JBurgerl.Stand te Zierikzee Advertentiën. Zeetijdingen. Beurs- en Marktberigten. V V er voer-Middelen met hunne godsdienstzaken bezig en met de exploitatie van de duizende vreemdelingen die de Voorzienigheid hun toezendt om hun een weinig geld te brengen en voor hen net werken onnoodig te maken. De kooplieden in communie-billetten houden hunne waar oereed voor de aanstaande markt. Zij trekken de parochiën en hoofdkerken door om hun oogst van die heilaanbrengende papieren te maken, en verdienen er meer mede dan men oppervlakkig denken zou. Wanneer een gezin vier of vijf leden telt die alleen vier of vijf keer daags in de ver schillende kerken hoogtij vieren kan elk van hen zijn kroon daags maken en dat gedurende de veertien dagen die aan het paaschfeest voorafgaan. Terwijl de verhuur ders van kamers of rijtuigen de herbergiers of restauratiehouders bun oogst van napoleons guineas roebels of guldens maken zamelen die zwervelingen om den heiligen disch hunne penningskens in om den stillen tijd door te brengen zonder eeltige verandering te maken in hunne Inije levenswijze, in hun kroegleven en hun loterijspel. Hunne misdadige nijver heid beeft het dubbel voordeel dat zij hen doet doorgaan voor vroom en tevens hen in staat stelt tot het bedrijven hunner misdadige handeling De priesters zijn er geenszins onkundig van maar hoe het te voorkomen Fik van hen deinst terug voor het schandaal een onwaardige de sacramenten te ontzeggen. De communiebilletten worden schier openlijk in de koffijhuizen verkocht de bedelaars houden open winkel voor de deuren der kerk zelfs in de sacristiën kan nten ze koopen wanneer alzoo de pastoors hun jaarlijkschen omvang maken om de billetten op te balen vinden zij dat ieder aan zijne verpligtmg heelt voldaan. Zij die de pastoor persoonlijk kent en die hij in den biechtstoel of bij de sacramenten zou kunnen gemist hebben koopen billetten in de hoofdkerken die in da twee en vijftig parochiën van Rome gang baar zijn. De ltaliaansche senaat heeft zijn votum uitgebragt over de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie der commissie van rapporteurs in Stiijd met het besluit der kamer van afgevaardigden is door dit staatsligchaam de doodstraf gehandhaafd. De altijd meer behoudende tendenz van senaten,eerste kamers en hoogerhuizen het uitvloeisel van hun bestaanen zamenstelling heeft zich alzoo weder niet verloochend. Uit de beraadslagingen welke aan het senaats-votum voorafgingen, hehben wij nog niet van de verschillende argumenten van de voorstanders der doodstraf kunnen nagaan. Waarschijnlijk zullen echter ook hier de meeste sprekers hebben verklaard in theorie de 'afschaffing voor te staan maar deze voor Italië in de tegenwoordige omstandigheden nog niet wen- schelijk te achten. In dit waarschijnlijk geval alzoo zouden uit een algemeen oogpunt geene nieuwe argumenten voor de handhaving der doodstraf uit de senaats-debatten te pullen zijn. c Het is niet alleen ten opzigte der doodsrat dat te Turijn senaat en kamer van afgevaar digden tegenover elkander .staan. Waarschijn lijk zal dit ook het geval wezen ten opzigte van liet wetsontwerp betiekkelijk den verkoop der staatsspoorwegen. Men weet dat de kamer dit wetsontwerp heeft aangenomen. Thans verneemtjgin dat de commissie van rapporteurs uit W senaat tot verwerping heeft geconcludeerd. Mogt deze conclusie fcworden aangenomen dan zou het ministerie zijn ontslag aanbiedendaar van dit punt eene kabinets-quaestie wordt gemaakt. Kapitein öemmes, gewezen gezagvoerder der beruchte Alabama en na de vernietiging van dat kaperschip benoemd tot commandant der thans niet meer bestaande Zuider-vloot te Richmond is dezer dagen van Liverpool te Havre aangekomen. In de fabriek te St. Gobain is eene lins van 70 centimeters dikte gegoten, die dienen moet voor het monster teleskoop hetwelk voor het observatorium wordt ver vaardigd. GROOT-BRITT A N IEN. Dezer dagen heeft in Londen een hanengevecht plaats gehad hetwelk de aandacht der vertegenwoordigers van de Maatschappij tot Bescherming der Dieren tot zich trok en aanleiding gaf tot eene aanklagt tegen een aantal personen die bij dit schouw spel daadwerkelijk betrokken waren. Ver scheidene doode hanen stalen sporen scharen en vijlen werden tot staving der aanklagt overgelegd. De regtbank heeft de beschuldigden tot eene geldboete van 170 p. st. veroordeeld