Woensdag 23 Augustus WOENSDAG EN ZATURDAG. BesturenenAdministratiën Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigtenvan 16 regelt &fl, behalve hetxegelregt. VERS CHIJNT: ABONNEME NTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 intending derAdvertentiëndaagslevoren, voor 10ure'smora JP/i- De Burgemeester van Zierikzee maakt bekenddat het kohier voor de belasting op het personeel voljaars regt no. 3 schattin gen mitsgaders twee kohieren van het patentregt primitief 3d" en 4de deel, van deze gemeente dienstjaar 186 s/s den 16 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden worden gesteld in handen van den heer Ontvanger der directe belastigen alhier, ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 21 Augustus 1865. B. C. CAU. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK VIII. armwezen. Banken van Leening. Verpachte leenbanken worden in de provincie niet gevonden. Op openbaar gezag daargestelde banken van leening waren er, even als in 1863 aanwezig 4te Goes MiddelburgVlissingen en Zierikzee. Het kapitaal waarmede de banken werkten bedroeg 104292,29waarvan 19302,12 waarvoor geen intrest werd betaald terwijl de overige 84990,17 tegen intrest werd opgeno men bij de bank te Middelburg 45990,17 tegen 5 428ylooo en 4 pet., bij de bank te Vlissingen ƒ21250 tegen 5 pet.en bij de bank te Zierikzee 17750 tegen 4 en 5 pet. De bank te Goes werkte niet met gelden waarvoor intrest werd betaald. Het bedrag van het kapitaal waarmede is ge werkt was 1595,73 minder dan in 1863. De intrest door de banken bij het beleenen van panden geheven bleef onveranderd als bij de bank te Goes 16 pet. van alle panden bij de bank te Middelburg8 pet. voor pan. den van 500 en daarboven 9 pet. voor panden van 100 tot 500 en 14<y,0 pet. voor panden beneden de 100 bij de bank te Vlissingen 12 pet. voor pan den boven de ƒ200, en 16 pet. voor panden van 200 en daar beneden; bij de bank te Zierikzee 12 pet. voor alle panden. De rente-heffing op den bestaanden voet bij de leenbank te Zierikzee isop voordragt van den raad dier gemeente, bij Zijner Majesteits besluit van den 205len Mei 1864no. 46 voor 5 jaren bestendigd, aan te vangen 1 Sep tember 1864. Het getal panden dat in den loop des dienst- jaars werd beleend of waarvan de beleening werd vernieuwd bedroeg 115138 dat der geloste panden 114348 en dat der verkochte panden 944. Het getal der beleende panden was 1659 minderdat der geloste 3441 minder en dat der verkochte panden 281 minder dan in 1863. Bij de banken te Goes en Zierikzee werden minder, bij die te Middelburg en Vlissingen meer panden beleend. Bij de banken te Goes, Vlissingen en Zierikzee werden minder panden gelostbij die te Middelburg meerterwijl bij al de banken minder panden werden verkocht. Uitgegeven enz. Ofschoon 1659 panden minder beleend wer den was de som die op beleende panden voor geschoten is ƒ6881 meer. Bij de banken te Goes en Zierikzee waar zooals hiervoren is aangemerkt, minder, en bij die te Middelburg en'Vlissingen waar meer pandenjwerden beleend, was de som bij het beleenen van panden voor geschoten bij de beide eerste minder en bij de andere meer. enz. De bank te Zierikze waar de winst in 1863 14,23' bedroeg, verkreeg in 1864 eene winst van f 13,265. De enz. Zieken en begraafenis-bussen. Van deze instellingen waren er 14 aanwezig even als in 1863 als te Goes 1 te Middelburg 4 te Tholen 1te Vlissingen 4 te Zierikzee 3 en te Ouwerkerk 1. Van enz. De bussen te GoesMiddelburg Tholen en Ouwerkerk verstrekten alleen begrafenis-gelden. Van de 4 te Vlissingen aanwezige bussen ver strekten 2 alleen begrafenis-gelden 1 begrafe- nisgelden ziekengelden geneesmiddelen en genees- en heelkundige hulp en 1 begrafenis- gelden geneesmiddelen en genees- en heel kundige hulp. Van de 3 te Zierikzee aanwezige bussen werd door 2 alleen begrafenisgelden