Ingezonden Stukken. Rectificatie. Advertentiën. Steenen Windkorenmolen Puike RUHR- HAARD- en KAGCHELROLEN. Burgerl.StandteZierikzee. Zeetijdingen. Beurs- eh Uïarktberigten B n Vervoer-Middelen. men vele zakkenrollers in flagranti gevat. Onder al deze kunstenaars was er geen die zicli zoo ijverig had geweerd als een Amster- damsch gelukzoeker, die eene voorbeeldelooze menigte voorwerpen had verzameld, welke gedurende den loop van den dag tijdelijk van bezitter waren verwisseld. FRANK RIJ K. In den zoölogische» tuin te Marseille was dezer dagen door eene onverklaarbare nalatigheid een krokodil uit zijn hok ontsnapt. Het dier nam onmiddelijk de gelegenheid waar, om in het gazellen-park en andere afdeelingen van kostbare dieren verwoestingen aan te rigten. Het bestuur verkeerde in groote verlegenheid omtrent de middelen welk tegen een zoo gevaarlijken vijand konden worden aangewend Gelukkigerwijze bleet men meester van het water en oogenblikkelijk werden alle bassins behalve dat in het olifan- tenhuisdroog gelegd. De krokodil begaf zich naar het water en stortte zich in het bassin. Onmiddelijk daarop werd een oliphant losgelaten die in het bassin dat hem tot zijne baden dientniet zoodra een vijand heeft ontwaardof hij liep naar hem toe greep hem met zijn snuit en slingerde hem hoog in de lucht. De krokodil viel op de rt'.g en brak zich de ruggegraat. De scherpregter te Valladolid is onlangs plotseling gestorven, men vermoedde ten gevolge vnn den indruk dien het ter dood brengen van eene jeugdige vrouw op hem had gemaakt. En toch had de man gedurende acht-en-dertig jaren achthonderd personen gehangen of geworgd. Ofschoon men talrijke gissingen aan gaande den waren naam des geheimzinnige» schrijvers van De Vervloekte gemaakt heeft zijn alle nasporingen tot heden toe vruchteloos gebleven. Iutusschen zet de abt zijn werk voorten op De Non en De Jezuit is nu Do Monnik gevolgd, welk belangrijk boek de opmerkelijkste en boeijendste onthullingen, behelst aangaande het kloosterleven en aangaande die mannen uit een ander tijdvak die in het onze de kloosters en abdijen willen doen herleven en alle middelen tot bereiking van dat doel aanwenden. „In De Vionnik", zegt een onzer dagbladen, „vindt men bladzijden van eene treffende waarheid oen verschrikkelijk drama. Men gevoelt dat liet wel werkelijk een priester isdie deze boeken geschreven heeft want alleen een priesterin al de geheimenissen van het geestelijk leven ingewijdwas in staat ons ilie reeks van studiën te leverenwelke door hunnen opregten toon het publiek medeslepen en de geestelijkheid vertoornen. Ook zal de geestelijkheid door welke die boeken in den ban gedaan zijnzich wel wachten daarop te antwoorden. Want men wederlegt geen werken die op zoo vele daad zaken steunen en die eene zoo diep over tuigende eerlijkheid ademen. GROOT-BRITTAN IER. Londen 20 Mei. Gisteren opende de prins van Wallis de tentoonstelling van nijverheids-voortbrengselen uit gestichten en liefdadige instellingen uit alle gedeelten van Engeland en het Europeesch vasteland. „Een der belangrijkste bijzonderheden is, dat niet alleen in het hoofdlokaalmaar ook in de zijzalen van het gebouw werkplaatsen zijn opgerigt waar gedurende de tentoon stelling cenige honderden jongens en meisjes bezig zijn met het vervaardigen van voorwerpen van allerlei aard. De meisjes ziet men bezig met borduur- naai- en breiwerk en bet vervaar digen van kanten, terwijl de jongens druk aan den gang zijn met touw-, mat-, netwerk en de uitoefening, van allerlei andere ambachten zooals die van kleermaker, schoenmaker, kabinetwerker, mandenmaker in een woord, allo mogelijke ambachten worden in het gebouw voor het publiek uitgeoefend. En niet tot eigenlijken handenarbeid heeft men zich bepaald >:r zijn ook stoomwerktuigen van allerlei aard in volle werking. Zoo ziet men er b. v broodbakken, schoenmaken, kleermaken, drukken smeden timmeren enz.alles door middel van machinerie. Voorts is er ook een wasch- en droog-machine waar de bezoekers hunne zakdoeken kunnen achterlatenom ze een oogenblik later gewasschengedroogd gestreken, gevouwen en met welriekend water besprengd terug te ontvangen. Reeds hon derden liefhebbers hebben van die confor- table