Zaturdag 22 Julij WOENSDAG EN ZATURDAG Besturenen Administratiën Bekendmaking. Afkondiging. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV EBTENTIEN. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERS C HUNT: AB O N N E M E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagslevorenvoor 1 Oure' smorn en één Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter openbare kennis dat voor de gewone aftreding van vier leden in den Gemeenteraad zijn herkozen de heeren S. G. NAUTA van der GRIJP Mr. J. W. D. van DONGEN P. C. LANDSKNEGT en Dr. H. GOEMANS, dat voor de buitengewone aftreding van lidde verkiezing bij herstemming tus- schen de heeren R. KOOLE en D. Q. MULOCK HOUWER zal plaats hebben op Dingsdag den 1 Augus tus aanstaande, van 's morgens 9 tot 's namid dags 5 ure ten raadhuize waartoe aan eiken kiezer een oproepingsbrief met stembiljet, zal worden te huis bezorgd. Zierikzee den 19 Julij 1865. Ve Burgemeester, B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat het kohier van hoofdelijke belasting dezer gemeente over het loopend dienstjaar door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd op heden wordt gesteld in handen van den gemeente ontvanger ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee, den 19 Julij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LÖEWER. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 26 dezer maand, des namiddags ten een ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 19 Julij 1865. De Burgemeester B. C.' CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee brengt ter kennis van belangheb benden dat in het jaar 1866 met goedkeuring van Z. M. den Koningin het Paleis van Volksvlijt te Amsterdamzal worden gehou den eene algemeene tentoonstelling van Neder- latidsche nijverheid en kunstovereenkomstig de navolgende bepalingen Art. 1. In het Paleis voor Volksvlijt zal in het jaar 1866 worden gehouden eene al gemeene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst, Alle nijveren kunstenaars landbouwers en fabrikanten worden uitgenoodigd daarop de voortbrengselen van hun bedrijf of hunner kunst ten toon te stelien. Art. 2. De tentoonstelling wordt geopend 17 Junij en gesloten 17 October 1866. Art. 3. Op deze tentoonstelling worden aangenomen a. Alle voortbrengselen van Nederlandschen landbouw en voorwerpen van nijverheid in dit rijk vervaardigddie door bewerking hoedanigheid bruikbaarheid sierlijkheid van vorm of min-kostbaarheid de aandacht ver dienen. b. Voortbrengselen van schilder- en Beeld houwkunst door Nederlandsche meesters zoowel hier als in het buitenland woonachtig, vervaardigd. Uitgesloten zijn Levende dierenstoften die aan bederf onderhevig en die voor ontploffing of zelfont branding vatbaar zijn. De toelating der voorwerpen geschiedt door in elke provincie te benoemen commissien Art. 5. Er worden medailles en getuig schriften toegekend door eene door Z. M. den koning te benoemen jury. Art. 6. De toegelaten voorwerpen moeten door de inzenders vrachtvrij worden gezon den naar de daartoe in elke provincie aan te wijzen plaatsen. Van daar geschiedt het vervoer heen en terug kosteloos. Art. 7. Na bekomen magtiging van Z. M. den koningzal er eene verloting worden gehouden van de aan te koopen voorwerpen. De voorwaarden dier verloting zullen nader bekend gemaakt worden. Art. 8. Het gebruik van stoomwater en 'gas zal den inzender worden verstrekt tegen een vast te stellen tarief De nadere bepalingen deze tentoonstelling betreffende zullen later worden openbaar gemaakt. De Kamer van Koophandel voornoemd, H. A. van IJSSELSTEIJN Voorzitter. J. C. PILAAR, Secretaris. Directeuren van het Paleis voor Volksvlijt de heeren ar. S. Sarphati en mr. J. A. van Eijk hebben de volgende circulaire verzonden Bij het