I Herijk vanIHaten enGewiglen. Saturday 15 Jtilij WOENSDAG EN ZATURDAG. flf.° 5(5 18(55 [ten w -ff- Bestureneo Admini stratièn Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen is een 11 met o. 313. 'adang, srdam 'angle beiden Rott. rebragt .'ren ,7. in; M. India en 2 en 9 en t. 32 Va 73% 7% «7V,„ 196'/, 30' SO «"'u 13nii« pverm. Goede re van 's. en an de ooger. er van r. In}. 2,75. ƒ6,75 10 tot f t I PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERS C HIJNT: ABONNEME NTS-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending der Advertcnliëndaagslevorenvoor lVure'smor I: Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de IJkpIigtige Ingezetenen dat tot bet herijken van alle gewigten lengtemateninhoudsmaten voor drooge warenvochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strijkels, door den heer Arron- dissements-IJkerin deze gemeente zal wor den gevaceerd in het gewone I.Jklokaat op het Raadhuis van Maandag den 1 7 tot en met Maandag den 31 dezer maand in den voormid dag van 8 tot 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte te maken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzee den 10 Julij 1865- De Burgemeester, B. C. CAU. De funq. Secretaris LÓEWER. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat hun verbod van 29 Mei jl. om te schuren en glazen te wasschen ingevolge art. 45 van het policie reglement voor deze gemeente van heden af wordt ingetrokken. Zierikzeeden 13 Julij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LÓEWER. In een volgend nummer zal een verslag betrekkelijk de Vergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap alhier gehouden worden medegedeeld. LI. Maandag is voor het geregtshof te Zwolle in hooger beroep behandeld de zaak van mevr. de wed. Pruimers contra den heer N. Pruimersbetreffende de afgifte van het kind van de eerste aan laatstgemeldeals voogd daarover. Voor mevr. Pruimers trad op mr. A. J. Levy van Amsterdam, en voor den heer Pruimers mr. G. J. Wicher'ink. De advocaat-generaal mr. D. Fockema voerde o. a. aan dat aangezien de heer N. Pruimers tot voogd was benoemd over het kindhij ook behoorde te worden in Staat gesteld de voogdij schap naar eisch uit te oefenenwaartoe noodig was dat het zich onder zijn beheer bevond. De uitspraak is bepaald op 7 augustus e. k. Op 26 Junij jl. des avonds ten 7'/, ureis door den heer B. T. Suyckgriffier van den burgerlijken stand te Amersfoort eigenhandig in de brievenbus aldaar geworpen een brief, geadresseerd aan mejufvrouw P. Suyckin het R. K. gesticht te Dordrecht inhoudende twee muntbiljettenelk van ƒ10 Deze brief is niet aan het adres bezorgd. In den loop der maand Junij jl. heeft zich een persoon bij de bewoonster van een buitenverblijf in de nabijheid van Haarlem aangemeld, te kennen gevende, dat hij was agent der geheime policie en onder vordering van geheimhoudingmededeelendedat hem het voornemen van eene bende dieven was geblekenom haar te bestelen. Later gaf hij voor van den tijd onderligt te zijn waarop de diefstal was beraamdheeft toen op dat buitenverblijf, voorzien van een revolver, gewaakt en had zoo als hij verder voorgaf, de woning door een brigadier en zes man der Rijksveldwacht doen bewaken. De voorge wende poging tot diefstal had echter geen plaats. Zijn doel bleek te zijn geweest door dit middel geld te vorderenhetgeen door hem met goed gevolg is geschied. Die persoon net gekleed is niet groot van gestalte heeft gele leelijke tanden en roode handen draagt een kleine grijs castoren hoed een bril met blaauwe en een met doffe glazenen een zakboekje met gouden fpotlood. Hij spreekt veel over Leiden en Delft. De officier van justitie te Haarlem heeft opsporing en mede- deeling van dezen beklaagde gevraagd. Eene niet alledaagscbe diefstalbij nacht in een bewoond huis gepleegd heeft te Texel veel sensatie veroorzaakt. Een boer wonende in het Ivoogerveld had dezer dagen aan den Burg geld ontvangen waaronder een bankbiljet van 40. Te huis komende, legde hij zijn zakboekje waarin het bankbiljet was op de tafel neder en