameling der konsulaire berigten en verslagen van nijverheid handel en scheep vaart 1*" jaargang 4de aflevering. Zieriheeeden 12 September 1865. De Kamer voornoemd H. A. van IJSSELSTEIJN Voorzitter. J. C PILAAR Secretaris. Ou- O 7 org. 10,30 10,30 Vaart der jiddelburg loot rijden l. m lerdageen f u. 20 min van Veen gen naar vaart vsn de Vos UITTREKSEL uit bet verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK XI. waterstaat, d. Zeeweringen en duinen. Ten aanzien van de duinen kunnen wij het volgende mededeelen. In enz. In de begrooting van den polder Schouwen werden de volgende sommen uitgetrokken tot het beplanten der domaniale duinen langs de westkust van dien polder met helm stroo en rietbenevens het stellen van rietschermen en het onderhoud van het d'uin véér de kustlicht torens van Haamstede en Renesse voor de beplanting tusjschen de zuid-duinen van Burgh en de gesloopte vuren onder Haam stede, ƒ1200 00 var, daar tot de Oude Hoeve, 800.00; van den geheelen Oosterenban tot aan den zoeten haard f 600.00 van den goheele zouten- en zoutenhaard ƒ300.00; het plaatsen van rietschermen langs den duinvoet en in de stuifgaten 200 00 ter beteugeling der ver stuiving bij het kustlicht van Haamstede en het sobtrm ƒ2000 00; te zamen 5100.00. Voorts enz. 'In den loop van 1864 hadden weder eenige min of meer belangrijke oever-afschuivingen plaats. Wij deelen U daaromtrent het volgende mede. Op enz. E'e laatste afschuiving of val die in 1864 ter onze.r kennis kwam ontistond den 30ste° No vember in het Westhavonhoofd te Zierikzee. Tusschen de peilraaijen I on III en voornamelijk in de rigting van raai II werd de grondslag plotseling ongeveer 5 ellen dieper. Het wes telijk einde van dien val strekte zich tot 9 10 ellen binnen de oostelijke paalrij over ongeveer 20 elllen breedte uit, terwijl op de plaats waar depaa Irij vroeger 4 d 5 ellen in den grond stond, nu 6 ellen water onder laagwaterpeil werd ge vonden. De palen in het aangetaste gedeelte des hoofds hingen daardoor aan de bouten waar mede zij aan de gordingen waren verbonden. Voorloopig werden de noodige voorzieningen genomen terwijl later het hersteltegelijk met een jaar onderhoud der beide havenhoofden Werd aanbesteed en aangenomen voor 28000. Behalve de reeds vermelde werken aan de calamiteuse polders StavenisseVliete en Schouwen had op den 16den September nog de aanbesteding plaats van de volgende werken aan de daarbij genoemde calamiteuse polderste weten het leveren van 860 lasten steen aan den polder Schouwen district Flaauwerstot overbestorting van de in 1858 tusschen de dijk palen.15 en 17 geplaatste zink- of kraagstukken over 3182 vierk.1 ellen van 200 lasten steen tot bestorting van den Blindendam en van 200 lasten steen tot gelijk einde van het Leinshoofd aanbesteed voor 8500 het leveren van 600 lasten steen aan den pol der Bruinisse tot overbestorting tusschen de dijkpalen 54 en 63 of tusschen de peilraaijen XIV en XXX, en van 1400 lasten steen tot bestorting van den oever tusschen de dijkpalen 77 en 83 of de peilraaijen XLIII en XLIX over 50 ellen breedteaangenomen voor 13000; het zinken van stukken aan den Eendragt- poldertusschen de peilraaijen X en XI er. op peilraai XIter gezamenlijke grootte van 4500 vierk. ellen belast met 225 kub. ellen vletgrond en 2850 lasten steen benevens het leveren van 160 lasten steen tot bestorting tusschen deze stukken; dit werk werd aangenomen voor ƒ21800. Eindelijk enz. Wat de ons bekend geworden peilingen aan niet calamiteuse polders betreftkunnen wij U het volgende mededeelen. De uitkomsten der peilingen aan den polder Dreischor gaven blijk van den langzamen doch geregelden achteruitgang van den onderzee- schen oever, en ofschoon de verdieping gering, en de afstand tusschen den