mm Woensdag 16 Augustus WOENSDAGENZATURDAG. W.° 65. Bestureneo A dmini stratiën Afkondinging. iUnnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen tenburg, tjp :Jfc 3ataviam jouden ffl'V,, 72'., 96', a 9- PRIJS DEK ADVERTENT1EN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERS CHIJNT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25 inzending derAdverlenliëndaagstevoren, voorlOure'smora De Burgemeestee van Zierikzee maakt bekend dat het primitief kohier van het patentregt dezer gemeente over het dienstjaar 1S6 3/ö tweede deelden 8 dezer maand door den heer commissaris des kor.ings in deze provincie executoir verklaard op heden gesteld wordt in handen van den heer ontvanger der directe belastingen van deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzeeden 14 Augustus 1865. B. C. CAU. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK VII. onderwijs kunsten en wetenschappen. Bewaarscholen en kleinekinder- of maitressen-scholen. Voor zoo veel ons kenbaar is geworden bestonden er in 1864: 18 bewaarscholen waarvan 3 openbare met 468 kinderen, en 15 bijzondere met 1331 kinderen 22 kleinekinder- of maitressen-scholen met 556 kinderen. Onder de bijzondere bewaarscholen zijn be grepen twee in 1864 geopende, namelijk, eene opgerigt te Zonnemaire door ingezetenen van deze gemeente en de daaraan grenzende ge meente Bommenedeeene te Eede opgerigt door de Roomsch-Katholyke gemeente aldaar. Er waren enz. Ook bij de bewaarscholen te .Zierikzee was weder gelegenheid tot opleiding van onder wijzeressen. Zangscholen. Omtrent die scholen is alleen te vermelden dat zij voor zoo veel ons bekend is 6 in getal waren en 300 leerlingen telden. GymnaStiekscholen. Te enz. De 4 overige reeds vroeger bestaan hebbende scholen die te Middelburg Vlissingen Zie rikzee en Goeshadden te zamen 260 leer lingen. Verder enz. d. Middelbaar onderwijs. In ons vorig verslag enz. Volgens de jaarverslagen van Burgemeester en Wethouders van Goes en Zierikzee bestond er uitzigt dat nog in den loop van 1865 in de eerste gemeente eene hoogere burgerschool met burger-avondschool zal worden gevestigd en hoopte dat men eveneens in dit jaarook in de laatste gemeente de zaak van het middelbaar onderwijs en wat daarmede in betrekking staat zal worden geregeld. Door enz. Aangaande de industriescholen nuwaarvan eene te Middelburg en eene te Zierikzee bestaat, is ons alleen bekend dat het onderwijs daarin tenjare 1864 geene verandering onderging dat het getal leerlingen op de eerste 50 en op de laatste 14 wasen dat eene spoedige regeling van het middelbaar onderwijs der gemeente Middelburg waarschijnlijk de opheffing althans de reorganisatie van de industrieschool aldaar ten gevolge zal hebben. Ten enz. e. Latijnsche scholen en gymnasia. Het getal leerlingen was op het gymnasium te Middelburg 18 op dat te Zierikzee 17. Op beiden was de staat van het onderwijs vol gens de verslagen van curatoren steeds goed. De enz. De conrector bij het laatste gymnasium dr. O. W. Volcke werd benoemd tot leeraar in de nieuwe talen aan het gymnasium te Nijmegen. In afwachting van de regeling van het middel baar onderwijs te Zierikzee waardoor vermoe delijk ook het gymnasium op eene andere wijze zal moeten worden ingerigt werd besloten de betrekking van conrector nog overvuld te laten f. Hooge enz. Departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het enz. Zierikzee het had 67 leden waaronder 4 honoraire. De opkomst der leden ofschoon in den regel vrij voldoende was evenwel verre van talrijk zijne volksbibliotheekhebbende 7101boekdeelen, verschafte gedurende 26 weken, aan gemiddeld 35 personen per week eene nuttige en onderhoudende lectuur. Afdeelingen van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid. Goes zij