begaf zich ter ruste. Des morgens onderzocht hij zijn boekje en miste tot zijne groote ontsteltenis het bank biljet. Alle nasporingen omroepingen enz. waren vruchteloos. Inmiddels ontdekte de vrouw van den boer in eene kast stukjes papier kennelijk afgeknabbeld door muizen en daarbij een muizengat. Dit bragt op het denkbeeld of de muizen zich misschien van het bankbiljet hadden meester gemaakt. De vloer werd opgebroken en men vond bij het muizennest het bankbiljet terug waarvan ge lukkig slechts een klein hoekje was afge knabbeld. Men meldt uit Meppe] vtn 7 dezer. .Naar men verneemt wordt thans bij het de partement van binnenlandsche zaken ten ge volge van een deswege ingezonden adres een onderzoek ingesteld aangaande het maken van eene doelmatige haven op het eiland Schok land. Deze haven zou Ioopen uit de oostzijde van de middelbuurt eerst in eene westelijke en vervolgens in eene zuidelijke rigting naar de zuiderbunrt en ingerigt worden voor een 150lal vaartuigen. Bij verwezenlijking van dit plan zou in eene groote behoefte voor de schipperij zijn voorzien en wel in eene veilige schuilplaats bij opkomenden storm en vriezend weder. Een Belgisch dagblad maakt met ophef gewag van eene uitvinding voor den land bouwenden stand van groot belang. Zij bestaat in een werktuig om te melken dat het werk van twee melksters verrigtop alle emmers past en slechts zeer weinig weegt. Eene andere uitvinding zal de bakkers van groote zorgen kunnen ontlasten. Men beeft een zuur ontdektdat de gist vervangen kan, dat in een kwartier het deeg doet rijzen en het voor den oven geschikt maakt Proef nemingen daarmede hebben bewezen dat het brood voedzamer is en een derde goedkooper zal wezen. Eene stokoude bedelaarster zat jaren lang aan den ingang der kerk St. André te Antwerpen een aalmoes vragende aan ieder die voorbijging of ter kerke kwam. Onder hen, die haar een penningske toereikten, behoorde ook de jeugdige Marie B. die zelve niet vermogend toch nimmer daar pas seerde zonder eene kleinigheid aan de oude vrouw te geven. Maar ziet, op een goeden morgen ging zij haars weegs zonder de bede laarster hare gewone gift te overhandigen. Dezedaarover verwonderd kon toen zij Marie, na het eindigen der dienst, met nat bekreten oogen den tempel zag verlaten zich niet weerhouden aan een paar vrouwen die zij over Marie hoorden spreken naar de reden barer droefheid te vragen waarop zij vernam dat Marie's broeder de eenige steun eener bejaarde moeder en van een nog zeer jong broerlje een dienstpligtig nommer had getrokken en nu eerstdaags moest opkomen waardoor die familie in de diepste ellende werd gedompeld. „Hoeveel zou een rempla- gant wel kosten 1" vroeg de bedelares aan de vrouwen die haar antwoordden „O zeer veel geld wel 700 frs 1" en daarop verder gingen. 700 frs 700 frs. 1 mompelde het oudje herhaalde malen en strompelde naar huis. Den avond vddr het vertrek van Marie's broeder was daar. In sprakelooze droefheid verzonkenzat het gezin bijeen. Daar wordt aan de deur geklopt en de besteller reikte een brief over. Met bevende handen breekt Marie den omslag los en een bankbiljet van 700 frs. valt op tafel met een strookje papier, waarop deze woorden „Wie den armen geeftleent den Heere 1" Des anderen daags reikte Marie als naar gewoonte de oude haar penningske, die het glim- lagchend aannam. Wat zal er in het hart der bedelares zijn omgegaan r Dezer dagen is zij overleden en bij testament is Marie B. tot haar erfgenaam benoemd zij laat baar eene som na van 1000 frs. -Uit Benkoelen (Sumatra's westkust) wordt in een particulieren brief dd. 19 Mei geschreven „Heden namiddag ten 3 ure zag men hier een optogt met slaande trom. In volle triomf werden drie menschenhoofden op eene staak gestoken gedragen. Ieder vond zulk een optogt op dit zonderlinge uur waarin iedereen rust opmerkenswaardig men hoorde spoedig dat de beruchte moordenaar Diamalang met zijn gezindat zich np de grenzen van de residentie Palembang bevond, was gedood. Het was zijn hoofd met die van zijne twee zonen Deze beruchte moor denaar