groote belang dat er in het welslagen deronder goedkeuring van Z. M. den koningin het jaar 1866 te houden algemeene tentoonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunstgelegen is achten direc teuren van het Paleis voor Volksvlijt het noodzakelijk in afwachting der te benoemen provinciale en plaatselijke commissien alle beoefenaren van kunsten en bedrijven tot het inzenden vau voorwerpen ten krachtigste aan te sporen. Aangezien deze tentoonstelling in de hoofd stad en in het daarvoor opzettelijk gebouwd Paleis voor Volksvlijt zal plaats hebben en niets worden verzuimd om daaraan den meesten luister bij te zetten en het bezoeken gemak kelijk minkostbaar en aangenaam te maken, zoo kan eene talrijke opkomst van landge- nooten en vreemdelingen met zekerheid worden te gemoet gezien. Directeuren vertrouwen daarom dat hunne nijvere landgenooteu zich beijveren zullen aan deze tentoonstelling deel te nemen en daardoor niet alleen eigen eer en voordeel maar ook den roem van Nederland op het gebied van Kunst en Volksvlijt krachtig te bevorderen. LI. zaturdag baadden vyf militairen te Assen in garnizoen, zich in het Noord-Wil- lemskanaal. Een hunner die niet zwemmen konmoest zijne roekeloosheid met den dood boeten. Niettegenstaande dadelijk geneeskun dige hulp werd Ingeroepen bleef alles vruchteloos. De dronkenschap en brutaliteit gaan tegenwoordig hand aan hand en nemen bij eene zekere klasse van menschen met eiken dag toe. Men kon er eenige dagen geleden ir. eene buitenherberg bij de Koninginnebrug over het Schevenigsche kanaal nog een staaltje van hooren en zien. Een door den sterken drank opgewonden emeritus-stalhouder speelde aldaar zoodanig op dat de tusschenkomst van een politie-beambte herhaaldelijk moest worden ingeroepen. Deze verscheen er spoedig en moest even als een braaf militair in de herberg allerlei beleedigende uitdrukkingen verduren. Buiten gekomen ging het langs den weg van daar naar het commissariaat van politie niet beter. De dienaar van politie die niets anders had gedaan dan 'tgeen zijn pligt van hem vorderde werd onophoudelijk gesard met de vuist bedreigdgestooten en gescholden. Daarmede nog niet tevreden moest de gewezen stalhouder ook een geacht ingezeten die niet eens tegenwoordig Was en er nog veel minder iets mede te maken had verregaande schelden, en daarenboven ontzag hij zich zelfs niet zonder dat daartoe eenige de minste aanleiding bestond den minister T. op een voor eiken voorbijganger en toeschouwer ergerlijke wijze langs zijn weg te lasteren en te honen. Het gebeurt niet zelden dat politie dienaren veelzeer veel te verdragen hebben dikwerf moet men het geduld en de lankmoedigheid van die lieden bewonderen. Ditmaal geldt het ock een minister des konings die in het openbaar in zijne eer is aangerandeene reden te meer dat men met genoegen verneemt dat van de zaakdie ernstig is onderzocht door den commissaris van policie Blom te 's Hage proces-verhaal is opgemaakt. - In het Pinksterbloemenlaantje te 's Gra- venhage had in de afgeloopen week een hevige twist plaats die weldra tot dadelijkheden oversloeg tusschen de twee gebroeders S. De aanleidende oorzaak moet weder in het misbruik van den sterken drank gezocht wordenten minste een dier broeders artille rist met verlof hier vertoevendewas reeds des morgens beschonken en maakte in het bedoelde verschil met zijn broeder misbruik van zijne wapens naar zijn broeder houwende schoot iemand, daarbij tegenwoordig, A. genaamd, toe, en weerde met zijn arm den slag afdie anders den broeder het hoofd verbrijzeld zou hebbengelukkig voor den broeder maar zeer ongelukkig voor den wel- willenden scheidsmandaar deze nu een hevigen sabelhouw op den arm ontvingten gevolge waarvan men vreest dat hij een stijven arm honden zal. De