%aturdag 12 Augustus WOENSDAG EN ZATURDAG. BesturenenAdministratiën Bekendma king. fUnnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERS C H IJ NT: A B O NN E M E NTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 mending der Advertentiëndaagstevoren, voor lOure'smoro '18 Burgemeestee en Wethouders van 7Ae- rikzee verwittigen het publiekdat de gewone Kermis of Jaarmarlet alhier zal ge houden worden als van oude aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 28 dezer maand tot den 9 September aanstaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouw burgtenten zal uiterlijk voor den 22 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhierbij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds behooren aan te melden een ieder huuner zal van behoorlijk patent moeten zijn voor zien terwijl geene rijfelaarshoroskooptrek- kers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 2 Augustus 1865. De Burgemeester C. J. FOKKER, Wetk l. B. De Jung. Secretaris LOEWER. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK VII. onderwijs kunsten en wetenschappen. Openbaar onderwijs. In de gemeente Biervliet enz. De reeds vroeger door ons vermelde bezwa ren der gemeenteraden van Kerkwerveen Heille, tegen de bevolen oprigting van eene tweede school in de eerstgemoende gemeente en van eene school in de laatstezijn in zoo ver opgeheven datten gevolge van den veran derden stand van zaken in die gemeenten onder anderen met betrekking tot den verbeter den toestand der wegen Zijne Majesteit op voorstel van den minister voornoemd ten aanzien van de gemeente Kerkwerve er in heeft bewilligd dat het bevel tot oprigting voorshands gedurende een drietal jaren buiten werking blijve om na dien tijd een nader onderzoek in te steilen en dien ten gevolge uit te maken of dat bevel verder buiten werking kunne blijven en de minister zich ten aanzien van de gemeente Heille na gevoerde briefwisseling ten slotte genegen heeft verklaardden koning voor te stellen voor alsnog geen gevolg aan het bevel tot oprigting te gevenzoodra het gemeente bestuur van Heille met die van Sluis en Aarden burg de overeenkomsten zal hebben aangegaan waartoe al die' besturen bereid zijn en waarbij tegen eene jaarlijkscho bijdrage vin de zijde van Heille, al de kinderen dezer gemeente welke in de schooljaren vallen in de openbare lagere scholen van Sluis en Aardenburg worden toegelaten zoo dat er uitzigt bestaat dat ook deze zaak weldra tot afdoening zal komen. Door onderscheidene gemeenteraden zijn de jaarweddenhetzij van hoofd-onderwijzers hetzij van hulp-onderwijzers en de toelagen ten behoeve van kweekelingen verhoogd, of zooda nige jaarwedden en toelagen voor nieuw te be noemen titularissen bepaald geworden. Daartegen nam de gemeenteraad van St.- Pbilipsland een besluithoudende opheffing der betrekking van hulp-onderwijzer in de school in de kom der gemeente om dezen titularis door eenen kweekeling te vervangen en tevens afschaffing van den kweekeling in de school in den Anna-Jacoba-polder dit; er echter niet was. Ten gevolge van dat besluit'Werd door don raad aan den tegenwoordigen hulp-onderwijzer in eerstgemelde school eervol ontslag verleend hetgeen plaats vond op voordragt van Burge meester en Wethouders, zonder de bij art 22 der wet bedoelde medewerking van den school opziener. De raad meende zoowel tot het eene als tot het andere geregtigd te zijn omdat het middencijfer der schoolgangers de beide afge schafte titularissen niet vorderde. De school opziener beweerde intusschen dat die omstandig heid moest worden toegeschreven aan de wijze waarop het schoolgeld te St.