W.° 31 Woensdag 10 Mei. 1865 WOENSDAG ENZ AT URD AG. Besturenen A dministratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen ÏIERIKZEESdElURM PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 1 G regels af 1 behalve hetxegelregt. VERSCHIJNT: ABONNE M E NTS-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Intending derAdvertentiëndaagstevorenvoor 1 Qure'smnrq Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczeevoldoende aan hoogere nitnoodiging om meer algemeene bekendheid te geven aan de gunstige voorwaarden waarop men zich voor de militaire dienst in de overzeesche bezittingen kan verbinden brengen die voor waarden ter algemeene kennis als volgt Men moet zijn van 18 tot 40 jaren ond lang minstens 1.57 Ned. el in allen opzigte gezond en voor de militaire dienst geschikt. Men moet overleggen 1. een extract uit het geboorte-register; 2. een bewijs van goed gedrag afgegeven door de bevoegde autoriteit zijner woonplaats 3. bet bewijs dat aan de verpligtingen ten aanzien van de nationale militie is voldaan 4. minderjarig (geen 23 jaren oud) zijnde, eene behoorlijk gelegaliseerde toestemming van ouders of voogden 5. gehuwd zijnde een gelegaliseerd schrif telijk bewijs dat de echtgenoote met bet in dienst treden genoegen neemt en zich heeft verbonden baren man niet naar lndie te volgen. De koloniale verfnndtenis wordt aangegaan als soldaat der infanterievoor den tijd van zes jaren te rekenen van den dag der in scheping naar de bestemming. Het HAKDGEXjD bedraagt do som van f ISO. Het Aanbrenggeld is f ÏO. Tot het aangaan van eene verbindtenis kan men zich aanmelden in iedere plaats waar garnizoen of eenige militaire autoriteit ge vestigd is. Gedaan ten Raadhuize van Zierikzee den 3 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, van 15 April jl. houdende tijdelijke uitzondering op eenige bepalingen van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee bij gelegenheid van de aan staande jaarlijksche tentoonstelling van de Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt te houden op 12 13 en 14 Junij eerstkomende te Hulst. Brengen ter kennis van de Vee-houders en Veerschippers 1. dat bet, voor die tentoonstelling bestemde Vee vrij en onverlet derwaarts over de Veeren in deze provincie zal mogen vervoerd worden, met een bewijs van den Burgemees ter der gemeentealwaar de eigenaar of bruiker woonachtig is waaruit blijkt, dat het Vee aldaar te huis behoort en werke lijk voor die Tentoonstelling bestemd is. 2.dat het alzoo aangebragte Vee, terstond na de aankomst te Hulst door den Vee arts zal worden onderzocht en door hem voor elk stuk gezond bevonden Vee, eene verklaring zal worden afgegeventerwijl het gezond Vee dadelijk van het zieke zal worden afgezonderd en het laatste geheel aan de bepalingen van het genoemd reglement onderworpen zal zijn. 3.dat, na den afloop der veeschouwing, de vervoer wederom zonder verdere formali teiten behalve het begeleidend gezondheids- bewijs zal kunnen geschieden welk bewijs evenwel niet langer dan vijf dagen en dus tot en met 19 Junij zal geldig zijn. En zal opdat van deze bewilliging geen misbruik worde gemaaktbij en na den tijd voor de tentoonstelling bepaald meer dan gewoonlijk de beweging langs de overzet- veeren worden in het oog gehouden. Zierikzee den 3 Mei 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Als een voorbeeld van lofwaardige zucht om verdraagzaamheid aan te kweeken onder de belijders der verschillende gods dienstige gezindten, verdient gemeld te worden dat op een kinderfeest, hetwelk ter gelegen heid van de inwijding van het nieuwe jongens weeshuis der Nederlandsche Israëlietisehe gemeente te Amsterdam in dat gesticht gegeven werd, verscheidene verpleegden van het naburige weeshuis der