chirurgijn Becht heeft den verwonde onder behandeling; dooi den commissaris van policie is proces-verbaal opgemaakt. De verwonde wordt algemeen voor een braaf oppassend jongeling gehouden terwijl het doorgaand gedrag van den artille rist veel te wenschen overlaat. Uit 't Land van Altena schrijft men Het hevige onwederhetwelk zich maandag morgen ten ruim 5 ure boven deze landstreek vertoonde of uitbrakrigtte op verschillende plaatsen groote schade aan. Te Dussen is de bliksem in de bouwmanswoning van N. Middelkoop geslagen welke met den geheelen inboedel totaal is afgebrand. Alleen het gebouw was geassureerd de schade is zeer aanzienlijk. Te Emmikhoven is in een der molens in het waterschap den Duil de bliksem geslagen en deze geheel.afgebrand de molen is niet verzekerd de schade is p. m. f 12,000. Te Almkerk is de bliksem in hooimijten geslagenwelke in de asch werden gelegd. Te Werkendam is het vuur mede in een huis geslagen doch heeft er slechts geringe schade veroorzaakt. In de weiden en in eenige waterschappen zijn runderen gedood. Een droevig ongeluk heeft jl. zondag middag plaats gehad te Streefkerk. Twee zoontjes van P. van den Berg de een 10 de ander 12 jaren zich vermakende met zwemmen in de Lekvonden beiden daar jammerlijk den doodde vader sprong te watermaar mogt hen elkander omarmd houdende slechts levenloos aen den wal brengen. Ook te Schoonhoven is met zwem men zondag een militair verdronken. LI. zondag is L. F. Schutteoud 21 jaren zich in de volksschuitdie yan Muiden naar Amsterdam vaart bevindende doordien hij in slaap gevallen wasin het water gevallen. Men deed te vergeefs moeite dén ongelukkige te redden het lijk werd uit de diepte opgehaald. Bij het onweder, dat jl. maandag boven Arnhem gewoed heeftis de persoon van J. Kreule door den bliksem getroffen en over leden. Hij laat eene vrouw na met vijf kinderen waarvan het jongste acht dagen telt. Ook in Noord-Brabant veroorzaakte het onweder vele ongelukken. Te Empel werd Roelof de Haas door den bliksem ge troffen dat hij terstond een lijk was. Bij een der dezer dagen gewoed heb bende onweders had op den Westervoortschen dijk bij Arnhem een treurig ongeluk plaats. De bliksem sloeg in eene kalkloodswaarin zich een tiental werklieden bevond vier hunner werden getroffen één doodelijk die eene weduwe met zes kinderen nalaat. Men meldt uit Utrecht'van 18 dezer. Er wordt thans over eene varkensziekte in onze provincie geklaagd het moet de vlek ziekte (typhus) wezendie de beesten teistert en die tevens ze voor het verbruik gevaarlijk maakt. Hier ter stede moeten reeds eenige varkens door de keurmeesters zijn aangehouden en begraven. Dat overal op deze aangelegen heid naauwlettend worde toegezien is voor de algemeene gezondheid van groot gewigt. Tot bescherming der paarden en runderen, die thans zoo zeer van de vliegen te lijden hebben prijst een Engelsch landbouw-genoot- schap een eenvoudig middel aan namelijk om liet haar van die dieren met een sterk afkooksel van notenbladeren te doen doortrekken vooral aan den staart en om de neusgaten. Daardoor worden zij niet alleen van die lastige dieren bevrijd maar het vernietigt ook de eijeren die de vliegen op de huid der paarden en runderen leggen. LI. woensdag heeft te Holten een noodlottig voorval plaats gehad. Een knaap bezig zijnde boven in eene schuur iets te verrigten viel eensklaps naar beneden en was terstond een lijk. Zijn broederwien omstreeks 14 dagen geleden ook zulk een onheil trofis aan de gevolgen bezweken. Men schrijft nit Smilde van 16 dezer. Als eene zeldzaamheid kan van hier berigt worden, dat in de naburige veenkolonie, uit één korf, toebehoorende aan den bijenhouder A. II oogeveen, uitgevlogen. dit jaar drie zwermen zijn

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1