I N.° 34. Zaturdag 29 April, WOENSDAG Elü ZATÜRDAG. Bestu renen dministratién Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 717V-I II I- m 0 prijs i) e n adv ertentien. Gewone 12", cents dc regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 1 C regels af 1 behalve heltegelregl. VERSCHIJNT: ABO N N EM F. N T S-P I'. IJ Per drie maanden 2,00. Franco per past 2.2Ö Intending derAdverumiëndaagstcvaren, voor j ,,r,stoor y De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennÏ9 van de ingezetenen dat zij die voor het saizoen van 186"/e een Jagt- of Viich-acte verlangen zich daartoe ter Ge meente-Secretarie behooren aan te melden en dat zij die ter sake van onvermogen eene kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het visch-water af te gevenmet uit» aoodiging om die aanvragen zoo spoedig mogelijk to doen opdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee den 24 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op art. 22 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Herinnert de ingezetenen dat bet zoekon of rapen van eijeren van Waterwild en Kie vitten na den 30 April verboden en bet verkoopen of vervoeren van Kievits-eijeren tot en met den 5 Mei toegelaten is tegen de overtreding waarvan bij genoemde wet-, straf is bedreigd. Zierikzee den 24 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter openbare kennisdat de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zeeland, voor de leden die op den eersten Dingsdag van Julij aanstaande zullen aftreden de heeren mr. B. C. CAUJ. HOOGENBOOMBz. en jhr. J. L. de JONGEzal plaats hebben op het Raadhuis dezer gemeente op Dingsdag den 9 Mei eerst komende van des morgens ten negen tot des namiddags ten vijf ure en dat acht dagen te vorenbij iederen kiezer een gesloten brief van oproeping een stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgdingevolge de wet, lAerikxee den 26 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De fung. Secretaris LOEWER. Zierikzee 27 April. Naar men verneent ia in de eilanden Schouwen en Duiveland in bet Winterkoolzaad ontdekt, dat zich in de bloeiknoppen insekton, en wel de aardvloo en luis vertoonen die daaraan groote schade toebrengen zij den verderen bloei beletten, en ze geheel vernielen zoodat dit gewas als mislukt moet beschouwd worden hetgeen te meer teleurstellend isdaar hot zoo veel beloofde. Men schrijft aan het Dagblad van 's Gravenhage uit Leiden „In de Leidsche Courant wordt de plegtige begrafenis van den mcd. kandidaat Verbruggho vermeld zonder dat er van de oorzaken van zijn vroegtijdig afsterven iets anders wordt gezegd dan dat hij aan eene lievige ziekte overleed. De hoofdzaak wordt hier vergeten en aan het ceremonieel der begrafenis groot gewigt gehecht. De toedragt der zaak is deze. Verbrugghe een student die zeer vee! voor de toekomst beloofde c-n zeker eens een sieraad van onze geneeskundige wereld zou zijn geworden stierf als slagtoffer van zijn ijver en menschenliefdo. Te Maassluis heerscht sedert een geruimen tijd een hevige epidemie van typhusdaaraan bezweken de aldaar ge vestigde doctor Knappert en de plattelands- beeimeester Poppe. Daarna vestigde zich aldaar de heer doctor Kaiser zoon van onzen grooten astronoom en ook spoedig werd die door de ziekte aangetast wiftirvan hij nu herstellende is. Nu begaf zich de beer Ver brugghe daarheen om in de bestaande be hoefte aan geneeskundige hulp te gemoet te komen. De vele drukten er waren dagen dat hij 110 zieken bezocht, maakten ook hem vatbaar voor de besmetting na een kort verblijf keerde hij ziek in de ouderlijke woning terug en bezweek ook hij. I.lem volgde zonder aarzelen een ander kweekeling der Leidsclie academie, de heer Simons, op, en ook deze werd aangetast en zal zijn ijver en menschüevendheid stellig door een lang ziek bed