Woensdag 12 J ui ij WOENSDAG ENZATURDAG. BestureneuAdministratiën Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegclregt. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de IJkpIigtige Ingezetenen dat tot het herijken van alle gewigten lengtemateninhoudsmaten voor drooge warenvochtmaten voor den handel in het groot en klein zoomede van de wissen en de strïjkels, door den heer Arron- dissements-lJker in deze gemeente zal wor den gevaceerd in het gewone IJklokaal op het Raadhuis van Maandag den 17 tot en met Maandag den 31 dezer maand in den voormid dag van 3 tot 1 ure op alle werkdagen en worden belanghebbenden uitgenoodigd om zich den opengestelden termijn ten nutte temaken en vooral om niet tot op het einde daarvan te wachten waardoor ongelegenheid wordt veroorzaakt. Zierikzec den 10 Julij 1865° De Burgemeester, B. C. CAU. De Jung. Secretaris LOEWER. In den laatsten tijd werd des avonds en des nachts te Middelburg meermalen een meisje zweryende gezien hetwelk hare te Vlissingen wonende ouders ontliep. Dat meisjeJ. Noorman genaamd en slechts 13 jaren oud stond 11. Vrijdag voor de arron- dissements-regtbank teregt beklaagd wegens bedelarij. Zij had nl. den 23 Junij jl.des avonds ten 10*/^ ure ten huize van den heer Klein in den Langendelft een boterham ge vraagd en ook een paar boterhammen ge kregen. Ook daar had zij zich wel eens meer op de stoep vertoond onder voorgeven geen huisvesting te hebben daar zij niet naar huis wilde gaan omdat zij daar zoo mishan deld werd. 't Geen de heer Klein als getuige hieromtrent verklaarde kwam volkomen overeen met de opgave der jeugdige beklaagde die toch te kennen gaf dat zij even graag haar leven lang in ,,'t spinhuis'' zou zitten als naar huis en naar hare moeder gaan. Het openbaar ministerie wees er op dat de beklaagde reeds twee malen wegens land- looperij is aangehouden en in het huis van verzekering overgebragt doch datals de bevestiging der voorloopige aanhouding ge vraagd werdde regtbank meende die niet te moeten toestaan. Wat de klagt over slechte behandeling in de ouderlijke woning betreft meende de subsistuut-officier van justitie dat zij zelve daartoe wel grootendeels aanleiding geeft. Hij requireerde hare schul digverklaring aan bedelarij in eene plaats waar eene openbare inrichting tot wering van bedelarij bestaaten veroordeeling tot gevan genisstraf van veertien dagen en in de kosten VERSCHIJNT: ABO NNE M ENT S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor 10ure'smorQ der proceduremet bevel dat zij na het einde van haar straftijd zon worden overgebracht naar een bedelaarsgesticht. De beklaagde scheen hare volkomene adhaesie aan dit requisitoir te schenkenwant toen de voorzitter het volgens gewoonte herhaalde antwoordde zij: „als 't u belieft mijnheer!" De regtbank heeft haar aan het ten laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en in de kosten. Voor de regtbank te Middelburg stonden laastl. Vrijdag o. a. teregt twee personen uit Vlissingen, beklaagd dat zij den 8 Meijl. niet verschenen waren op de verzamelplaats alhier daar zij als voor de dienst der nationale militie aangewezen lotelingen moesten worden ingelijfd en zulks niettegenstaande zij daartoe behoorlijk waren opgeroepen. Het openbaar ministerie requireerde voor ieder der afzonderlijk teregtstaanden hunne schuldigverklaring en veroordeeling tot eene geldboete van 25 tot 100 en gevangenisstraf van drie dagen tot ééne maand te zamen of afzonderlijk, alsmede in de kosten of tot zoo danige ligtere straf als de regtbank zou ver meenen te behooren. De 'regtbank heeft aangenomen dat bij de beklaagden van geen opzet is geblekendoch zij integendeel (wegens uitlandigheid) ver hinderd zijn geweest te verschijnen. Zij heeft hen misdien onder verzachtende omstandigheden schuldig verklaard en ieder hunner veroordeeld tot eene geldboete van f 3 en in de kosten. Men meldt uit Vlissingen van 6 dezer. Men verneemt dat de kommandant van het Noord-Amerikaansche oorlogschip Niagara van zijne regering order heeft bekomen om Biet meer in eene der Engelsclie of Fransclie zeehavens binnen te loopen. Het admiraal schip en nog 