welke terstond is betaald. In Kofferland hebben eenige onge regeldheden plaats gehadeene botsing tusscben de politie en eene gewapende bende Tambooties was hiervan liet gevolg, waarbij eenige dooden zijn gevallen. Men wil dat de bekende Kreli op nieuw pogingen in bet werk stel: om gewapenderhand zich meester te maken van de landstreek welke hij vroeger had bezet. Depêches uit New-York van den 15 dezer brengen de treurige tijdingdat presi dent Lincoln in den avond van den 14 dezer in den schouwburg te Washington door het schot eens moordenaars getroffen is ten gevolge waarvan hij in den morgen van den löden overleed. Denzelfden avond werd een aanslag beproefd op bet leven van den heer Seward en men vreesde dat hij zulks niet zoude overleven. Wegens het overlijden Van den president was de beurs gesloten. tee's capitulatie*. De generaal Grant aan den generaal Lee. Appomatox Court-house 9 April. Generaal overeenkomstig mijn brief van gisteren stel ik voor dat de onderwerping van het leger in noordelijk Virginië op de volgende voorwaarden zul plaats hebben Er zal een lijst in dubbel opgemaakt wor den van de officieren en manschappen. Eene expeditie daarvan zal in handen worden gesteld van een door mij aan te wijzen officier. De andere zal in handen blijven van een uwer officierendoor u daartoe aangewezen. De officieren zullen elk afzon derlijk hun wcord geven dat zij niet meer tegen de Vereenigde Staten zullen strijden. De compagnies-commandanten en regements- conimandanten zullen dergelijke beloften schrif telijk afleggen in naam van de onder hunne bevelen staande manschappen. De wapenen artillerie en al liet materieel hetwelk open baar eigendom is zal worden te zamen gebragt en overgegeven aan de officieren die ik tot deze in ontvangneming zal aan wijzen. De wapenen, welke aan de officieren persoonlijk toebebooren alsmede hunne paarden en bagage zullen hiervan uitgezon derd zijn Na afloop van bovenbedoelde maatregelen zal elk officier of soldaat vrij zijn om naar zijne haardsteden terug te keeren alwaar zij van wege de autoriteiten der Vereenigde Staten niet verontrust zullen worden zoolang zij getrouw blijven aan hun gegeven woord en onderworpen aan de in hunne woonplaats van kracht zijnde wetten. GUANT. Aan den luitenant-generaal Grantopper bevelhebber over de legers der Vereenigde Staten. Hoofdkwartier van liet leger in noor delijk Virginië 9 April. Generaal ik heb uw brief van heden ontvangen welke de door u gestelde voor waarden van overgave voor het leger van noordelijk Virginië bevat. Daar zij in hoofd zaak overeenstemmen met diegenewelke in uwen brief van den 8sfen werden voorge steld worden zij aangenomen. Ik zal de officieren aanwijzen die deze zullen moeten ten uitvoer leggen. R. E Lee. Uitvoerige telegrammen van den 15 dezer, nopens den moord op den president Lincoln gepleegdmelden o. a. Gisteren avond bevond president Lincoln zich in den schouwburg een schouwspeler genaamd Wilkes Boolhdtong in zijne loge door voorgevende eene depêche van Grant te brengen de onverlaat doodde den presi dent door een pistoolschot van achteren toe- gebrngt. Ka zijn schot te hebben gelost sprong de moordenaar op het tooueei en ontvlugtte. Een ander moordenaar, broeder van Booth drong gelijktijdig in het hui3 van den heer Seward die ongesteld was en te bed lag; bij bragt hem met een dolk talrijke wonden toe. De beer Frederick Seward zoon van den minister die het vertrek was binnengetreden werd ook getroffen. Deze laatste is overleden men koestert hoopden vader te behouden. Generaal Grant zou zich dienzelfden avond naar den schouwburg begeven doch hij wijzigde zijn plan en begaf zich naar den ministerraad. Deze aanslagen waren reeds sedert verschil lende weken ontworpen en zouden reeds eerder ten uitvoer zijn gelegd indien de andere zaamgezworenen niet waren teruggedeinsd. De heer Lincoln is heden morgen overleden, Booth riep na den moord te hebben ge pleegd uit„Dit zij het lot van alle ty- rannen." Generaal Stanton secretaris van staat bij het departement van oorlog moest ook ver moord worden. Vice-presideut Johnston is door den regter Chase in bet Witte Huis als president be- ëedigd geworden. Hij zeide eenvoudig „Op mij fusten pligten ik zal ze met vertrouwen op God weten te vervullen 1" JONGSTE TIJDINGEN. New-York 15 April. De heer Seward is niet gevaarlijk gewond en bevindt