misschien door den dood boeten. Ook nu toonde zich Leiden's jongelingschap als altoos onverschrokken de plaats der gevallenen werd onmiddelijk ingenomen door een veel belovend jongmensch die op het punt staat om te promoveren deri beer Vinkhuijzen den zoon van dr. Vinkhuijzen te 's Graven hage. Moge hij bewaard worden voor hot kwaaddat reeds zoo velen aantastte en waaraan hij zich zoo onverschrokken blootstelt. „Ik meldt u die feiten omdat ik geloof dat de stille zelfopoffering van den medicus die gezondheid en leven veil heeft voor zijn medemensch wel eens mag worden openbaar gemaakt. Gewoonlijk maakt het publiek dat liefst zijne dankbaarheid niet toont do opmerking dat die opoffering beloond wordt door de liefdegenegenheid en bet vertrouwen van benwaaronder de medicus practiseert. Zij die zich te Maassluis opofferden konden op dat loon niet rekenendaar nog Ver brugghe noch Simons liet plan hadden zich daar te vestigen evenmin als bij die zich nu aan het gevaar blootstelt. Pligtgevoel gaf hnn den moed tot zelfopofferinggeen andere prikkel kon ben daartoe aansporen want iedere beerschende epidemie leerde het dat de ijver, de menschenliefde en de zelf opoffering van geneeskundigen hier te lande noch door het publiek nocb door de regering gewaardeerd werden." Men meldt nit Dordrecht van 24 dezer. De weerkenners zien in bet jaar 1865 alle kenteekens gelijk aan die van 1833. Toen begon de warmte ook in April en hield aan tot het late najaar. Naar men verneemt is den 24 dezer een manspersoon naar het gasthuis te Am sterdam gebragt bij wien zich verschijnselen van watervrees vertoonden. Hij was in het laatst van de afgeloopen maand door zijnen hond gebeten. De thans heerschende buitengewone warmte veroorzaakt dat enkele personen door diarrhea en braking worden aangetastechter van geen doodelijken aard. Men meldt uit Zalt-Bommel van 24 dezer. Een treffend ongeluk gebeurde hier dezen avond op de rivier. Een aakrnet steenen beladen en naar 's Hage bestemd kwam bij ongeluk in den ketting der gierpont. De schipper der aak Vonkdeed zijn best om daarvan bevrijd te worden en viel over boord; met geene mogelijkheid kon men hem hulp verleenen aangezien het reeds duister was. Hij iaat eene diep bedroefde jonge weduwe met eer, kindje na, Te Zandberg gemeente Odoorn heeft zich een geval van hondsdolheid voorgegaan. De hond van een zekeren Muu'man aldaar kwam in de schuur van den boef- en grofsmid aanloopen. Na eerst een der kal veren te hebben gebeten kwam de bond in de keuken alwaar een kind in de wieg lag te slapen. De smid dit groot gevaar bemerkende bad de tegenwoordigheid van geest de wieg met bet sluimerend kind dade lijk in eene zijkamer te brengen waarna de hond in eene bedstede vloog het beddegoed verscheurde en in dé planken beet. Ook toen gaf tie koene man den moed niet op met een staaf ijzer in de hand spoedde hij zich naar de bedstede had de driestheid het dolle dier aan te grijpen en 't gelukte hem bet met éénen wissen slag te dooden. Men meldt uit Breda van 24 dezer. Een persoon H. M. thans alhier gedeti neerd die vroeger criminele gevangenisstraf, geeseling en brandmerk onderging en te zamen 14 jaar in dcii kerker was opgesloten stond beden op nieuw voor de regtbank alhier teregtwegens diefstal bij nacht. Het open baar ministerie eischte voor den beklaagde zes jaren gevangenisstraf. H. M. was kort geleden uit de criminele gevangenis te Leeuwarden ontslagen. Het hof van Drenthe beeft een kolonist uit Veenhuizen wegens schriftelijke bedreiging met brandstichting van een anders woning of anders eigendom met bijgevoegd bevel om eene aangeduide voorwaarde te vervullen veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Do opper-ceremouiemeester heeft in de Staats-Conrant bekend gemaakt dat inge volge de bevelen des koningshet bof den rouw