Uf.° 51 Woensdag 19 Julij Herijk van Maten enGewigien. 38(5-' WOENSDAG Elii ZATURDAG. 97%| BesturenenAdministratiën Binnenlandsche Tijdingen ublleerd ite gedeelte igen is een eel! met IN, No. 313. PRIJS DER AD V E RT E N T IE N. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERS C HUNT: gebler. k, pCt. *53 73V- 2 2 a '4f„ 47 <1, W,, f 607, 307. 797, 637, 24 48 tan/ 6,00 n - 12,00 - 13,00 - 0,00 - 7,50 - 0,00 - 13,50 i - 00,00 I - 0,00 Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de I-Jkpligtige Ingezetenen dat tot het herijken van alle gewigten lengtemateninhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strijkels, door den heer Arron- dissements-IJkerin deze gemeente zal wor den gevaceerd in het gewone IJklokaal op het Raadhuis van Maandag den 17 tot en met Maandag den 31 dezer maand in den voormid dag van 9 tot 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzee den 10 Julij 1865' De Burgemeester, B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Zierikzee 17 Julij. Benoemd tot kanton- regter alhier mr. J. de Glercq van Weel thans griffier bij het kantongeregt. Op verzoek eervol ontslag verleend met 1 October a. s. aan mr. A. J. F. Egter van Wissenkerke uit zijne betrekking van presi dent der arrondissements-regtbank alhier onder dankbetuiging voor de diensten door hem in regterlijke posten aan den lande be wezen. Benoemd tot president der arrondissements- regtbank alhier jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeijethans regter in die regtbank. Zierikzee 18 Julij, Heden in den vroe gen morgen ontlastte zich alhier eene felle donderbui vergezeld van een zwaren stortregen. De bliksem sloeg in de woning van J. Schik- ker landbouwer wonende hij den zeedijk beschadigde het behangsel van het vertrek waarin de vrouw welke 4 dagen te voren bevallen waszich met baar kind bevond zonder nogtans eenig letsel te bekomen. Men vermoedtdat de bliksem door den schoor steen, die bij onderzoek bleek eenigzins ontzet te zijnis gekomen en zich ook langs dien weg weder heeft verwijderd. Bewoners van Stad en Land op Schouwen en Ouivelan dl De treurige tijding dat 26 personen dezer gemeente zich hebben bevonden op het Noord-Amerikaansche schip William Nelson dat met een omstreeks 500tal landverhuizers op reis naar New-York in volle zee is ver brand en dat slechts weinig menschen zijn kunnen gered worden van den verschrikke- ar*s ABONNEME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f2,DO. Franco per post 2,25 Inzending der Advertentiëndaagstevorenvoor 1 Oure'smorn lijksten dood; die treurige tijding, zal in deze streken wel in eiken stand zijn door gedrongen. Minder algemeen zal het bekend zijndat van die 26 personen dezer gemeente er 7 op wondervolle wijze de vlammen zijn ontkomen en na vele ontberingen en doodsangsten te hebben uitgestaandoor vele en velerlei menschlievende inspanning en zorg in veiligheid zijn gebragt. Dit is echter zoo in zee heeft liet door gevaren verstaald hart van den zeeman de schoone deugd van menschlievendheid niet verloochend en op de plaats van landing der ongelukkigen in den vreemde daar is een bewijs geleverd van belangstelling in hun lotdat eerbied en hooge achting vordert voor het bestuur eu de gezindheid der bevolking. En hiermede is men nog niet geëindigd 3 der 7 geredden dezer plaats de reis naar Amerikaniet andermaal kunnende onder nemen wekten de belangstelling van kapitein Lambachgezagvoerder eener tusschen Havre en Rotterdam varende stoombooten zijne echtgenoote deze weldoeners zorgden niet alleen voor vrije overtogt naar Rotterdam maar plaatsten zich in de r.aauwste betrek king tot hen gedurende de reis zij gevoelden het ongeluk geheel en de 2 jongkens één van 12 en één van 3 jarenonder wier oog vader moeder en twee broertjes een prooi zijn geworden van het verschrikkelijkste uiteinde vonden in die edele menschen eene onbeschrijfelijke verzachting van hun lot zij hebben vervolgens na hunne aankomst te Rotterdam hunne zorg en belangstelling