zich wel. De moordenaars zijn niet gevat. De heer Hunter is tot staatssecretaris benoemd gedurende de ziekte van den heer Seward. van 21 tot en met 28 April 1865. Geboren. Eene dochter van M. Dixon en C. C. E, Werner. Eene dochter van M. Paase en F. Pieterse. Een zoon van A. van Zaaien en A.Brandenburg. Een zoon van M. R. Jongmans en C. D. Breugelmans. Een zoon van J. Leijdekker en E Schoen maker. Eene dochter van L. Nijs en M. Verlinde. Gehuwd. W. van Tigehelhovenjm.en P. M. de Bruine jd. B. Biesheuvel jm. en C. Schoénmaker jd. Overleden. J. C. Lindon oud 40 j., man van C. F. Simons. N den Boerond ruim 3 j d. J. Paret oud 69 j. man van N. Bakker. Pro Deo. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Zierikzee, op den 20 December 1864 bij verstek gewezen behoorlijk geregistreerd is het tusscben JAN BOS Arbeider wonende te Brouwershavenen JACOBA VAN DEN HOUTEN, particulier, verblijf houdende tq/ Burgh, bestaande Huwelijk verklaard ont bonden door Echtscheiding met alle de gevolgen daaraan volgens de wet verbonden. Zierikzee April 1865. Voor Extract De Procureur van den Eischer B. ERMERINS. COMMISSARISSEN der ZEEUWSCHE BRANDWAAR BORG-MAATSCHAPPIJ gevestigd te Zie rikzee brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendendat op Donderdag den 11 Mei e. k.des namiddags ten één ure in het Hotel van Oppen te Zierikzee door hen llekeiilng en Verantwoor ding zal worden gedaan hunner Administratie over den jare 1864, mitsgaders verslag van den gunstigen staat dezer Maatschappijen noodigen alzoo bij deze de Deelhebbers uit om deze Vergadering met hunne tegenwoor digheid te vereeren. Commissarissen voornoemd De tijdelijke Voorzitter Mr. C. de CRANE. Op last derzelve De Boekhouder Mr. JAC. Si BOEIJE. Brouwershaven, Gearriveerd. 26 April.LichtstraalP. Wierikx Rotterdam Batavia. 25 Uitgez.HuijdecoperR. J. Reinders Soerabaija 25 Ida Elizabeth, W. Dooren, Samarang 26 Rhöne (st.) W. J. Wilkens Leith, allen van Rotterdam. Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 26 April 1865, 9:1 Nederl. België. Spanje. Portugal. Rusland. Polen. Pruissen. Oostenrijk, Mexico. Griekenl. Turkye. Nederl. Bank Werkel. Schuld, dito dittf dito dito Araort. Sijndic. Nederl Hijp.-Bank, Cert. bij Rothschild. Obligatien. Obligatien. Obligatien bij Hope en Co, dito 1828/29 Cert. 1840 Spoorweg-Actien. Aandeelen J835. Obligatien 1859. Obligatien Met. Oude. dito dito dito Rente Amst. dito Nationale Obligatien, Obligatien Geldl. 1825. Binnenl. Obligatien gebler. 4 pCt. - 31'/, 723- /q 9ö3/l8 3 'l, i", 'i'l, 2". 403/ 3 W'i. 5 5 288 3/4 t s 6 61V4 783/4 651/4 5 I 25 3 19 s 51 Middeuprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee van den 27 April 1865. De Ned. Mudde. De Ned Midde. OudeTarwe 1863 j 7,50 Nieuwe dito 1864-7,25 Afwijkende dito - 0,00, Z.-Zomer dito - 0,00 Ordinaire dito - 0,00 Rogge - 5,25 Winter-Gerst -4,40 Zomer-dito - 3,90 Haver 2,75 Paardenboonen f 5,50 Witte boonen -11,00 Bruine ditc Gr. Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad - 11,00 - 0,00 - 6,75 - 0,00 - 00,00 -00,00 - 0,00 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 27 April 1865. Teelt 1864. Twee en een,lstekw. blank Twee en een, middelb. dito - Twee en een mindere dito - Een en een lste kw. blank - Een en een middelb. dito - Een en een mindere dito - Onberoofde, Istekw. blank - Onberoofde middelb. dito - Onberoofde, mindere dito- Muilen Middelbare dito 19,50 18,50 a 17,50 19,50 d 18,50 a 17,50 19,50 d 18,50 d 17,5(1 a 5 00 -A 3,00 a 20,00 19,00 1 17,00 20,00 o 19,00 t> 17,00 20,00 I 19,00 17,00 1 6,00 4,00 Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg van Rotterdam Zaturdag 29 'smorg. -Zondag 30 6, 6, Zaturdag 29 'smorg. 10,30 Zondag 30 10,30 De diligenco zal van Zierikzee 2 uur ua de afvaart der Btoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam een half uur na de afvaart der stoomboot rijden Stoombootdienst tusschen Vlissingenen Rotterdam. Van Vlissingen f Van Rotterdam'. desmaandags, woensdags j desdingsdags donderdagen en vrijdags 'smorg. ten8ure zaturd.'smorg. I0u.20min De Diligence rijdt van Zierikzee aan het Hotel van VeeA des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens ten 12 are voor de afvaart vc n j Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stadfi-Drnkkerij van deErven A, de Vos

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 2