Woensdag 5 Julij WOENSDAGENZATURDAG. BestureneuAdministratiën Veiling Tiende Vruchten. Kennisgeving. Bekendmaking. lUnnenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V E RTE N T IE N. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglenvan l6 regels af 1 behalve helzegelrcgt. VERSCHIJNT. ABONNEIHE N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertmtiëndaagstevorenvoor 1 0 itre'smnr^ Burgemeester en Wethouders van Zie- rifezee brengen ter kennis van belanghebben den dat de openbare veiling der Tiende Vruchten aankomende deze 'gemeente voor/ den jare en oogst, van 1865 zal plaats hebben op Donderdag den 13 Julij e. k.des mor gens 10 ure precies op het Raadhuis dezer gemeente. Zicrikxeeden 30 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fungi Secretaris LÓEWEK. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 5 dezer maand, des namiddags ten een ure op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzec, den 3 Julij 1865- De Burgemeester C J. FOKKER', U'eth. I. B. Burgemeester eD Wethouders van_Zie- r ikzee. In aanmerking nemende dat volgens art. 7 der gemeente-wetde gewone tijd tot ver kiezing der leden van den Raad is de derde Dingsdag der maand Julij, om te voorzien in de plaatsen der leden die met den vol genden eersten Dingsdag van September, volgens rooster moeten aftreden. Brengen ter openbare kennis Dat de aftredende Raadsleden zijn, de 'neeren: S. G. NAUTA van der GRIJP Mr. J. W. D van DONGEN, Dr H. GOEMANS en P. C. LANDSKNEGT, terwijl de plaats van den heer Jhr. A. O. van den SANTHEUVEL met er woon van hier vertrokken gelijktijdig kan worden vervuld. Dat de verkiezing in deze gemeente mits dien zal plaats hebben op Dingsdag dtn 18 Julij eerstkomendevan 's morgens D tot 's na middags 5 ure op hel Raadhuiswaartoe aan iederen kiezeracht dagen te voren een 'brief van oproeping met ingesloten twee stembiljettenvoor de gewone en buitenge wone aftredingzal worden te huis bezorgd ingevolge de wet. Zierikzee den 3 Julij 18fi5. De Burgemeester, B. C. CA U. De fnng. Secretaris LÓEWER. Zierikzee, 4 Julij. Ingevolgeart.il van bet reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord en overeen komstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking is door den minister van marine met den 1 September aanstaande o. a. benoemd tot adelborst 3de klasse bij voormeld instituutJ. A. Kloek. Te Nieuwe Diep is 11. Vrijdag een droevig ongeval gebeurd. Den vorigen avond stak hier een Noordsche vlet van wal be mand met C. Dito J. Kuiper, IJ. Hart en J. 8meets koers zettende naar buitenom zoo mogelijk adsistentie te verleenen aan binnenkomende schepen. Den ganschen nacht zwalkte rnen te vergeefs in zee en des morgens stak de noordewind meer en meer op ten gevolge waarvan gisteren morgen ten 11 ure de vlet omsloegop een afstand van ongeveer 1000 ellen van den wal op de hoogte tüsschen Callantsoog en Petten Na eenige worsteling mogt het alle vier per sonen gelukken zich op en aan de omge keerde vlet vast te klemmen. Daar men echter zoo ver het oog reikte geen levend schepsel ontdekte van wien men redding kon verwachtenbesloten twee van de vier zich van hunne kleederen te ontdoen en trachtten naar den wal te zwemmen slechts aan een van hen beide, zijnde C. Dito, gelukte dit, terwijl de andere J. Kuiper op een afstand van nog 300 ellen van den wal vruchteloos om hulp riep en kort daarop in de diepte verdween. C. Dito spoedde zich bij zijne aankomst aan wal naar het dorp Petten om hulp voor zijne nog in nood verkeerende makkers. Dadelijk werd met eene boot aldaar van wal gestoken waarmede men het geluk had Smeets en Hart te redden. J. Kuiper laat eene weduwe na in zwangeren toestand met nog 5 onverzorgde kinderen. Men schrijft uit Rotterdam van 29 Junij. Een oud-krijger van 1813/15 die zich gisteren aan het Rijnspoor station alhier aanmeldde om vrijen overtogt naar Arnhem, als behoo- rende in de gemeente Brommen in Gelderland te huis werd aldaar geweigerd op grond dat hij