r Zaturdag 1 Julij W.° 52 WOENSDAG EN ZATURDAG. 1 en BestureneoAdministratièn "Veiling Tiende Vruchten. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen dag lefi j en jaar hge laar aan- 3aa >nte- oek sore. lc. >27, 73', 967,. 477,, 60' 30 V„ 647,. 23V, PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12''. een» de regel. Geboorte-, Huwelijkt-en Doodberigten van 1 6 regels &f 1 behalve het tegelregl. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P P.ÏJ S Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertentiëndaagstevorenvoor 10ure*smor0 Burgemeester en Wethouders van Zt'e- rikzee brengen ter kennis van belanghebben den dat de openbare veiling der Tiende Vruchten aankomende deze gemeente voor/ den jare en oogst van 1865, zal plaats hebben op Donderdag den 13 Juli] e. k.des mor gens 10 ure precies op het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzeeden 30 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LÓEWER. (A'iel officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering gehouden te Zlerlkzee den 28 Junlj 1805. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris P. J. Loewer commies griffier. Afwezig de heeren Moolenburgh en van Dongenmet kennisgeving en de heeren de Crane Landsknegt en Zuurdeeg. Wordt medegedeelddat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot af- en overschrijving van f 300wegens verhoogde subsidie aan het burgerlijk armbe stuur over 1864. Voor kennisgeving aange nomen. Is ingekomen de eerste rekening der com missie voor de grindwegen in Schouwen over 1864 welke ter secretarie ter inzage ligt voor de leden. Voor kennisgeving aangenomen. Komen ter tafel de staten van oninbare poBten op de kohieren van den hoofdelijken omslag over 1863 en 1864 en op het kohier der hondenbelasting over 1864door den gemeente-ontvanger ingediend welke na onderzoek worden goedgekeurd. Wordt bij tnonde van den Voorzitter rapport uitgebragt door de commissie ter audiëntie geweest bij den minister van birinenlandsche zaken tot aanbeveling van het verzoek orn rijkssubsidie voor eene inrigting van meer uitgebreid en middelbaar onderwijs met 6jarigen cursushoudende dat de minister de com missie met welwillendheid heeft ontvangen; dat z. exc. geen bepaald antwoord in deze heeft gegeven en overwegen zal, wat in deze in het belang dezer gemeente kan gedaan worden. Voorts wordt besloten onder goed keuring van Gedeputeerde Staten te be schikken nit den post van onvoorziene uit gaven ad f38,35 voor reis- en verblijfkosten der commissie. Wordtovergegaan tot de benoeming van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van raadsleden ter vervulling der vacatures bij de periodieke aftreding op 18 Julii en tegelijk voor de verkiezing van een lid door het vertrek van jhr. Yan den Santheuvelen gekozen de heeren de Crane en v. d. Vliet de laatste met het lot tegen jhr. de Jonge. De overige leden stellen zich dispombet als plaatsvervangers. Voor kennisgeving aangenomen de mede- deeling, dat de heer G. Kok, jr. zijne be noeming aanneemt als hoofdonderwijzer op het instituut voor jongens. Wordt medegedeeld het rapport der school commissie op het adres van H. J. Vooren strekkende om hem als 2den hulponderwijzer op de eerste burgerschool toe te laten op eene jaarwedde van 250 en hein eene gra tificatie toe te kennen van af 1 Mei jl. tot heden in evenredigheid zijner jaarwedde als hebbende hij gedurende dien tijd de werk zaamheden als zoodanig verrigt. I'oor Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld, 1. het besluit vroeger genomen betrekkelijk het personeel der hulp onderwij zers op de eerste burgerschool te wijzigen onder goedkeuring van Gedep. Staten 2. de beschik king op het verzoek van H. ,1. Vooren aan te houden, en vooraf de oproeping van sollicitanten te doenin overleg met den hoofd-omler wijzer; 3 de gratificatie aan H. J. Vooren toe te kennen voor den tijd tot dat in de vacature is voorzien in evenredigheid eener jaarwedde van f 250. Aldus besloten. Mr. Fokker brengt namens de commissie ad hoe verslag uit op de rekeningen der gaz- fabriek der brei- en naaischool en van het muziekgezelschap