DE SPOORBOOT Iluitenlandsche Tijdingen fldvertentïën. Zeetijdingen. i5eurs- en Marktberigte» Vervoer-Middelen. rijk en Italië reeds ten gebruike aangewezen en nu laatstelijk aan de goedkeuring van de lords der Engelsche admiraliteit onderworpen, schijnt eene algeheele wijziging in de manier van onder water te werken te zullen brengen zij wordt ook met succes in de mijnen ge- 1 ruikt en bewijst als reddingstoestel groote diensten. - In eene particuliere correspondentie van Soerabaija dd. 26 Meiaan de Sam. Ct. leest men Alles is in den Oosthoek nog onder den indruk van den hevigen schok van aardbevingwelke allerwegen in den avond van den 111 dezer (Vrijdag) omstreeks half acht ure gevoeld werd. Bejaarde lieden hier ter plaatse beweren dat sedert 1821 geen schok gevoeld werd welke den laatsten in hevigheid evenaarde. Te Malang duurde de golving van den .grond vier minuten lang, en ontvloden de inlanders in angst hunne woningen, Het schijntdat het natuurver schijnsel met de werking van den Smeroe in verband staat deze doet eene vuurkolom Van reusachtige demensie onafgebroken in het luchtruim opstijgen het gezigt er vaA moet prachtig grootsch en majestueus zijn. Op den 18 dezer (donderdag) barstte een allerhevigst onweder vergezeld van donder bliksem en stortregens over het bekende bosch van Soemberwaroe en Banjoewangie los lij menschen geheugen had men nooit iets zoo vreeselijks aanschouwd, het was alsof de natuur in staat van ^ontbinding verkeerde. In den vroegen ochtend van den 19 (Vrijdag) was de zee bij Banjoewangie met een on noemelijk getal visschen bedekt jdie als in razernij schenen te verkeeren en zich telkens hoven het water verhieven de visschers be hoefden slechts hunne netten uit te werpen en te ledigen en laadden hunne vaartuigen in zeer korten tijd tot zinkens toe volhet was in den vollen zin des woords, eene aanschouwelijke voorstelling der miraculeuse vischvangst. Opmerkelijk was het dat alle visschen kort nadat ze gevangen waren een vuil en walgelijk slijm uitspogen. Ook in denzelfden avond circa half acht ure schudde de grond te Banjoewangie allerhevigst, zoodat elks gemoed inet schrik en vrees vervuld werd. DU1TSCHL AND. lien casuaris in de Weener diergaarde heelt dezen zomer 6 eijeren gelegd ongeveer dobbel zoo groot als een ganzenei en met eene donkergroene schaal. Deze eijeren zijn in een Lu'oeimachine gebragtdat met water op eene temperatuur van 30 graden verwarmd werd. Thans heeft een dezer eijeren zich geopend en is daaruit een jonge gezonde casuaris gekropenterwijl in een tweede ei reeds de beweging van een levend kieken merkbaar is. Een der zeventien Zwitsers die aan de schipbreuk van de William Nelson zijn ontkomen en gered werden door den kapitein van de Mercury is opgeëischt geworden door de Zwitsersche overheid aangezien er eene aanklagt tegen hem is ingediend van ver- valsching en frauduleus bankroet. Het vuur en het water hadden hem gespaard en daar valt hij de justitie nog in handen F 1\ A N K H IJ K, Dezer dagen zijn verscheidene metselaars van Lyon door de regtbank van correctionele polieie tot 21 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat zij eenigen hunner kameraden hadden gejonast die den arbeid hadden hervat. Zij hadden de ongelukkige!] de handen op den rug gebonden en hen daarna gedurende eenigen tijd in de hoogte geworpen en weder in den deken opgevangen, tot dat zij buiten kennis waren geraakt. - Uit Versailles wordt gemeld dat Gesbert broeder van de Christelijke scholen der Barmhartigheid, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld wegens chending der eer baarheid op 87 kinderen gepleegd zich dezer dagen in de gevangenis heeft opgehangen. GROOT-BR1TT AN NI Etv. Lokden 1 Augustus. Eergisteren werden twee vrouwen ter dood veroordeeld. De eerste maakte het uit den weg ruimen van pas geboren kinderen tot een soort van be roep en had verscheidene dier wichtjes om het leven gebragt. De andere was medepligtig aan het bevorderen van het vermoorden van haar eigen kind door eerstgenoemde vrouw. Gruwelen van allerlei aard zijn weder aan de orde en het is opmerkelijk dat zij meer in den beeten droogen zomertijd voorvallen dan in de mistige maanden aan wier invloed zoo veel toegeschreven wordt. Een zekere heer Gale te Londenheeft na lang zoeken het problema opgelost om buskruid onontplofbaar te makenzonder dat liet iets van zijne kracht verliest, zoodra het mengsel wordt verwijderd. In