W.° 42. Zaturdag 21 Mei. 1865 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenen A dministratièn Publicatie. Kennisgeving. Oproeping. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen laakt den 3,90. 1,25. KZEESfiHE ÜJRMIT PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-Huwelijkt-en Doodberigtenvan 16 regelt af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEME NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending derAdvertenliëndaagstevoren, voorlOure'smorg g. 8,45 8/<5 Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester ea Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schatterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wutdie in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden breugen bij deze ter kennis van dfi belanghebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1831 tot 184» ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijving zich alhier met er woon hebben neergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerden de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Wijk zijn gekomen en zich alhier hebben geves tigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van. den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenige onderge schikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in de registerswaartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezond et d maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij nietdie hun ontslag uit de Schutterlüke dienst reeds hebben bekomenzullen derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten Raadhuize dezer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen, des voormiddags *an 10 tot 12 ure ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat ..register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze Tegistera zullen op den l&ten Juuij 1865 finaal woiden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeerden in hnizen van negotie klerken van notarissen, advocaten enz., bedienden en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij jiet gewestelijk bestuur en alle anderen al vvonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen, die buiten 's land studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of we gens bun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijna men van de plaats en den tijd hunner geboortehunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwenaars van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den burgerlijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van artt. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegenlijk, buiten deze gemeente geboren aangernaaud om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen oude'dora te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden eu om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zynen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrok ken willen hebben vermaand en gewaar-.chuwd om zich van öeszelfs verphgtingin deze te kwijten vermits uitkrachte van art. 9 der weten art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 182S al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Jnnij eerstkomende niet hebben laten inschrijven alsnog Gmbtskalve zullen worden ingeschreven eu dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete yen daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd i\\tpdico het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, :ene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien ■tonden. M En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aange- plaktdaar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee den II Mei 1885. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort den li Mei 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester B. c- cau. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter openbare kennis dat het kohier van hoofdelijke belasting dezer ge meente voor het loopend jaar, op den 19 dezer door den Raad is vastgesteld en ge durende acht dagen gerekend van den 24 dezer, ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing zal liggeningevolge de wet. Zierikzeeden 23 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zeirikzee noodigt de Ingezetenen dezer gemeente uit, om inge val zij eenige geldelijke bijdragen gelieven te Bestemmen ten einde behoeftige oade krijgs lieden van 18131815 in staat te stellen om zich ter bijwoning van de aanstaande feestviering te Leiden derwaarts te begeven die bijdragen bij hem Burgemeester wel te willen bezorgen. Zierikzee, 26 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. Voor het provinciaal geregtshof in Zeeland stonden jl. zaturdag teregt J. Nelisse 30 jaren N. Nelisse 35 jaren C. Nelisse 15 jaren J. Hage Dz.40 jaren en M. Geluk 37 jaren do vierde gareelmaker te Scherpenissede overigen arbeiders te Sint Maartensdijk beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon op de aanhoorigheid van een bewoond huisdoor middel van overklimming. Op den laatsten Januari) stierf een bruin paard toebehoorende aan den landbouwer A. van der Slikke, te Stavenisse. De eigenaar was zdó aan bet dier gehechtdat hij besloot het op de rondom afgesloten erve zijner hofstede te doen begraven. De huid en het vet waren echter volgens het oordeel van den eersten beschuldigde, veel te goed om der vernietiging in een put te worden prijs te geven bij althans had er wel f 10 voor over, en daarom vervoegde hij zich den 1 February op genoemde hofstede met verzoek aan de huisvrouw van van der Slikke om het gestorven paard te mogen opgraven. Na weigerend antwoord bekomen te hebben wendde hij pogingen aan om het door de arbeiders t« doen opgraven rnaar ook deze pogingen mislukten. Alstoen onderhandelde hij met de vier overige beschuldigden over de wijze om in het verlangde bezit van het beest te geraken. Overeenkomstig genaakte afspraak begaven zij zich gezamenlijk ten 10 ure in den avond van den 2 February naar bet erf der meergenoemde hofstede waartoe zij eerst eene sloot moesten overspringen. Aldaar groeven zij het begraven paard op waarvan zij de huid afstroopten en het vet uitsneden welk een en ander naar de woning des eersten beschuldigden werd vervoerd om aldaar te worden verdeeld Op den 3 Febr. heeft de vierde beschuldigde in de woning van den eersten