uitvinding louter uit aardigheid gebruik gemaakt. Er zijn te Londen bijzonderheden be kend geworden aangaande de ontploffing op het stoomschip Sultana, fIet blijkt dat de boot bestemd was voor 1100 passagiers maar dat de ketels in zoo slechten staat waren dat zij vóór de afreis moesten her steld worden terwijl het aantal der aan boord aanwezigen 2300 bedroeg, Verscheidene booten van grooter ruimte lagen gereeden men wendde zich tot de overheid om de bemanning te verdeelen; doch de toestemming daartoe werdop onrlerhandscb verzoek geweigerd en het schip vertrok met zijne enorme vracht. Dien ten gevolge zijn de ketels gesprongenen van de 2300 man verdronken •of verbrandden er 1600. Bladen welke te Brownvillp (Texaansche grensstad aan den Rio Grande del Norte', tegenover Matamorös) het licht zien beves tigen het berigt, dat Negretie Monterey bezette en dat de keizerlijken terugtrokken. De New- York Herald meldt dat de liberalen de Belgen hebben geslagen en Periania veroverd. Bij de lezing der, in deze courant mede gedeeld wordende beraadslagingen van den Zierikzeesclten gemeente raad treft mij steeds liet onnaauwkeurig en onjuist wedergeven van woord en zin van het in dezen Baad gesprokene. Dat dit tot verkeerde beoordeeling van de zijde van het publiek aanleiding geeft spreekt van zelf, te meer orntlat de voor het publiek bestemde plaatsen steeds onbezet zijn en dus de schijnbaar onverschillige ingezetenen slechts door de mededeelingen van den verslaggever in deze courant op de hoogte der zaken ge houden worden. De gehouden openbare raadsvergaderingen van 18 en 19 Mei jl. geven hiervan wederom twee bevestigende voorbeelden. 1, Ten opzigte van het voorstel tot het veri eenen van een gratificatie aan twee com miezen der plaatselijke belastingen zegt de verslaggever in deze courant van 24 Mei jl. het navolgende: „De heer Zuurdeeg acht eene traetements-verhooging verkieslijker dan eene gratificatie." Dat is onnaauwkeurig en onjuist. Ik heb gezegd dat het jaarlijlcsch verleenen van een' gratificatie aan dezelfde personen eigenlijk geen gratificatie is naar de beteukenis die uien gewoon is aan gratificatie te geven maar dat het beter zou zijn indien het mogt blijken dat deze ambtenaren meerdere diensten aan de gemeente bewijzen dan in verhouding tot hun inkomen het tractement in overeen stemming met die diensten te brengen maar dat eene suppletie van tractement bij wijze van gratificatie mijns inziens tvas eene on regelmatige wijze van bezoldiging, die aan leiding kan geven tot willekeur en misbruik van magt. Dat bet mij echter voorkomt dat de werkkring dier ambtenaren door de afschaffing der gemeente accijnsen behalve op het gedistilleerd steeds in omvang af neemt en dat ik hij ondersteuning, er wel een voorstel van zou willen maken dej categorie van ambtenaren alle hetzelfde tement te doen erlangen. Mij dunkt dat deze redenering iets geheel anders uitdrukt dan de verslaggever het doet voorkomen. 2. Ten opzigte het voorstel om een paar oud-soldaten van stadswege van reiskosten te voorzien enz. zegt de verslaggever in dezelfde Courant „De heer Zuurdeeg is er tegen omdat hij het als een pleizierreisje beschouwt en wenscht dat partikulieren die menschen in staat zullen stellen. De som is te klein om daarvoor de gemeentu-kas te hulp te roepen." Dat is onnaauwkeurig en onwaar. Ik heb gezegd dat ik niet kan toestemmen dat de gemeente gelden zullen gebruikt worden om particulieren pleizierreisjes te laten doen dat liet beter was dit aan de particuliere belang stelling over te latenen men uithoofde van: de geringe som niet kan twijfelen aan het v'erkrijgen dier gelden langs dezen weg Dat het mij voorkomt, dat men zoolang men belast is met eenen voor velen druk- kenden hoofdelijken omslag het gemeeute- geldzuinig moet beheeren. Deze zijn ongeveer dezelfde woorden maar zeer zeker dezelfde zinnen die ik in de vergaderingen van 18 en 19 Mei jl. gespro ken heb. Ik eindig met den wenschdat ik voor 't vervolg niet meer genoodzaakt zal zijn over deze zaken in 't publiek te schrijven vermits ik zulks ongaarne doe. Slechts de gedachte aan het „van twee kwaden moet men 't minste kwade kiezen" heeft mij hiertoe voor ditmaal geleid. y.ierikzee, D. B. P. ZUURDEEG. 