Nederlandsche hervormde diaconie waren genoodigd aan welke uitnoo- diging ook voldaan werd. Ingevolge het verlangen van den minister van oorlogdaartoe door den koning gemagtigd heeft de commissaris des konings in de prov. Zuid-Holland bij circulaire van 4Meijl. de gemeente-besturen uitgenoodigd hem vóór of uiterlijk op 17 dezer eene nominative opgave te doen toekomen van "de oudsoldaten die aan de vereeniging te Leyden te houden, zouden kunnen deelnemen, ter herinnering aan de altijd gedenkwaardige jaren van 18131815. -Als eene bijzonderheid dient te worden vermeld, dat de veehouder Klapwijk, te Delft eene koe heeft die dagelijks de hoogst aanzienlijke hoeveelheid van 45 kan melk levert zoodat zij drie maal daags gemolken moet worden algemeen verkeeren de weilanden in een uitmuntenden staat terwijl het gras zich in een deugdzamen en voedzatnen toestand bevindtdie niets te wenschen overlaat. Men leest in het Utrechtsch Dagblad Openbaarheiddie leuze onzer eeuwschijnt thans zelfs door te dringen tot de geheim zinnigste aller vereenigingen tot de orde der vrijmetselaren. Althans de loge „Profond Silence" te Kampen zal op het voorbeeld van Deventer en andere plaatsen op heden (Woensdag) eene vergadering met dames hondenwaar het voornemen bestaat om mogen zij ook niet hunne geheimen openbaren ten minste een klein tipje van den sluijer der geheimzinnigheid op te ligten ten einde daardoor de bestaande vooroordeelen vooral bij dames in zoo groote mate aanwezig op te heideren en gedeeltelijk den werkkring der orde bekend te maken. LI. Woensdag namiddag derailleerde te Utrecht bij de brug der zwemschool de snel trein die ten half vier ure van Utrecht naar Emmerik vertrekt. Gelukkig dat door het breken d-r verbindingskettingen de loco motief met één waggon doorging waardoor het grootste gedeelte van den trein huiten de rails op de brug stand hield doch slechts weinige voeten van den rand van het water en de passagiers er met den schrik en een uur oponthoud gelukkig afkwamen. Dit on geluk had echter de schromelijkste gevolgen kunnen hebben daar de kruisyaart op die plaats eene aanmerkelijke diepte heeft en juist de gewone passage-schuit met liefhebbers van het zwemmen zich onder de brug bevond. In de afgeloopen week wilde een schuit met stioo onder de brug van den spoorweg over het spaarne te Haarlem doorvaren. Deze schuit kon doordien zij te hoog geladen was moeijelijk onder die brug doorkomen. Terwijl zij zich nog daaronder bevond passeerde de trein waardoor de lading der schuit door het vuur dat uit den rooster van de locomotief vielin vlam werd gezet en spoedig geheel was verteerd. Ook de schuit verbrandde voor een groot deel maar de brug bekwamten gevolge van doeltreffende maatregelen weinig schade. Te 's Hertogenbosch stond den 4 dezer voor de regtbank teregt de beruchte opligster, meer algemeen bekend als „de Duitsche dame." Ditmaal gaf zij op, genaamd te zijn Augusta Schroder huisvronw van Hendrik Peter Rost, oud 32 jaren geboren te Amsterdam laatst wonende te Bataviazonder beroep. De zaak betrof de feiten gepleegd te 's Hertogen bosch Tilburg en Dordrecht alwaar zij den lieden had diets gemaaktbij den eerste dat hare zuster met diens zoon in lndie ging trouwen bij den tweede dat zij was een aangehuwde zuster van diens broeder in Oost-Indie en bij den derde, dat zij was gehuwd met diens zoon en de dochter was van den generaal Bosch door welke ver klaringen zij het vertrouwen van die personen gewonnen en verschillende goederen en gelden ter leen en ten geschenke ontvangen had. Na het hooren der 9 getuigen eischte hef openbaar ministerie 3'/, jaar gevangenis straf en drie boeten ieder van f 25. De uitspraak is bepaald op 11 dezer. Aan het algemeen overzigt van het Bataviaasch