voortgezet en tot verbazing van de gansche bevolking dezer gemeentegisteren avond de 2 ouderloozen in persoon vergezeld tot in de woning van familie betrekkingen waar zij voortaan zullen worden verzorgd en opgekweektdit alles waarde Landgenooten is geschied alleen uit menschlievendheid en deze strekte zich nog verder uit dan tot het oogenblik van hedendaar het armbestuur door den kapitein in staat werd gesteld om door ingezamelde giften't zij aan boord 't zij in Rotterdam op zijne aanbeveling bijeengebragthet ongeluk zooveel mogelijk verder te leenigen. Waarde Landgenootenwij hebben het ons tot een pligt gemaaktom u in kennis te stellen, met het vorenstaande, ten einde regtmatige hulde algemeen kunne worden toegebragtaan hen, die op zoo schoone wijze de deugd der menschlievendheid hebben beoefend maar ook om u in de gelegenheid te stellen eene begeerte te vervullen die zonder twijfel algemeen zal worden opgewekt dat is om ook een aandeel te hebben aan de gelegenheid welke het ongeluk ons heeft geopend om wel te doen. Gevoelt iemand uwerdaartoe behoefte de ondergeteekenden als leden van het armbestuur alhier zullen uwe giften gaarne overnemen in deze plaats telken dage aan hunne woonhuizen en te Zierikzee ten huize van den heer Paulusse in de Nobelstraat telken donderdag van de week van 11 tot 1 ure. Dreischorden 16 Julij 1865. A. ZONNEVIJLLE Rijks-Ontvanger. B. KAM Predikant. Het Nederlandsch onderwijzers genootschap hield op 12, 13 en 14 Julij alhier ter stede zijne 21ste algemeene vergadering. Afge vaardigden leden voorstanders honoraire leden enz. werden des Woensdags den 12 dezer des namiddags ten half 5 ure verwel komd door den heer Top voorzitter der afdeel ing Zierikzee. Ten 5 ure had de redevoering plaats in de Nieuwe Kerk door den heer Kollewijn van Amersfoortdie tot onderwerp zijner rede gekozen had het wenschelijke eener speelplaats bij iedere school. Die redevoering voorafgegaan afgewisseld en gevolgd door orgelspel en vierstemmig gezang voldeed aan allen maar maakte op de Zierikzeesche jeugd een bijzonder aange- namen indruk. Te ongeveer half acht ure verzamelden de leden zich in den tuin der sociëteit „Sint Sebastiaan" die smaakvol was geïllumineerd waar een talrijk gezelschap hen verbeidde en waar onder het aanhooren van keurig uit gevoerde zangstukken door de mannen-zang- vereeniging „Luctor et Emergo" van Zierik zeeonder het presidium van den heer Bast- meijer en gedirigeerd door den heer Eisner de avond verder genoegelijk werd doorgebragt. Den 2den dag, Donderdag den 13 Julij werd de eigenlijke vergadering des morgens ten half 10 ure geopend Zij werd bijgewoond door ruim 60 afgevaardigden en zeer veel I gewone ledenen voorts vereerd met de tegenwoordigheid van schoolopzieners uit onderscheidene schooldistricten van deze alsmede uit die van andere provinciën en eindelijk van veel voorstanders honoraire leden en andere genoodigden. Na opening der vergadering werd in de eerste plaats de heer Kollewijn voor het hou den der redevoering bedankt, en hem ver zocht haar aan het genootschap tot plaatsing in het Maandblad af te staan hetwelk door den redenaar welwillend werd toegestaan. Daarna hadden plaats de behandeling der punten 19 van den beschrijvingsbrief, bestaande in het onderzoek der geloofsbrieven', het uitbrengen van verslagen rapporten het nazien der rekening enz. Vervolgens werd overgegaan tot de keuze der plaats, waar het genootschap in 1866 zal vergaderen. Van de beide voorgestelde plaatsen Deventer en Tiel werd de eerste met 1606 tegen 33 stemmen verkozen. De heer Hansen, afgevaardigde van Over ijssel nam op zich deze keuze aan de afdeeling Deventer mede te deelen en beval die plaats zeer aan om door velen bezocht te worden Onder de overige punten van behandeling die om de beperktheid der ruimte van dit blad niet allen kunnen opgenomen worden was er één zeer merkwaardig. Het hoofdbestuur had namelijk als 1ste voorstel in den beschrijvingsbrief opgenomen „dat de vergadering de wenschelijltheid