enz. Zierikzee zij had 78 leden gaf subsidie aan de industrieschool te Zierikzee en loofde een prijs van 25 uit bij de tentoonstelling van landbouw kundige werktuigen aldaar in Junij 1864. De Maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland hield hare gewone jaarlijksche vergadering en tentoonstelling den 14den en 15den Junij te Zierikzee. Volgens het jaarverslag van burgemeester en wethouders dier gemeente onderscheidde die tentoonstelling zich meer dan eene der vorige door menigte van ten toon gestelde voorwerpen voornamelijk van werktuigen en bleek 'twat het vee betreftdat men zich in die streken op de veredeling van het rasdoor kruising met het Engelsche met bijzonder goed gevolg had toegelegd. De enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee 14 Augustus. Op Zaturdag avond den 12 dezer omstreeks 9 ure ontstond alhier brand in de Hooge Molenstraat in de schuur van S. van de Velde, welke in den aanvang een zeer dreigend aanzien hadzoo dat de belendende perceelen waaronder het Hervormd Diaconie Armengesticht ook groot gevaar liepen. Behalve ^een gebouwtje aan de Westzijde, dat eenige schade bekwam zijn deze gespaard gebleven hetgeen zoowel aan het stille weder als aan den ijver en het beleid der brandweer en de goede orde die er door de zorgen der schutterij en policie heerschte, te danken is. Omstreeks 11 ure was men den brand meester. Gedurende den geheelen nacht tot 's morgens ten half zeven ure ging men voort met blusschen. De beestialen en meubelen zijn gered. Het gebouw en het losse goed was legen brandschade verzekerd. Eene partij vlasaan anderen toebehoorende, zijnde dienzelfden namiddag daarin nog eene partij gebragtis geheel verbrand en was niet verzekerd. De oorzaak is onbekend. Het etat-major van het 11. Vrijdag te Hellevoetsluis aangekomen schroefstoumschip Cornelis Dirks is zamengesteld als volgt kapt.- luit. ter zee de Ruyter van Steveninck command. luit. ter zee 1ste kl. Broers1ste offic.luits. ter zee 2de kl. v. EmdeSchot- borg en van Hengeloffic- v. gez. 3de kl. Schröder offic v. adm. 3de kl. Lentir.g adj.- adm. v. d. Berge. Dezer dagen heeft men te Loon-op Zand bij het afbreken var. een huis in den kelder daarvan een pot met een groot aantal vreemde gouden en zilveren muntspeciën ge vonden welke uit den Spaanschen tijd af komstig moeten zijn en eene aanzienlijke waarde zoude hebben Uit 's Gravenhage meldt men Het medegedeelde berigt der noodlottige gevolgen van het gebruik van vergiftigde champignons was in zoover onjuist dat niet twee werk lieden maar wel twee kinderen van een werkman daaraan overleden zijn. De vrouw van den anderen werkman (er hadden slechts twee werklieden van gebruikt) bevindt zich thans weder iets beter. Een te Rotterdam wonend Duitscher wenschte eene zonderlinge manier van condoleeren in te voeren. Zekeren acbtens- waardigen burger namelijk trof het ongeluk dat hij zijne vrouw door der. dood verloor. Door een zijner talrijke vrienden werd hem zooals gebruikelijk isbij deze gelegenheid een kaartje gezonden. De extra groote omslag waarin het gestoken was wekte eenigermate zijne bevreemding maar hoezeer verwonderde hij zich niettoen hij eene plaat uit den omslag haaldewaarop twee leeuwen stonden geteekend, waarvan de een voor de helft met een afge stroopte huid figureerde waaronder ongeveer stond: „Als de leeuw verlost is van zijn vel dan gevoelt hij zich zeker heel wel." Vroeger werd melding gemaakt van de redding van twee kinderen uit het water door Petrus Johannes Verwaijen te Schiedam, en daarbij medegedeeld dat hiermede het getal der door dezen verdienstelijken persoon ge redde menschenlevens tot zeven gestegen was. Jl, Zondag avond heeft hij zich bij vernieuwing ofschoon niet met het zoozeer gewenschte gevolg ingespannen een