Woensdag 3 Mei. W.° 35. 1865 WOENSDAGEIVZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV E RTENTIEN. Gewone 12*', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMENT S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertmliën daagstevorenvoor 0ure'smorg (Niet officieel gedeelte.) Openbare Kaadsvergaderlng gehouden te Xlerikzee «len 28 April 1865. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins, Afwezig de heeren mr. van Dongen jhr. de Jongejhr. van den Santheuvel en mr. de Crane welke laatste later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1864 door Burgemeester en Wethouders opgemaakt ter perse ligt en dat eerlang aan de leden een exemplaar zal worden 4 toegezonden; voor kennisgeving aangenomen. Wordt namens Burgemeester en Wethouders voorgesteld eene verandering te brengen in een der gazhouders in de gazfabriek alhier waartoe 3000 zal benoodigd zijn. Voorts wordt crediet tot dat bedrag gevraagd en voorgesteld de uitvoering aan de firma Nardten en Luckerhol op te dragen. Onder de behandeling van dit punt treedt de heer de Crane binnen. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders beslotenwaarna de heer de Crane zich verwijdert. Komt in behandeling de concept-verorde ning voor den openbaren afslag van aard en boomvruchten en de instructie van den afslager collecteur waaromtrent in de vorige vergadering reeds rapport is uitgebragt welke na eenige wijzigingen worden vastge steld. Mr. Moolenburgh rapporteert namens de commissie ad hoe betrekkelijk de wijziging der gemeente-begrooting 1865 en wordt be sloten overeenkomstig voorstel van Burge meester en Wethonders die begrooting te wijzigen. Mr. Fokker brengt verslag uit namens de commissie ad hoc op het voorstel tot wijziging der begrooting van het Luth. armbestuur over 1864 en op de rekening van concessi onarissen van den straatweg van Zierikzse naar Brouwershaven over 1864 tenderende tot goedkeuring Aldus besloten zullende de laatste nog aan het bestuur te Brouwers haven worden gezonden ten fine van goed keuring. Worden goedgekeurd diverse af- en over schrijvingen op de begrooting van het li. K. armbestuur over 1864. Tot leden van het bureau van stemop neming voor de op handen zijnde verkiezing van leden der provinciale Staten worden benoemd de heeren Mulock Houwer en jhr. van den San'heuvel en de overige leden tot plaatsvervangers. j Tot leden der commissie voor de zaken der schutterij worden benoemd de heeren dr. Goemans en van der Grijp en tot plaats vervangers de heeren Landsknegt en van der Vliet. De Voorzitter deelt mede dat zich voor de benoeming van sluiswachter aan de Mol in plaats van wijlen J. Paretwaaraan een tractenient van i)0 's jaars is verbonden 16 sollicitanten hebben aangemeld uit welke door Burgemeester en Wethouders worden aanbevolen G. Duinker J. Geleijnse en Joh. Brouwer. Tot de benoeming overgaande wordt bij de 3de stemming gekozen G. Duinker met 5 stemmenJ. Geleijnse had 4 stemmen op zich vereenigd waarvan aan den benoemde en den gemeente-bouwmeester zal worden kennis gegeven. Hierna is de vergadering gesloten. Van verschillende zijden worden toebe reidselen gemaakt tot viering van het halve eeuwfeest ter bevestiging van 's lands onaf hankelijkheid in de Junij-dagen van 1815 door den veldslag van Waterloo. Men verneemt o. a. dat den 25 Junij a. s. in het invalidenhuis te Leiden een feestgewijd aan de herin nering van dien slag, zal worden gevierd. De regering zal alle oude krijgers zonder onderscheid van rang of tegenwoordige maat schappelijke positie, die in den veldtocht van 18i 5 zich in de Nederlandsche gelederen bevonden uitnoodigen bij dat feest te willen tegenwoordig zijn. Men spreekt er van dat bij die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krijgers vari 1815 zal worden uitgereikt. Omtrent de bij het departement van oorlog beslaande plannen tot het brengen van verandering in de