geene passagekaart noch eenig ander bewijs voor zijn regt op vrijen overtogt had. Genoemde persoon, J.'Mulder genaamd en oud 72 jarenvan beroep daglooner ver haalde deswege dat zijn burgemeester hem niets anders dan 1 reisgeld had gegeven zonder kaart of eenig bewijsstuk voor zijn regt op vrijen overtogt en toelating bij de festiviteiten te Leiden, zoodat hij te Arnhem aan het station gekomenniet mede kon voor dat een heer het noodige reisgeld voor hem had gecollecteerd Te Leiden echter moest de oude stumpert overal buiten blijven en is hem aldaar, door bemiddeling van de politie nachtverblijf verstrekt en beeft hij ook vrijen overtogt heiwaarts bekomen terwijl men aan het Rijnspoorweg-station alhier waar hij even eens nitt kon worden toegelaten en bij de politie wederom eenig geld en vrije passage van de directie der Arnhemsche boot voor hem heeft verkregen waarmede hij heden morgen na in de politiewacht gelogeerd te hebben de reis naar buis heeft ondernomen Wie zou -nu de schuld zij», dat een oud- strijder die geholpen beeft Neêrlands vrijheid en onafhankelijkheid te bevechten thai s in zijnen ouden dag nog zulke onaangename teleurstellingen ontmoet? Men meldt uit Leiden van 1 dezer. De oud-strijdervan wiens overlijden mel- ding is gemaakt heette Jacobus van der Laken, was bijna 75 jaaren woonachtig op bet klooster alhier. Hij was zwak,sukkelend en afge leefd. Toch had hij lust de feestvieiing bij te wonen er. hij nam daaraan deel van het begin tot het einde. Ook hij hielp zijne makkers inhalen ook aan hem werd het nieuwe eereblijk uitgereikt ook hij boorde de feestrede aan en zat aan bij den feestmaaltijd. Die ongewone inspanning, - en aandoening welligt- zal zijne laatste krachten hebben gesloopt. Twee dagen later was hij niet meer. Zeer eigenaardig is het denkbeeld bij eenigen zijner vroegere wapen broeders opgerezenom bij de ter aardebe- stelling van zijn stoffelijk overschot, op a. s. Maandag, den lijkstoet grafwaarts te volgen, gesierd met het eereteeken dei oud^lrijders van 1813 15. Aandoenlijk en indrukwekkend zal voorzeker dat schouwspel zijn voor een iederdie dan nog geen week geleden getuige was van de optogten der oucLtrijders langs Leiders straten waartoe de overledene toen ook nog behoorde. Naar men verneemt is de beer J. H. Looman die zich van 27 December 1864, en dus ruim 6 maanden te Amsterdam in preventieve hechtenis bevond in verband met eenen te zijnen huize gewoed hebbende brand waarbij bij alles verloren bad bij arrest van het provinciaal geregtshof in raadkamer, buiten vervolging gesteld op grond dat door de instruction geenerlei bezwaren togen hem waren gerezen. Deze zaak is eene bijdrage te meer, om de noodzakelijkheid eener herziening van de bepalingen omtrent de preventieve gevan genschap aan te toonen. In het Politieblad komen o. a. onder de gesignaleerde personen voor: 1. Hendrscus de Jong, oud 48 jaar, ontvanger der in- en uitgaande regten te Nispen (Roosendaal). Tegen hem is door de arrondissements regt- bank te Bredater zake van valschheid in het opmaken van acten tot zijn post behoorende door een ambtenaar begaan en het verduis teren van 's lands penningen die uit hoofde vat) zijn post in zijne handen waren begaan door een ontvanger, regtsingang met bevel van gevangenneming terleend. 2 Hendrikus Hunnemeijer, oud 26 jaren, koopman in manufacturen, wonende te Delft. Door de arrond-regtbank te 's Hage is tegen hem regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend ter zake van bedriegelijke bankbreuk, liij beeft 14 Mei jl. zijne woonplaats verlaten, gaande naar Rotterdam en is waarschijnlijk naar Engeland vertrokken. LI Woensdag middag omstreeks 5 ure gebeurde onder de Uileboomen te 's Gravenhag© een voorvaldat verschrikke lijke gevolgen had kunnen hebben. Een op passend werkman Mulder genaamd viel in eene hevige vlaag van waanzin met eene bijl den persoon van Bosch aan di echter ge lukkig dezen aanval door eene mand afweerde en de bijl in het water