W.° 41 Woensdag 14 Junij 18®5 WOENSDAG EN ZATURDAG. BestureneuAdministratiên Inspectie op de Straten. Schouwing op de Wegen. Publicatie. Kennisgeving. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen ZIËBIKZEESCHE COIRANT PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 121', cenlt de regel. Geboorte-, Huwelijkt- en Doodberigten van 16 regelt if 1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT. A B O N N E M E N T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Intending der Adverhnliêndaagstevoren, voor 1 Vure'tmorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee maken bekend: dat op Z aturdag deu 17 dezer eene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noo- digeii de Ingezetenen uit om ied«r voor zijne woning of ert'de straten paden stoepen en poten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van het policie-reglement be hoorlijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de Courant geplaatst. Zierikzeeden 7 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMEKINS. Bultengvwoiie Brand schouwing. Burgemeester en Wethouders van V.ie- riktee brengen ter kennis var. de ingezetenen dat overeenkomstig het voorstel van de Directie der brandweer in deze gemeente eene buitengewone brandschouwing zal plaats hebben op Maanuag den 19 dezer maand en volgende dagen ten einde zich bepaaldelijk te overtuigen of de stookplaatsen overal zijn ingerigt naar de voorschriften der Verorde ning en naauwkeurig toe te zien op het schoonmaken der schoorsteenen waarbij in het bijzonder het inwendige der schoorsteenen zal worden onderzochtmet uitnoodiging aan de ingezetenen om dit onderzoek in het alge meen belang, zooveel mogelijk, te verge makkelijken. Zierikzee den 7 Junij 1865. De JSurgemeetter B. C CAD. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee maken bekend dat op Woensdag den 21 deter maand. oenenig menie schou wing zal plaats hebben over al de buurt wegen en voetpaden in deze gemeente en worden de Wegpligtigen of Gelanden mitsdien aangezoeht om ieder voor het zijne te zor gen dat op den bepaalden dag de wegen voetpadenslooten heulen en duikers in be hoorlijken staat van onderhoud bevonden worden, overeenkomstig de bepalingen van het regle ment op het beheer onderhoud en de politie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 4 Augustus 1838 no. 106. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd aangeplakt en in de Courant geplaatst. Zierikzee, den 7 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris 3. P. N. ERMERINS. Isoting voor de Schutterij. Burgemeestee en Wethouders der gemeente Zierikzee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de schutterij ter inzage van een iegenlijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Zaturdag den 10 Junij tot Zaturdag den 24 Junij daaraanvolgende, ten einde eeu ieder in staat zoude zijn om ingeval hem eeuige personen of omstandigheden mogten bekend zijn, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeleekend of daarvan moeten wurden weggelaten, zulks aan het bestuur kennelijk te maken. Dat de loting voor de schutterij tusschen de ingeschrevenen van dezen jare klasse 1865 zal plaats hebben onder toezigt eener commissie uit het bestuur ten Raadhuize dezer ge meente op Zaturdag den 24 Junij e k. des namiddags ten 7 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato voormeld te laten vinden, ten einde aldaar voor de dienst der schutterij te loten of zulks door behoorlijke, bij de gedachte commisssie bekende, ge- magtigden te laten doen zullende voor hen, die persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen door één der leden van de commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijze, eeue naloting zal plaats hebben ten behoeve van dieeenen, welke tot de loting verpligt zijnde, buiten hun toedoen niet onder dezelve mogten ziju begrepen geworden alsmede ten behoeve dergenen welke ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbendesedert de laatstvoorgaande inschrijving in de gemeenten zijn komen inwonen en der vreemdelingeu welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als ingezetenen te worden aangemerkt. Kn dat eindelijk de belanghebbende personen bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld cm de redenen van vrijstelling waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van de genoemde commissie te brengen met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebbeu gegrond. Kn opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen binnen deze gemeente gebrui kelijk is. Gedaan te Zierikzee den 9 Junij 1865. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den 9 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris 7. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 14 dezer maand, des namiddags ten een ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 12 Junij 1865. De Burgemeester B. C.' CAU. De Burgemeester van éi<r>kzee maakt bekend dat het kohier voor de belasting op het personeel no. 6, drie maanden regt, dienstjaar '864/« van deze gemeente, door den heer commissaris des konings in deze provincie den 2 dezer maand executoir ver klaard op heden Wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belas tingen alhier ten fine van invordering inge volge de wet. Zierikzee, den 12 Junij 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Gewestelijke Vereeniging Zeeland van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap had den 9den dezer hare 19de algemeene vergadering ie Zierikzee. Daartoe waren 22 gewone leden en 2 voorstanders van het Volks-Ondei wijs opgekomen. Bij afwezigheid van den Isten Voorzitter was de heer W. Top W.z. met de leiding der werkzaamheden belast. Na onderzoek der geloofsbrieven lezing der notulenvaststell.ng der rekening enz. t werd verdag uitgebragt aangaande den staat en de verrigtingen der iewestelijke Ver eeniging Zeeland die thans 183 gewone3 al- gemeeneen 9 honoraire leden, benevens 22 voor standers telt. De aftredende leden van bet uitvoerend bestuur, de heeren Karreman en Oosterman werden als zoodanig herkozen. Thans begon de laatstgenoemde eene rede voering waarin bij de zedelijke vorming des kinds als hoofddoel der opvoering aanwees Met blijkbare belangstelling werd zijne rede aangehoord en de wijze waarop verscheidene door hem geuite meeningen later werden geciteerd mocht hem zeker nog grooter voldoening zijn dan het applaus dat hem na de voordracht werd gewijd. Na een korten rusttijd werden de werk zaamheden hervat. Men besloot op voorstel van het bestuur om dit jaar aan de afge vaardigden ter algemeene vergadering van hef Genootschap geene reis- of verblijfkosten t<j goed te doen en op voorstel van den afgevaardigde van het 5de district om uit het batig saldo 50 beschikbaar te JttPen ten behoeve der afdeeling Zi«r'kzee welke dit jaar de alge meene vergadering van het Nederl. Onder wijzers Genootschap zal ontvangen. Nadat de heer Bastnmij-r verklaard heeft dat hij zwarigheid zou hebben om hij eventuele benoeming als gewestelijk afgevaardigde déze betrekking op zich te nemen worden de heeren Tcp en van den Bosch als zoodanig gekozen. De punten van beschrijving voor die vergadering worden nu zoo veel noodig in behandeling gebracht. Naar aanleiding van een der daarop voorkomende voorstellen en in verband met no. 12 a van het programma der gewestelijke algemeene vergadering spreekt de heer Basttneij r van dr. A. de Jager's bro chure: bezwaren tegen de spelregeling etc dezer dagen bij «er Gunne te Deventer uitgekomen. Hij is met de beschouwingen van dien taal geleerde zeer ingenomen en spreekt den wensch uit dat de redactie van het woorden boek der Nederl. taal zich nog met de ziens wijze van dr de Jager moge vereenig nen zich niet door finantieël be/.waar nrngen laten terug houden om haar reuzenwerk zoo vol komen mogelijk te maken. Hierop is het bespreken der schiijf-methode van D. flekker aan de orde De secretaris leest een brief van den uitgever, den heer Brinkmandezen morgen ontvangen ten geleide van 0 stellen van de voor die methode reeds uitgegeven schrijfboekjes. Met belangstelling worden deze bezichtigd en