25 Mei 1865. Burgh 25 Mei 1865. Voorspoedig bevallen van eene Dochter T. SCHILT,/ Schuitemaker. Getrouwd t J. J. van de VELDE OLIVIER ZiekikZee en Z 24 Mei 1865. J. C. BETHE. Eenige Kennisgeving. Heden overlped tot onze innige droefheid onze geliefde Dochter ADRI- AANTJE in den nog jeugdigen leeftijd van ruim 27 jaren. Elkerzf.k 23 Mei 1865. A. MOOLENBURGH. T. J. VIS. De Notaris Th. van UIJE ,,2! PIETERSEzal op. Zaturdag 24 Junij 1865 's morgens 10 ure, in de Uitspanning „de Zwaan," Gemeente Oost-Snuburg in perceelen en in raassa ver- koopen eenen welbek'anten uitmuntend gelegen met "WOONHUIS, TUIN en een perceel BOUWLAND staande en gelegen te Weet- Souburg Eiland Walcheren breeder bij uit gezette Kaarten omschreven en gedurende acht dagen vóór de verkooping te bezigtigen liggende gedurende dien tijd de Veilconditiën ter inzage ten Kantore van genoemden Notaris te Vlissmgen. In LOSSINGde Schepen de Jonge Maria, Kapitein A. Verschuuren, en de Johanna, Kapitein W. Verschuuren beide voor rekening van M. F. C. de KATER. van 19 tot en met 26 Mei 1865. Geboren. Eene dochter van N. Leeutve en J. H. de Wit' Een zoon van P. Bax en 'L\ Biesheuvel. Gehuwd. W. Moeder, weduwn. en M v. d. Ende, weduw. J. J. van de Velde Olivierjm. en J. C. Betlie jd. Overleden. A. C. Geijlen oud 66 j. weduwe van M. J. van der Werve. M. Maijs oud ruim 13 j.dochter. 23 Gothenburg(si.) J. Hizs Gothen burg allen naar Rotterdam. 24 Kanagavva, W. Ouwehand, Rotter dam Melbourne. Per het schip Constantia kapt. M. A. Overgaauw zijn als passagiers van Banjoe- wangie aangebragtden weledelen heer C. von Borneman echtgenoot 5 kinderen2 Javaansche bedienden en 5 gepasporteerde militairen. Per het schip Boni van Banjoewangie s 4 gepasporteerde militairen. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 23 Mei 1865, geblev, k. Nederl. Nederl. Bank Werkel. Schuld, dito dito dito dito Amort. Sijndic. Nederl Hijp.-Bank. Belgié. Cert. bij Rothschild. Spanje. Obligatien. Portugal. Obligatien. Euslaad. Obligatien bij Hope en Co, dito "1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Polen. Aandeeleu 1835. Pruissen. Obligatien 1859. Oostenrijk. Obligatien Met. Oude, dito dito dito Rente Amst. dito Nationale Mexico. Obligatien. Griekenl. Obligatien Geldl. 1825. Turkije. Binnenl. Obligatien Middenprijzen var. de volgende artikelen te Zierikzee van den 27 Mei 1865. De Ned. Mudde. De Ned Mudde, 1 pCt. *v. 8 72>%, 4 9 96 3'/, J» 2»/a 53% 2'/2 39(1, 3 tfiV, 5" 97 V, 5 j. 4 5 19', f 5 O 5 89' 2>/a 30% 5 "8% 5 63 5 -2's'„ 3 5 Oude Tarwe 1863 7,50 Nieuwe dito 1864- 7,25 Afwijkende dito - 0,00, Z.-Zmner dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver - 7,00' - 6,00' - 5,20 -4,25 -3,75 -2,60' Paardenboonen/ 5,60 Witte boonen Bruine ditc ,Gr. Erwten (Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad 12,50 - 14,00 - 0,00 - 6,75 - 0,00 - 00,00 - 00,00 - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee. van den 18 Mei 1865. Teelt 1864. Twee en een,lstekw. blank Twee en een, middelb. dito - Twee en een mindere dito - Een en een 1ste kw. blank - Een en een middelb. dito - Een en een mindere dito - Onberoofde, 1ste kw. blank - Onberoofde, middelb. dito- Onberoofde, mindere dito- Muilen Middelbare dito 20,50 i 19,50 a 18,50 4 20,50 a 19,50 a 18,50 4 20,50 4 19,50 4 18,50 a 4.50 a 3,00 a 21,00 20,00 19,00 21,00 20,00 19,00 21,00 20,00 19,00 5,00 f 4,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg van Rotterdam Zaturdag 27 'amorg. 6, 2K 6, Zaturdag 27 'smofg. 10,30 Zondag 28 10,30 Brouwershaven Gearriveerd 23 Mei. Constantia M. A. Overgaauw 23 Boni J. W, Möller beiden naar Banjoewangie De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden Stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam, Van Vlissingen t I Van ÈottefdaHlt desmaandags, woensdags l ttesrfingsdags donderdaglèfr en vrijdags 'emorg. ten8ure| zatiird. 'öiiiorg. 10 20 toto De Diligenöe rijdt vaü Zierikzee öaii het Hotel tah Peéti des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naaf Rotterdam eh des morgens ten 12 ure voor de afvaart VI tt Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A, de Vos,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2