Saturday 3 Junij WOENSDAGENZATURDAG. 186S Bestureneo A dmini stratiën TENTOONSTELLING Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERTENTIE N. Gewone 12*', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT: AB O NNE M E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagslevorent voor 1 Qnre'smort 9 van Nederlandsche Nijverheid en Kunst. Burgemeester en Weteioudebs van Zie- rikzee brengen ter kennis van het belang stellend publiek dat er van den 17 Junij tot den 17 October 1866, eene tentoonstel ling van Nederlandsehe Nijverheid en Kunst in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam onder koninklijke goedkeuring zal plaats hebbenwaarvan het programma nader zal worden bekend gemaakt. Zierikzeeden 31 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretarie J. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dac er op Dingsdag den 6 dezer maand, des namiddags ten een ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzeeden 1 Junij 1865. De Burgemeester B. C.' CAU. Zierikzee, 31 April. De heeren mr. P. van der Meer Mohr en jhr. mr. D. G. van Teylingen hebben gisteren voor liet provin ciaal geregtshof in Zeeland de gevorderde eeden afgelegd de eerste als regter in de arrondissements-regtbank alhierde tweede als advocaat te Middelburg. Men meldt uit Rotterdam van 30 Mei. Heden ochtend omstreeks 10 ure is een stier, uit een stal op den Binnenweg komende op den loop gegaan hij liep bij de Nadorst laan op eene vrouw toeblijkbaar om haar met de horens te treffen. De vrouw greep hem bij de horens vastdoch met het ge volg dat hij haar over zich heenslingerde zoodat zij in de sloot teregt kwam. Alstoen bleef hij een oogenblik naar haar kijken waarvan de hem achterna zittende personen gebruik maakten om hem in hunne magt te krijgen. Hij trachtte zich wel later weder aan hunne handen te ontworstelen doch dit is niet gelukt. De vrouw is gelukkig met den schrik vrij gekomen. In de gemeente Arnemuiden blijven de pokken nog bij voortduring in hevige mate heerschen. LI. Maandag is de leeraar der Ned. Herv. gemeente aldaar ds. G. de S. die in de vorige week eenige stervende pok- kenlijders had bezocht, mede daaraan bezweken. Ten gevolge van het misbruik van sterken drank had 11. Zondag te Westmaas een treffend ongeluk plaats. Vier personen begaven zich des namiddags uit die gemeente met eene roeiboot over de Binnen-Maas naar de naburige gemeente Mijnsheerenland alwaar zij zich eenigen tijd ophielden. Onder het terugkeeren geraakte de boot door het aan houdend schommelen vol water waardoor zij zich genoodzaakt zagen er uit te springen en waarvan het gevolg was dat twee hunner met veel moeite werden gered doch de twee overigen een éénige zoon van 23 jaren en een van 21 jaren, jammerlijk verdronken. De spoedig aangewende geneeskundige hulp zoo welwillend als bereidvaardig door den geneesheer J. J. Kleynenberg verleend ver- mogt niet hen in het leven terug te roepen. Tevens moet met allen lof melding worden gemaakt van den beurtschipper As. Bouman, die alle moeite en krachten tot redding heeft aangewend en van zijne bijzondere hulp heeft doen blijkenwaarvan dan ook ieder aan schouwer zal getuigen. Uit Haarlemmermeer meldt men van 29 Mei. Gisteren avond omstreeks 11 ure barstte een brand uit in eene houten arbei derswoning omstreeks t/l uur van het Kruis- dorp. In die woning bevonden zich de vrouw des huizes met vijf kinderen en een bij haar inwonende arbeider (de man was afwezig.) Toen zij door de vlatnmen wakker werden was het met groot levensgevaar dat de vrouw met bedoelden arbeider zich ieder met een der kinderen konden verwijderen terwijl de overige drie kinderen eene prooi der vlammen werden alsmede al wat de bewoners bezaten. De slagtoffers waren kinderen van 6 jaar 2 jaar en 3 weken. Alle nasporingen door de politie in het werk gesteld om de oorzaak van dit ongeval te ontdekken bleven tot heden vruchteloos. De lijkjes zijn vreeselijk verminkt