KUNST en EER. Advertentiën. Harmonie Burgerl.Standte Zierikzee. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten a 0 M m Vervoer-Middelen. Wat het eiland Lacrona betreft aldaar moet het kloosterdat dreigt in te storten her steld wordenzoodat de som van 300,000 florijnen naauwelijks toereikend tot voltooijing van al die werken zijn zal. Het is ligt be grijpelijk dat keizer Maximilliaan er evenmin aan denkt zijn slot te verkoopen als het te laten vervallen." Te Agram is in de vorige week bij het afsteken van een vuurwerk een bns gespron gen waarin behalve ktuid vele voorwerpen zich bevonden noodig tot het in elkander zetten der groote stokken vuurwerk. De ontploffing was zoo geweldig dat de brandende voorwerpen over de volksmenigte vlogen met het verschrikkelijk gevolg dat vele toe schouwers gedood of zwaar gewond werden. Onbeschrijfelijk was de verwarring hartver scheurend de aanblik. Met den meest moge- lijken spoed werden de slagtofïers der ramp naar het hospitaal vervoerd en onmiddelijk aldaar de noodige amputatie gedaan. Negen lijken zijn reeds begraven. Latnberger, de vuurmaker en ondernemer van het feestis in hechtenis genomen. Een werkman uit eene der fabrieken te Belfond had eene weduwe getrouw d die een kind had uit haar eerste huwelijk. De man stierf reeds eene maand lateren daar hij zijn bruigomscostuum op rekening had geno men eischte de koopman nu onmiddelijk betaling. De weduwe had het niet breed en was niet in staat aan zijn eisch te voldoen zoodat de zaak voor den vrederegter gebragt werd. Om tot eene schikking te komen stelde toen de weduwe voor om elke maand dén franc af te doen. De vrederegter vroeg aan den koopman of hij zich daarmeê kon vereenigen maar dezeom zijne verontwaardiging over het voorstel te kennen te geven riep schertsend uit Waarom niet één franc in het jaar? Daar de regter innig medelijden gevoelde met de behoeftige weduwe maakte hij van de nieuwe propositie gebruik en veroordeelde de weduwe om aan den eischer één franc jaarlijks te betalen tot dat de schuld ad 32 francsgeheel zou afgedaan zijn. Of er een gelach opging onder de aanwe zigen FRANRRIJ K. Aan de beurs te Parijs was het gerucht in omloop dat de lantaarnopstekers den arbeid ook zouden staken. De stand van zaken met betrekking tot de grive onder de koetsiers, blijft nog altijd dezelfde. De eenigen die bij dit geval profiteren, zijn de particuliere koetsiers, die vroeger streng door de politie van de stati onspleinen werden geweerdmaar thans oog luikend natuurlijk zelfs zeer gaarne, worden toegelaten. Men verneemt dat het bestuur der Com pagnie thans ervaren koetsiers van elders ook uit Belgie zal laten komen deze maatregel zal zeer zeker de wederspannige koetsiers zeer vertoornendie de geheele arbeidende klasse van Parijs op hunne zijde hebben en daarom vreest men zeer voor botsingen als dit gebeurt. De werklieden der gazfabriek zijn gelukkig nog rustig. Jl. Donderdag was te Chaumont een bediettde bezig om bij een wijnkooper eene pijp voorloop af te tappen. Een gedeelte van het vocht stroomde op den grond. De vrouw van den wijnkooper bragt om den bediende opmerkzaam hierop te makeneen brandende kaars bij bet fust. De vloeistof vatte vlam nten riep om hulp en weldra waren 15 per sonen in den kelder verzameld plotseling sprong de pijp en 15 personen werden met het brandende vocht overstroomd. Het was een vreeselijk gezigt die lieden in vuurzuilen herschapen over de straat te zien pellen. Te vergeefs werd hulp aacgebragt. Tien der ongelukkigen zijn onder vreeselijke smarten gestorven. Men wanhoopt aan het behoud der vijf overigen. Het Parijsche publiek heeft dezer dagen weder zijn ltsst in schandaal kunnpn bevre digen door de zaak van mevrouw de gravin de Civry tegen den hertog van Brunswijk eene procedure welke daartoe bijzonder geschikt was, evenzeer als voor den talentvollen advo caat mr. Marie, om zeer pathetisch te pleiten. De quaestie was deze. Mevr. de Civry heeft een eisch tot alimentatie ingesteld tegen den hertog wiens dochter zij beweert te zijn Op zeer romantische wijze beschreef nu. i arie in zijn pleidooi voor de regibank hoe de hertog van Bronswijk te Londen in e tijen der lingelsche aristocratie jaren geleden want mevr. de Civry is niet jong meer is reeds lang niet den graaf de Civrv gehuwd en heeft reeds een talrijk kroost kennis maakte met de schoone lady Colville hoe hij voor deze eene vurige liefde opvatte en eindelijk haar voorstelde om met hem als toen nog regerend hertog een morganatisch huwelijk te sluiten. Alleen op deze voorwaarde vertrek lady Colville als verloo.de des hertogsnaar het kasteel M andessen in Brunswijk zich begevende, van een morganatisch huweiijk sprak toen echter de hertog i.