rt.° 48 Zaturdag Junij 1865 WOENSDAGENZATURDAG. Bestureneo A dministratiën Publicatie. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT ARONNEME N TS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending derAdverlentiëndaagstevoren, voor lOure'smor^ óf3 Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Gelet op het Koninklijk besluit van den 1 Augustus 1831, no 72, houdende bepaling: dat de DANKDAG of godsdienstige viering der overwinning bij WATERLOO, op den derden zondag der maand Junij van ieder jaar zal plaats hebbeD. Herinneren bij deze de ingezetenen aan de plegtige viering van Zondag den 18 dezer maand, met uitnoodiging om dien dag in eerbied:ge stilte door te brengen zullende op denzelven alle herbergen en kofïijhuizen moeten gesloten blijven en geene openbare vermakelijkheden mogen plaats hebben ten einde dien dag in betamelijke afzondering aan godsdienstige overdenkingen en dankbare herinnering toe te wijden. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Zierikzeeden 7 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rilczee brengen ter kennis van ingezetenen dat de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter ondersteuning en aanmoediging van de gewapende dienst in Nederland alhier zal plaats hebben op maandag deif 19 dezer maand des middag-s aan de huizen der ingezetenenzal ieder regt- geaard Nederlander zich dankbaar gestemd gevoelen bij de Vijftigjarige herinnering aan de zegenrijke overwinning te Waterloo bevochten, zonder welke onze nog zoo jeugdige herstelde onafhankelijkheid weder door nieuwe over- heersching zou zijn vervangen; die dank- baaiheid openbare zich vooral door milde bij- dragen tot stijving van het Vaderlandsche Fonds bestemd om ook in den nood te voor zien van nog zoovelen die in dien strijd voor de verdediging van den Vaderlandschen grond hun leven veil hadden hun Hoed hebben gestorten als verminkten hun volgend leven doorbragten en to h met Gods hulp voor ons de zegenrijke gevolgen dier overwinning hebben verworven. Zierikzeeden 14 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Buitengewone Braiidschotiwing* Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rikxee brengen ter kennis van de ingezetenen datovereenkomstig het voorstel van de Directie der brandweer in deze gemeente eene buitengewone hrandschouwing zal plaats hebben op Maandag den 19 dezer maand en volgende dagen ten einde zich bepaaldelijk te overtuigen of de stookplaatsen overal zijn ingerigt naar de voorschriften der Verorde ning en naauwkeurig toe te zien op het schoonmaken der schoorsteenen waarbij in het bijzonder het inwendige der schoorsteenen zal worden onderzochtmet uitnoodiging aan de ingezetenen om dit onderzoekin het alge meen belang, zooveel mogelijk, te verge makkelijken. Zierikzee den 7 Junij 1865. De Burgemeester B. C CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Overwegende dat de voorzorgen tegen brandgevaar krachtdadig behooren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen der verordening tot voorkoming eri blusscliing van brand in deze gemeentedoor den Raad vastgesteld den 21 Julij en 5 November 1855. Op het voorstel van de Directie der brandweer. Hebben goedgevonden 1. Tot keurmeesters hooi of veldgewassen benoemen de heeren Gr. L. KLOEK C. van den BOUT I over bet opgeslagen in deze gemeente te D. van der MAAS P. GERADTS. aan welke keurmeesters bij deze de zorg wordt opgedragen om naar aanleiding van art. 21 der verordening tegen het broeijen van op geslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de in- en opgezetenen te verstaan met de directie der brandweer. 2. De in- en opgezetenen te herinneren aan de voorschriften van meergemeld art. 21 luidende „Die in de bebouwde kom der gemeente of op de beide dijken tot aan het Sas in eenig gebouw, hooi of veldgewassen opslaan, moeten gedoogen dat een of meer ijzers ter lengte van twee ellen of naar gelang der localiteit, daarin gestoken worden die zonder toestemming van brand- en brandspuitmeesters der wijk niet mogen worden verwijderd en ten allen tijde voor hen toegankelijk moeten zijn. Indien bij broeijing i.aar meening van 1 deze gevaar voor brand bestaatis men gehouden hunne bevelen tot verwerking als anderzins op te volgen." Weigering of overtreding van een of ander wordt gestraft met eene boete van tien gul den behoudens bevoegdheid van Burgemeester en Wethouders, om ten koste van den weer- strevigen eigenaar des noodsmet geweld te doen verrigten wat zij in het belang der algemeene veiligheid noodig oordeelen. En zal deze tot een ieders informatie en narigt worden geplaatst in de courant ter wijl afschriften zullen worden gezonden aan ieder der benoemde keurmeestersmitsgaders aan de Directie der Brandweer respective ly^ tot aanstelling en uitvoering en aan den heer Commissaris van policiemet last om de naleving dezer bepalingen te handhaven daartoe uitgenoodigdde keurmeesters op derzei ver rondgangen te vergezellen en tegen de overtreders te verbaliseren. Gedaan ten Raadhuize te Zierikzee den 14 Junij 1800 vijf en zestig. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU, Voorzit er. J. P. N. ERMERINS Secretaris. (Niet officieel gedeelte Openbare Raartsver^aderintj gebonden te YJerikzee den 14 Junij Ï865. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris, mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig jhr. van den Santheuvel en hij de opening mr. W. C. de Crane die later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missive van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring der onderhandsche aanbesteding van bet on derhoud der straten voor 1 jaar hetwelk voor kennisgeving is aangenomen. Komt ter tafel de voordragt van Burge meester en Wethouders ter vervulling der vacature van hoofdonderwijzer op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs (instituut voor jongens) bestaande in de heeren (t. Kok jr. te Voorburg P. D. Graaffte Oostzaan C. J. van der Nagel, te Rijswijk en G. H. Keij te Leiden en wordt voorge steld tot de benoeming over te gaan. (De heer de Crane treedt de vergadering binnen.) Hieraan voldoende, waarbij de heeren Fokker en Mulock Houwer als stemopnemers fungeren wordt met algemeene stemmen benoemd de heer G. Kok jr. waarvan aan den benoemde en de overige sollicitanten zal worden kennis gegeven. Wordt kennis gegeven dat de heer Schiphorst ontslag verzoekt als hulponder wijzer op het instituut voor jongens en voor gesteld dit ontslag te verleenen in te gaan den 15 Augustus e. k. of zooveel vroeger als adressant dit wenschelijk mogt oordeelen. Op een adres van H. J. Vooren om be noemd te worden als hulponderwijzer op de 1ste burgerschool wordt overeenkomstig voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten dit te stellen in handen van Burge meester en Wethouders ten einde na gehoord te hebben de schoolcommissie en den school opziener later een voorstel te doen. Jhr. de Jonge rapporteert namens de com missie ad hoe op de rekeningen der Bank van Leening van het R. Cath. van het Evang. Luth. Armbestuur en van het pen sioen- en weduwfoncls van gemeente-ambte naren tenderende tot goedkeuring en terug zending van een der exemplaren aan de res pective rendanten. Aldus besloten Bij dit laatste heeft mr. Fokker het praesidiutn waar genomen als zijnde mr. Cau rendant van rekening der Bank van Leening Hierna wordt de vergadering gesloten. Zierikzee, 15 Junij. Naar mer. verneemt zijn op de voordragt der arrondissments- regtbank voor de vaccerende betrekking van kantonregtér alhier geplaatst de heeren Mr. J. de Clercq van AVeel griffier bij bet kan- tongeregt alhier mr. J. A. van Hoek substituut-griffier bij de arrondissements- regtbank to Goes en mr. B. Ermerins plaatsvervangend kantonregter en procureur bij de arrondissements-regtbauk alhier. Maandag en Dingsdag jl. is ten over staan van de commissie van bestuur het jaarlijksch examen afgenomen van de leerlingen der te Middelburg gevestigde geneeskundige school. Na voorafgaand onderzoek nvar de bekwaam heid der leerlingen in de Latijnsche taal, examineerden opvolgend den eersten dag de lectoren P. M. de Lignij in de schei- en artsenijmengkunde; dr. G. van Hennekeler, in de kruid- en algemeene natuurkunde, dr. J. C. de Manin de ontleed- en natuur kunde van den mensch; des Dingsdag te lectoren dr. A. A. Fokker in de geneeskunde en geneesmiddelleerV, van Lissa in de heel kunde en dr. Y. Keyzer in deverloskur.de. Naar aanleiding van de vorderingen door de leerlingenwaarvan bij hel examen de blijken gegeven werden, werd op aanbe veling van de lectoren en de rangschikking voor den volgenden cursus door de commissie van bestuur in deze orde vastgesteld In het vijlde studiejaar A. C. Daman in het vierde studiejaar 1). M. B, Ferleman, J. H. Tak, K. I. LetteC. C. B. Hardenberg D. .1 Nonhebei, M. Gernler en J. C. M. Bla-kert. in het derde studiejaar voor de heelkunde J. J. Provoost voor de artsenijmengkunde P. Tak, L. J. van der Harst, P. C Plugger, Tjeert CannegieterF. H. Ie Clercq ,i. A Roelsein het tweede studiejaarvoor de heelkunde P. A. Platteeuw voor de artsenijmengkunde I. H. Hammacher en A. Meslier, in het eerste studiejaar, voor do heelkunde J. J Matzinger en I). H. van de Kamer; voor de artsenijmengkunde A. A. Lagaay en M. B. Marselis. Nadat de voorzitter aan de lectoren den dank had betuigd van de commissie van bestuur voor de behartiging van het onderwijs werd den leerlingen medegedeeld dat in de afwach ting van de wijzigingen die de eerlang in werking komende nieuwe geneeskundige wetten zouden kunnen doen ontstaan in de inrichting van de school en waarvan zoo spoedig mogelijk de bekendmaking zal geschieden de aanvang van den nieuwen cursus is vastgesteld op Maandag 14 Augustus e. k. Uit Zwolle word; aan het tJtr. Dagblad gemeld dat een zeker landbouwer onlangs bij een apotheker daar ter stede kwam om een stuiver rattenkruid ten einde daarmede zijne moeder en zijnen broeder, waarmede hij zamenwoondete kunnen vergiftigen omdat die beiden den baas over hem wilden spelen. De apothekerna vergeefs alle mogelijke pogingen in het werk te hebben gesteld om hem van dit heilloos plan af te brengen gaf hem daarop onder den naam van het gevraagde eene kleine dosis witte suiker, waarmede de ongelukkige daarop des avonds de pap vermengde en zich onder voorwendsel van ongesteldheid van het medegebruik ontsloeg. Kort vóór het naar bed gaan kreeg de giftmenger weder woor den met zijn broeder en voegde dezen daarop toedat hij hen vergeven had en het plagen spoedig uit zou zijn. Moeder en broeder sloeg daarop de schrik om de leên doch gelukkig kwam de apotheker juist binnen die hen gerust stelde zonder dat de schijn baar misdadige zulks bemerkte. Toen hij den volgenden morgen gewaar werd dat beiden nog in leven waren was hij weldra woedend en werd kort daarna in volslagen krankzin nigheid naar een gesticht vervoerd-.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1