tegenwoor digheid van vele wetenschappelijke mannen werden met kleine en groote hoeveelheden aldus geprepareerd buskruid proeven genomen, die allen de hoogste verwondering uitlokten. De anders zoo gevaarlijke schietstof wilde niet ontbranden ofschoon een gloeijend stuk ijzer in een vol vat werd gelegd. Het be schermende middel is niets anders dan tot poeder gestampt glas en zoodra dit door eene fijne zeef is weggeloopen krijgt liet buskruid zijne oorspronkelijke eigenschap terug. Deze uitvinding is van hoog gewigt bij het behan delen en vervoeren der vaten buskruid. De lieer Gale heeft octrooi op zijne uitvinding genomen. - In Engeland sterven tegenwoordig hon derden bij honderden stuks van den veestapel aan eene vreemde en ongeneeslijke ziektedie eiken dag meerdere uitbreiding neemt. De besmetting is zoo groot dat zij die ziek vee op de markt aanraken bijna zeker zijn hunnen stal bij de tehuiskomst te zullen be smetten. Verschillende veehandelaars en pachters hebben reeds hunnen geheelen vee stapel verloren. De ziekte doet zich voor als de koorts en duurt van vier tot tien dagen. Wanneer deze verschijnselen weg blijven sterft het aangetaste dier binnen eenige dagen. Professor Gamgeedie op dit gebied eene specialiteit is heeft den angst niet weinig vermeerderd door te wijzen op liet jaar 1745 toen ten gevolge dier zelfde ziekte niet minder dan 3,000,000 "egge drie millioen stuks hoornvee stierven zoodat de gevolgen in sommige districten zich nog 30 jaren daarna deden gevoelen. Kerleniewtvs. Zierikzee, 6 Augustus. Aan onzen hoog- geachten leeraar ds. G. C. Droogleever For- tuijn viel heden een voorregt te beurt dat slechts aan weinigen wordt geschonken en daarom met regt een zeldzaam voorregteen uitgelezen zegen mag beeten. Z. ew. mogt gedachtenis vieren van vervulde 50jarige Evangeliedienst, in de gemeenten Brandwijk Nieuwkoop Hillegondsberg en sedert 1829 in deze gemeente. In den meest gewenschten welstand en nog krachtvol naar ligchaam en geestmogt z. ew. dien dag beleven en dit heuchelijk tijdstip in het voormiddag uur met de gemeente plegtig gedenken. In zijne voorafspraak herinnerde z. ew. hoe de man in wiens plaats hij herwaarts was gekomen zijn onvergetelijke vriend S. G. Jorissen eme ritus predikant te Utrecht, met wien z. ew. gelijktijdig tot het predikambt was toegelaten en die ook bij zeer velen in deze gemeente in liooge eere en achting stondweinige dagen geleden overleden was. Z. ew. wijdde eenige hartelijke woorden aan de nagedachtenis van dien veel beminden voormaligen leeraar. Tot tekst zijner feestrede had z. ew. gekozen Ezra 6:2, het laatste woord Gedachtenis Z. ew. bragt in herinneringwat z. ew. bij de verbindtenis aan zijne vorige gemeenten en aan de onze tot grondslag zijner prediking had gelegd en hoe dit ook nu nog voor gemeente en leeraar van toepassing was zoodat achtereenvolgens de aandacht der ge meente werd bepaald bij Christelijke Gods verheerlijking de Vriendschap van Jezus. Christelijke kinderzin en liet bewaren van Gods geboden. De gemeente gaf reeds door eene talrijke opkomst van hare belangstelling in dit jubilé baars leeraars blijk en onder de schare merkten wij op de elders woonachtige familieleden van den jubilaris alsmede onzen hooggeschatten voormaligen leeraar dr. J. Tichlerpredikant te Leijden den predikant der Evang. Luth. gemeente alhier dr. P. J. Andrere hetgeen tevens tot een duidelijk bewijs strektehoezeer ook deze hem hoogachtten en hartelijk genegen waren. Maar ook op andere wijze ontving z. ew. blijken van belang stelling. De kerkeraad zijne ambtgenooten en ringbroeders vereerden z. ew. met fraaije geschenken en no-g menige andere aangename verrassing viél z. ew. te beurt. Lang moge deze feestdag aan z. ew. de schoonste en zoetste herinneringen schenken en aan den avond zijns levens als een helder lichtpunt zijn waarop zich gaarne zijn oog vestigen zal en dat nog een tal van jaren voor z. ew. getuigen mag van 's Heeren zegen en van de liefde en achting der gemeente wier hoogste belangen z. ew. gedurende zoo vele jaren heeft trachten te bevorderen en in wier lief en leed z. ew. steeds zoo trouw en hartelijk heeft gedeeld. JONGSTE TIJDINGEN- Londen 5 Augustus. Bij het office Reuter is eene depêche ontvangen van Valentia van Zaturdag avond meldende dat de communi catie met den transatlantischen kabel ^gestremd blijft en dat men van Valentia niet nader zoude telegraferen vóór dat verandering in