If." 39. Woensdag 17 Mei. WOEISDAG EM ZATURDAG. UestureneuAdministratien AANBESTEDING. Bekendmaking. Kennisgeving. LANDGENOOTENI Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT ABONNEM E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, «oor lOure'smorj BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zïerikzee zullen op Woensdag den 31 dezer des middags 12 ure, op het Raadhuis aanbesteden Het doen van eenig-e yernieuwïn- genaande G1CBOUWEN en andere Werken dezer Gemeente niet het; gewone onderhoud daarvan. De locale aanwijzing zal plaats hebben op Vrijdag den 26 dezer, des voormiddags ten 30 ure, terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn hij den Gemeente-Bouwmeester. Bestekken zijn verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie van af Maandag den 22 dezer tegen betaling van 15 Cent. Zierikzee 12 Mei 1865. De Burgemeester B. G. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS, Burgemeester en Wethouders van Zie- rikeeeverwittigen de Ingezetenen dat het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente over 1864 thans in druk ver krijgbaar is gesteld tegen 40 cent per exemplaar ter Secretarie dezer gemeente. Zierikteeden 12 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. N. ERMERINS. De Burgemeestee van Zitrikzeebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Donderdag den 18 dezer maand, des namiddags ten zes ure op het Raadhuis alhier eene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzec den 16 Mei 1865. De Burqemeesler B. C.' CAU. Toen nu 50 jaren geleden ons onafhan kelijk volksbestaan bedreigd werd heeft het Nederlandsche leger onder aanvoering van den prins van Oranjekrachtig en roemvol medegewerkt tot afwending van het gevreesde juk, maar ook zij, die zeiven het zwaard niet konden aangrijpen hebben willen bijdra gen ter bewaring der vrijiteid kort te voren verworven en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging „ter vereeniging in „werkzame liefderijke vaderlandsche deel nemende zorg voor oude Nederlandsche „Krijgslieden was het antwoord door het gansche volk gegeven de oprtgtiug; van liet Fonds ter Aanmoediging' en Ondersteuning- van de gewapende dienst in de Wederlauden. Dat Fonds gestijfd door de giften tijdens den strijd tegen België ontvangen door jaarlijksche collecten door schenkingen en legaten heeft namens het Nederlandsche volk aan vele duizenden hulp in hunnen nood aangeboden aan aller billijke aanvragen tü voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoone uiting van onzen volksgeest zijn maar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd nd vooral raag van ons verwacht worden dat wij het voorbeeld onzer Vaderen volgendehet door hen gestichte Fonds sterken, opdat: aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gratificatie worde verleend ter herin nering aan die heugelijke overwinning in het Fonds als deelgeregtigden worden opgenomen alle Nederlanders die bij Water loo gestreden hebbenen van goed zedelijk gedrag doch onvermogend zijn de categorièn van deelgeregtigden tot het Fonds worden uitgebreid opdat honderde oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onder stand vragen. Moge die verwachting niet worden be schaamd zegge niemand het is de roeping des Staats niet de mijne den krijgsman iri nood te ondersteunen 1 De Staat ja verleent pensioen en gagement maar kan dat niet als naar regelen hij de wet vastgesteld en vermag niet acht te slaan op de bijzondere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders in 1815 beriep men zich nietwaar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Staat doet ook gij zulks niet in 1865. De buitengewone giften die Gij tot de voorschreven doeleinden zult willen afzonderen zullen worden ingewacht dnor al de Leden van het Hoofdbestuur en door al de Leden der districts- en plaatselijke commissiën ten uwent gevestigd. Amsterdam 10 Mei 1865. Het Hoofdbestuur van het Fonds ter Aanmoediging en Ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden J. W. H. RUTGERS van ROZEN BURG President. If. L. M. LUDEN, Secretarie. Leden der district-commissie te 'litrikzee zijn De Heeren J. J. ERMERINS President. P. KIJN Secretaris. J. BROODMAN. H. J. BERG. C van ZANDIJK. C. J. KUN. Den 24sten dezer zal voor de regtbank te Dordrecht behandeld worden de zaak tegen den heer S., kapitein der stoomboot stad 's Hertogenbosch, beklaagd van op 12.Maart jl. te hebben overvaren het roeibootje van dep beurtschipper op Bergen-op Zoom waardoor deze in het water gevallen en verdronken is en alzoo van manslag door onvoorzigtigheid. Het openbaar ministerie heeft 14 getuigen gedagvaard. Voor het hof van Drenthe stond in de afgeloopen week teregt F. van Rijswijk oud 26 jaren geboren te Naarden sedert eenige jaren kolonist op het 1ste gesticht te Veen- huizen. Den 26sten Maart jl, heeft hij den Heer C. Justus, molenaar te Amsterdam; geschreven, hem 20 of 10 te zenden tevens hem bedreigende den nek te zullen breken of zijn huis in brand te steken bijaldien hem het verlangde geld nLt mogt worden overge maakt. Het hof heeft hem schuldig verklaard en veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Uit de debatten is gebleken dat reeds 200 kolonisten wegens dergelijk feit voor gemeld hof te regt hebben gestaan. De arrondissements-regtbark te 's Her togenbosch