5 of 6 andere schepen van die Staten worden hier op de reede verwacht. Dezer dagen barstte te Kloosterveen brand uit in de woning toebehoorende aan R. Homkesen bewoond door FeddeRierasma. Aan blnsschen viel niet te denken ,daar ergeene brandspuit aanwezig was zoodat dan ook alles zoowel huismeubelen als levende haveis verbrando. a. zijn er verbrand 60 schapen 2 varkens en 1 paard. De bewoners hadden naauwelijks tijd het brandende huis te ontvlugten. De moordenaar van de tapster Hendriks in de Raamstraat te Rotterdam is gevat en heeft zijne misdaad bekendtot het bedrijven waarvan hij door jaloezie schijnt te zijn ge komen. Zijn naam is Pieter Bol hij is 44 jaren oud en woonachtig te Sliedrecht ter wijl hij thans werkzaam was op de scheeps timmerwerf van de heeren van Vroege en Rijkee te Katendrecht. Sedert geruimen tijd had hij vrouw en kinderen verlaten en stond thans naar gezegd wordttot de ver slagens in verboden betrekking. Toen hij II. Donderdag op de scheepstimmerwerf kwam om zijne werkzaamheden te hervatten werd hij aldaar gevat en herwaarts overgebragt. Na het plegen der misdaad was Pieter Bol per spoortrein naar 's Gravenhage vertrokken van waar hij per schuit terugkeerde. Om trent zijn verblijf te 's Hage worden van daar de volgende bijzonderheden gemeld: „Hij werd in de Bagijnenstraat aldaar, in verre- gaanden staat van dronkenschap door een agent van policie (die onbewust was van de gepleegde misdaad) naar het policie-bureau overgebragtom zoo als meer gebeurtden roes in de wacht uit te slapen. Hij moet toen in het policie-bureau zijn werkelijken naam, Pieter Bol, hebben opgegeven. Des ochtends ten 7 ure vertrok hij van daar gebruikte nog eenigen sterken drank zeggende per spoortrein naar Rotterdam te zullen ver trekken. Aan het station gekomen was hij wederom beschonken zoodat men weigerde hem te vervoeren. Alstoen zou hij den Rijs- wijkschen weg opgeloopen en verder met de schuit naar Delft zijn vertrokken. Op den middag echter kwarn hij weder uit Delft per spoortrein blootshoofd te ,s Mage terng en begaf zich alstoen naar eene slijterij op het Zieken aldaar, alwaar hij zich tevens van eene pet voorzag. Het blijkt nu nader dat hij per schuit te Rotterdam is teruggekeerd. LI. Dinsdag is door het prov. geregtshof te Amsterdam behandeld de zaak van Heinrich Wiemer, beschuldigd van moedwiljigen man slag, gepleegd op Mares Peder zeilenmaker op het schip de Zeemanshoop waar de beschuldigde als ligt matroos werkzaam was geweest. Het Hof heeft Wiemer schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en hem met aanneming van provocatie en verzachtende omstandigheden veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf. De 1ste luitenant L. R.-., van het 3de regement infanterie in garnizoen te Breda sedert november 1864 voorlvlugtig met de echtgenoote van zijn kapitein is negens desertie in tijd van vrede bij vonnis van den krijgsraad der 1ste militaire afdeeling vervallen verklaard van zijne militare betrekking en ge bannen buiten het grondgebied van den Staat. Uit Zutphen schrijft men van 7 dezer. Zekere van D. werkman aan den spoorweg tusscben deze stad en Lochem is heden op een zeer ellendige wijze aan zijn einde gekomen Op een der grintwagens zittendestond hij onder weg opsprong van den langzaam voortrijdenden trein af struikelde ongeraakte op de rails. Al de achterste wagens reden overhemheen en zijn ligchaara werd letterlijk in tweeën gescheiden. Dit is het tierde ongeluk dat op die lijn sedert vier maanden door verre gaande onvoorzigtigheid van werklieden ge beurd is. -Het provinciaal geregtshof in Zuid-Hol landonder voorzitterschap van mr. J. A. Philipse, heeft laatstl woensdag den persoon van Jacob Brcggeman sclmldigverklaard aan poging tot moord welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen zijnde, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke om standigheden is weêrhouden na reeds te voren tot eenzame opsluiting voor den tijd van langer dan zes maanden te zijn veroordeeld, en hem nu veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf tien jaren en in de kostenmet bevel dat bet mes waarmede