-Philipsland wordt geheven en waarop het 2dc lid van art. 33 der wet door het gemeentebestuur wordt toege past terwijl ook de in die gemeente in hevige mate geheerscht hebbende pokziekte geacht werd op het minder cijfer der leerlingen van invloed te zijn geweest. De minister van binnenlandsche zaken aan wiens oordeel deze zaak is onderworpen gewor den was niet te min van meening dat de omstandigheid dat het bedoelde cijfer hooger had kur.nen zijn geen voldoenden grond ople vert om het raadsbesluit als in strijd met de wet te beschouwen en dat de tegenwoordige hulp onderwijzer zonder medewerking van den schoolopziener kon worden ontslagen als een gevolg zijnde van de opheffing det betrekking. Na de opmerking dat de school in de kom der gemeente den 15de" Januarij 1865150 dag scholieren had zal het wel geen betoog behoe ven dat wij het besluit van den gemeenteraad in strijd met 't belang van bet onderwijs oordeelen. Wij enz Door eenige armbesturen werd weder bijge dragen in de kosten van het lager onderwijs van de navolgende gemeenten van Burgh, door het armbestuur van Wes- tenschouwen 150 van Haamstede, door het plaatselijk arm bestuur f 150; van 's Heer Abtskerke enz. Bijzonder onderwijs. Opgeheven of gesloten werden De enz. Aangaande de bijzondere school te Bruinisse vinden wij vermeld dat deze schooltot welker vestiging de godsdienstige rigting die der Chris telijk Afgescheidenen) van sommigen in die gemeente in der tijd aanleiding heeft gegeven en waarop het onderwijs in aard en strekking ook volkomen aan die rigting beantwoordt, thans echter ook aan de voorstanders van deze rigting, in de gemeente weinig schijnt te voldoen en dat thans onderscheidene ouders hunne kinderen reeds weder van de bedoelde school tol de open bare hebben doen overgaan. Door enz. (Wordt vervolgd.) Men meldt uit Amerongen van 5 dezer. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld dat in de gemeente Leersum provincie Utrecht, ten gevolge van de wet van den 7 Julij 1865 (Slaatsblad no. 79), houdende wijziging der gemeentewetvoor zoo veel de plaatselijke belasting betreftvan af de invoering dier wetvolstrekt geene gemeente-belastingen of eenigerlei opcenten meer behoeven geheven te worden waarlijk misschen wel de eenigste gemeente in Nederland die in zulke gunstige financiële omstandigheden verkeert. In het kamp bij Zeistbetrokken door de mineurs en sapuursontstond den 6den dezer brand in de tent van den luit.-adjud. Geen genoegzaam vocht voorhanden zijnde geschikt om den brand te dooven heeft men door het werpen van zand belet dat deze zich aan de andere tenten mededeelen. Binnen uur was de brandende tent met het grootste gedeelte van den inhoud eene prooi der vlammen. Zij was niet tegen brandschade verzekerd. Men meldt uit Tjummarum van 4 dezer. Sommige der personenwelke wegens vreugde bedrijf op den Waterloodag zijn gedagvaard voor het kantongeregt te Harlingen hebben de dagvaarding met Oranjelint versierd voor het raam aan de straat opgehangen en het meerendeel der beschuldigden is voorne mens, bij .hunne verschijning voorden kanton- regter zich met zulk lint rijkelijk te versieren. Een weesjongen die door zijne zuster, eene arme arbeidsteronderhouden werd en de vorige week langs de dokzijde te Antwerpen wandelde, zag daar eene groote portefeuille liggen. Hij nam ze op opende die en zag ze gevuld met bankbiljetten maar vond ook op de eerste bladzijde den naam van der. regtmatigen eigenaar geschreven zijnde kapitein Buit Bremen. Binnen een half uur wist hij den kapitein op te sporen; hij stelde hem de portefeuille ter hand, waarin zich de opbrengst van een door dezen in Nederland verkocht schip bevond ten bedrage van ongeveer 50,000 frs.en wilde daarvoor geene belooning aannemen. Een paar dagen later echter is voornoemde kapitein, die weduwnaar en kinderloos is den wees jongen en zijne zuster komen bezoekenheeft toen den eersten als zijn eigen kind aange nomen zal hem eerstdaags medenemen naar Bremen, en heeft aan de zuster een jaarljjksch vast onderhoud vezekerd. LI. Zaturdag avond terwijl de zoölo logische tuin te Antwerpen door een vrij groot aantal personen bezocht werd, bevonden zich ook verscheidene bezoekers in de nabij heid van het hok eener leeuwin die hare jongen in eene daaraan grenzende kooi op gesloten naar zich toe trachtte te lokken. Plotseling echter terwijl men dit alles met aandacht gade sloeg ligte de leeuwin de traliën van haar hok op en