vervolgens aan den afgevaar digde van elk district een exemplaar uitge reikt, ten einde de kennismaking met die methode te bevorderen. De tijd was te ver verstreken en de methode nog niet genoeg bekend om er eene vruchtbare discussie over te kunnen voeren. Nadat nog een paar zaken van huishoudelijken aard zijn geregeld wordt de vergadering gesloten. Na h-t genot eener wandeling vereenig len verscheidenen zich nog aan een vriendschappelijk maal. VVy vestigen de aandacht onzer lezera op achterstaande adverientie van de Mid leU burg^che Spoorboot maat schappij daar blijkens de daarbij aangt kondigde reizen op Zatuidag 17 Junij en Zo:,dag 18 Junij aan de inge_ zeteneu van ZierikzeeSchouwen en Duive, land eene zeer geschikte gelegenheid wordt aangeboden om de kanaal werken te Wemel- dinge enz. te bezoeken daar op die dagen de spoorboot van Zierikzee des namiddags ten half twee ure langs Wemeldinge en Yerseke naar Tholen vertrekt. ——Uit het Oostelijk ge leelte van Zuid- Beveland schrijft men het volgende. „Het vlas is in deze streken nagenoeg geheel mislukt. Het is kort, vol kwade koppen, en daardoor heeft het een treurig aanzien. Nog ploegt men hier en daar partijen om en zij, die hun land op St Jansberaad verhuurd hebben (men teelt het hier weinig of niet voor eigen rekening), zullen zich met eene geringe pacht moeten vergenoegen. „De vlasboeren wachten in de eerstvolgende jaren niet veel goeds van het vlas. Men vreest de gedurige terugkomst der ziekte in de bolleneven als in de aardappelen tenge volge waarvan men dan ook hoe langer zoo meer ongenegen wordt om het land vast ta huren." Bij de kiagten die uit vele oorden des lands opgaan over de mislukking der vlasteelt, een artikel voor onzen landbouw van zoo veel belang vei neemt men dat althans in den Anna Paulowna- polder dit gewas uitnemend is gelukt. Geen stuk is daar verloren gegaanen er zijn belangrijke pai tijen verkocht tot den prijs var. f 550 per bunder. Uit Middelburg meldt men var. 7 dezer. Bij de jongste herstemming voor de verkie zing van een lid der Provinciale Staten in dit hoofdkiesdistrict is op niet onaardige wijze gebleken dat nog niet iederen wel allerminst op het plattelandvolkomen op de hoogte is van het verkDzingswerk. In eene der ge meenten van VValcheren moest het stembu reau zitting houden ook voor de kiezers uit een nabij gelegen dorp. Ken der leden van stembureau ontmoette des morgens van dm» dag der verkiezing, toen hij z:ch naar de gemeente begaf waar de zitting gehouden moest wordeneen kiezer die h°m mede deelde dat hij ter stembus ging. Het bureau hield zitting tot vijf ure des namiddags maar bedoelde kiezer bleef weg, tot verwondering van hem aan wien hij gezegd had te zullen stemmen. Deze laatste ontmoette bij het naar huis gaan den kiezer andermaal en gaf hem alstoen zijne bevreemding over zijn wegblij en te kennen. De man antwoordde met de verze kering dat hij werke'ijk zijn biljet in de bus had gestoken- De an Ier bragt hier tegen in dat zulks onmogelijk was want dat hij als fid van het stembureau dit dan toch w-ef zou weten. De kiezer hield echter vol dat hij zijn kiezerspÜgt had volbragt. Eindelijk echter ging er een licht op en bleek dat hij in de meening van te stemmen zijn biljet in de brievenbus geworpen had Bij ligting dier bus werd het biljet dan ook, tot verwondering van den postbeambte, gevonden. Men schrijft uit *s Hertogenbosch van 8 dezer. LI. dingsdag ontving de vader van onzen geachten stadgenoot Oarel Bouman die als muziekdirecteur van hier naar Soera- baija vertrok van hem de droevige tijding dat het schip Capel'akapitein A. K. de Lang waarmede hij met vrouw en kind ver trok op 1 April door het a-hip Southern Empire, kapitein Rees, is overzeild en ge zonken de kapitein de equipage en onze ongelukkige stadgenoot met vrouw en kind zijn door kapitein Rees tem! en op den 3 d«jzer te Queenstownin Engelandaan land gezeteerstdaags zal hij alzoo met zijn gezin var. alles beroofd hier terug zijnzijne goederen had hij slechts voor 900 verzekerd.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1