van onder de asch gehaald. Te Haarlem zijn de timmerlieden over eengekomen eene verandering in den werktijd hunner knechts te makendie niet meer geregeld zal worden per dag halve dag enz. maar per uur en ook niet tot een vast bepaald loon voor allen gelijk maar naar de be kwaamhedenden ijver, en het gedrag van den werkman. Jl. Zaturdag is op den centraalspoorweg ter hoogte van Hattem, eene koe, die op de baan liepoverreden. De raderen der wagens sneden het dier den kop af. Te Geertruidenberg werd 11 zondag aan de deur van het raadhuis de eerste afkondi ging gedaan van het voorgenomen huwelijk tusschen een jongman van 36 jaren en eene jonge dochter van 73 jaren. Als eene zeldzaamheid mag gemeld worden dat de 3 broeders M. te Zutphen geboren en te zamen 225 jaren oud waar van zij met de veldtogten den lande 97 jaren hebben gediend het voornemen hebben ge- zamentlijk het YVaterloo-feest te gaan bijwonen. De oudste der broeders thans gepensioneerd officieris als sergeant bij Waterloomet de M. W. O. 4de klasse gedecoreerd. Jl. Woensdag nacht omstreeks half twee urekort na een hevig boven Zwolle uitgebarsten onwederontstond er brand in een huis op de Vechtstraat aldaar bewoond door en in eigendom toebehoorende aan den bakker G. D. Geerligs welke brand zoo spoedig in hevigheid toenam dat genoemde Geerligs met zijne kinderen slechts even tijd had om uit het bed te springen en door het achterhuis het hen dreigend gevaar te ont- vlugten terwijl nog vóór de drie aangerukte brandspuiten veel ter blussching konden toe brengen het gebouw met den geheelen inboedel reeds de prooi der vlammen was geworden. Dank de op het onweder gevolgde windstilte kon het der brandweer gelukken de belendende perceelen te behouden. Hoogst waarschijnlijk is het onheil door het inslaan van den bliksem veroorzaakt. Men meldt uit Zwolle van 29 Mei. Op de lijn Zwolle-Kampen van den Centraal spoorweg is eene verregaande baldadigheid gepleegd. In de nabijheid (jezer stad bevindt zich nl.ter afsluiting van den overweg op die lijneen hekhetwelk zonder dat daarvoor een wachter noodig is geopend en gesloten wordt door middel van een kunstmatig toestel geplaatst bij de op eenigen afstand gelegen draaibrug over de Willemsvaart terwijl eene op liet hek aangebragte schel het sein van afsluiting geeft. Die schel nu is niet alleen door kwaadwilligen vernield maar ook zijn op de rails groote steenen geworpen. Gelukkig zijn er geene onheilen door veroorzaaktmaar de politie houdt thans een waakzaam oog op de bedrijvers dezer schandelijke handeling. In de gemeente Hazerswoude en verder langs den Rijn worden de schapen sedert eenige dagen zoodanig door den worm ge kweld als men dit hier zelden heeft waarge nomen bijna geene dezer dieren is geheel daarvan vrij. Het gebruik van petroleum vroeger als geneesmiddel aangegeven doch later bestreden wordt uit Waterland door den verslaggever der Hollandschemaatschappij van landbouw op nieuw aanbevolen en boven de gewone middelen gesteld Men meldt uit Udel van 28 Mei. In het naburige Garderen gebeurde den 26 een vreeselijk ongeluk. Eenige kinderen daar ter school gaande vermaakten zich in het middaguur met spelen op den molen. Het gevolg van hunne vreugde op deze zoo ongelukkig gekozen speelplaats was dat een der kleinen een slag bekwam van een der in beweging zijnde wieken die na weinige oogenblikken den dood ten gevolge had. De verwonde was het zesjarig knaapje van den heer Aveling directeur van de ambu lance in de legerplaats bij Milligen. Uit Moergestel meldt men van 28 Mei. Ten bewijze dat het bijgeloof de wereld nog niet uit isdiene het volgende In het twee uren van hier gelegen dorpje Middel- beers is eene vrouw op Witten Donderdag door den bliksem getroffenhetgeen eene verwonding en verzwering aan dien arm heeft uagelaten. Nu zegt men dat die verzwering eene genezende kracht heeft voor alle kwalen en zoo als verteld wordt zijn er reeds blinden ziende geworden en