N.° 61 Woensdag 2 Augustus WOENSDAG ENZATURDAG. BesturenenAdministratiën Oproeping. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen I Over- PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve helzegelregt. <p/„ 72", I, 97 46 'ta 191 6015 7937, 64U, 23»/,. en 6,00 i -12,00 - 12,0!) - 0,00 - 7,50 - 0,00 - 14.00 - 00,00 - 0,00 o o» VERSCHIJNT: AB O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertenliëndaagslevoren, voorlOure'smora smidd. 12 30 12,30 afvaart der i Middelburg naboot rijden am, rdatn onderdaken 10 u. 20 mi» el van Veen laingen naar i afvaart ?i n 1. de Vo» Burgemeester en Wethouders vari Zie- rikzee roepen bij deze op sollicitanten naar de betrekking van tweeden Hulp-Onderwijzer aan de eerste Burgerschool in deze gemeente, waaraan eene jaarwedde van f 250 wordt verbonden om zich met overlegging van stukken bij den Burgemeester voor den 15 A ugustus aanstaandedaartoe aan te melden Zierifczeeden 26 Julij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Jung. Secretaris LÓEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczee maken bij deze aan de ingezetenen bekend dat de Rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1864 ingevolge de wet van heden af gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nederge- legd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee den 26 Julij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. UITTREKSEL uit het verslag van den toe stand der provincie Zeeland door Gede puteerde Staten uitgebragt aan de pro vinciale Staten in de Zomervergadering van 1865. (Vervolg van ons vorig nummer.) HOOFDSTUK III. Huishouding der gemeenten Gemeente-eigendommen. De verwachtingen enz. Op nieuw werd een gedeelte van het leijendak van het raadhuis te Brouwershaven hersteld. Het enz. In de onderwijzers-woning te Duivendijke werd een lokaal, tot raadkamer bestemdge timmerd hierdoor werd in eene sints lang gevoelde behoefte voorzien. De kosten be liepen 255. De enz. De toren te Sir Jansland gemeente Ooster- land onderging eene belangrijke herstelling. De toren te Renesse werd aan twee zijden met Portland-cement gevoegd en verkreeg daardoor uitwendig een beter aanzien. Men stelt zich voor ook de andere zijden in den loop van dit jaar te doen opvoegen. Ook enz. De toren te Serooskerke (Schouwen) onderging eene belangrijke herstelling. De enz. Bij het wachthuis aan het bolwerk te Zierikzee werd een seinpaal geplaatst voor stormsignalen. Het enz. HOOFDSTUK IV. medische politie. Wij enz. Eene andere uitslagziekte de mazelen was meer beperkt. Intusschen zag men ze in alle gemeenten van Schouwen in enkele epidemischheerschen alleen de gemeente Burgh was daarvan uitgezonderd. Enkele gemeenten van Zuid-Beveland bleven van de mazelen niet bevrijd. Ook kwamen er eenige gevallen van rood vonk voor. Onder enz. Tot lid der plaatselijke geneeskundige com missie te Zierikzee werd benoemd de heer J. T. van Borrendam apotheker te dier plaatse. In enz. Bij Zijner Majesteits besluit van den 26"®" Junij 1864 no. 22 werd de zilveren medaille voor de kostelooze koepok-inenting aan min vermogenden toegekend aan de lieeren J. E. Callenfels te Hulst M. M. Lucieer te Groede P. Kenier te Sluis J. J. van de Repe te Noordwelle en H. Vleugels te Ellewoutsdijk. Wegens den gezondheids-toestand van het vee kunnen wij naar het verslag van den provincialen veearts der 1ste klasse het volgende inededeelen De gezondheids-toestand van het vee, was in 1864 bevredigend eene epizoötische con stitutie was slechts in zooverre waar te nemen als ze met elk saizoen de gewone wisselingen der weergesteldheid volgde. Bij de paarden kwam de droesziekte die in 1863 vrij algemeen in deze provincie heerschtein 1864 veel minder voor. Zij was echter ook toen eene der meest voorkomende ongesteldheden, vooral in Zeeuwsch-Viaanderen. Op Walcheren werd zij minder waargenomen 't geen men meent te moeten toeschrijven aan de meerdere zorg