wierp. De onge lukkige waanzinnige sprong daarop ook in den strooom, waaruit hij echter door genoemden Bosch met behulp van eenige inmiddels aan- Igesnnlde personen werd gered. Op den wal gekomen, greep echter Mulder zijn redder 'hij den nek en zou hem wei ligt vermoord hebben zoo niet de ongelukkige door politie agenten ware gevat geworden die hum in een rijtuig naar liet krankzinnigengesticht over- bragten Naar men zegt, leed Mulder dikwijls aan zinsverbijstering. Bij vonnis van het hoog militair Ge regtshof van 24 Junij is de soldaat Willeipse, van het 3de regement infanterie, te Breda in garnizoenin honger beroep veroordeeld tot vervallen verklaring van den militairen stand, en veroordeeling tot 10 jaren tucht huisstraf, wegens het te Breda in den avond van 20 December 1864, in brand steken van de kleederen eener vrouw die aan de gevolgen der daardoor bekomen brandwonden eenige dagen daarna is overleden. Voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland, onder voorzitterschap van mr. J. A. Phdipse stond 11. Woensdag teregt de persoon van Jacob Breggernan beschuldigd van poging tot moord, welke poging, door u terlijk bedrijf gebleken en tevens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen zijnde niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden is weer houden na reeds te voren tot eenzame op sluiting voor den tijd van langer dan zes maanden te zijn veroordeeld. Groot was het aantal personen dat opgekomen was om tegen woordig te zijn bij dit regtsgeding waarbij het toch gel-lt eene poging tot moord op een zwangere vrouw. Zoo als uit de acte van beschuldiging vroeger bekend gemaakt bleek heeft hij vrouw van Dam terwijl zij de karaf wegzette, waaruit zij anijs had geschonken en dus uiet den rug naar hem gekeerd stond, zonder dat eenige onaangename woordenwis seling was ontstaan eensklaps met den linker arm haar om het hoofd heeft aangegrepen en de linkerhand haar voor den mond houdende met een niet zeer scherp en niet zeer groot mes hetwelk hij in de andere hand hield haar moorddadig in den hals gesneden. Toen zij zich verdedigde en schreeuwde heeft zij mee den besch. geworsteld is zij onder diens arm doorgekropen naar de achterdeur waar zij op de knieën is gevallen en die deur heelt opengetrokken. De besch. heeft haar toen weder aangegrepen in hals en keel en over hare handen gestoken en in de regterzijde eene snede toegebragt. Na verschillende worstelingen heeft hij getracht haar den hals af te snijden daarop zijn de buren toege sneld waarna de besch. de vlugt heeft ge nomenna haar nog sneden en trappen te hebben toegebragt. Een en ander was gepleegd met bet doel om haar van de sleutels te berooven ten einde de kast waarin zich geld bevond open te maken en het geld te rooven. Het is bekend dat de vrouw eenige maanden later is overleden. In deze zaak zijn 11 getuigen gehoord en 4 verklaringen waaronder die van de overleden vrouw, voorgelezen; 2 deskundigen hebben in deze zaak hunne bevin ding kenbaar gemaakt. De beschuldigde bekende de door hem gepleegde daden. Na het getuigen verhoor verkreeg de advocaat-gen. mr. Terpsta het woord. Hij toonde aan dat het feit wettig en overtuigend bewezen was zoowel door de omstandige bekentenis van den beschuldigde als door de afgelegde getuige nissen en de voorhanden over:u'gingstukken. Ten opzigte van de qualificatie beriep hij zich op de conclusie van de verklaringen der des kundigen dat de verwonding aan den hals den dood ten gevolge had kunnen hebben zoo het mes scherper ware geweestwant dan waren de slagaders getroffen. Hij wees er op, dat de beschuldigde bekend was met de huis- selijke aangelegenheden van van Damen dat die bekendheid hem tot zijn hoos opzet had geleid. Alleen door de krachtsbetooning van zijn slagtoffer werd haar leven niet afge sneden De begeerte om geld te hebben was het lokaas voorden 24jarigen man om een lagen moord te plegen. Hij kon echter den be&cbul-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1