heeft de beruchte opligtster de zoogenaamde Duitsche dame" schuldig ver klaard aan de haar ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot 31/, jaar gevangenisstraf en ƒ75 boete. In Zuid-Holland heeft zij insgelijks een vonnis ten haren laste en nu moet zij naar Nijmegen worden opgezonden alwaar men ook geenszins tevreden is over het bezoek waarmede zij daar ook eenige familien vereerd heeft. Gedurende den hagelslag en het kort stondige doch niet hevige onweder dat 11. woensdag te Zwolle woedde, is een fraai paard van den landbouwer A lbert Neiiteboom, dat op Diezermarke, bij die stad liep weiden door den bliksem dood geslagen. Door den landbouwer J. Kriigerte Naaldwijk zijn zaturdag jl de eerste nieuwe aardappelen, op den konden grond geteeld, aangeboden aan Z. M. den koning. Men meldt uit Terschelling van 10 dezer. Onlangs zijn van hier 22 personen mannen vrouwen en kinderen vertrokken om de reis naar Xoord-Amerika te aanvaarden. Binnen kort zullen zij nog door een achttal worden gevolgd. M en meldt uit Twello van 10 dezer. Heden zijn de regter-commissaris de substi tuut-officier en de substituut-griffier bij de regibank van Arnhembenevens de burge meester der gemeente Voorstte Terwolde geweestten einde onderzoek te doen naar een aldaar gepleegden kindermoord. De moeder K. T. genaamd heeft reeds bekend het kind, om de schande te ontgaan in een en deken te hebben gesmoord en is naar Arnhem getransporteerd. Aan de waag te Neuzen is jl. Dingsdag gewogen een varken afkomstig van den landbouwer Louis van Himme, te VVachte- beke en aangekocht door den slagter Keme- linck te Vlissingen, hebbende oene buiten gewone zwaarte van 347 Nederlandsche ponden. Uit Velzen meldt men van 12 dezer, Nadat de polderwerkers op betamelijke wijze hunne bezwaren wegens het loon ter kennis der aannemers hebben gebragtzijn daarvan onderhandelingen het gevolg geweestdie met een gunstigen uitslag zijn bekroondzoodat de arbeid zal worden hervat. De zaak had aanvankelijk een eenigzins dreigend aanzien, doch de rust is niet gestoord en er hebben geene ongeregeldheden plaats gehad. LI. zondag en maandag heeft in een gedeelte van België een hevige, storm gewoed vergezeld van onweder en zware plasregens. In de nabijheid van Namen heeft de spoor weg veel geleden. Op sommige plaatsen ziin de rails geheel opgeligt. De gemeenschap met Luxemburg langs den spoorweg is dien tengevolge verbroken. De regen drong zoodanig door de garreti van de portieren de wagens binnen dat sommigen geheel overstroomd wer den. In de omstreken van Larochie is de grond op sommige plaatsen met een dikke laag hagel bedekt; men raapte hagelsteenen ter groote van een duivenei. Te Brussel werd door den bliksem een fahriekgebouw in brand gestoken en gedeeltelijk vernield. De schade aan landbouwproducten is zeer groot. Jl. donderdag avond stond een persoon, die voor eene herberg aan de kade te Ant werpen zijn glas bier dronk plolseling op en riep uit „Ik ga mij verdrinken." Hij nam daarop een loopje en wierp zich van het hoofd in het water. Men kwam hem te hulp en redde hem. Maar hij wist nan de handen zijner redders te ontkomen en wierp zich nogmaals in het water. Ook thans slaagde men er in hem op liet drooge te brengen waar de policie hem in verzekerde bewaring nam. DUITSCHLAND. Een voorvaldat het onderwerp van alle gesprekken uitmaakt ook naardien het als tegenhanger van het proces La Pommerais gelden kan heeft zich in Berlijn opgedaan. Iemandvan wien men algemeen geloofde dat hij met iedereen in de beste verstand houding leefde werd den 4 dezer des morgens ten acht ure, bij zijn eerste ontbijt, dood gevonden ofschoon tot op dat oogenblik toe geenerlei ziekteverschijnsel bij hem was opge merkt. Deze plotselinge dood wekte niet slechts de aandacht der maatschappijen van levensverzekering, bij welke de nu gestorvene, nog zeer onlangs zijn leven voor niet onbelang rijke sommen verzekerd had maar ook do autoriteiten achtten zich verpligt een chemisch onderzoek in te stellen de uitslag waarvan aanleiding tot het vermoeden eener misdaad gegeven heeft, waarvan verschillende personen verdacht worden. Met zekerheid weet men echter nog niets. De Presse neemt het volgend uiterst geheimzinnig schrijven uit Berlijn, van 7 dezer ill zijne kolommen op; „Ofschoon men in onze diplomatieke kringen de geruchten wegens een dreigende vredebreuk tusschen Pruissen en Oostenrijk wederspreekt zoo wordt ons nogtans van denzelfden kant berigtdat de heer von Bismarck, bij gelegenheid van een onderhoud met een buiteulandsch diplomaat de mogelijkheid eener mobilisering van liet Pruissisch leger heeft toegestemd. Goe 1 onderrigte personen voegen hierbijdat da phase der militaire demonstratiën wel eens niet maar alleen wegens de bnitenlandscho staatkunde zon kunnen ontstaan." Uit Warschau verneemt men dat de bekende aanvoerder der opstandelingen de geestelijke Brzosko die zich lang te Lublin ophield niet ver van eerstgenoemde stad met zes andere insnrgenten in hechtenis is genomen, nadat eene \rouw liet huis waar hij zich verborgen had aan de autoriteiten had aangewezen. FR ANK RIJ K. De keizer heeft eene hoeve gekocht op 30 kilometers afstand van Algiers en wil daar op uitgebreide schaal de landbouwkun dige stelsels toepassen welke op zijne model»

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1