f Zaturdag 8 Julij WOENSDAGENZATURDAG. W.ü 54. ten ft <U Besturenen Administratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen torn iviq ord'. tter Cal- istJe louw- [•dam. van ipore. yros zijn ragt zond r. k. 52"/,, «03/. 1943/, f 59', ™*8 II91'» 23i3/„ «'3/„ HE (aJURANT PRIJ S DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetsegelregt. VERS CHIJNT ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagstevorenvoor l.üure'smor Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. In aanmerking nemende dat volgens art- 7 der gemeente-ivetde gewone tijd tot ver kiezing der leden van den Raad is de derde Dingsdag der maand Julijom te voorzien in de plaatsen der leden die met den vol genden eersten Dingsdag van September, volgens rooster moeten aftreden. Brengen ter openbare kennis Dat de aftredende Raadsleden zijnde heeren: S. G. NAUTA van der GRIJP Mr. J. W. D. van DONGEN, Dr. H. GOEMANS en P. C. LANDSKNEGT terwijl de plaats van den heer Jhr. A. O. van den SANTHEUVEL met er woon van hier vertrokken gelijktijdig kan worden vervuld. Dat de verkiezing in deze gemeente mits dien zal plaats hebben op Dingsdag den 18 Julij eerstkomendevan 's morgens 9 tot 's na middags 5 ure op het Raadhuiswaartoe aan iederen kiezeracht dagen te voren een brief van oproeping met ingesloten twee stembiljettenvoor de gewone en buitenge wone aftredingzal worden te huis bezorgd ingevolge de wet. Zierikzee den 3 Julij 1865. De Burgemeester, B. C. CAD. De fung. Secretaris LOEWER. Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zlerlkzee den 5 Julij IS63. Voorzitter mr. C. J. Fokker, Wethouder. Secretaris P. J. Loewer commies-griffier. Afwezig de heeren Cau de Jonge en de Craneallen uitlandig. 1 De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene wijziging goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Ge deputeerde Staten begeleidende het kohier van den hoofdelijken omslag tot wijziging tengevolge hunner beslissing tot vernietiging van den aanslag van B. Beekmanen in overweging gevende om de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag te wijzigen. Wordt besloten den aanslag van B. Beekman ad 2.45 van het kohier af te voerenen het kohier mitsdien vastgesteld op f9322.25 zullende het aan Gedeputeerde Staten nader ter goedkeuring worden ingezon den terwijl wat betreft de wijziging der ver ordening wordt besloten; dit voorloopig voor kennisgeving aan te nemen dewijl de wet tot wijziging der gemeente-wet is aangenomen hetgeen van invloed zal zijn op de gemeente financiengelijk uit de gemeente begrooting voor 1866 nader blijken zal. De rekeningen over 1864 en begrootingen voor 1866 der teekenschoo! en van het Bur- - gerlijk Armbestuur worden gesteld in handen der heeren Moolenburgh Zuurdeeg en Mnlock Houwerten fine van onderzoek en rapport. Wordt medegedeeld dat schipper Berwald voor eigen rekening water heeft gehaald onder voorwaarde dat bij vergeefsche reize hij uit de gemeente kas f 10 tot tegemoet koming zou erlangendat de laatste reis te vergeefs is geweestzoo dat hij nu boven genoemde tegemoetkoming verzoekt. Na ge houden discussie wordt besloten Burgemeester en Wethouders te magtigen om over een maximum van ƒ10 tot gemeld einde te be schikken en dit te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven. De Voorzitter geeft kennis dat, aangezien het door particulieren verstrekte reisgeld ten behoeve der minvermogende oud-krijgers niet voldoende wasaan hen uit de gemeente-kas is verslrekt ƒ20 en stelt voor die te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1865 waartoe onder goedkeuring van Gede puteerde Staten wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. Zierikzee, 5 Julij. Met genoegen hebben wij vernomen dat bij vele ingezetenen het voornemen bestaatom ter gelegenheid van de algemeene Vergadering van het Neder lands Onderwijzers.Genootschap welke op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den 12 13 en 14 dezer, binnen deze gemeente zal gehouden wordenter eere van den onderwijzersstand de vlaggen nit hunne woningen te doen wapperen. Wij