Ui." 63 Woensdag 9 Augustus J8öö WOENSDAGENZATURDAG. ten Bestureneu A dministratiën Bekendmaking* Oproeping. Afkondinging. Bionenlandsche Tijdingen IMllRANT eiden fork aden r. k. 523/, 97 W, is PRIJS DER AD VERTENTIEN. Gewone 12l,t cents de regelGeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERS C HIJNT: .4 B O EEE MEE TS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending derAdverlenlïéndaagstevoren, voor lOure'smura 39", 191V, 59'/, 30»/,, 79", 63»/, 16'/, el en dde. f6,00 13,00 13,00 0,00 7,50 0,00 13,00 00,00 0,00 Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee verwittigen het publiekdat de gewone Kermis of Jaar mar Ut alhier zal ge houden worden als van ouds aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus gedurende twee weken en alzoo van den 28 dezer maand tot den 9 September aanslaande. De aanvraag voor het plaatsen van Schouw burgtenten zal uiterlijk voor den 22 dezer maand moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhierbij wien op dezelfde wijze de kramers zich in tijds behooren aan te melden een ieder huuner zal van behoorlijk patent moeten zijn voor zien terwijl geene rijfelaarshoroskooptrek- kers of bedelaars op de kermis zullen worden toegelaten. Zierikzee den 2 Augustus 1865. De Burgemeester C. J. FOKKER, Weth. I. B. De fung. Secretaris LOEWER. !,00 1,00 "S 1,00 2,00 o 1,00 3,00 2,00 1 1,00 0,00 0,00 0,00 Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op het Koninklijk besluit van den 5 December 1851 (Staatsblad no. 149) waarbij een Eereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bi] de Schutterijen wordt in gesteld. Roepen bij deze op zoodanige leden der Schutterij in deze gemeente die in de termen van voornoemd besluit verkeeren en het eereteeken verlangen om zich vóór den 20 dezer maandmet overlegging van dienst staten ter gemeente-Secretarie aan te melden. Zierikzee den 2 Augustus 1865. De Burgemeester C. J. FOKKER Welh l. B. De fung. Secretaris LÓEWER. 91 morg. 7, S.tS" De Burgemeester van Zierikzee maakt Middelbar: hekenddat het kohier van het patentregt ïbootrijdo dezer gemeente, dienstjaar 1865/0 den 2 dezer maand door den heer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen alhier ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzeeden 7 Augustus 1865. C. J. FOKKER Weth. I. B. am. "dam inderdagn, 110u.20 mi el van Pet' isingen nat afvaart vi'. L de Vo«' UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeelanddoor Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK VI. KERKELIJKE ZAKEN. Bij enz. Het verschil tusschen kerkvoogden der Her vormde gemeente en het gemeentebestuur van Bruinisse over den eigendom van het kerkhof of kerkplein aldaar, laatstelijk vermeld op bladz. 207 van ons verslag van 1863 werd in het afgeloopen jaar door eene tusschen partijen te dezer zake aangegane overeenkomst in der minne vereffend. Een ander enz. HOOFDSTUK VIL onderwijs, kunsten en wetenschappen, a. Scholen voor lager onderwijs. Algemeen overzigt. Omtrent den toestand van het lager onder wijs in 1864 vinden wij in de jaarverslagen der schoolopzieners over dat jaar welke ons bij het bewerken van dit hoofdstuk waren medegedeeld onder anderen vermeld te weten: aangaande het l"u schooldistrict„Het onder wijs enz. aangaande het 2de schooldistrict: „De toe stand van het lager onderwijs in dit school district is over het geheel in het afgeloopene jaar dezelfde gebleven. In de behandeling van sommige leervakken moge hier en daar voor uitgang te ontdekken geweest zijn in die van andere vakken was wederom geene verbetering te bespeuren aangaande het 6de school district enz. De getuigenissen omtrent het onderwijzend personeel luiden over het algemeen bevredigend. Tot de uitzonderingen daarop behoorden een hoofd-onderwijzer een hulp-onderwijzer en een kweekeling in het 2d° schooldistrict die ernstig moesten worden onderhouden de twee eersten door den