zou „verklaren dat de nieuwe spelling zoo spoe- „dig mogelijk in alle lagere scholen des rijks „worde ingevoerd." Dit voorstel lokte veel discussien uit werd door enkelen bestreden, maar door anderen zoo meesterlijk verdedigd dat het eindelijk met 1424 tegen 215 stemmen werd aange nomen. Nog andere voorstellen werden achtereen volgens afgedaan en eindelijk vele vraagpun ten behandeld die allen op het onderwijs betrekking hebben. Des namiddags ten 4 ure werd de verga dering gesloten en gingen de leden uiteen om zich ten 5 ure hij den societeithouder W. G. Zantvoort in de Concertzaal op nieuw te vereenigen aan een vriendschappeiijken maal tijd. Deze maaltijd werd bijgewoond door 128 leden die allen zich de keurig toebereide spijzen goed lieten smaken en onder dit genot van tijd tot tijd aangenaam verrast werden door het schoone gezang van eenige hulp onderwijzers en kweekelingen onder de leiding van den heer Ij. Karreman die daardoor de goedkeuring der aangezeten gasten in ruime mate inoogstte. Bij het nageregt werden vele en velerlei toasten uitgebragt op den koninghet vader land gewestelijke en stedelijke besturen het schooltoezigt en de onderwijzers op genoot schap en hoofdbestuurop voorstanders en anderen, welke toasten meerendeels werden afgewisseld door daarop betrekking hebbende liederen. Er heerschte een toon die niets te wenschen overlieten eerst laat scheidde men maar deed het noode. Den 3den dag, Vrijdag 14 Julij had de voorgestelde rijtogt door Schouwen plaats. Reeds vroeg in den morgen stonden 45 rij tuigen daartoe vrijwillig door landbouwers afgestaan in rangorde bij het lot bepaald langs de Oude Haven gereed om de togtge- nooten op te nemenen .reden ten aanzien van honderden blijde ooggetuigen langzaam de stad door en vervolgden zoo hunnen weg naar Burgh Déar werden de rijtuigen ver laten en naar Haamstede gezonden. De be zoekers na al het merkwaardige te Burgh I gezien te hebben, gingen te voet naar Haam stede gebruikten daar een eenvoudig ontbijt bezochten het slotwaartoe door ambachts- heeren welwillend verlof was gegeven en bestegen toen weder de rijtuigen om den togt naar Renesse te vervolgen. Dd&r aangekomen werden eenige verver- schingen gebruiktwaarna enkele leden zich naar het strand begaven om den vuurtoren te bezigtigenen anderen gebruik maakten van het aanbod des burgemeesterstevens voorstander van het volksonderwijs om diens eigendommen te bezigtigenen daarenboven te genieten wat hun welwillend werd aange boden. Ten 2 ure spoedde de togt weder voor waarts over Moermond naar Scharendijke waar allen den hoogsten dijk van het Vader land beklommen de kapitale zeeweringen bezigtigden en daar de rijtuigen op nieuw instegen om langzaam voortrijdende Brou wershaven te bereiken. Hier werd weder eerst al het merkwaardige bezigtigd en met dankbaarheid gebruik gemaakt van de ver- verschingenden bezoekers op het stadhu is aangeboden, waarna 180 personen zich vereenigden aan een collation van wege de afdeeling Zierikzee aangeboden dat uitmuntend was toebereid met smaak werd genuttigden waarvoor den heer van der Lee die de zorg daarvoor had cp zich ge nomen alle eer toekomt. Ook hier werd menig toast uitgebragt vooral op den heer burgemeester tegelijk voorstandervoor diens vele en voortreffelijke maatregelenom den bezoekers de ontvangst zoo gul en hartelijk het verblijf zoo aangenaam te maken. Eerst te 8 ure werd Brouwershaven ver laten en bereikte de trein na de dorpen BommenedeZonnemaire en Noordgouwe doorgereden en op Schuddebeurs even aange legd te hebben des avonds te 10 ure in dezelfde orde de stad Zierikzeewaar van de poort tot de sociëteit eene onafzienbare menigte gereed stond om de feestgeuooten af te wachten en te verwelkomen. Naauweiijks aangekomen wachtte dezen j een nieuw genot. De sociëteit „Parklust prachtig verlicht en versierd was voor allen opengesteld waarvan ook ieder gaarne gebruik maakte ten einde daar eenige fraaije muziek-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1