uniform van sommige wapens bij ons leger verneemt men nader dat de officiers-epauletten zullen worden vervangen door kleine metalen schouderstukken in den vorm van wingsen de onderschei dingsteekenen der verschillende rangen zullen daarop aangebragt worden in zilver. De infanterie aal geele in plaats van witte uitmonstering krijgen. Voor klein tenue wordt de chakot afgeschaft en vervangen door een pet terwijl de chakot voor groot tenue zal worden gewijzigd. Eindelijk zal geen verschil meer zijn in het model van den jas voor groot en klein tenue. Ds. H. Prins de Jongpredikant te Blokker in ïfoord-llolland, heeft de volgende advertentie in de Haarlemsche Courant doen plaatsen. „Het brikschip Cesar sints negen maanden te vergeefs van Java terugverwacht wordt als verloren opgegeven en is naar alle waar schijnlijkheid met degeheelebemanning vergaan. Het werd gevoerd door mijnen broeder Aty, oud 32 jaren. Aan boord bevonden zich a's passagiers mijn vader D. A. de Jongoud 62 jaren, en mijn broeder Dirk, oud 26 jaren Na maanden vol onrustis ons thans alle hoop benomen." Uit Dedemsvaart schrijft men het volgende Nadat reeds eenigi-n tijd gebrek aan veenarbeiders bestond zijn onlangs onder scheidene vreemdelingen meestal uit Han nover hier aangekomen waardoor dit gebrek was herstelddoch naauwefijks waren die vreemdelingen met den veenarbeid aange- gevangen of van de behoefte gebruik makendevorderde het meerendeel hooger dagloon en staakte het pas begonnen werk. Bij gedeelten zwerven zj thans in de vennen en langs de vaart ronddiegenen bedreigende, welke tegen het bepaalde loon den arbeid blijven voortzetten. Daar evenwel de ver- veeners van hunne zijde bij den lagen prijs van den turf geen verhoogd dagloon kunnen geven duurt deze toestand reeds eenige dagen voort doch men twijfelt niet of de arbeiders zullen indien zi) hier werk willen vinden ten laatste moeten toegeven. Dezer dagen had te Leyden het volgende treffend ongeluk plaats. Een lioogb'laden Katwijksche vischwagen waarop verscheidene vrouwen gezeten waren sloeg op de brug van het stationsgebouw om, zoodat de vrouwen er afstortten twee van haar hadden het ongeluk om daarbij te geraken tusschen den wagen en de leuning van de brug tegen welke deze was aangeslagen met het gevolg dat de eene zeer ernstig aan het houfd werd gewond terwijl van de andere de arm werd verbrijzeld. Vier van de overigen ontvingen min gevaarlijke kneuzingen. Door de goede zorg van eenige studenten in de geneeskunde die zich in de nabijheid bevonden werd de eerste en noodzakelijkste hulp aangebragt en zorg gedragen dat de geblesseerden naar het Akademisch ziekenhuis werden overgebragt. Zijd ie de kwetsuur aan liet hoofd had bekomen gaf korten tijd na hare aankomst in het zie kenhuis den geestdie met de armbreuk verkeert in zorgeiijken slaat. Als nadere bijzonderheden vernemen wij nog dat de overledene vrouw de Jong het brood won voor haar gezin bestaande uit een hulpbe hoevend man en 5 kinderen de andere vrouw de Vreugd is weduwe en moeder van 2 kinderen. In stede dat de soldaat van het 3de regement infanterie te Bredavoor het op den 20 December 1364 in brand steken van eene publieke vrouw die den 2 Januarij daaraanvolgende aan die gevolgen in het gast huis aldaar is overleden, door den krijgsraad der 1ste militaire afdeeling in vrijheid zou zijn gesteld op grond dat er geene termen voor vervolging zouden zijn gevonden zooals vroeger is gemeld kan men thans mededeelen dat voornoemde krijgsraad hem bij vonnis van den 25 dezer te dier zake heeft vervallen verklaard van den militairen stand en veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Van dit vonnis is appèl aangeteekend bij het hoog Militair Geregtshof. De Japanners beginnen van lieverlede minder smaak te krijgen in het gebruik zich den buik open te snijden met een sabel die de keizer hun tot dat einde zendt integen deel zij vinden dit gebruik