Kunst en Eer, over 1864, strekkende tot goedkeuring; sluitende de eerste met een batig saldo van f 2103.86 de tweede met f 8,60 en de derde met f 15,60® goed slot. Aldus besloten. De Voorzitter doet mededeelingdat van wege het Bestuur der gemeente bij de lang durige droogte geen Waterschip is ontboden 1. omdat het na onderzoek gebleken was dat nog goed drinkwater voorhanden was 2- dat geene bepaalde verpligting op het Be stuur rust om daarvoor de zorg op zich te nemen evenmin als voor andere levensmid delen maar dat dit aan de algemeene nijverheid behoort te worden overgela ten en 3. omdat het resultaat van het ontbieden van een waterschip ten vorigen jare bekend is toen er weinig gebruik van is gemaakt hetgeen de gemeentekas op eene aanzienlijke som is te staan gekomen terwijl er 4 i 5 dagen verloopen voor dat zulk schip is aangekomen. Het bestuur stelt evenwel belang in de zaak. Een schipper heeft zich bij hem Burgemeester, aangemeld, met het aanbod om 1000 emmers water te halen en deze voor 2 cent per emmer te verkoopen onder voorwaarde dat het Be stunr aan hem i 10 zou uitkeerenals die onderneming tegen liephetgeen zonder aarzelen is toegestaan on aan allen die een dergelijk aanbod zullen doen zal toegestaan worden. Hierover ontstaan discussiën. Een lid keurt een en ander goedmaar geeft in overweging om maatregelen te nemen tegen het wegluopen van het bestaande drinkwater, en om grootere bakken te maken hetgeen nader zal onder zocht worden. Een ander lid vereenigt zich niet geheel met de zienswijze van het Bestuuren meent dat het eene zedelijke verpligting is van het Bestuur om in den bestaanden nood zooveel mogelijk te voorzien. Hetgeen nu was ge beurd was slechts een halve maatregel. Hij wenschte dat andere meer doeltreffende maat regelen werden genomen. Hierop geven de Voorzitter en mr. Fokker repliek en lichten de zaak nader toe. Nog een ander lid acht het wensche'ijk dat verlof werd gegeven om met zout water te schurenter bevordering der zuiverheid en gezondheid. Betrekkelijk dit laatste zal door Burge meester en Wethouders worden overwogen, in hoeverre eene wijziging van het policie- reglement noodig is. De Voorzitter vragende of een der leden nog iets voor te stellen heeft vraagt jhr. van den Saniheuvel zijn ontslag als Raadslid wegens vertrek naar eldersen neemt met een hartelijk woord afscheid van de vergade ring. Hierop wordt hem het ontslag eervol onder dankbetuiging voor de door hem aan de gemeente bewezene diensten verleend. Waarna de vergadering wordt gesloten. zierlkzee 29 Junij. De alhier op eergis teren plaats gehad hebbende verknoping van ruim 101'/2 bunders bouw- en weiland, liggende in verschillende gemeenten van Schouwen heeft opgebragt f 88858.33 zijnde rnim ƒ875 per bunder of ongeveer f 366 per gemet. Zierikzee 30 Junij. Naar men verneemt is gisteren op de stoomboot de Telegraaf komende van Antwerpen eene vrouw wonende te Rotterdam van boord gesprongen en ver dronken. De pogingen om haar te redden waren vruchteloos. Zij had (zoo verhaalt men) gedurende de afwezigheid vatt haren man hare woning verlaten en een brief achterge laten, waarin zij te kennen gaf naar Ant werpen te zijn vertrokken. Haar man heeft zich bij zijne tehuiskomst naar Antwerpen begeven en haar door de policie doen op- sporen en aan boord brengen. Het schijnt dat zij het ddar niet langer kon uithouden althans zij verliet weldra de kajuit en op het dek gekomen zijnde springt zij zoo als wij reeds meldden in het water en verdrinkt. Te Hontenisse is een vijfjarig kind met het oog op een mes gevallen hetwelk daarin gedrongen is en hoogst waarschijnlijk zal ten gevolge hebben dat het kind het gezigtsver- mogen uit dat oog zal verliezen. Men schrijft uit Ridderkerk van 26 dezer. Gisteren tegen den avond ging een jongeling van 15 jaren met een paar anderen op een schip dat aan eene der werven ligt aan het Slikkerveeren had hel ongeluk van tusscben- dek's in het ruim te vallen. Op het hoofd nedergekomenwerd hij vóór dood wegge dragen en i9 ook spoedig daarna overleden. In de gemeente Schijndel had dezer dagen een treurigdoch zonderling voorval plaatseene