en door 1 begrafenis- en ziekengelden verstrekt. Het getal der deelnemers, dat 14414 bedroeg, vermeerderde met 584. Het getal personen dat uit de bussen hulp genoot was 619 zijnde 28 meer dan in 1863. Uitgegeven enz. Spaarbanken. Instellingen als dezen waren er 6 aanwezig even als in 1863 en wel te Middelburg, Sluis, Tholen Vlissingen Zierikzee en Groede. De rente die door de spaarbanken werd be taald was bij de bank te Middelburg 3 pet.bij die te Sluis 4 pet.bij die te Tholen 3 en 4 pet bij die te Vlissingen 3 pet.bij die te Zierikzee 3 y2 en 4 pet. en bij die te Groede 3 pet. Die rentebetaling was als in 1863. Bij de opneming der laatste rekeningen was het getal deelnemers, dat 2127 bedroeg, 71 meer. Bij al de spaarbanken was het getal deel nemers meer. Aan de deelnemers werd terug betaald zoo voor terug gevraagde inlagen als voor intrest eene som van 49647,585, zijnde ƒ9484,36 meer dan in 1863. De inlagen bedroegen ƒ53362,085, zijnde die 12257,93 meer. Het bedrag van het kapitaal der spaarban ken daaronder begrepen hetgeen ze te goed hadden bedroeg hij de opneming der laatste rekeningen ƒ9501,07 meer, dat van hetgeen ze verschuldigd waren ƒ10667,27 meer dan in het vorig jaar. Het zuiver bedrag der reserve fondsen was ƒ11,66,20 minder. De overige enz. Spaarkassen. Instellingen van dezen aard waren er even als in 1863 aanwezig 3, als te Bommenede Brouwershaven en Cortgene. Aan de kassen in de beide eerstgenoemde gemeenten is weder geen deel genomenze zijn echter niet opgeheven en berusten de reservefondsen dier kassen in de spaarbank te Zierikzee, jaarlijks met 3'/2 pet. rente ver meerderende. De enz. (Wordt vervolgd.) Wij maken onze lezers opmerkzaam dat door het hoofdbestuur van het fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden het besluit is genomen een extra gratificatie van 10 toe te kennen aan alle oud-strijders die aan den slag van Waterloo of wel aan den veldtogt van 1815 in Braband en Frankrijk hebben deelgenomen onverschillig of zij al dan niet in en door de dienst zijn infirm gewor den mits zij zich vóór den 20 September e. k. bij de commissier. in hun district aan melden onder overlegging van een extract uit het stamboekeen certificaat van goedgedrag alsmede eene verklaring dat bedoelde oud strijders onvermogend zijn. Het bederf in de aardappelen neemt vooral in het Overmaassche een zorgwekkend karakter aan. Bijna op elk stuk landwaar de ziekte zich voor eenigen tijd slechts in het loof voordeed is thans ook de knol aange tast. Alleen de zoogenaamde Jannen blijven tot dusverre van de ziekte vrij. Naar men verneemt is het kwaad in de Geldersche streken niet zeer toegenomen. Ter waarschuwing van het publiek dat bij de thans heerschende varkensziekte aan kwade practijken bloot staat deelt de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende mede„K. P. sjouwersbaas in dienst der Nederlandsche stoomboot-maatschappij wo nende aan den Hoogen Zeedijk onder Yssel- monde had een ziek varken van p. m. 150 Ned. pond zwaarhet dier werd ziek stierf en werd genoegzaam onmiddelijk daarna zoo zwart als roet. Zekere P. J. ook aldaar wonendebood hem voor het doode beest ƒ12, welk bod door K. P. met verontwaar diging van de hand werd gewezen zeggende dat hij het varken zou begraven. Daaraan gaf hij zondag avond li. gevolg doch maandag ochtend bevond hij dat het varken hetwelk hij drie voet diep gestopt had was opgegraven en gestolen. IC. P. deed aangifte van het gebeurde aan het gemeentebestuur dat zich de zaak ernstig aantrok en wel met dat gevolg dat genoemde P. J. reeds tot de bekentenis is gekomen het doode varken te hebben opgegraven en gestolen en voor 5.25 te hebben verkocht aan een varkenslagter alhier. Woensdag nacht is bij een ander onder Ysselmonde, ook een varken aan dezelfde ziekte gestorven hetwelk even zoo is begraven