den staat van zaken had plaats gegrepen. Parijs, 7 Augustus. Het officiële blad behelst het rapport der door de keizerin gepresideerde commissie belast met het onderzoek van het strafstelselin toepassing op de jeugdige ge- tineerden van het departement der Seine het luidt ongunstig voor dat van Roquette en ten gunste van het regime in de landbouw-kolonie Mettray gevolgd. Zierikzee den 7 Augustus 1865. Volgens bekendmaking van den Inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland is er bij de Normaallessen te Middelburg eene Rijksbeurs van 250 opengevallen. Daarvoor kunnen alleen in aanmerking komen jonge lieden die hun 14dc jaar hebben bereikt en hun 18de nog niet zijn ingetreden die tevens het vaste voornemen hebben om den onder wijzersstand in te treden en reeds voldoende kennis van de hoofdvakken van het lager Onderwijs hebben opgedaan om met vrucht de Normaallessen te kunnen bijwonen waar van bij een in deze maand nog te houden vergelijkend Examen zal moeten blijken. Zij die naar de bedoelde beurs wenschen mede te dingen worden uitgenoodigd zich daartoe vóór of uiterlijk op den 20 dezerin persoon of met vrachtvrije brieven aan te melden bij den. Schoolopziener van hun districten daarbij over te leggen 1. eene geboorte-acte 2. een of meer getuigschriften ten hunnen aanzien van de onderwijzers bij wie zij on derwijs hebben genoten 3. een attest van goede gezondheid, afgegeven door een genees kundige in lmnne woonplaats. Van de plaats, waaren den dag waarop het vergelijkend examen zal worden gehouden zal later aan de belanghebbenden opgave worden gedaan. van Middelburg zal op Donderdag den 10 Augustus varen van Middelburg- naar Zierskztee ten 6 ure en terug ten 3 ure en op Dingsdag den 15 en Woensdag den 16 Augustus varen van Middelburg via Tliolen naar Zierikzee en alzoo terug. Brouwershaven Gearriveerd. 5 Aug. Argo J, Ankringa, Padang, 5 MedeaA. W. E. van ïeutem Ban joewangie 5 DianaP. C. Teengs 5 PalmaJ. Schnehagen beiden van Akyab allen naar Rotterdam. a UitgezeildSara(st.J J. H. Stuit DordtLonden. 6 BoniJ. W. MöllerRotterdam Batavia. Per het schip Argo kapt. J. Ankringa zijn als passagiers van Padang aangebragt de heeren van Ghertechtgenoot en 4 kin deren Groshuis Heijman kapt. der inf. O. I. leger; de jonge heeren Mittelsdorffer en Speltieeen gepens. onderofficier en een gepasporteerd soldaat. Per het schip Medea van Banjoewangie de heeren: Labaar en echtgenoot; Varkevisser; Stroowestermans echtgenoot en 3 kinderen Popta echtgenoot en een kind Stompenassel, echtgenoot en 3 kinderenRaulbachGode en echtgenootmevr. de wed. Deinse en 2 kinderenmejnfvr. Heijn de jonge jufvrouw van Kappen; de jonge heer Seelig2 Ja- vaansche bedienden en 4 gepasporteerde militairen. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 7 Augustus 1S65. Nederl. Nederl. Bank Werkel. Schu'd. dito dito dito dito Amort. Sijudic. Nederl Hijp.-Bank, Belgié. Cert. bij Rothschild, Spanje. Obligatien. Portugal. O ligatien. Rusland. Onligatien bij Hope en Co. dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Polen. Aandeeleu 1835. Pruissen. Obligatien 1859. Oostenrijk. Obligatien Met. Oude. dito dito dito Rente Amst. dito Nationale Mexico. Obligatien. Griekenl. Obligatien Geldl. 1825. Turkije. Binnenl. Obligatien geblev. k. 4 pCt. ï'/t 3 3'/* 2 U2 2'A. 3 2U.j 5 5 5 3 5 965-c 39'/g 47 59' ROTTERDAM, 7 Augustus. Tarwe. Zeeuws. Vlaams, en Overm. bij voldoenden aanvoer tot vorige prijzen van de hand. Goede en puike van f S,25 tot f 8,70 mindere van ƒ7 tot 8. Rogge. Overm. Zeeuws, en Vlaams, als voren van 5,70 tot 6,40. Gerst Zeeuws, winter van f 4 tot f 4,75 dito zomer van 3,75 tot f 4,24. Haver. Inl. korte van f 3,60 tot ƒ4,60: lange van ƒ2,75 tot 4. Erwten. Zeeuws, blaauwe kleine van f 7 tot ƒ8. Paar- denboonen. van ƒ6 tot ƒ6,50. MEEKRAP. Meer geveild de prijzen bleven onveranderd doch bij weinig kooplust de omzettingen onbeduidend. Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg van Rotterdam Woensdag 9 'smorg. Donderdag 10 Woensdag 9 'smorg. 9,15 Donderdag 10 10,30 De diligence ?.nI ven Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen 1 Van Rotterdam desmaandags woensdags i desdingsdags donderdopspc en vrijdags 'eimorg. ten8ure| zaturd. 'smorg. 10u.20mis De Diligence rijdt van Zierikzee aan het Hotel van Veen des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 12 ure voor de afvaart v£U Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2