laagwaterrand en den dijk betrekkelijk nog groot was meenden wij het dijksbestuur daarop opmerkzaam te moeten maken, met aanbeveling om de peilingen voortaan voort te zetten tot 150 ellen buiten den laagwaterranden evenzeer om het aantal peilingen uit te breiden. Het dijksbestuur enz (Wordt vervolgd.) Het kermisvuurtje is weer helder aan het branden Het doet menig hoofd en hart gloeijen. Het vonkelt en knettert - zoodat men het ziet en hoort - hoort zelfs tot midden in den nacht, al wenscht men liever daarvan verschoond te zijl). Binnen weinige dagen is het nitgebluscht en daarom U er meê ver lustigd en er aan gekoesterd indien gij er behagen in schept. De muziek en dans brengen weer goed voedsel daarvoor aan en de talrijke bezoeken, die de matinées en soirees musicales ontvangen geven duidelijk bewijs dat dédr te genieten is. Het muzijkgezelschap van Sauvlet en Buziau dat zich in de con certzaal doet hooren vindt veel bijval en de komieken geven ruimschoots gelegenheid om eens hartelijk te lagchen en onder de prettigste dingen die ik kenis dat van een lagchend talrijk publiek. Vooral het concert op Zondag avond aldaar gegevendat met een talrijk bezoek werd vereerdwas aller aangenaamst. De komiek Eduouardo was toen vooral in zijn kracht. Men vergete j ook niet Concordia te bezoeken. Gij zult U daar ook amuseren. Op Maandag avond werd de eerste voorstelling gegeven in den Salon des Variétés van de heeren Boas en Judels. Er werd ten tooneele gevoerd Moeder en Zoon en tot nastuk Kamenier en Kamerdienaar. Mw. Sablairolles die de rol der moeder vervuldemaakte door haar heerlijk schoon spel weder grooten indruk. Zij blijft steeds het vaderlandsch tooneel tot eer verstrekken en zoodra zij ten tooneele verschijntis het terstond merkbaar, dat eene meer dan gewone kunstenares voor ons staat. Zij weet door hare houding hare mimiek door den blik harer oogen U aan zich te boeijen en in die scènes waar zij de kracht van haar talent kan ontwikkelen, zooals in die waar zij den vloek over haren zoon uitspreekt en dien vloek terugneemt dédr houdt zij uwe aandacht geheel geboeid en weet zij tot in de ziel te schokken déér bewondert gij haar en juicht gij haar gaarne toe. Met ge noegen hebben wij ook ontwaard dat zij op Dingsdag avond in het melodrama „de Groot- moeder" eene rol te vervullen heeft. De heer Morin speelde de rol van Bruno meesterlijk. In het nastukje had men het genoegen den heer Bamberg eenige coupletten te hooren zingen. Wij hopen dat we daar nog dik wijls op vergast zullen worden. Couplet zangers zoo als hijzijn zeldzaam. Een buitengewoon talrijk bezoek viel deze eerste voorstelling ten deel. Het laat zich aanzien dat op Dingsdag en Woensdag avond de Salon te klein zal zijn om het publiek te bevatten. Geen tooneelminnaar toch verzuime om het heerlijk schoon stuk i! e a t r I x op Woensdag avond te gaan zien. En als ge u in het kermisgewoel begeeft, dan zult ge ook de kleine tanten kunnen bezoeken ofschoon de kermis van dit artikel niet rijk voorzien is. De caroussels worden elk jaar al fraaijer en fraaijer. Zij draaijen wel steeds rond maar gaan toch ook vooruit. Neemt haar eens van de kermis wegdan zou 't bijna geen kermis meer zijn. Zij zetten er leven en vrolijkheid aan bij en zijn voor haar onmisbaar geworden. Verlustigt U met hetgeen de kermis biedt. Zij wordt door de natuur thans hijzonder begunstigd. Het is als of zon en maan nu ook kermis houden. Als ge niet van de kermis profiteert dan ligt de schuld althans niet aan het weder. O dat niets U verhin- dere om haar vrolijk te vieren! De besteding van het derde perceel van het maken van buitengewone verdedigings werken aan de oevers der calamiteuse polders in Zeeland, zijnde Schouwen, district Flaauwers, is afgekeurd. Eene