de huid op een kruiwagen geladen ten einde die voor een bepaalden prijs te verkoopen |doch onderweg werd zij door de rijksveldwacht in beslag genomen. Negen getuigen werden in deze zaak ge hoord wier verklaringen meerendeels de punten der beschuldiging staafden doch de beschuldigden, met uitzondering van J. Hage, Dz bleven pertinent ontkennen. De opme ting der achtergelaten voetsporen op de hofstede toonde wel overeenkomst aan met de sporen van het schoeisel der beschuldigden (vooral het voor den rijksveldwachter en opziener der jagt zoo duidelijk kenbare spoor van den eersten beschuldigde waarvan eene ter teregt- zitting genomen proef het bewijs leverde), doch die overeenkomst leidde niet tot beken tenis. Alleen de vierde beschuldigde lekende het feit uit armoede gepleegd te hehben in vereeniging met de vier overigen maar die vier overigen betuigden steeds hunne onschuld ja zelfs zeide de eerste beschuldigde „dat de vierde zoodanig loog dat hij welligt zelf gelooide dat liet waar was." Niettegenstaande die lialstarrige ontkentenis hield de procureur-generaal de beschuldiging vol welke hij wettig en overtuigend bewezen achtte, zoodat hij de verooideeling der be schuldigde requireerde volgens de wet. Mr A. J. van Deinse jr.verdediger der beschuldigden gebroeders Nelisse en Geluk, concludeerde tot vrijspraak bij gebrek van wettig en overtuigend bewijs. Mr. J. Ermerins verdediger van den beschuldigde Hage concludeerde tot ontslag van regtsver vol gingals zijnde z. i. tegen het gepleegde feit bij geene wet voorzien. De uitspraak is bepaald op aanstaanden vrijdag des morgens ten tien uren. LI. Zaturdag is voor het hof te Zwolle de behandeling begonnen van het hooger beroep der zaak tegen J. G. van Rijn vroeger predikant aldaar wegens het onder houden eener bijzit in de woning die hij aldaar met zijne wettige vrouw bewoonde. De heer mr. G. D. Jordens trad als ver dediger van den beklaagde op. Toen de behandeling der zaak tot op zeitere hoogte gekomen was werd de openbare teregtzitting welvoegelijkshalve gesloten en de behandeling met gesloten deuren voortgezet. Lit Oeken onder Brummen meldt men van 22 dezer. Dezer dagen is hier een kind van 10'/, jarigen leeftijd uit een soort van cataleptischen toestand ontwaaktwaarin het voor ongeveer 6 a 7 wekenna afloop van eene hevige koorts, die het hijzonder had verzwaktwas geraakt. Alle beweging der ledematen had opgehouden geen blijk van behoefte aan voedsel of eenige andere natuur lijke verr'gting werd waargenomen tot op 14 dezerto ui bij het ingieten in den mond van eenig vocht het leven langzaam scheen terug te keeren de lijder begon te spreken naar voedsel vroegenz. Thans bevindt zich het kind weder volkomen gezond de geneeskun dige behandeling was toevertrouwd aan den den heer Dr. Dresselhuis van Voorts Men meldt uit Brussel van 19 dezer. Er wordt thans hier té lande een pleiziertogt rondom de wereld georganiseerddit lutnineuse plan is uitgegaan van eenige Antwer penaren. Tegen half September zal een Belgisch schip van 800 a 1000 tonnen onder bevel van kapitein Louis Meijereen ervaren zeeman die reeds vier reizen rondom de wereld deed uitzeilen. Men berekentdat de reis twee jaren zal duren. Deze expeditie is voor namelijk ten nutte van het aankomend geslacht georganiseerden zal zeker wel in de smaak onzer jongelieden vallen. Te Geesteren (gemeente Tubbergen) is een huwelijk gesloten tusschen den landbouwer G. Bergman en zijne dochter Geertruida. Bij het overlijden van de moeder der jonge vrouw hertrouwde haar vader. Daarop kwam haar vader te overlijden waarop haar tweede moeder hertrouwde met gemelden Bergman. Twee jaren later kwam de tweede moeder ook te overlijden waarop Bergman nu de dochter der eerste moeder als derde echtge noot in het huisgezin heeft doen plaa'.s nemen. Mogten nu uit dit huwelijk kinderen geboren wordendan wordt de vader te gelijkertijd grootvader van zijne eigene kinderen. DUITSCHLAND. Sedert langen tijd zat een handelaar te AVeenen wegens schulden gevangen. Onlangs rigtte hij aan den advokaatdoor wiens toedoen hij gevangen zat liet verzoek dat de straf ook op zijne vrouw mogt worden toegepast vooreerst omdat zij geene middelen van bestaan had vervolgens otndat zij de acceptatien mede onderteekend had, en eindelijk omdat hij zich zoo wel en prettig bevond dat hij zijne vrouw gaarne hetzelfde genot zou gunnen. Op de drukkerijen te Berlijn heeft men van de zijde der eigenaren eene poging ge daan om geregeld des Zondags even vele uren aan den arbeid te doenbesteden als gedurende de overige zes dagen van de week. Het bestuur der drukkersgezellen heeft hiertegen een krachtig protest uitgevaardigd in hetwelk aan het slot o. a. wordt gezegd „dat de vrije arbeider niet beneden de slaven der oudheid en van den tegenwoordigen tij l ge plaatst kan en wil worden." Er is een al gemeen verzet tegen dezen zoo verwerpelijken maatregel van de zijde der drukkersgezellen. Uit Rugenwalde nabij Cöslin wordt het volgende beklagenswaardige voorv al ge meld: In den laten avond van den 17 jl. verliet de 25jzrige dochter eener al-laar sedert jaren gevestigde weduwe, de ouderlijke woning, en snelde naar het strand met het doel om zich te verdrinken gelijk zij derwaarts loopende aan iederen voorbijganger toeriep Vreezende dat het meisje het wek geduren Ie de jongst verloopen maanden herhaaldelijk blijken van verstands verbijstering had gegeven hair opzet zou volvoeren, hegaf de moeder, van eene andeie dochter vergezeld zich insgelijks naar het strand Men ontwaarde spoedig de krankzinnige ter halver lijf in de branding staande. Moeder en dochter stelden terstond alle pogingen in het werk om de ongelukkige van haar voornemen af te brengen. Deze werd daarop zoo woedend dat zij hare moeder en zuster niettegenstaande beiden zich zoo goed mogelijk verdedigdenin de golven deed omkomen. Toen de ongelukkige deze daad had volbragt keerde zij naar hare woning terug alwaar zij een omstandig ver haal van het gebeurde deed. Er tverde onverwijld maatregelen genomen, omverder onheilen te verhoeden, want zij verklaarde niette zullen rusten, voor zij de overige hu>s- genooten insgelijks om het leven had genragt Bij gelegenheid van de te Keulen in d - vorige week gehouden feestelijkheden heen

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1