rv.° 66. Haturdag 19 Augustus 1865 WOENSDAG ENZATURDAG. ten Bestureneo Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen nsma lange- Ban- rnoot tairen_ van ijck en genoot N. A. a heer 3vr. de ende ipensi- en 24 5 PA 725,a SO3/, 4B"a, f »8" u 803.9 63"^ 22V8 47 '1., PRIJS DER ADV ERTENT IEN. Gewone 12cents de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigtenvan 16 regelt if 1behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT^ ABONNEMENT S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 intending der AdvertentiëndaagstevorenvoorlOure'snioru 'f Bubcemeesteb en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend Dat door z. e. den minister van financien op de magtiging des Konings, is vastgesteld de 258"e Staats-Loterij die bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en twee premiën verdeeld in vijf klassen de collecte zal wor den geopend op Maandag den 14 en gesloten op Zaturdag den 26 dezer maand en de trekkingen zullen plaats hebben te 's Graven- hagete weten die der l,w klasseop den 11 12 13 en 14 September. die der 2de klasse op 25 26 27 en 28 dier maand. die der 3d» klasse, op den 9, 10, 11 en 12 October. die der 4d" klasse op den 23 24 25 en .26 dier maand. die der 5de klasseop den 6,7, 89 14, 15, 16, 17 21, 22, 23, 24, 28 29 en 30 November en 1 December terwijl de laatste 100 nummers zullen getrokken worden op Zaturdag den 2 December 1865. Voorts dat de prijzen der loten en de wijze van uitgifte en trekking dezelfde zijn als voor de 257 Loterij mitsgaders dat de loten en gedeelten daarvan voor de 3de4do en 5do klassealleen in koop verkrijgbaar zullen zijn. TAenkzeeden 16 Augustus 1865. De Burgemeester B. C. GAU. üe fung. Secretaris LOEWEE. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK VII. onderwijs kunsten en wetenschappen. Vereenigingen tot beoefening van zang en toonkunst. Te enz. Te Zierikzee waren het muzijkgezelschap „Tot oefening en vermaak" het harmoniege zelschap „Kunst en eer" de afdeeling der maatschappij tot bevordering der toonkunstde gemengde zangvereeniging en de mannen-zang. vereenigingin meer of minder bloeijenden staaten werd aldaarmet behulp van de beide laatstgemelde vereenigingen op den 9del1 en 10de" Junij het 7dc Zeeuwsche muzijkfeest gehoudendat niet minder dan de vorige algemeenen bijval verwierf en van den onver- moeiden ijver en degelijken muzijkalen zin der mede werkenden getuigde. Te enz. Teekenscholen. Omtrent de leerlingen en het onderwijs bij die inrigtingen geven wij het volgende tabel larisch overzigt a. Aanwijzing omtrent de leerlingen. Zierikzee de volle contributie betalende 33 kosteloos onderwezen 14, te zamen47. b. enz Het bestuur van de teekenschool der gemeente Zierikzee gaf te kennen dat hetzelve van die inrigting geene dan gunstige berigten kon mede- deelendat de cursus door de onderwijzers geregeld gehouden en door de leerlingen met ijver en gelukkige uitkomsten gevolgd werd. Voorts was te Tholen weder het geheele jaar teekenschool gehouden en had deze zeer gunstig gewerkt. Het getal leerlingen was 22. Boekverzamelingen. Omtrent enz. HOOFDSTUK VIII. armwezen. De toestand van het armwezen is nagenoeg onveranderd gebleven. Volgens de opgaven der gemeentebesturen is die toestand in 1864 vergeleken met 1863in 5 gemeenten veel gunstiger19 gemeenten iets gunstiger25 gemeenten niet ongunstig 59 gemeenten onveranderd en in 5 gemeenten iets ongunstiger. De wijze waarop over het algemeen in de behoeften der armen wordt voorzien mag als bevredigend worden beschouwd. Andere bezwaren dan die welke uit de toe passing van art. 41 der wet tot regeling van het armbestuur voor sommige gemeenten voortvloei- jenzijn ons omtrent die wet niet kenbaar geworden. Dat in de betrachting van het hoofddoel der armenwetnamentlijk de verzorging der armen door de kerkelijke instellingen van weldadigheid