Woensdag 6 September WOENSDAG Ei ZATURDAG. Bestureneo Administratiën Afkondiging. BinnenlandscheTijdingen Buiteniandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT: ABO NN E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 inzending derAdverhnliëndaagslevoren, voor lOure'smora 51% 72>' «6%. 461/. !91V, 59% 303, 08 8 63% 22V* t Burgemeester en Wethouders vanZie- rikzee. Gezien de circulaire van den heer Commis- taris des Konings in deze provincie van den 28 Augustus jj.('Provinciaalblad no. 78), houdende mededeeling dat de zoogenaamde veepest zich in Zuid-Holland heeft vertoond en maatregelen omtrent den in- en doorvoer van rundvee. hebben goedgevonden: De Veehouders in deze gemeente ernstig aan te manen tot naleving van de verplig- ting tot onverwijlde afzondering en aangijte in geval zich verdachte verschijnselen bij hunne runderen vertoonen terwijl zij daarbij worden gewezen op het belang dat zij zelve daarbij hebben en op de nadeelige gevolgen die uit nalatigheid in deze in verband met art. 459 en volgende van het wetboek van strafregt, voor hen te wachten zijn. Zierikzeeden 4 September 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. UITTBEKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK XI. waterstaat, c. Havens. Omtrent enz. Omtrent de overige havens en havenkanalen in deze provincie kunnen wij het volgende melden. Blijkens enz. De haven van Bommenede verkeerde naar het jaarverslag van Burgemeester en Wethou ders in goeden staat. Burgemeester en Wethouders van Brouwers haven deelden in hun jaarverslag mede dat de verbetering der havenwerken weldra zou zijn afgeloopen. Ofschoon de termijn van onder houd reeds verstreken was vorderde de diepte van de binnerhaveD nog eenig werk dat door de vorst zeer vertraagd werd. Door nazakking moest nog plus minus 200.vierk. ellen grond op het havenplein gebragt worden. De kosten van gemelde werken zullen ge zamenlijk bedragen plus minus f 60850.00 daarin- werd bijgedragen door het het rijk f 26000,00 door de provincie 13000,00 en later nog f 1100,00 te zanten 40100,00; zoo dat voor rekening der gemeente nog overbleef eene som van f 20750,00. Men hoopt echter dat door het rijk nog zal worden bijgedragen in de geheele onvoor ziene meerdere kosten van het heiwerk der spuisluis enz. De behoefte aan vergrooting der haven te Bruinisse doet zich volgens het jaarverslag meer en meer gevoelen. De gemeente finantien laten dit echter niet toe. Hoogst wenschelijk wordt het geacht dat daarin van rijkswege kon worden voorzien. Volgens het jaarverslag van Burgh en dat van Haamstede wordt eene verbetering van de haven te Burghsluis steeds wenschelijk geacht. Het enz. Volgens het jaarverslag van Burgemeester en Wethouders van Dreischor werden aan de haven van Beider belangrijke herstellingen ge daan. Aan de ligplaats van den marktschipper werd de houten beschoeijing geheel vernieuwd en aan den westdam werd die voor de helft van nieuwe planken voorzien. Met de herstelling hoopt men in 1865 voort te gaan. In enz. Volgens het jaarverslag der gemeente .Zie rikzee werden de kaaimuren geregeld onder houden. Het landhoofd bij de eerste houten binnenbrug aan de zijde der noord-havenpoort werd met een ijzeren anker versterktten einde eene uitzakkingals aan de zuidzijde had plaats gehad voor te komen. Aan de beschoeijing bij de werf De goede Intentie werd het noodige verrïgt tot versterking en be vestiging der bebaarding. De beschoeijing langs den Visschersdijk werd met 16 ellen gor ding vernieuwd. Bij het ontgraven van den grond bleek dat er landvasten gebroken waren, zoo dat 7 daarvan moesten worden vernieuwd. Hierdoor is 23 vierk. ellen bekleeding der beschoeijing vernieuwd. De kosten daarvan bedroegen ƒ451.23. Aan