sprong onder een vreeselijk gebrul in den tuin. Als aan den grond genageld en doodelijk bleek volgden de nabijzijnde personen het dier met de oogenwetende dat alle angstgeschreeuw de woede der leeuwin zou opwekken en hen waarschijnlijk in zeer groot gevaar brengen. De leeuwin wandelde zeer bedaard in den tuin in het eerst meenende naar het scheen, door hare jongen te worden gevolgd. De toesnellende wachters wierpen nu het dier vleesch toehetgeen het gretig verslond. Een dezer wachters kwam daarop op het verstandig denkbeeld om de in hun hok achter gebleven jongen der leeuwin te tergen, zoo dat deze eenig gebrul deden hooren. Op dit geluid begaf de leeuwin zich weder kalm naar haar hok op dezelfde wijze als zij dit verlaten had. Hiermede eindigde dit voorval hetwelk aanvankelijk zeer ernstige gevolgen dreigde te zullen hebben. Zr. Ms. stoomschip Haarlemmermeer is op den 18 Mei jl. op de westkust van Salibaboe slaags geweest met vijf Soloksche rooverspraauwenbij welke gelegenheid al het geschut en veel wapenen der roovers werden buit gemaaktterwijl een aantal roovers sneuvelden en gewond werden. Men meldt uit Makasser van 12 Junij. Woensdag jl. den 7den was schier geheel Makasser ontsteld door een verraderlijken moordaanslag gepleegd door een Chineschen gevangene. De officier van gezondheid 3de klasse W. E. Berghuis van Woortman zijne mor gen-visites gaande afleggen kwam omstreeks 3 ure ook in het nieuwe kettinggangers- kwartier. Hier werd hem gewaarschuwd dat een Chinesche gevangene geneeskundige hulp had ingeroepen naardien hij den ganschen nacht onrustig en in koortsachtïgen toestand was geweest. De heer B.het vertrek binnentredendewaarin zich de ver meende patient bevond vond dezen liggen in zijn sarong gewikkeld. Gevraagd zijnde antwoordde hij dat hij pijn op de borst ge voelde. De heer B. wilde dit onderzoeken doch naauwelijks had hij zich voorover ge bukt en de hand naar hem uitgestoken of de Chinees haalde eensklaps een tweesnijdend slagersmes van onder zijne sarong te voor schijn en bragt daarmede den heer B. een steek in den buik toe. De heer B. zijne tegen woordigheid van geest behoudende verwijderde zich aanstonds sloot de lucht van de hem toegebragte wond af en begaf zich zoo pijn lijk als hij was, naar zijne woning alwaar hij zoo spoedig doenlijk onder geneeskundige behandeling kwam van den officier van gezond heid 1ste klasse den heer E. W. A. Ludeking. Naauwelijks was de wond door dezen onder zocht en een behoorlijk verband daarop gelegd of de heer L. werd bij den moordenaar geroepen die onmiddelijk na den aanslag eene enorme dosis opium had ingenomen ten einde zich van kant te maken. Alle mogelijke tegengiften en middelen om hem uit dezen doodelijken toestand terug te brengen mogten niets baten en eenige uren daarna ontging de onverlaat de straf van den wereldlijke regter. Als beweegreden voor deze wandaad kan alleen gevonden worden eene dolle wraakzucht, die de booswicht had tegen de geneeskundige dienst in het algemeen. Deze Chinees was eenigen tijd geleden tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld wegens een wanbedrijf door hem te Maros gepleegd en zat nu in hechtenis tot dit vonnis zou zijn bekrachtigd. Nu schijnt hij zijne veroordeeling alleen te hebben toegeschreven aan het visum repertum door den officier van gezondheid B. in commissie met den apotheker 2de klasse den heer Moesmanin deze zaak uitgebragt. Alleen de heer B. was hem bekend het andere lid dier commissie nietzoodat even goed een ander geneesheerdie volstrekt niet in die zaak betrokken was geweest, het slagtoffer van deze lage wraakoefening zou kunnen geworden zijn. Wij zouden voor 's hands nog volstrekt geen melding van deze vreeselijke wandaad gemaakt hebben in het belang van de bloed verwanten van den heer B.ware het niet het geval, dat wij tot innerlijk genoegen van allen die den heer B. kennen,, kunnen mede deelen dat deze zich thans buiten gevaar bevindt en van dag tot dag in beterschap

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1