herbesteding van dat werk is bepaald op Vrijdag den 15 September 1865, des voormiddags te 10 uren aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg. Naar men verneemt is door de regering tot de aanstelling van hulp-marechausées in de provincie Zuid-Holland beslotenen wel tot krachtdadige handhaving van de genomen maatregelen tot wering of beteugeling van de ziekte onder het vee. Reeds zouden de man schappen van het regem. dragonders zijn aan gewezen die als hulp-marechausées dienst zullen doen. De verwondde in het hötel Bellevue te Arnhem verkeert steeds in een hoogst ge vaarlijken toestand. Volgens het oordeel der geneeskundigen kan zich de dood nog wel eenige dagen laten wachten, maar be» staat er geen vooruitzigt op herstel. De kogel is boven het linkeroog ingedrongen en in de wond blijven zitten en kan daaruit niet verwijderd worden van daar de hevige smarten. De daderdie dadelijk in hechtenis was genomen is 11. Donderdag bij bevelschrift der regtbank weder ontslagen daar ieder bewijs van opzet of moedwil ontbrak en hier alleen aan onvoorzigtigheirl te denkeu viel. LI. Dingsdag werd liet vijfjarig zoontje van een arbeider te Driebergen vermist. Na eenige vruchtelooze nasporingen vond men eindelijk het lijkje in een der vijvers van het landgoed Kraeybeek de knaap afgedwaald zijndeis waarschijnlijk al spelende in het water geraakt. LI. Zondag is te Boxel een veelbelovend I9jarigjong mei.sch met zwemmen verdronken. Te Sneek verloor II. Zondag middag een 18jarig jongeling bij liet baden het leven. Dezer dagen is aan den Kinderdijk een jongetje van ongeveer 5 jaren bij het water spelendeverdronken De sterker) drank heeft te Meppel weder een offer geëischt. De schoenmakersknecht II. J.met een rijtuig naar Kampen rijdende, moet gedurende de terugreis zoo veel van dat verderfelijk vocht hebben gedronkendat hij daardoor gestikt is. Bij aankomst op zondag avond, toen men hem uit het rijtuig wilde laten was hij reeds overleden. Onder Hardenberg is een zoogenaamde dvivelbanner der justitie in handen gevallen en zal hij eerlang teregt staan voor zijne opligterijen. het Journaal de Bruges meldt dat de vleeschhouwers der stad Brugge zich hij, eene deputatie tot den burgemeester dier plaats hebben gewendo.n hem onder de aandacht te brengen hoe groot het verlies is dat door hen wordt geleden door het verbod van invoer van rundvee uit Engeland en Nederland, en om te verzoeken dat maatregelen tegen dat besluit worden genomenwaardoor alleen kan worden voorkomen dat het vleesch on gekend duur wordt. DUITSCHL AND. Eenigen tijd geleden had te Bonn het volgende plaats. Een Pruisisch garde officier graaf zu Eulenburg neef van den minister van koophandel te Berlijn in opgewonden toestand verkeerende ontmoette op straat den kok van prins Alfred zoon van koningin. Victoria. De graaf en de met hem in ge zelschap zijnde jongelieden kregen woorden wisseling met dezen man waarvan het gevolg was dat zu Eulenburg den sabel trok en den kok eenige sabelslagen toebragtaan de ge volgen waarvan hij weldra overleed Deze persoon in dienst van een EnreDchen prins, was Franschman en uit den Klzas geboortig. Na het gebeurde kreeg de moordenaar slechts kamerarrest, hetwelk zelfs nog alleen geschiedde oin aan de algemeene verontwaardiging van het publiek voldoening te geven. Thans heeft hij echter van de Pruisische regering reeds weder vergunning erlangd om aau de manoeuvres van zijn regement deel te nemen. In den Elzas is door dit geval eene algemeene beweging ontstaan. 'Er wordt eene petitie aan den senaat geteekend waarbij verzocht wordt dat het Fransche gouvernement van de Pruisische regering de wettige voldoening eischedie zij aan Frankrijk en aan de

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1