den waterkant van den Visschersdijk werd eene ijzeren leuning aangebragthetwelk aangenomen werd voor f 549. De bekleeding der beschoeijing bij den Grachtweg werd geheel vernieuwd met gecreoso- teerde slijpdeelen. In de Nieuwe haven werden twee trappen tegen de kaaimuren aangebragt. Aan de muurwerken aan het Sas werd het noodige onderhoud verrigt. De in het Dijkwater aanwezige dam bekend onder den naam van „het Verste Sas" werd aan de kruin over eene lengtejvan 154 ellen en eene breedte van 2 ellen, gemiddeld 40 duim ver hoogd. Het gewoon onderhoud van de havendijken werd bij wijze van proefneming onder eigen be heer genomen in plaats van zoo als tot dus ver publiek aan te besteden. Alleen de leve ring der jbenoodigde materialen werd aanbesteed. In de oude en nieuwe haven werd op ver schillende plaatsen 7485O8/100o kub. ellen harde en zachte grond uitgebaggerd. De kosten be liepen met inbegrip van nog eenige andere uitgevoerde werkzaamheden in het belang der havens en grachten f 586,21. In den aanvang van het jaar werd aan de monding der haven en ook meer binnenwaarts geene verandering in de diepte der geul waar genomen. Later echter bleek dat aan de westzijde, tegenover den oostelijken hoek, zich eene kleine zandbank had gevormd waardoor de geul in breedte eenigzins was verminderd. Wegens den zeer vloeijenden aard van het zand dezer bank heeft het spuijen en harken daarop een zeer gunstingen invloed uitgeoefend, zoodat te wachten is dat de geul weldra op de vroegere breedte zal zijn teruggebragt. De toestand der binnen- en buiten-haven is over het algemeen dezelfde gebleven. Op ver schillende plaatsen werden uitdiepingen gedaan ter wegneming van opgekomen ondiepten. Van eenen val aan het west-havenhoofd zal onder litt. d van dit hoofdstuk worden melding gemaakt. (Wordt vervolgd.) Dezer dagen werd ons toegezonden eene gedrukte „Lyste van 't Gestorven en Gebeterd Eundvee binnen de Provintie Zeeland, in de Jaaren 1770 en 1771." Uit deze lijst welke eenigzins gescheurd en hier en daar onleesbaar is blijkt dat het totaal van het in deze provincie gestor ven rundvee in 1770 bedroeg 11,644, tegen 1957 herstelde. In 1771 stierven er echter slechts 3,767 beesten, terwijl het totaal dei- herstelde op genoemde lijst niet meer leesbaa1- is. Aan welke ziekte het rundvee stierf wordt op de lijst niet gemeld doch het is ongetwijfeld de runderpest geweest die in haar derde tijdvak in de achtiende eeuw van 17681786 zulke vreeselijke verwoestingen in den veestapel hier te lande heeft aangerigt (Midd. Ct.) Te Biervliet weigerden onlangs de twee varkens eener weduwe elk bij de 100 Ned. ponden zwaarvoeder en drinken gewoon voorteeken der ziekte. Op raad van een Hollandschen reiziger gaf hij aan de dieren eenige stukken haring om hen aldus te doen drinken. Zij bleven door dit middel behouden. Men meldt uit Amsterdam van 2 dezer. Gisteren zijn de werkzaamheden begonnen tot de expositie van den monster ballon le Géant in het Paleis voor Volksvlijt, die heden zijn voortgezet. Het net beslaat de ruimte van de geheele koepelterwijl de ballonten einde beter te kunnen worden bezigtigd geheel opgevuld in de helft der groote zaal liggende, is ten toon gesteld. Alleen dooi de aanschouwing van dit gevaarte kan men zich een denkbeeld vormen van de ontzettende uitgebreidheiddie de ballon beslaat. Men verbaalt de volgende anecdote van koning Leopold van BelgiëDe koning namelijk gebruikte dezer dagen bij een zeer hoog geplaatst persoon het middagmaal. Men diende o. a. patrijzen voor. „Wel zeide de koning toen men hem dit geregt aanbood „het schijnt dat de jagt reeds geopend is bij uen weigerde van den schotel te ge bruiken. Men wetedat de jagt eerst twee dagen later voor het geheele land