vooruitgang plaats heeft, blijkt daaruit, dat van de kerkelijke armbesturen in 104 gemeenten er slechts 17 zijn die zich geheel onttrekken aan de verzorging der armen die in hun kerkelijk ressort wonen, doch elders onderstands domicilie hebben en voorts dat 41 Hervormde diaconiën ook onderstand verleenen aan zoodanige behoef- tigen die geen ledematen zijn. Een enz. Een ingekomen bezwaar over de rangschik king van het plaatselijk armbestuur van Westen Schouwenin de gemeente Burghals eene instelling van weldadigheid bedoeld onder litt. o van art. 2 der wet op het armbestuur heeft aanleiding gegeven om nopens den aard en den oorsprong van dat armbestuur een onderzoek te doen. Bij dat onderzoek is gebleken dat voor meld armbestuur reeds in den jare 1662 als eene instelling van burgerlijken aard is beschouwd en als zoodanig ook nog in het jaar 1807 is erkend, dat het dus verkeerdelijk onder de instellingen bedoeld onder litt. c van art. 2 der wet is ge rangschikt. Het gemeentebestuur is diensvol gens door ons uitgenoodigd geworden om op de rangschikking terug te komendoch heeft de gemeenteraad verklaard geen genoegzamen grond te vinden om het voorgemelde armbestuur op eetie andere wijze dan heeft plaats gehad te rangschikken. Wij hebben omtrent deze zaak het welmeenen van den minister van binnenland sche zaken gevraagd hetwelk door ons nog wordt ingewacht. Bij enz. Kerkelijke armbesturen waren den l,tM JaD. 1864 aanwezig 150als in gemeenten boven de 5000 zielen 23 waarvan 4 gesubsidieerd en in gemeenten beneden dat zielental 127 waarvan 3 gesubsidieerd. Den 31"c° Decem ber daaraanvolgende waren er 153 in gemeen ten boven de 5000 zielen hetzelfde getal, waar van 4 gesubsidieerd en in gemeenten beneden dat zielental 130 waarvan 3 gesubsidiëerd. In de laatstbedoelde gemeenten is het getal der kerkelijke armbesturen met 3 vermeerderd. Ten gevolge der ontbinding van de gemengde burgerlijke en hervormde diaconie-armbesturen te Meliskerke en te Nieuwerkerk, zijn die diaco niën tot zuiver kerkelijke instellingen terug ge- bragten is in de gemeente Bommenede een Nederduitsch Hervormd armbestuur in werking gesteld. Aan enz. De diaconiën der Hervormde gemeenten te Axel Middelburg en Zierikzeealsmede dat der Christelijke Afgescheidenenen te Goes ondersteunden 180 personen minderdat der Hervormde diaconie te Vlissingen en het Roomsch Katholijk armbestuur te Zierikzee 30 personen meer. De overige kerkelijke armbe sturen in de vroegere steden ondersteunden ieder een nagenoeg gelijk getal personen als in 1863. In de overige gemeenten ondersteunden de Hervormde diaconiën te Arnemuiden, Breskens, Cadzand Ellewoutsdijk en St. Maartensdijk nagenoeg 200 personen minder terwijl die in de gemeenten Aardenburg Bruinisse Burgh Oudelande en die der Christelijke Afgescheide nen te St. Philipsland en Wolphaartsdijk tuim 100 personen meer ondersteunden. De ver mindering of vermeerdering van het getal der ondersteunden bij de kerkelijke armbesturen in de overige der bedoelde gemeenten was van geen zoodanig belang. Uitgegeven enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee, 18 Augustus. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uit gaande regten en accijnsen alhier de heer J. F. L. A. Geselschap thans ontvanger van de directe belastingen en accijnsen en van de belasting en waarborg der gouden en zilveren werken te Schoonhoven. Men leest in de Nederlandsche Stoompost het volgendeNaar wij vernemen isbij beschikkingen van den minister van binnen landsche zaken bepaald dat de opzigter van den waterstaat 1ste kl. C. Logeman thans dienstdoende in het 11de district (Zeeland;) zal dienst doen in het 5de district (Gelderland.) LI. Maandag heeft een man woonachtig in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam aan zijne vrouw dieomdat zij met hem proce deert wegens