1 JimJi N.° 40. Zaturdag 20 Mei. WOENSDAG EN ZATORDAG. BesturenenAdministratien A A A BESTEDING. Publicatie. HERINNERING. EANDGENOOTEN Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V E RT E NT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberïgtenvan 16 regels df 1 behalve helzegelregt VERSCHIJNT. abonne m e ntb-p 11 ij s Per drie maanden f 2,00. Franco, per pust '1.2 li Inzending derAdvertcntiêndaugstevoren, vour 1 Üure'smury BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Tiieri/czee zullen op Woensdag den 31 dezer des middags 12 ure, op het Raadhuis aanbesteden Het doen van eenlge vernïeuwïn- genaande GEBOUWEN en andere Werken dezer Gemeentemet liet gewone on der hond daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Vrijdag den 26 dezer', des voormiddags ten 10 ure, terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij tien Gemeénte-Bouwrneester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie van af Maandag den 22 dezer, tegen betaling van 15 C**nl. Zierikzee 12 Mei 1865. De Burgemeester B. O. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Inschrijving voor de Schutterij Burgemeester en Wethouders der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wot die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijvingzoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden brengen bij deze ter kennis vau de belanghebbenden Dat de registers ter. iuschrijving voor de Schutterijvan de geborenen in de jaren 1831 tot 184>J ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatvt vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben neergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerdeD de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van buiten het Kijk zijn gekomen eu zich alhier hebben geves tigd voor zoo verre deze laatste liun voornemen om zich in dit B.ijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door de werkelijke over brenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar herwaarts zondpf a at de tijdelijke uiloefening van eenig bedrijf of liandioerk in eenige onderge schikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zullen worden ingeschreven in de registers waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dal zij zouden mogen vermeenen, volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet die 'hnu ontslag uit de Schutterlijke dienst reeds hebben bekomen, zulleu derhalve al de bovengemelden, als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verschijnen ten llaadhuize dezer gemeeute, op J5 Mei e. k. en volgende dagen, des voormiddags van 10 tot 12 ure ten einde zich te lalen inschrijven ieder in dat register, waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op deu Istcn Juuij 1865 finaal worden gesloten. Dat de studenten geëmplooijeerden in hnizeu van negotie klerken van notarissen, advocaten enz bedienden eu vverk- bodeu moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooijeerden bij het gewestelijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen, die buiten 's land studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de buitenlaiulsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende ■chippers in de gemeenten alwaar zij het. laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of we gens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor- en bijna men van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van heu zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwenaars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden gecous'ateerd met een schriftelijk bewijsafgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den burgerlijken stand)sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente ziju en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk vau deredenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken uaar aanleiding van artt. 3 eu 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. f Wordende voorts een iegculijk, buiten deze gemeente geboren aangenaamd om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzicu, en zich alzoo vau zijnen oudeidom te verzekeren, ten 'einde I de iuschrijving behoorlijk kunne geschieden eu om voor te komeu dat niemand, door eene verkeerde opgaaf vau zijnen ouderdom vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester eu Wethouders een leder hierin betrok ken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van dezelfs verpligtiug in deze te kwijten vermits uitkrachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voorliet sluiten der registers op 1 JuDij eerstkomende niet hebbe» laten iusehrijven alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelven dien ten gevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en aange plakt daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zierikzee den II Mei 1865. Eu is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het behoort deu 11 Mei 1865. Burgemeester eu Wethouders vooruoem d Be Burgemeester B. o cau. Be Secretaris J. P. N. EKME1UNS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee herinneren het publiek aan vroegere bekendmaking dat de gewone Marktdag in deze gemeente op Donderdag ten gevolge van den aanstaanden Christelijke» feestdag daags te voren op Woensdagwordt ge houden. Zierikzeeden 19 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. N. ERMERINS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzeebrengt bij deze ter algemeene kennis, dat van heden gedurende 14 dagen op hare gewone vergaderkamer in het tele- graafgebouw ter inzage liggen Staten van de in- uit- en doorgevoerde handelsartikelen gedurende Maart 1865, benevens aflevering 1 en 2 van den eersten jaargang der verzameling van de konsulaire berigten en verslagen over nijverheidhandel en scheepvaart waarop zij, om derzei ver belangrijkheid, bijzonder de aandacht vestigt. 