zal aannemen wegens bet overlijden van 7j. K. II. Nikoiaas grootvorst-troon opvolger van Rusland te weten twee dagen grooten rouw, zes dagen balven rouw, twee weken ligten rouw; niet ingang van den 25 dezer. - Per telegraaf via Soerabaija zijn van Banjermassin de volgende tijdingen ontvangen loopende tot den 4 Maart. Den 23 Februari) vertrok Zr. Ms. stoom schip Madura., met de gouvernement stoomers Bronbeek en Sailoos naar Moeara Teweli tot bet overbrengen der bezettingbewapening vivres enz. voor do aldaar opgerigte benting. De verjaardag van Z M. den koning werd te Banjermassin ook door de bevol king, feestelijk gevierd. Pangeran Ratoe Anom Herman Sjach vorst van Kottawaringin is overleden ten gevolge waarvan door Pangeran Tenga aangewezen troonopvolgerhet bestuur van dat rijk werd aanvaard. Ter Zuider-Afdeeling van Borneo werd door Zr. Ms. stoomschip Madura en te Koety door Zr. Ms. stoomschip de Linge de vtag vertoond van die landstreken zoowel als van Pegattan werden gunstige berigten ontvangen. DUITSCHLAND. Te Stettin werd 11. Zaturdag de voor stelling in den zeer vollen stadsschouwburg waar de heer F. Haase eene gastrol vervulde tegen het einde van het eerste stuk door alarm van brand verstoord naardien men rook op het tooneel bespeurde. Het grootste gedeelte der toeschouwers nam ijlings de vlugt en twee brandspuiten rukten aan. Men kwam echter met den schrik vrij want de rook bleek uit den waschkeuken gekomen te zijn. Het publiek keerde spoedig terug en de voorstelling werd voortgezet. FR A NK RIJ K. Uit Parijs schrijft men aan du Kölnische Zeitung dat aldaar de onderkoning van Egypte wordt verwacht niettegenstaande zijne sterrekijkers zich tegen die reis ver zetten, alsmede Jefferson Davis, die in Frankrijk's hoofdstad een toevlugtsoord zal zoeken. Door de hoedenmakersgezellen te Parijs, die hun werk gestaakt heboen omdat hunne meesters hun geen hooger loon willen geven is reeds de som van 60,000 fr. verteerd uit hun onderling ondersteuningsfonds; over nog 150,000 fr. hebben zij te beschikken. Den 14 dezer maand was het gehucht Toulpougne, gemeente 1' Houmeau-Poutourne, departement Charontebet tooneel van een hoogst dramatisch voorval. Een gehuwde vrouw niet ouder dan 19 jaren wierp in tegenwoordigheid van haren man die slechts eenige ellen van baar verwijderd was hun kind, 10 maanden oud, in de rivier Touvre. De vader springt in het water en redt zijn lievelingmaar toen stort de moeder zich zelve in den stroom ook zij wordt gered door zekeren Tabiteau, en nadat een en ander gebeurd isbinnen het tijdsverloop van nog geen 5 minuten worden moeder en kind in de echtelijke woning teruggebragtwaar beide na van andere klerderen te zijn voorzien zeer welvarend zijn en volstrekt geen nadeel onder- viuden van het gevaar dat ben dreigde. Wat heeft echter de vrouw en moeder kunnen bewegen zulk eene verschrikkelijke misdaad te begaan? Wat heeft haar aanleiding kunnen geven tot zelfmoord toen zij haar kind gered zag? Op beide vragen wil zij aan haren man geen antwoord geven. De justitie die een onderzoek heeft aangevangen zal haar vermoedelijk wel doen spreken. Den 24 dezer meldde een persoon die tot eene vreemde natie behoordezich aan het Russisch gezantschapshöte! te Parijs aan, en verzocht deu gezantschaps-secretaris te spreken. Nadat hij terstond binnen gelaten wasvernam men een hevig gerucht en vond den secretaris met bloed bedektterwijl hij vijf dolksteken ontvangen had. De moordenaar vlugtte maar kwetste nog twee andere personen, waarna hij in hechtenis is genomen. Het gerucht wil dat de secretaris overleden is. Uit Rome woïdt omtrent den toestand aldaar gedurende de heilige week het vol gende gemeld De Romeinen bemoeijen zich nu roet geen politiek en houden zich uitsluitend

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1