geopend werd. De patrijzen konden dus niet dan door inbreuk op de jagtwet verkregen zijn en de koningzelf een hartstogtelijk jager hecht bijzonder veel aan de stipte naleving van die wet. De overige gasten's Konings aanmerking hoorende en zijne weigering ziende, durfden nu ook den schotel niet aanraken en de patrijzen gingen onaangeroerd naar de keuken terug. Leopold glimlachte en zeide tot dengene die naast hem zat„Nu hebben zij de verboden vrucht en durven er niet eens van proeven." DUITSCHLAND. Te Weenen is dezer dagen in den ouderdom van 41 jaren overleden, een man, wiens lotwisseling een zeer zeldzaam contrast opleverden. Hij was de zoon van rijke ouders en had aldaar in de regten gestudeerd, doch hij had weinig lust in do studie en verkwistte na den dood zijner ouders het hem door hen nagelaten half millioen gulden in betrekkelijk zeer korten tijd. Dien ten gevolge was hij in 1843 zoo arm dat hij om een middel van bestaan te hebben ge noodzaakt was als klerk bij een procureur in dienst te treden. De fortuin bleef hem evenwel gunstig en in 1846 erfde hij van een verren bloedverwant 150,000 gulden; maar in 1855 was hem niets meer. overge bleven van dit nieuwe ver-mogen en hij werd figurant aan een schouwburg. In deze nederige betrekking had hij bet geluk het hart eener weduwe te doen ontvlammen die hem huwde en 100,000 als bruidschat aan- bragt. Ongelukkig stierf die vrouw kort daarna en de verkwister, in het bezit geraakt van haar vermogen maakte daarvan zulk een drok gebruik dat hij weldra weder tot de uiterste armoede verviel en genood zaakt was zich in de bedeeling-registers te doen inschrijven. Als bedeelde stierf hij. FRANK RIJ K. Het Journal de Eoubaix deelt het vol gende mede In een Belgisch dorp nabij de grenzen woont een goed landbouwerdie zich sedert den dood zijner vrouw ongelukkig aan den drank overgaf en dezer dagen in staat van dronkenschap te huis kwam. Den volgenden morgen wilde men hem wekken doch hij gaf geene teekenen van levende geneesheer wendde alle hulpmiddelen dei- kunst aan doch het scheen dat de mar, dood was. Twee dagen werd er nog bij gewaakt, doch er kwam geene verandering en men besloot tot de begrafenis over te gaan. Vele dorpelingen vergezelden het stoffelijk over schot naar de laatste rustplaatsen men had het diepste medelijden met het lot der kinderen vooral van de oudste dochter een meisje van 18 jaren dat sedert haar tiende jaar door een toeval van het vermogen der spraak beroofd was. Bij het nederlaten dei- kist in de groeve vernam men echter eenig gedruisch in de kist. Eerst neemt men ver schrikt de vlugtdoch onder toezigt van den geneesheer wordt het deksel geopend en de doode blijkt uit zijne bedwelming te zijn ontwaakt. Naauwelijks ziet de stomme dochter den schijndoode weder in leven of de hevigheid der aandoening hergeeft haar de spraak. Een van Para (Brazilië) komend koop vaardijschip de brik Beanzen van Havre is aan gene zijde der Soi-ling-eilandenkort vóór de invaart van het kanaal op een troep haaijen gestooten die het schip om ringden en zeer hongerig naar menschen- vleesch schenen te zijn. De kapitein ving met behulp van een eenvoudigen haak zeventien dier visschen binnen den tijd van twee tot drie uren. De tegenwoordigheid van haaijen in die streek is iets zeer onge woons zoodat ter kuste een panische schrik heerscht en al de zeebaden aldaar ontvolkt zijndaar de badgasten zich ijlings verwij derden zoodra de aankomst der zeemonsters bekend waa geworden. GROOT-BRITTAN NI EN. Een treurig verschijnsel heeft zich te Sudburyin Suffolk voorgedaan dat een veearts, bij de ontleding van eene zieke koe, hesmet is geworden en dien ten gevolge is overleden.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1