7/ierikzee den 19 Mei 1865. De Kamer van Koophandel voornoemd II. A. VAN IJSSELSTEIJN Voorzitter. J. C. PILAARSecretaris. Toen nu 50 jaren geleden ons onafhan kelijk volksbestaan bedreigd werd heeft het Nederlandsche leger onder aanvoering van den prins van Oranje, krachtig en roemvol medegewerkt tot afwending van het gevreesde juk maar ook zijdie zei ven het zwaard niet konden aangrijpen hebben willen bijdra gen ter bewaring der vrijheid kort te voren verworven en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter vereeniging in „werkzame, liefderijke, vaderlandschedeel- „nemende zorg voor oude Nederlandsche „Krijgslieden was het antwoord door het gansche volk gegeven de ling" vasa liet Fonds ter Aanmoediging' ens Ondersteuning vaei de gewapende dienst i ai de fa ederlasedeB». Dat Fonds gestijfd door de giften tijdens den strijd tegen België ontvangen door jaarlijksche collecten door schenkingen en legaten heeft namens het Nederlandsche volk aan vele duizenden hulp in hunnen nood aangeboden aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoorie uiting van onzen volksgeest zijn maar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werdnu vooral mag van ons verwacht worden dat wij het voorbeeld onzer Vaderen volgendehet door hen gestichte Fonds sterken opdat aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gratiflcatie woi'de verleend ter herin nering aan'die heugelijke overwinning; in het Fonds als deelgeregtigden worden opgenomen alle Nederlanders die bij Water loo gestreden hebben en van goed zedelijk gedrag doch on verm ogend zijn de categoriën van deelgeregtigden tot het Fonds O worden uitgebreid opdat honderde oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onder stand vragen. Moge die verwachting niet worden be schaamd zegge niemand het is de roeping des Staats niet de mijne den krijgsman in nood te ondersteunen De Staat ja verleent pensioen en gagement maar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgesteld en vermag niet acht te slaan op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders! in 2SB5 beriep men zich nietwaar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Staat doet ook gij zulks niet in 8«05. De buitengewone giften die Gij tot de voorschreven doeleinden zult willen afzonderen zullen worden ingewacht door al de Leden van het Hoofdbestuur, en door al de Leden der districts- en plaatselijke commissiën ten uwent gevestigd. Amsterdam 10 Mei 1865. Het Hoofdbestuur van het Fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden J. W. H. RUTGERS van ROZEN BURG President. II. L M. LU DEN, Secretaris. Leden der district-commissie te Zierikzee zijn De Heeren J. J. ERMERINS President P. KIJN Secretaris J. BROODMAN. H. J. BERG. C van ZANDDK. C. J. KUN. Men meldt uit Breda van 15 dezer. De schrijnwerkers-gezellen alhier die daags 0.90 verdienen hebben heden allen hun werk geslaakt en op eene verhooging van liun dagloon met 10 c. per uur aangedrongen. Men meldt uit Leeuwarden van 13 dezer. Eene ligtzinnige weddenschap had hier heden namiddag zeer treurige gevolgen. Twee officieren van het alhier liggend garnizoen hadden namelijk met anderen gewed om geheel gekleed de stadsgracht nabij den Prinsentuin te doorwaden met het onge lukkig gevolg dat luitenant van L. onmiddelijk in de diepte schoot en niet werd wederge- vonden dan als een lijk. Het berigt uit Twijzel dat de genees heer en zijn dienstmeid dood te bed zijn ge vonden is ten deele onwaar. Wel heeft men den geneesheer ievenloos te bed gevonden waarschijnlijk gestikt in eene bloedspuwing doch de meid is gezond Uit Beesterzwaag meldt men van 15 dezer. Gisteren arriveerde alhier uit Leeuwarden een detachement soldaten sterk ruim 50 man, onder bevel van den lsten luitenant Jonxis om de orde te helpen handhaven in den veen- polder onder Terwispel. In de laatste dagen hebben onderscheidene turfwerkers aldaar den arbeid gestaakt om daardoor de verveeners tot liet uitbetalen van honger dagloonen te dwingen. Ernstige kloppartijen zijn reeds voorgevallen, doordien de belhamels de meer goedgezinden, die hunnen arbeid rustig dachten te vervolgen in hun werk verhinderden. Het is te verwachten dat de verschijning der mili taire magt een einde aan dit zoogenaamde „bolle jagen" zal maken. Iutnsschen hebben vele baggerlieden den polder reeds verlaten om elders werk te zoeken, zoodat er dit jaar wel niet zooveel turf zal gemaakt worden als in bet vorige jaartoen de voorraad vrij aanzienlijk was. Maandag namiddag ontstond te Amers foort na het gebruik van sterken drank tusschen twee broeders beiden bejaarde huis vaders, over eene kleinigheid een woordentwist, ten gevolge waarvan zij handgemeen werden en al vechtende zelfs in het water van het plantsoen aan de gr. Koppelpoort in de heek nedervielen. Slechts aan één hunner mogt het gelukken den oever te bereiken De ander is binnen weinige oogenblikken verdronkeu. LI. Zondag namiddag was men te Arnhem weder getuige van liet zeldzame schouwspel dat de Rijn bewandeld werd Een moedig ingezeten liep tot groote verbazing van het publiek dat langs den oever stond stroom op- en afwaarts en stak de rivier over met zijne waterschoenenwaarop hij zich met het grootste gemak bewoog. Dat ook deze oefening zoo ligt niet is, bleek evenwel ook thans daar de water wandelaar door een misstap het evenwigt verloor en een oogenblik de schoenen alleen zigtbaar bleven. Hoewel dit aan de zijde der stad plaats had verkoos hij liever aan de over zijde zijn toilet te herstellen en zwom de rivier overzijne schoenen aan den kant latende. Korten tijd later zag men hem weder in het water springen om een der schoenen die wegdreef te redden waarin hij zonder moeite slaagde. De groote Maimer, zegt de Arnhemsche Courant zou geen beter discipel verlangen. -Als eene curiositeit verdient vermelding dat vreemdelingen die, eenige dagen geleden in gezelschap van een Belg het slagveld van "Waterloo bezochten in de kapel te Houge- mont te Braine-Lalleud den naam „Lincoln'' met het jaartal 1854, en dien. van „Booth" met het jaartal 1834 naast elkander geschre ven vonden te staan. Daar er velen zijn die den naam „Lincoln" dragen en ook de naam „Booth" zeer algemeen is is het niet vreemd, te Waterloo de sporen aan te treffen van twee naamgenooten van wijlen den presi dent der Unie en zijn moordenaar maar dat die namen, met een tussclienruimte van 10

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1