vrouw een emmer water achter de deur uitgietendewerd door een haan aangerand deze vloog haar op de schouders zij hiervan verschrikkende en niet wetende wat het was viel bewusteloos op den grond- van dit oogenblik maakte de haan gebruik en pikte de vrouw een oog uit het hoofd; dat het doodvonnis over den haan spoedig was uitgesproken en uitgevoerd laat zich begrijpen Men schrijft uil 's Gravenhage van 26 dezer. In een logement alhier moesten nu veertien dagen geleden vijf verschillende per sonen op ééne kamer slapen Een hunner, een lederhandelaar uit Noord-Brabant, had in den zak van den pantalon p. ra. 60 aan verschillende muntspeciën. Toen deze den anderen morgen vroeg zijn geld natelde, ontbrak er f 25 aan. Hij deelde zulks omiddelltjk mede aan den kastelein deze haalde terstond de policie er bijen werd bij de overige vier logés eene visitatie ingesteld en ten allerlaatste bleek het dat een hunner, commis-voyageur uit Hamburg, de f 25 's nachts had ontfutseld en verborgen. l)e regtbank alhier heeft hem heden veroordeeld tot een cellulaire gevange nisstraf voor den tijd van drie maanden. Een werkman op den spoorweg voor het station te Loenen-Vreeland is den 26 dezer, door den sneltrein weike ten 2 ure 40 minuten van Amsterdam vertrekt overreden en het hoofd zoo verbrijzeld, dat de dood onmiddelijk is gevolgd. Men gist als oorzaak, dat die persoon bezig zijnde met schroeven aan te draaijen terwijl juist op dien oogenblik e«n optogt der schoolkinderen van Loenen voorbij het station trok daarop al zijne aandacht hielt gevestigd en de trein niet heeft hooreu aan komen. Men meldt uit Harderwijk van 27 dezer. Gisteren is onder deze gemeente aan het strand der Zuiderzee aangespoeld een ledige halve wijnflesch waarin jzich bevond een blaauw stukje papier waarop met potlood staat geschreven Schip Jason a'les vergaan 22 February 1865 kapitein Wilmsen. LI woensdag avond heeft te Breda weder een droevig ongeluk plaats gehad ten gevolge van onvoorzigiigheid. Een der marechaussees van de aldaar gestationneerde brigade begaf zich namelijk plotseling met een sprong te water op eene gevaarlijke plaats der vesting gracht buiten de Ginnekenpoortwelke plek reeds aan meer dan een onvoorzigtige het leven gekost heeft, en verdween schier oogen- blikkelijk voor de oogen zijner kameraden in de diepte, zonder dat er mogelijkheid schijnt bestaan te hebben hem te redden. Eerst laat in den avond werd het lijk opgevischt. DUITSCHL AN D. In de vorige maand maakte in den omtrek van Weenen iemand uit den gegoeden stand door zelfmoord een einde aan zijn leven. Uit papieren welke de overledene bij zich droeg, bleek, dat deze daad gepleegd was ten gevolge van een zoogenaamd Amerikaansch duel, waarbij, gelijk men weet, de persoon die het ongelukkige lot trekt, zich zeiven otn het leven moet brengen. Dit heeft het Weener geregtshof aanleiding gegeven tot het onderzoeken der vraag in hoeverre zulk een Amerikaansch duel ouder het hereik der strafwet valt. De uitspraak is ten volle bevestigend geweest. Niet alleen werd aangenomen dat alle omstandigheden, aan een gewoon duel verbonden, als uitdaging enz hier mede voorhanden zijn maar dat deze soort van duel zelfs gevaarlijker is dan de gewone wijze van tweegevecht, daar hier de dood niet enkel als eene mogelijkheid maar als het eenig doel in het oog wordt gehooden. Uit Stokholin schrijft men het volgende omtrent de vergiftiging door een geestelijke gepleegd. De giftmenger pastor Linfbach heeft den 11 dezer in de gevangenis te Karlstad eene schriftelijke bekentenis afgelegd en den moord op den overleden koopman Lysen, den heer Nils Peterson en de weduwe Pelirsdotter, be leden. Zijne bekentenis vangt aan met eene biographie vun zich zeiven. Hij is den 22 December 1803 geboren; zijne ouders behoorden tot den boerenstand, maar door vlijt en kennis heeft hij het zooverre gebragtdat hij thans predikant was te Silbodal, waar hij zijne misdaad pleegde Als oorzaak hiervan geett hij ophot onbeschrijfelijke mededoogen dat hij met het ligchaamlijk lijden zijner slachtoffers koesterde

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1