en de betere oppassing die de paarden daar van de landbouwers ondervinden. De met deze ziekte gepaard gaande keelontstekingen liepen mede algemeen gunstig af. Overigens waren de meeste ziekten der paarden van catarrhalen en rhumatischen aard 't geen bij het gebruikdat van die dieren gemaakt wordt en de plotselinge over gangen van verhitting tot bekoeling dan ook niet te verwonderen is. Kolijken kwamen vooral in het najaar voor meestal veroorzaakt door verstoppingen in de dikke darmen. Ook op Walcheren werden ze meer dan gewoonlijk waargenomen. Be paaldelijk wordt de mislukte hooibouw en daardoor vermeerderde voeding met gesneden stroo kaf en ander kort voeder daarvan als de oorzaak aangemerktals waardoor ligtelijk opliooping en verstopping der dikke darmen, wordt te weeg gebragt. Eene andere soort van kolijk menigvuldig in Zeeuwsch-Viaanderen voorkomende wordt aldaar peën-kolijk ge noemd de naam geeft reeds de oorzaak aan immers worden de peën daar meer dan in andere oorden van dit gewest tot voeder gebezigd. Men schrijft daaraan ook het meermalen ontstaan van apoplexie bij de paarden toe. (Wordt vervolgd,) Zierikzee 1 Augustus. Heden hebben voor de verkiezing van een Gemeenteraadslid bij herstemming alhier, van de 467 kiezers 269 hunne stembriefjes ingeleverd. Zierikzee, 31 Julij, Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongeregt uir. B. Erme- rinsthans prokureur bij de arondissement-regt- bank en plaatsvervangend kantonregter alhier en hem tevens eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van prokureur. Betrekkelijk de schermutseling tusschen eenige Amerikaansche matrozen de Vlis- singsche policie en een aantal mariniers ineldt men het volgende aan de policie was de opsporing verzocht van een Amerikaansch matroos die van verlof was achter gebleven. Toen men hem opgespoord had en hem naar de sloep bij het standbeeld van de Buiter bragt is er geschil ontstaan tusschen den arrestant en de policiewaarbij drie kameraden van den matroos zijne partij kozen en zich tegen de politie verzetten. Gedurende de worsteling die hiervan het gevolg was kwam er juist eene andere sloep aan wal met een tiental manschappen die hunne kameraden bijsprongen en daarbij gebruik maakten van een hoop telhout daar zoo even ter plaatse gelost. Daar zij nu aldus gewapend de politie te lijf wilden maakte ook dezen gebruik van hare wapens en verwondde daarbij een der matrozen toch zou zij het onderspit hebben moeten delven indien niet een aantal mariniers ter hulp was gesneld. De orde was toen weldra hersteld en de matrozen waren reeds in de boot teruggekeerd, toen een van lien met eer, telhout onverwacht aan een nabijzijnden mari nier een slag toebragt die dezen achterover deed tuimelen. De woede die zich toen uitte tegen de Amerikanen zou voor henzoowel schuldigen als onschuldigen zeker noodlottig geworden zijn indien het niet aan nabijzijnde officieren en anderen gelukt ware de mariniers te bedaren. Jl. Woensdag morgen heeft in de Noordzee nabij het Westgatweder een noodlottig voorval plaatsgehad. Uit een vlet, die ter zijde aan een binnenkomend vaartuig bevestigd was beklom een der beide sloeper- lieden die zich in de boot bevonden S. Baak met goed gevolg het vaartuig doch zijn makker C. T, geraakte waarschijnlijk bij het verlaten van de vlet met zijn voet in een touw verward en verloor op jammerlijke wijze zijn leven in de golven. Hij laat eene diep bedroefde weduwe achter. Zondag 11. sloten W. B. en J. B. timmerlieden te Martenshoek een hier te lande gelukkig ongewonen koop. De eerste bezat eene vrouw. De tweede was kostganger bij de eerste. Welligtdat er eenige toeneiging tusschen de huisvrouw en baren kostganger is ontstaan. De mailwettige bezitter der vrouw doch meer hartstogt voor liet Schiedam mer vocht dan voor zijn vrouwtje gevoelende kwam met zijn kostganger overeen om hem geheel zijn bezit, met lusten en lasten, zijne vrouw en hare