pleegde reeds sedert het jaar 1835 verschillende moorden en werd sinds dien tijil vervolgdzonder dat men hem in handen kon krijgen. Nu onlangs had hij wederom een venduschrijver omgebragt. De adsistent- resident die reeds lang op hem had doen wakertwas niet weinig in zijn schikdat hij van hem ontslagen wasiedereen was bang voor den kerel hij maakte de wegen steeds onveilig. Dat hij reeds sedert 1835 werd vervolgd en nu eerst werd achterhaald moet niet aan een slechte policie worden toege schreven maar wel daaraandat hij zich steeds in het gebergte schuil hield. Heden avond werd een wagen met gekwetsten binnen gebragtwant het meester worden van den beruchten man had bloed gekost. Onder de hinnengebragten bevonden zich ook de vrouw n andere leden van het gezin van Diamalang. Uuitenlandsche Tijdingen FRANK RIJ K. De Fransche regering heeft dezer dagen de vereischte autorisatie verleend om te Parijs een "cours de notariat" te openen. Daarin zal men aan het belangstellend publiek eenige notie trachten te geven van de wijze waarop het zich in verschillende gevalien van het dagelijksch levenmet het oog op ver schillende bepalingen van het burgerlijk wetboek moet gedragen om zich voor schade van allerlei aard te behoeden. Het valt echter te betwijfelen of men zich daarvan een gunstig resultaat mag beloven. Eene poging van dergelijken aardmaar nog aardigerwerd een zestal jaren geleden gedaan doch zonder goed gevolg. Men hield toen voorlezingen over het burgerlijk wetboek, "n J'usage des dames" en gal aan bet scboone geslacht onderricht in de wettelijke bepalingen omtrent echtschei dingen enz. enz. Iets dergelijks as nog meer in staat om de belangstelling op te wekken doch leverde toch geene resultaten. De volgende komisch - medische scène deelt het Journal du Havre mede: De heer M. X.... keerde eens op een avond laat van Sanvic huiswaarts terugvergezeld van een trouwen vriend, zijn hond. Het dier trippelde onder weg, liep gedurig van den eenen kant naar den anderen verre weg terwijl ziin meester vreezende zijn medegezel in de duisternis kwijt te raken, het dartele beest telkenmale met luider stemme tot zich riep. Eensklaps werd de heer M. X.... ongeduldig dat de hond niet terugkwam; hij schreeuwde met sterke stem, waarvan het gevolg was dat zijn mond wijd gapende bleef en zijn kinnebak niet meer gesloten kon worden; de krachts inspanning welke hij aangewend had in het schreeuwen veroorzaakte hem eene verstijving in de sluitingspieren. In dezen twljfelaclitigen toestand schelde hij aan bij een geneesheer. „Wat verlangt gij?" wordt hem uit een bovenraam toegeroepen. Het was hem ten eenemale onmogelijk te antwoorden. Hij maakte wel eene benaauwde beweging en wees ruer zijn handendoch de doctor kon door de duisternis niets daarvan zien. Eindelijk hoorde hij hem als zuchten Ah! ah! ah! op eene wijze gelijk men dat gewoon is van een doofstomme of wel van iemand die droDken is. De doctor begreep dit laatste sloot zijn venster, terwijl hij hem toeriep: "Ga maar eerst naar huis uw roes uitslapen en kom dan terug." Hierdoor werd ook zijne eigenliefde zoodanig gekwetst, dat hij, ondanks zijn iijdelijken toestandbesloot niet van die deur weg te gaan en daar te blijven wachten tot dat ze geopend werd daarbij hield hij maar niet op met schellen. Op eenmaal wordt de deur opengemaakt een arm komt te voorschijn, die hem onverwachts een hevigen vuistslag in het aangezigt geeft. Doch en dit is juist het eurieuse der scène, door dienzelfden vuistslag werd hij totaal genezen hij kon zijn mond weer sluiten en openen als voorheen. Zijn eerste werk was nu den inderdaad zoo i uitstekenden wonderdoctor zijne erkentelijkheid aan den dag te leggen en op nieuw ving hij aan voor de deur van den geneesheer te schreeuwen en hem alsno duidelijk te kennen te geven wat er eigenlijk voorgevallen was, I doch de doctor bleef maar stilletjes in bed liggen steeds denkende dat de onbekende een dronkaard was. GROOT-BRITTAN NIES. Een alleraardigst voorval in Hyde-park

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1