doch waarbij thans van politiewege wordt gewaakt ter voorkoming eener herhaling van dezelfde wandaad." Ter voorkoming van de thans heerschende ziekte onder de varkens wordt door een veearts den heer Bilrothhet volgende in de Gron. cour. aanbevolen Men plaatse de varkens in een koel en luchtig hokmet eene voldoende onderstrooijing geve ze veel kar nemelk en weinig of geen meel althans niet te veel. Groentenafvalroode of Brabandsche klaver zijn zeer aan te bevelen en waar wij veel op vertrouwen is het toedienen van ver dund zwavelzuur. Men roere driemaal daags telkens goed door het drinken een Ned. lood( van het verdunde zwavelzuur en geve dei karnemelk alsdan aan het varken. Deze hoe- I veelheid wordt gerekend voor een jong varken voldoende te wezen. Het keukenzout is als voorbehoedmiddel mede te recommanderen maar niet zooveel te vertrouwen als het ver dunde zwavelzuur. Als een staaltje van do trouwlustigheid,, der Bredasche meisjes kan dienen dat twee, knappe deerentjes in ondertrouw zijn opge nomen de eerste met een reizend muziekant I en de tweede met een gepensioneerd militair beide steeke blind. Zoo ziet men hier letterlijk, het oude spreekwoord bewaarheid: „De liefde, is blind 11" Jl. maandag avond had te Rijswijk een, treurig ongeluk plaats. Zekere J. Vonk i arbeider aldaar bij den heer Gevers wilde ,,1 goed zwemmer als hij was, eene eend, welke door den tuinbaas was geschoten uit een der vijvers halen. Hij had echter het ongeluk om in den modder te geraken en te ver- ƒ1 drinken. Den ijverigen veldwachter H. de Vries, die spoedig met eenige arbeiders op I de plaats des onheils aanwezig was mogt het slechts gelukken na drie uren zoekens I met dreggen en haken het lijk uit den mod- I derpoel te halen. De ongelukkige een zeer oppassend man was gehuwd en vader van I 3 kinderen. Men verneemt dat jl. Vrijdag tusschen Deventer en Heeten de rvolgende gruweldaad J heeft plaats gehad. Zeker landbouwer had eene katerstede in de nabijheid van Raalte gekocht. Hij bezat f 700 die hij gedurende I den tijd dat hij bij de boeren woonde opge spaard en bij iemand te Deventer op rente gezet had. Vrijdag jl. begaf hij zich naar Deventer om het geld op te eischen terwijl hij zich deze week in den echt wilde begeven. Te Deventer ontving hij het geld en begaf J zich daarna huiswaarts. Op den weg tusschen I Heeten en Deventer werd hij door eenige personen overvallen die hem het gelddat hij onder zijn borstrok had verborgen ont namen waarna zij hem met geweld den mond openbraken en een fieschje met vitriool daariu 1 ledigden waardoor den ongelukkige de ge- I heele mond verbrandde en hij in een bekla- genswaardigen toestand op den weg werd gevonden. Dadelijk werd hij naar Raalte j gebragt alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De ongelukkige die de spraak verloren heeftkan noch schrijven noch lezen I en is dus niet iu staat de daders aan te wijzen. Hij verkeert in een zorgwekkenden toestand Tot nu toe mogt men er niet in slagen de daders op te sporen. Te Oldenzaal hebben in een tijdsbestek van circa drie maanden vijf geboorten van tweelingen plaats gevonden. Als eene bijzonderheid verdient vermeld te worden dat de postbode J. Dosio komende dagelijks van Lith naar Rosmalen eene aardige ontmoeting gehad heeft met de brie venbus te Kesseldie buiten aan een muur vastgehecht is en door hem op bepaalde uren geopend wordt. Op 12 Augustus jl. wilde hij als naar gewoonte die bus ligten hij opende de deur en vond tot zijne niet geringe verbazing een bijenzwermdie heel rustig bezit van de brievenbus genomen had. De man wist geen raad hoe zich meester te maken van de zich in de bus bevindende brieven en kondoor zijn beperkten tijdgeene maatregelen nemen om die lastige bezoekers spoedig kwijt t8 raken doch gingna zich

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1