ïet meermaar eenige maanden later werd uit lady Colville eene dochter geboren welke door den souvercin van Brunswijk zelf ten doop werd gehouden en in wier opvoeding de hertog steeds heeft voorzien De acte van erkenning van dit kind door den hertog was ongelukkig ver brand bij de vernieling van het paleis te brunswijk. De oorzaak nu, volgens den advo caat Mane, dat de hertog haar niet Ia neer als zijne dochter wilde erkennen is omdat zij sedert eenigen tijd tot het catholicisme is overgegaan De slotsom van dit ailes was dat men toepassing verzocht van art. 340 code -apoleon, waarbij liet onderzoek naar het vaderschap in het bijzonder geval van schaking of verleiding wordt toegestaan indien boven" dien het tijdstip waarop deze hegaan zijn met dat der bevalling overeenkomt. Men' tvilde alzoo verklaard zien dat de berto<r de vader was van ipevr. de Civry en voorts daarmede haar eene som voor Ievensondeihoud zien toegezegd. G R O O T-B R1TTAN IE Pi. j i e V'4 New*York z'jn berigten ontvangen dd. 6 dezei. Daaruit blijktdat Connover een correspondent van de New- York Tribune Merntt, een geneeskundige uit Montgomery en een agent der regering getuigd liebben dat zij zich in betrekking hadden gesteld met de zamenzweerders in Canada, ais waren zij deelgenooten van bet complot. Zij hadden menigmaal gezien, dat SaundersThompson en Clay met Booth bijeen kwamen Conover voegde er nog bijdat hij tegenwoordig was toen Suratt depêches aan Thompson afgaf van wege Jefferson Davis en Benjamin waarin deheeren Lincoln, Johnson, Stanton, Grant Seward en Chase werden aangewezen als doel' van den moordaanslag, en dat Booth door Ihompson tot de uitvoering was uitgekozen Daarenboven dat de Geconfedereerden in Canada plan hadden om de waterputten enz in New-York te vergiftigen. Al het katoen ii, de streken aan gene zijde van den Mississippi aanwezig, is in handen der Federalen overgeleverd geworden. Te Galveston zegt men heerscht anarchie en verwarring, daar de off,eieren der Gecnnfe. dereerden alle gezag over de troepen verloren hebben. De telegrafische gemeenschap tusschen New-York en Charleston is hersteld. Williams en andere leiders van de Mexikaansche emi gratie le San Francisco zullen zich hebben te verantwoorden voor eene jury, ter oorzake van het verbreken der onzijdigheidswetten Men beweert thans dat de heer Stanton volstrekt niet van plan is zijne betrekking als minister van oorlog neêr te leggen terwijl verzekerd wordt, dat Davis niet vóór Sep tember te regt zal staan. De ex-president is nu aan boord van een monitor de Potomac, bij Washington. Ofschoon het nog zeer onzeker is welke straf Jefferson Davis te wachten staatis de wijze, waarop hij ter dood zal gebragt wor den reeds een onderwerp van discussie bii de Amerikanen. Een dagblad van Bosion wil dat men den ex-president van het Zuiden zal ophangen op het grootste plein van een centraal punt der Vereenigde Staten en wel opdat zooveel menschen mogelijk getuio-en kunnen zijn van zijne schande. Een ander verlangt dat de voor Davis te bestemmen galg samengesteld worde uit hout van alle Staten der L'nie. Een correspondent van een der bladen oppert het denkbeeld Davis aan eene Amenkaansche vlag op te hangen. Eene vrouw te Charleston heeft onlangs aan het departement van koloniën een touw ge zonden opzettelijk door haren man vervaar digd om er Davis aan op te knoopen. Een andere vrouw geeft den raad dat de strop die een einde aan zijn leven moet maken vervaardigd worde uit hennep afkomstig uit Zuid-Carolina. Een burger van Norfolk ver zocht om de eer Davis op te hangen. Een blad stelt voor het lijk van den ex-president der Confederatie te brengen op de plaats waar Booth begraven iseen ander wil dat zijn lijk in zee geworpen worde met kogels van de rebellen aan de voetennog een ander stelt voor het lijk te verbranden en de asch door den wind te doen verstuiven. Ii'itusschen moet menvolgens een der En- gelsclie bladen deze uitingen niet als die der openbare meening in Amerika aanmerken maar veeleer als die van eenige woedende dolzinnigen op wie de beschaving haren verzachtenden invloed nog niet heeft kunnen uitoefenen. 