kinderen benevens huisrr.obilia over te dragen, voor 25 zegge vijfentwintig gulder. in eens af. Van dezen koop Werd acte opgemaakt en geteekend waarna de man de huisbaas nl. vertrok. Mem meldt uit Geesteren van 27 Julij. Dat de zucht om crinolines te dragen ook onder den boerenstand alhier begint te heer schen bewijst het volgendeDezer dagen kwam eene boerendochter bij den smid Ter Heine te Tubbergen met een ijzeren hoepel van een kruiwagen-wiel ten einde er eene crinoline van te laten maken. Op de vraag van de smid wat zij van dien hoepel begeerde antwoordde zij „Ik wol der zon dink oonder in n'rok van hebben." I)e smid verklsarde haar hierop dat de hoepel te breed en te eng was om daarvan zoodanig gebruik te maken doch zij antwoordde „dan mot ie mer zien dai hum luk oet duntdan kanne de wiedte wal kriegende smid verklaarde haar nogmaals dat hij den hoepel wel zoo veel kon uitsmeden', dat hij wijd genoeg wasdoch dat hij dan toch nog te zwaar zou zijn om hem te dragen, en dat het beter was dat zij een hoepel van een toil of vat nam waarop zij antwoordde „dat is niks geen nood hoe zworder hoe beterdan zitte er vuile gladder umme." Hierop ging de smid aan het werk om aan hare begeerte te voldoen. Dezer dagen stond voor het hef van Napels teregt zekere familie Rago. Uit dit proces worden eenige bijzonderheden medege deeld, die des te meer verdienen gekend te worden omdat zij een helder licht werpen op den tegenwoordigen staat van zaken in het zuiden van Italië. Het was verleden jaar de gemeente Bissaccia en omstreken in de Basilicata waar de ver schrikkelijkste moorden rooverijen brand» stichtingen opligtingen van familien en wat dies meer zij gepleegd werden. Wat men ook deed het was niet mogelijk de roovers op het spoor te komen, hoewel toenmaals de zeer waakzame generaal Pallavicini zich in die streek ophield. Afdeelingen nationale garde en geregelde troepen waren steeds in beweging doch konden noch aan de misdaden paal en perk stellen noch de bandieten door welke zij gepleegd werden in handen krijgen. Het scheen alsof eene onzigtbare hand de ellendelingen geregeld de plaats aanwees waar zij straffeloos konden moorden en rooven. Een aantal verdachte huizen werden zonder gevolg doorzocht. Het vreeselijk geheim bleef maanden achtereen verborgen. Te Bissaccio woonde toenmaals zekere welvarende en geachte familie Rago bestaande uit elf leden. Een van de zoons was officier bij de nationale garde een ander lid was pastoor beide dus personen van invloed In die plaats. De vijf dochters waren overal wegens hare schoonheid beroemd. Deze familie bezat te Bissaccia twee groote huizen met talrijke kelders en sluiphoeken die beide door haar bewoond werden. In deze was het waar de roovers met hunne maitressen een onder komen en bescherming vonden. Wanneer de roovers niet in de kelders of bijzonder goed verborgen waren gaf de familie Rago bals, diners en soirees aau welke door de liberaalste inwoners door de officieren van het garnizoen en de voornaamste civiele j autoriteiten deel werd genomen. In het alge- j meen was de woning dezer familie door de schoonheid en de beminnenswaardigheid der dochters een rendez-vons voor de ëlégance en voorname wereld van het niet onaanzien lijke stadje. Michel Rago belastte zich als officier van de nationale garde en lid van den gemeenteraad, gewoonlijk met de uitnoodi- gingen en wist daardoor alle verdenking van zijne familie af te wenden. Hij woonde alle staatkundige vereenigingeu bij was dagelijks in koffijhuizen of bij goede bekenden te vinden om zoo met al het nieuws bekend te worden speciaal om er achter te komen of deze ol gene ook voor zijne zaken uit de stad ging hetgeen natuurlijk oijmiddelijk aan de bandieten werd medegedeelddie dan ook teikens zulke personen van alles beroofden. Ook was hij als lid van den gemeenteraad altijd naauwkeurig bekend met de geheime

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1