jeugdig leven te behouden des avonds omstreeks half negen ure zich in zijne woning aan de Noordmolen straat te Schiedam bevindendetrof hulpge schrei zijn oorzonder zich te bedenken spoedde hij naar buiten en zag twee mannen in het water bezig eene moeder daaruit te halen die haar kind was nagesprongen dat er spelende ingevallen was zeven malen is hij te vergeefs naar den modderigen bodem geduikelddaar men hem telkenmale eene verschillende plaats aanweps waar men ver moedde dat het kind gezonken zoude zijn. Eens kwam hij boven met een matterwijl hij zich verbeeldde het kind gegrepen te hehben. De achtste maalofschoon verschrik kelijk vermoeid, bragt hij het kind boven doch helaas als lijk. De pogingen om het leven nog op te wekken waren vruchteloos het 2 '/2jar'g meisjeCatharina Kroon ge- r naamdhad reeds opgehouden te leven. De ouders moeten ontroostbaar zijn. Dezer dagen vermaakten zich eenige lieeren op een landgoed in den omtrek van Zwolle met kegelen gymnastische oefeningen 3chermenenz.toen een hunner een paar jongetjes zag die met een oud cavallerie- pistool speelden en dat voorwerp in kinder handen mindef 'gepast achtende hun hetzelve ontnam en óp', eene bank nederlegde. Een der heeren van dé partijdie ook gezien had dat de jongetjeé 'met het pistool speelden en daarom meende dat het ongeladen was nam het in handen eh dreigde schertsende een ander met hetzelvedie zich tot zijn geluk achter een boom posteerdewant op hetzelfde oogenblik knalde een schot en een der takken van den boom viel ter aarde. Het pistool was met een kogel geladen die er zeker al eenigen tijd moet hebben opgezeten daar het door de jongetjes op een weinig bezocht gedeelte van het huis tusschen oud ijzer gevonden was. Uit Leeuwarden schrijft men van 11 dezerMen zou thans haast kunnen zeggen dat de besmettelijke longziekte onder het rundvee in deze provincie beeft opgehouden te bestaan. In de afgeloopen maand toch zijn in het geheel slechts 4 gevallen voorge komen terwijl slechts twee beslagen zijn aangetast. Ten vorigen jaretoen de ziekte I ook reeds -aan het afnemen was bedroeg in de maand Julij het eerstgenoemde cijfer nog 17het laatstgemelde 8. Sedert 1 Januarij dezes jaars zijn in het geheel 73 gevallen voorgekomen. DUITSCHL AND. Een oud militair te Constantinopel stelt voor de cholera weg te schieten. In ieder huis, zegt hij vindt men een geweer of een pistool. Laat dus ieder uit zijn venster schieten ziedaar de wijzewaarop men er in slagen zal de smetstoffen onschadelijk te maken waarvan de atmosfeer bezwangerd is. Men zou ook op straat kleine hoopjes kruid kunnen brandenzoo de lucht in beweging brengen en het beoogde doel bereiken. De bloedige oproerige tooneelendie te Tiflis ontstaan zijnworden door sommigen aan den invloed der Polendoor anderen aan een deel der wegens de afschaffing van I den lijfeigendom misnoegde edelen toegeschre ven maar welke van deze beide meeningen de ware is valt op zoo grooten afstand moeije- lijk te beslissenzoodat men den uitslag van het ingesteld gestreng onderzoek zal dienen I af te wachten. Inmiddels verneemt men aangaande de fei ten zelf het volgende de gemeenteraad had in last zijne uitgaven met zijn ontvangsten te doen sluiten en schreef met dat doel eene verhoogde belasting op de sterke dranken de rijtuigen rijpaarden en bouwmaterialen uit waarna kwalijkgezinden de menigte diets I maakten dat het daarbij niet blijven maar I de belasting tot de kleinste eigendommen en de onontbeerlijkste levensbehoeften uitge strekt zou worden. Den 9 Julij ontstond eene zamenscholing hoofdzakelijk van werk- lieden en begaf de steeds aangroeijende menigte zich naar de woningen van den maire en van den ontvanger. De eerste ontvlugtte

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1