Handelsblad ontleend men het volgende Van de eenige maanden geleden te Sin gapore ontvreemde 10,000 stuks ongeteekende hankbilletten der serie van f 10 zijn circa 8000 stuks (voor een gering gedeelte te Bataviadoch grootendeels te Singapore) tegen den uitgeloofden prijs van 25 cents per stuk ingeleverd geworden onder voor waarde dat naar de herkomst geen onder zoek zoude worden gedaan. Er bleven dus nog vermist p. m. 2000 stuks waarvan onlangs een 50tal ter inwisseling tegen zilver aan de bank aangeboden is De naamteeke- ningen van den president en secretaris zijn met de pen vrij goed nagemaakt, hoewe! de valschheid bij vergelijking met de echte bil jetten ligt herkenbaar is. De Justitie heeft twee personenals verdacht van medeplig- tigheid in deze, in voorloopige hechtenis geno men. Hat onderzoek wordt voortgezot. Men meldt van de Wester-afdeeiing van Borneo het volgende Op politiek terrein viel niets belangrijk voor. Door de vele koortsgevallen onder de manschappen van het garnizoen te Sintang kon tegen den vijand nog niet geageerd worden. Daarenboven werden de operatien bemoeijelijkt door den ingevallen vastentijd welke den Maleijer grootendeels aan alle werkzaamheid onttrokterwijl de Dajaksche bevolking het volhandig had met den padi- oogst. De tijdelijke versterking welke men aan de Nanga-Pinoh bezig is op te rigten, naderde hare voltooijing. Het eenige wat van de opstandelingen werd vernomenis dat zekeren Kiahi Mat'tapoera, die, door den zoogeuaamden pangeran Maas naar pangeran Prahoe te Kotta-baroe (Pinoch) was gezonden om diens dochter ten huwelijk en een door den pangaran Bandaltara van Pontianak aan pangaran Praboe gerigt schrij ven ter inzage te vragen op zijne terugreis eene inlandsche familie bestaande uit een man eene vrouw en hare kinderen gevan gen genomen en twee dagen later den man en de vrouw Landak en Tiedjah genaamd vermoord heeft De bevolking van de Melawi heeft hem achtervolgd doch niet meester kunnen worden. Deze moord heeft de ver ontwaardiging der bevolking in hooge mate opgewekt en eene aansporing van hare zijde aan de in onderwerping gekomen hoofden tengevolge gehad om personen die zich aan zoodanige gruwelen schuldig maken te arresteren of af te rnaken. Verder werd te Nanga-Pinoh de tijding ontvangen dat de pangeran Praboe van Kotta-baroe door zijn vorstden pangaran Ratoe van Kotta Waringin, ter verantwoor ding is geroepen wegens zijn vijandelijk gedrag tegen het gouvernement. Eerstgenoemde pangaran heeft echter aan deze oproeping geen gehoor gegeven doch heeft een gezant schap naar zijnen vorst afgevaardigd. De hoofd-opstandeling Hadji Mohamad Saleh was weder naar de Ifajan vertrokken. De adsistent-resident ter beschikking, Kater bragt deze maand bijna geheel te Nanga- Pinoh door. DUITSCHLAND. Te Trier deden dezer dagen in de St. Pauluskerk verscheidene meisjes hare eerste communie. Ten gevolge van het vallen van eene waskaars op de kleederen van een harer vatte in een ondeelbaar oogenblik de gewaden van eenige dier meisjes vuur. De daardoor ontstane verwarring was onbe schrijfelijk daar toch een deel der in het kerkgebouw aanwezige menigtegelijk bij dergelijke gelegenheden gewoonlijk het geval is naar de uitgangen drong en een ander deeltegen dezen stroom in de brandende personen wilde te hulp komen. Ten gevolge der verwarring ontvingen drie meisjes zeer ernstige brandwonden, terwijl zeer vele per sonen kwetsuren ontvingen in het gedrang. Omstreeks 1730 droeg Karei VI, keizer van Oostenrijk, een even uitstekend liefhebber als beoefenaar der toonkunstaan zijn kapel meester Fuchs die in hooge gnnst bij hem stond het componeren eener operette op welke bij de viering van den geboortedag

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1