de wonden aan de overledene vrouw van Dam zijn toegebragtvernietigd zal worden. Als eene niet onaardige bijzonderheid wordt medegedeeld, dat door den winkelier H. Emmelotin de Kattenhage te Gronin gen 11 woensdag een wijfjeskwartel is gevan gen met 10 harer eijeren welke eijeren in zijne woonkamer den volgenden dag door de moeder zijn uitgebroed zoodat hij zich thans in het bezit bevindt van eene oude en 10 jonge kwartels. Hoeveel is een musschennest waard Volgens de Agr. Zeit. heeft het Tliüringsche Thierschutzverein het volgende bekend gemaakt aan de landbouwers: Uwe zonen nemen uit baldadigheid een vogelnestje wegvan een bastaard-nachtegaal een muscheen rood- staartje otn het even van welk dezer vogels hetzij met eijeren of met jongen. Er zijn er b. v. 5 in het nestje. Wel nu! elk dezer jongen heeft dagelijks gemiddeld noodig onge veer 50 stuks rupsen als spijs welke de ouden uit den omtrek bijeengarenvoor de 5 jongen is dit dus per dag 250 stuks. Deze spijziging duurt ongeveer 4 tot 5 weken stellen wij 30 dagendan krijgen wij per nest het aantal van 7500 stuks rupsen. Elk dezer rupsen vreet dagelijks zijn eigen gewigt aan bladeren en bloesems. Stelt dat elke rups ook 30 dagen noodig heeft voor zij uitgevreten heeft en dat zij dagelijks ééne bloesem opeetdie eene vrucht zou gegeven hebben dan eet zij in 30 dagen 30 vruchten (nog in bloesem) op en de 7500 rupsen te zamen in compagnieschap 225,000 stuks van zulke bloesems. Hadden nu uwe zonen het vogelnestje ongedeerd gelaten dan zoudt gij en uwe buren ongeveer 225,000 stuks appelen, perenpruimenkersen enz. geoogst hebben. Als echter elke rups, zoo als zij het dikwijls uit liefhebberij doet, 10, 20 ja 30 bloesems per dag opvreetof als de bloesems om het afvreten der bekleedselen verwelken en afval len dan wordt uw verlies en dat van uwe buren nog zoo veel te grooter en gij kunt nu gemakkelijk berekenen hoeveel waarde een musschennest eigenlijk wel bezit. (Landb. Ct.) Door het Engelsch schip Silvercraig gezagvoerder Cohn zijn in zee opgevischt de kapitein en twee matrozen van het Ame- rikaansche schip A'One, welke schipbreuke lingen te Batavia zijn aangebragt. Omtrent dit voorval worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Het schip A'One, van Akyab met rijst naar Falmouthom orderswerd door een orkaan beloopen die zoo hevig woedde dat het vaartuig omsloeg en zonk. De kapitein had zich aan het kruiswant vastgeklemd toen het schip zonk en was gelukkig ge noeg een paar planken te kunnen grijpen waarop hij zich drijvende wist te bonden. Ook twee zijner matrozen was dit gelukt zoodat er zich een drietal van de geheele equipage immers voor zooveel bekend is op de golven bevond. Men verbeelde zich den toestand dier ongelukkigen zonder eenige lafenis op een zwak stuk houtte midden der door den orkaan kokende golven onder de brandende zon, op 10 graden zuiderbreedte en 89 graden oosterlengte Dobberend op de baren sloegen zij weldra uit elkander zoodat de kapitein zijne gezel len zag wegdrijven en eerst na vijf dagen dreven zij weder bijeen. Toen vereenigden zij hunne ellendige vlotjes om ten minste bij elkander te blijven. Honger kwelde hen minder dorst des te meer. De gezagvoerder verklaarde hier gaarne zijn leven te hebben willen geven voor een glas water. 'sMorgens rilden zij van koude en 's daags werden zij gefolterd door den vreeselijken zonnebrand. Aan den avond van den zesden dag waren de krachten des gezagvoerders uitgeputen legde hij zich neder om te sterven. Maar eensklaps hoorde hij digt bij zich een plassen in het wateren ontdekte men dat een reusachtige haai op hen toeschoot. Een der matrozen bragt het dier een messteek toe waarop het nog een aanval op den kapitein i beproefdemaar vervolgens in de diepte verdween. Nog een langen nacht hadden de ongelukkigen te doorworstelentoen zij eindelijk den volgenden dagden zevenden na hunne schipbreukbespeurd werden door het Engelsclie vaartuig Silvercraig welk I schip 200 geographische mijlen buiten zijn koers was geraakt't welk hen opnam zorg vuldig verpleegde en hier aanbragf. De

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1