1 11 H 11 'i| JONGSTE TIJDINGEN- Marskille 22 Junij. Uit Algiers wordt dd. 20 dezer berigtdat ten gevolge van eene hoos in den nacht van Dingsdag op Woensdag de sluizen van Tabia, die eene hoeveelheid waters van vier millioen kub. meters besluitenzijn doorgebroken. De breuk is 80 meters groot, en het water is totaal afgeloopen slechts drie huizen zijn geheel omvergerukt. Ondertrouwd G. B. S. RONCA «an Amsterdam en M. J. van de YEN. Zierikzee 22 Junij 1865. Eenige en algemeene Kennisgeving. Odwerkerk in Duiveland.21 Junij 1865. De Heer M. CORSTIUS L z.en Mevrouw E. M. C. CORSTIUS-Fortuijn betuigen hunne erkentelijkheid aan allen die hunne deelneming hebben betoond bij bet vérlies van lmD jongste Kind op 31 Mei 11. Het CONCERT van 23 Junij is uitge steld tot 30 Junij ÊSfi.y des avonds ten 7 ure vóór de Buiten Sociëteit. van 16 tot en met 23 Jdnij 1865. Geboren. Een zoon van J. Schillemans en W. Kanaar. Een zoon van M. L. Voorloop en R. Gudde. Eene dochter van F. Ermen en M. Plaum. Een zoon van D. Simmers en M. Abels. Overleden. M. Roskamoud 6 m.d. J. J. Landman, oud 12 d.z. Zierikzee, Uitgezeild.- 21 Junij. Alma H. W. Bowbijes 21 Eros, M. Nutt 21 Mary R. Lovellallen naar New castle. Brouwershaven Gearriveerd. 16 Junij Gothenburg, (st.) J. HusGothen burg, 17 General Lee, (st.) J. Flinn, White haven 18 Cossipora mr. J. HalbertBanjoe- wangie allen naar Rotterdam. 19 AmpbitriteG. PritchardNew- Castle Dordt. 19 President van Rijckevorsel T. Vo- gelesang Batavia 22 Almonde M. PijlBuenos-Ayros beiden van Rotterdam. 17 Uitgezeild: Willem en Clare H. L. Stasse Dordt Londen. 20 President vatt Rijckevorsel, T. Voge- lesang Rotterdam Batavia. Prijzen der Effecten te Amsterdam. 22 Junij 1865. Noderl. Belgié. Spanje. Portagal, Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk Mexico. Griekenl. Turkije. den Nederl. Bank Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Nederl Hijp.-Bank. Cert, bij Rothschild. Obligatien. Obligation. Obligatien bij Hope en Co. dito "1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actiën. Aandeelen '.835. Obligatien 1859. Obligatien Met. Onde. dito dito dito Rente Amst. dito Nationale Obligatien. Obligatien Geldl. 1825. Binnenl., Obligatien gebler. k. 4 )Ct. Vu K 62'/4 8 a 731* 4 a 3 *l$ 4«/a 2V, 2'/a 39"/,, 3 5 5 «8<i. o 4 6 - 193% 6 5 60' VI, 5 30% 5 5 3 O B 5 Middenprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 22 Junij 1865. De Ned. Mudde. Oude Tarwe 1863 ƒ8,00 Nieuwe dito 1864-7,75 Afwijkende dito - 0,00 Z -Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver - 0,00 -6,50 - 5,80 -4,20 -4,00 -2,80 De Ned Mudde. Paardenboonen5,80 Witte boonen - 12,50 Bruine dito - 13,00 Gr. Erwten - 0,00 Groene dito - 7,50 Gele dito 0,00 Koolzaad - 00,00 Zaai-Lijnzaad - 00,00 Slag-Lijnzaad - 0,00 Marktprijzen der MeekraD te Zierikzee. van den 1 Junij 1865. Teelt Twee en een,lste kw. blank Twee en een, middelb. dito - Twee en een mindere dito - Een en een lste kw. blank - Een en een middelb. dito - Een en een mindere dito - Onberoofde, lstekw. blank - Onberoofde middelb. dito - Onberoofde mindere dito - Muilen Middelbare dito 1864. 22,50 23,00 21,50 il 22,00 "2 20,50 21,00 22,50 23,00 o 21,50 4 22,00 20,50 A 21,00 22,50 23,00 1 21,50 4 22,00 20,50 a 21,00 5 00 a 6,00 3,00 a 4,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg van Rotterdam Zaterdag 24 'smidd. 12, Zondag 25 'smorg. 6, Zondag 24 'smorg. 8,45 25 3,45 De diligence zal van Zierikzee 2 nur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half unr na de afvaart der stoomboot rijden Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van V lis sin gent 1 Van Rotterdamz des maandagswoensdags iesdingsdags donderdagieu en vrijdags'smorg. tenflurei zaturd. 'smorg. 10 n. 20 min He Diligence rijdt van Zierikzee aan hei Hotel van "Peen des morgens ten 9 are voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 12 are voor de afvaart vsn Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Prukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2