districts-schoolopziener ter zake van onedele en verkeerde handelingen welke zij zich hadden veroorloofd en de laatste door de plaatselijke schoolcommissie wegens overtreding der plaatselijke verordening op het openbaar lager onderwijs voorts een hoofd onderwijzer in het 4de schooldistrict, diende districts-schoolopziener verpligt was mede ernstig te onderhouden en wel ter zake van misbruik van sterken drank alsmede twee hoofd-onderwijzers in het 6de schooldistrict die door den districts-schoulopziener werden berisptals gevolg van handelingen in strijd met hunne instructie of van ongenoegzamen ijver. Eene voor de onderwijzers belangrijke sedert lang aanhangige zaak werd in het afgeloopen jaar tot afdoening gebragtde vereischte nieuwe regeling van de schoolonder- wijzers-weduwenbeurs in Zeeland. Nadat belanghebbendendeelhebbers der beurs in overleg met den provincialen Inspec teur van het lager onderwijs en de districts schoolopzieners eene overeenkomst gesloten en daarbij een nieuw reglement vastgesteld hadden om met 1 Januarij 1865 in werking te treden heeft uwe vergadering bij besluit van den 4den November 1864 no 7 over eenkomstig ons voorstelonder zekere bepalin gen het door de Staten ten jare 1823 vast gesteld reglement ingetrokken, voor de provin cie afstand gedaan van alle aanspraak op het kapitaal der beurs en ten behoeve van de thans daaruit pensioen trekkende weduwen alsmede van de weduwen van de tegenwoordige leden der beurs, die tijdens hun overlijden nog leden zijnuitbetaling van pensioenen gewaar borgd. Dit uw besluit is bij koninklijk besluit van den 19d!° December daaraanvolgende no. 59 voor zooveel noodig goedgekeurd. Het getal schoolgaande kinderen is in 1864 over het algemeen toegenomen. Dit was niet onbelangrijk het geval in het l5l« schooldistrict terwijl de schoolopziener in het 3do school district opmerkt dat het Januarij-cijfer van 1864 veel liooger zou geweest zijn, indien de kinderziekte niet zeer sterk geheerscht had in de gemeente St. Maartensdijk de tweede gemeente in het district naar het zielental geiaJ^nd. Volgens Opleiding van onderwijzers. In het eerste schooldistrict enz. In het tweede schooldistrict. De oefenschool tot opleiding van onderwijzers te Zierikzee had 26 leerlingen welk getal in den loop des jaars met 6 verminderde, doordien 1 acte als hulp-onderwijzer verkreeg2 tot de normaallessen te Middelburg overgingen 1 eene andere betrekking koos en 2 die de lessen blijkbaar niet konden volgen ontslagen werden. De lessen werden weder het gelieele jaar door geregeld tweemaal 's weeks gegeven. De lesgevende onderwijzers hebben zich de hun van rijkswege verleende toelagen te zamen f 300 bedragende overwaardig betoond Eene mede van 's rijkswege verstrekte som van ƒ200 is voor toelagen aan de kweekelingen en voor verdere uitgaven der inrigting besteed terwijl ten haren behoeve voor lokaalhuur verwarming en verlichting weder eene toelage van 50 uit de gemeentekas van Zierikzee is verleend. In enz. (Wordt vervolgd.) Zierikzee 6 Augustus. Heden middag werden aan negen oud strijders van 1813 15, de eereteekenen met bijbehoorende certifi caten op plegtigo wijze door Burgemeester en Wethouders uitgereikt, voor het front der schutterij. De oudste Wethouder mr. C. J. Fokker hield bij uitstedigheid des Burge meesters daarbij eeue hartelijke toespraak die eindigde met den uitroep: „leve de Koning", hetgeen door de schutterij en de volksmenigte werd herhaald. Een der oud-strijders 1). Tuiten betuigde op zeer gepaste wijze namens allen dank en rigtte tot zijne mede oud-strijders een gepast woord. Een en ander werd afge wisseld door de volksliederen welke het muzijkcorps der schutterij liet hooren. De schutterij defileerde voor de gedecoreerden. Na afloop der plegtigheid voerde het muzijkcorps nog eenige muzijkstukken uit en keerden de oud-strijders terug naar liet lokaal der groote Sociëteit alwaar zij op