vertrouwen, dat dit voor beeld door zeer velen zal gevolgd worden zoodat hot vlaggen algemeen zal zijn en deze stad ter gelegenheid van het onder wijzersfeest een feestelijk aanzien zal hebben. Eene opwekking daartoe achten wij overbodig daar het onderwijs eene zaak is die de algemeene belangstelling en sympathie weg draagt en verdient. Op Woensdag den 12deB dezer, des na middags ten 5 ure zalin de Nieuwe Kerk de feestrede worden uitgesproken door den heer Kollewijnonderwijzer te Amersfoort. Deze rede zal door bet vierstemmig gezang der onderwijzers worden afgewisseld. Het belangstellend publiek kan in die feesture deelendaar de toegang vrij is iets dat zeker met veel genoegen zal vernomen wor den en waarvan men dan ook gaarne gebruik zal maken. Zierikzee 6 Julij. Op Maandag den 3 dezer viel den hooggeachten hoofd-onder- wijzer op bet Instituut voor jongens, den heer W. TopW.z.op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslageneen hoogst aangename ver rassing te beurt. Eene commissie bestaande uit voormalige leerlingen aan welker hoofd onze geachte burgemeester den heer mr. B. C. Can stond bad tzich ten zijnen huize begeven en overhandigde hem met eene regt hartelijke toespraak, namens eenige leerlingen en voormalige leerlingen een fraai zilveren geschenk bestaande in een pracht-inktkoker met zwart marmeren voetstuk, waarop in het midden een kunstgroep is geplaatstver vaardigd van zilver voorstellende een paar herten op eenen rotsachtigen grond voort, snellende met toepasselijke inscriptie en ge. plaatst onder een glazen stolp. Dit kunststuk strekt de vervaardigers de firma van Kempen te Voorburg, tot eer. Het ging vergezeld van een pracht-album gebonden in blaauw zijden fluweel met vergulde ornamenten en verguld op snede. Dit album bevat de namen dergenen, die aan dit geschenk hebben deel genomen in alpbabetiscbe volgorde met ver melding hunner woonplaats gedrukt op por- celein papier met gouden letters en geënca dreerd door een sierlijken rand mede in goud gedrukt. Het drukwerk werd geleverd door den boekdrukker P. de Looze en de band werd vervaardigd in de binderij van de Looze en Ochtman. Een en ander was buitengewoon fraai. Dit blijk van hoogachting en erkente lijkheid van zoo vele leerlingen aan het eind zijner veertigjarige loopbaan als onderwijzer gebragt, trof den heer Top diep en werd met innig welgevallen door hem aangenomen. Moge de waardige man die tut onze blijd schap den tijd zijner rust in ons midden zal slijten bij het aanschouwen van dit souvenir en het doorbladeren van het albummenig genoegelijk oogenblik genieten. Moge zijn rusttijd van langen duur zijn en hij bet nog menigmaal ervaren dat zijne voormalige leer lingen hem hoogschatten en een dankbaar hart blijven toedragen. Men meldt uit Alblasserwaard van 3 dezer. Heden namiddag vertoonde zich in het noorden eene groote waterhoos die met ongelooflijke kracht en snelheid het water der slooten tot in de wolken opvoerde. Men meldt uit Harlingen van 3 dezer. In het 2de kwartaal dezes jaars werden uitgevoerd meest naar Engeland, 7968 runderen en kalveren 7204 schapen en lammeren 1535 varkens, 82,624 kwart vaten boter, 29,985 stnks kanter kazen, 53,396 stuks zoetemelk- sche kazen, 7239 balen vlas, 2582 balen aardappelmeel 3765 pakken vellen 367 lustboomen 146 balen spek en 3269 hammen 3055 zakken zaad, 504 last haver, 1042 zak alikruiken enz- Een oud-strijder rigt tot het Dagblad van 's Hage den volgenden brief, vol van dankbaarheid over het feest te Leyden en hij verklaart daarbij dat het hem „erg pleizier" zou doen als hij zijn eigen schrift in de „krant" mogt lezen vd<5r dat hij opge roepen werd voor „het laatst appel" Woerden 1 Julij 1865. Meneer de Reedecteur Zoo hebben ze me gezeid dat ik Uwee noeme most als ik Uwee een brief wouw schrijve dat ik bet daarin niet ver gebragt heb zult Uwee wel gaauw merken gelukig dat ik mit de pen de kost niet moet verdienewant dan zou liet skraale menazi bij me weze ik ken met de sabel beter omgaan als met de pen, want Uwee moet weete dat ik vijftig jaar geleden bij de kaval- derie