hebben lammen hunne krukken weggegooid alleen genezen door den bewusten arm dier vrouw aan te raken. Duizenden en duizenden gaan er heen om genezen te worden en het dorpje is veel te klein om alle vreemdelingen te bevatten en stalling komt er te kort voor de paarden. Dé vrouw met den wonderdadigeu arm rekent niets voor de genezing doch men offert naar welgevallen de vrouw is zeer afgemat van al dat strijken en wrijven van den vroegen morgen tot den laten avond zoodat men bevreesd is, daar zij zelve nog zwak is, dat zij het met den dood zal moeten bekoopen. De predikant B te F. die tot voorzan ger had den onderwijzer van dat dorpwerd door dezen onophoudelijk in moeijelijkheden gebragt. Doch wat gebeurde er De wel eerw. heer kreeg een beroep naar eene andere gemeente en Dam dit zonder ernstig beraad aan. Voor zijne afsobeidsrede koos hij tot tekst Gen. 22 vs. 5 en wel deze woorden 5 „Blijft gijlieden hier met den ezel." In een Indisch weekblad van het Rogt wordt het volgende medegedeeld Eeno duivelachtige poging om een spoortrein ta doen verongelukkenwordt uit Bombay gemeld. De trein, die den ndeQ, 'sochtenda vroegvan Shaegaum naar Bombay vertrok 'werd voorbij Nephar in het district Nassiek van de rails geworpen door een plotselingen schok. Ofschoon de locomotief over den dijk vloog de voorste wagen verbrijzeld en al de wagens uit het spoor gebragt werden raakte niemand verwond. Men bevond dat een spoorstaaf dwars over den weg was ge plaatst en zoo vastgemaakt aan beide einden dat hij niet kon worden weggeduwd. Zoo dit niet voldoende mogt zijn had men op afstanden van eenige honderde ellen ijzeren staven in hoopjes op elkander gestapeld. Daar er slechts één uur verloopen was sedert de laatste trein langs dit gedeelte van het enkelvoudig spoor was voorbijgegaan en de hindernissen zwaar en van grooten omvang waren is het duidelijk dat ettelijke boos wichten tot de behandeling hebben medege werkt. Er is tot nog toe geen spoor van hen gevonden maar eene belooning is voor hunne aanhouding uitgeloofd. Dit is een nieuw gevaar in Indië waaraan het fanatismo van Muzelmannen en Hindoes de reizigers blootstelt, FRANK RIJ K. Hebben de dagbladen onlangs met veront waardiging vermeld dat eene kamenier die eene gevonden aanzienlijke geldswaarde denregten eigenaar ter hand stelde, met eene gift van 6lechts weinige franos werd afgescheeptde eerlijkheid eener andere kamenierThérese Travillet gemaand werd eenige dagen schit terender beloond. Zoodra zij op den openbaren weg eene portefeuille gevonden had, die 100,000 francs inhield haastte zij zich die den eigenaar terug te brengen, en betoonde deze zich zoo erkentelijk dat hij haar voorstelde de som met hem te deelen, door zijne vrouw te worden. Het huwelijk is in de vorige week gesloten en bolooft zeer gelukkig te zijn als de jonge vrouw zich in andere upzigten even trouw en eerlijk als in geldzaken betoont. De officiële berigten ten aanzien van het gevecht der Belgische vrijwilligers onder den luitenant kolonel Vandersmissen en den majoor Tydgadt met de Juaristen in Michoacan melden het volgende Ten gevolge van de snelle bewegingen der republikeinsche troepen onder Regules werd de Belgische afdeeling van den majoor Tydgadt, een driehonderdtal manschappen tellende door den vijand in de stad Tacamburo ver rast. Op 11 April in den vroegen morgen rukten drie duizend man met den stormpas die plaats binnen. De majoor Tydgaht con centreerde daarop zijna manschappen in de kerk alwaar hij den tienmaal sterkeren vijand tegenstand bood. Van alle kanten openden nu de republikeinsche troepen een hevig vuur op de kerkterwijl de Belgen nu en dan cnder hunne officieren Delannoy, Palmaert Petit en Vandenbosch uitvallen deden om den vijand op een afstand te houden. Alle de genoemde officieren vonden op deze wijze hun dood. Weldra staken nu de republiekeinen de kerk iu brand waarvan het dak van

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1