uitnoodiging zich verzameld hadden en gul weiden onthaald. Uit Werkendam meldt men van 2 dezer. Gisteren werd hier eene geregtelijke lijkschou wing gehouden over een zoontje van W Rit meester slechts 12 jaren oud. Zekere V. S. oud ruim 20 jaren een der belhamels van de straathad hem tijdeus het Waterloofeest zulk een schop tegen zijn onderbuik toegebragt dat het kind na veel smarten geleden te hebben is bezweken. Hij is dan ook gear resteerd en naar 's Bosch overgebragt. Het onwederdat den 3 dezer zich ontlasttewas van eeue geduchte hagelbui vergezeld die onder de te veld staande gewassen inzonderheid den tabak in vele gemeenten van Gelderland eene groote ver woesting heeft aangerigt. In minder dan een kwatier uurs zag de tabaksplanter al zijne hoop vervlogende vruchten van maanden arbeids geheel verwoest en velen de bron van hun bestaan vernietigd. Men meldt uit Geesteren van 4 dezer. Als een bewijs, dat men het bijgeloof in deze streek soms nog in buitengewone mate aantreft, kan het volgende dienen. Eene dienstmeid in het naburige Langeveen zaturdag jl. bezig zijnde met het planten van selderiehad terwijl de zon nog aan den hemel stond eene brandende lamp bij zich. Toen haar daarop gevraagd werd wat dat licht dqarbij beteekende antwoordde zij„dat ze van, de raoör lert hadas ze selderie of andere kroederietje wol potten dan mos ze altied de Iaamp er bie opstekken dan konden de kwaije luül er niks an doon." Een Belgisch dagblad verhaalt dut de vicaris der kerk van St. Wandru in zijne predicatie verklaard heeftdat de hagelbuien waardoor Mons in den laatsten tijd geteisterd werd eene kastijding des hemels waren en dat men nooit zulke groote rampen over het volk zou zien komenindien het de voorschriften der godsdienst beter nakwam. Bij deze gelegenheid merkt hetzelfde blad op dat het nog al opmerkelijk is dat niet alleen de kerk van St. Wandru zelve dooi den hagel veel geleden heeftmaar dat men onder de meest geteisterde gebouwen ook nog telt: het bisschoppelijk paleis te Namen de buitenplaats van den bisschop van Doornik de abdij van Salzuineshet seminarium van Floreffe en de kerk te Bazel. Te Antwerpen heeft men 11. Dingsdag onder leiding van den stads-ingenieur den heer van Bever een nieuwen duikertoestel naar het systeem van Rouquayrol beproefd die reeds Zaturdag in werking was geweest in het hijzijn eener commissiedoor z. exc. den minister van marine tot examinatie daar van benoemd. Met dezen toestel naar een geheel nieuw stelsel vervaardigd, en geheel van de scap handers verschillende kan een man zich onder water begeven zonder andere praepa- ratievendan teene kleine kast op den rug hangende, even als de patroontasch van een soldaatmet een eenvoudige buis die uit den réservoir gemeenschap heeft met den mond. Iemanddie het duiken niet gewend iskan zwemmenonder water arbeiden enz.zonder het minste gevaar te loopen daar hij naar goedvinden naar boven kau komen en zelfs zijne kast in het water kan achterlaten als hij dit noodig keurt zooals de broeder van den uitvinder met een voor beeld heeft bewezen hij bleef 45 minuten onder water met een kleed van caoutchouc aan. Na hem trok een ander liefhebber dat kleed aan dat hier eigenlijk alleen dient om tegen de koude te beveiligen en dook naar onderen. Toen hij weder boven kwam heeft hij verklaard dat de lucht frisch en aange naam was, maar dat hij, er niet aan gewoon zijnde het wel wat hinderlijk vond het einde der buis in den mond te houden. Het meest opmerkenswaardig in dezen toe stel isbehalve een nieuw en zeer eenvoudig systeem van luchtpompwaarmede men de lucht tot acht a tien atmospheren kan zamen- persen het vernuftig mecanisme, waardoor de heer Rouquayrol het problema heeft opge lost om den duiker lucht te doen inademen van dezelfde drukking als de omgeving waarin hij zich bevindt. Deze machine door de marine van Frank»

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1