stond verleden dingsdag ben ik ook naar leiden geweest, waar ik heel veel plezier gehad heb en wat is dat feest door Uwee mooi in de krant geschreven is Uwee daar ook geweest en was uwee er bij dat een oude strijder aan de koning zij dat we ons leven en ons bloed nog altijd voor de Koning en bet Vaderland zoude over hebben en dat toen onze brave koning antwoorde ik dank je ik en mijne kinderen zullen dat ook voor jelui over hebben Kijk meneer de Reedac- teur toen ik dat boorde raakte ik bijna mijn tramontane kwijt en de waterlanders kwame voor den dag als ik maar had gedorst ik had die geliefde koning wel willen omhelzen ik skrijf u dat omdat ik het niet heb geleze uw krant en Uwee die toch ook zeker veel van onze koning houd zult dat zeker nog wel in uwe krant zetten. Ik zei daar dat ik zoo veel plezier gehad had dat begon al vroeg in den oggent tvij zijn in een koes met vier paarden er voor en de muziek van de stad met de burgemeester in groote tenu want hij is grootmajoor en draast ook het ridderorde wat hij niet van napoleon maar van onze koning heef gekregen naar bet btaasion gereden daar benne wij met onze burgemeester heel deftig in de derde klas gaan zitten en door Rotterdam zijn wij met vieselanten gereden net als groote lui ik ben bang dat uwee mijn geschrijf niet mooi ge noeg zal keureu om het in uwe krant te zetten die altijd zoo mooi geschreven is inaar het zou mij toch erg vee! plezier doen het zou voor het eerst en zeker wel voor het laatst van mijn leven wezen dat ik mijn eige skrift in de krant las want als we weer dat feest vieren ben ik al zeker opgeroepen voor het laatst appel ik saleweer uwee en breng mijn regterhand aan de klep van mijn politieke pet en blijf met respekt uwees dienaar Brouwers oudkrijger van 1815 Noote beene ik heb in lijden hoore zeggen dat feest is een onbekookte boel hoe kenne ze het zegge alles was gaar wat ik geeten heb B. LI. maandag avond ten 10 ure lag eene oude arme weduwe te Leyden reeds te slapen toen plotseling aan hare woning geklopt werd. Op haar vragen wie daar klopte was het antwoord „een oude kennis." Zij opende de deur en een oud strijder van 1813 15 stond voor haardien zij echter niet herkende waarop hij haar mededeelde in Gelderland woonachtig te zijndoch dat hij reeds lang en nu nog verlangend was haar te zien aan wie hij 50 jaar geleden trouw had beloofd maar toen hij als vrijwilliger naar Woerden vertrok, ontrouw was geworden en gebleven. De oude vrouw begon zich langzamerhand haar vrijer van het jaar 1813 weêr voor dengeest te halen zij liet hem binnenkomen zij dronken te zahm een kopje koffij en misschien zon tusschen die beide oudjes op nieuw eene echt- vereeniging mogelijk zijn geweestware bet niet dat de oud-krijger korten tijd na de overwinning bij Waterloo, in Gelderland hnwde met eene vrouw die hoewel thans zeer bejaard echer nog een onoverkomelyken binder- paal oplevert tegen het gehoor geven aan de zoo lang gesmoorde maar toch eindelijk weêr ontwaakte stem eener eerste liefde. Men schrijft uit Amsterdam aan de Nieuwe Utrechtsche Courant „De Heer H. Zeeman hoofdonderwijzer alhier bad eenige weken geleden na voorafgaande toestemming van don koning van Belgiëaan dien vorst opgedragen eene door hem geschevone biogra phic van het Jeven van IID. Genoemde heer Zeeman zondzoo als gebruikelijk is een prachtexemplaar aan koning Leopolden ontving kort daarna zijne opdragt terug met de aanmerking dat Z M redenen had om die opdragt niet aan te nemen terwijl bij dat antwoord gevoegd was een bankhillet van 1000 frs. voor de onkosten op de toezending gevallen. Daar nq door genoemde heer Zeeman geene kosten voor de toezending waren uitgegeven nam hij de vrijheid de 1000 frs aan den koning van België terug te zenden en daarbij tevens zijne verwondering te bennen te geven over de veranderde zienswijze van Z. M. Na ingesteld onderzoek is, naar men zegt, gebleken dat koning Leopold de opdragt van de biograpbie heelt geweigerd uitj kieschheid en beleefdheid tegenover ons vorstenhuis.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1