alles behalve aangenaam zelfs al zou de ontvangen sabjl een wonderwerk van pracht en kunst zijn. Ten bewijze hiervan strekke het volgende voorval. De keizer van Japan was zeer misnoegd op een zijner officieren en zond hem de beroemde sabel om zich daarmede het leven te benemen op den dag wel den schoonsten maar ook den laatsten van dit leven. Daar die officier van zeer hoogen rang was en tot dusverre zijnen souverein steeds redenen van tevredenheid had gegeven deed deze hem door tusschenkomst van zijnen eersten minister een zijner ('s vorsten) eigen degens en wel een met diamanten versierd to< komen met het doel om zoo veel moge lijk de gestrengheid van het vonnis te ver minderen. De officier ontving het doodend voorwerp wist wat hij er mede doen moest maar deed dit niet. Na de sabel naaukeu rig en met eerbied bezigt igd te hebben verlaat hij kalm zijne woning er mede gaat naar de haven en begeeft zich aan boord van een naar Havre zeilree liggend schip. De reis wordt gelukkig volbragt en de Japansche officier komt te Parijs en verkoopt zijne strafsabel voor 150,000 francs. DUITSCHL AND. Van 16 December jl. tot 31 Maart van dit jaar heeft de commissie voor de straatreiniging te Weenen tot wegruiming van de sneeuw besteed eene som van ruim 8<>,0öö fl. Op 16 en 17 December waren 1560 werklieden bezig om de gevallen sneeuw uit de straten te vervoeren van 5 tot 15 February werd dit aantal nog overtroffen. Thans ligt de sneeuw nabij het tuighuis en liet huis der afgevaardigden nog zoo hoog dat er gaten ter diepte van twee vademen in zijn gegraven ten einde het dooien dier sneeuwmassa's te bevorderen. Op de beide plekken heeft men de sneeuw op den openbaren weg gevallen meerendeels gesfort en opgehooptbi ide pleinen worden thans de Weener Gletschers" geheeten. FRANKRIJK. Omtrent den moord aan den Russischen attaché d'ambassade te Parijs gepleegd meldt de Gazette des Tribunaux de volgende bij zonderheden. De schuldige is Alexander Egoroff Nikitchenkoff oud-luitenant bij het Russisch leger en 28 jaren oud. Na een door hem ondernomen reis in verschillende gedeelten van Europa, kwam hij te Parijs aan zonder geld te bezitten om naar zijn vaderland terug te keet en. Hij vervoegde zich daarop bij de ambassade van zijn land om het daartoe benoodigde geld te leenen. Zijn verzoek werd echter geweigerd hetgeen hem zeer toornig maakte. Maandag begaf hij zich op nieuw naar de ambassade om zijn verzoek te herhalen en werd door den attaché den heer Balsche ontvangen. Door de herhaalde weigering van dezen om hem geldelijke ondersteuning te geven in drift ontstoken trok hij een dolkmes en bragt den attaché Balsche verscheidene dolksteken toe. Op diens hulpgeroep snelden nu een klerk en de koetsier toe, doch ontvingen evenzeer elk een dolksteek. Meerdere personen kwa men echter te hulp en ontwapenden Nikit chenkoff. .Het blijkt dat^ioch persoonlijke wraak noch de p ol it ielojpp drijf veer en zijn geweest van den oud-officier. Daar de moordaanslag gepleegd is op Russisch grond gebied in het paleis der ambassadedoor een Russisch onderdaan op een Russisch onderdaan zal Nikitchenkoff naar Rusland worden overgebragt om in zijn eigen land teregt te staan. GROOT-BRITTAN I EN. Londkn 26 April. Het publiek werd gisteren bekend gemaakt met de bekentenis van een tneisje 21 jaren oud, als de moor denares van een knaapje van 4 jaren haren halven broeder, die 5jaren geleden levenloos en zwaar gewond in het gemak werd gevon den. Het gezin van den heer Kent, woon- aclit'g in het graafschap Wiltshirebestond uit drie dochters en een zoon uit zijn eerste huwelijk en twee dochters en een zoon uit zijn tweede. Deze laatste zoon Francis ge naamd was het slagtoffer van de derde dochter uit het eerste huwelijk die volgens hare bekentenis op den 29 Junij 1860 (toen 16 jaren oud) het knaapje uit zijn bed nam,

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1