echtscheiding bij hare ouders in de St. Annestraat woontmet een mes achttien meer en minder belangrijke wonden toegebragt en toen zich zeiven zoodanig in den buik verwond dat er zeer weinig hoop op zijn behoud bestaat. Men hoopt de vrouw in het leven te .behouden. Beide zijn naar het gasthuis gebragt. De heer Henri Grignon heeftonder medewerking van een zijner vrienden den heer A. Casteleen toestel uitgevonden waarmede hij beweert het gehoor terug te kunnen geven aan de dooven en met name aan de doofstom, men. Het is hem bij enkelen reeds gelukt zegt hij en hij twijfelt niet of die ongelukkigen kunnen door zijn middel de spraak terugkrijgen. Men verneemt dat te Parijs herhaalde lijk cholera-gevallen zijn waargenomen uit hoofde echter aan de dagbladen is verboden melding daarvan te makenzijn de meest ongerijmde geruchten daaromtrent in omloop gekomen. (A. H.) Men meldt uit Amsterdam van 16 dezer. De heer Nadar bevindt zich hier ter stede, om de voorbereidende maatregelen te nemen tot eene opstijging met zijn luchtballon Le Géantop een terrein achter het Paleis voor Volksvlijt. In de eerste helft van September zal ons publiek in de gelegenheid gesteld worden dit onvergelijkelijke grootsche schouw spel bij te wonen. In de Alkmaarsche Courant komt het volgende ingezonden stuk voor dat we gaarne overnemenals wordende daarin een onzer verdienstelijke stadgenooten met lof vermeld. Niettegenstaande het min gunstige weêr mogl toch de opkomst der kunstminnaars op het den 2 Augustus 11. door den heer D. Ezerman organist van Zierikzeealhier ge geven orgelconcertvrij wel genoemd worden. De stoutheid en de smaak waarmede genoemde heer de volgens programma geannonceerde stukken uitvoerdegetuigden van zijne be kwaamheid en vaardigheid op het schoone orgel terwijl de bijzonder in de andante's en adagio's voorkomende en opgemerkte ver bindingen zijne juiste opvatting van en muzikaal gevoel voor het door hem voorge- dragene, in groote mate te kennen gaven. Het duët van Mendelsohn door den jongen heer W. Ezerman op het aan diens vader toebehoorende harmonium met veel juistheid uitgevoerd klonk streelend in het trotsche kerkgebouwdoor welks prachtige ruime gewelven de door Arion met kracht en schoon heid Voorgedragene mannenkooren welluidend weêrgalmdenhetgeen op vele toehoorders een aangenamen en verheven indruk achter liet, en bij hen dén wensch deed ontstaan, namelijk dat er meermalen deftige musicale uitvoeringen bijv. ook tot algemeen liefdadig doelin het daartoe zoo bij uitstek geschikte groote kerkgebouw mogen plaats hebben. FRANK RIJ K. Zaturdag avond heeft in het théatre du Vaudeville te Parijs het nieuwe drama „Les deux soeurs" van de Girardin fiasco gemaakt. Er werd zoo geweldig geflotendat ieder ten slotte hooren en zienverging. De Presse zelvemoetalhoewel zij het orgaan van den heer de Girardin is bekennen dat het stuk gevallen ismaar het schrijft dat uitsluitend toe aan cabaal van de zijde der vrienden van Dumas (de zoon). Werkelijk hoorde men van verschillende kanten den kreet opgaan Vive Dumas 1 Afgescheiden van mogelijk cabaal acht men dit drama toch maar voor een kortstondig bestaan bestemd al ware alléén om het slotwaarbij een gehoond echtgenoot den verleider zijner vrouw met een pistoolschot nedervelt en zich onmiddelijk daarna zelf een kogel door den kop jaagt. Het gordijn valt op die twee lijken zonder dat men verder verneemt welk lot den overigen beschoren is. De toeschouwer moet zich het slot van het drama zelf denken en dat heeft velen mishaagd. Oorspronkelijk was het drama dan ook eene acte langer. Als de gehoonde echtgenoot zich doodgeschoten heeftwordt de anderde minnaarweder levend. Het schot had hem slechts ligt gewondDe politie snelt toe en neemt hem in hechtenis als de vermoedelijke moordenaar van den ge-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1