Woensdag 26 April. WOENSDAGENZATURDAG. N.° 33. 1865 BestureneoAdministratièn Bekendmaking. Bekendmaking. K ennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESllHE (OLRAXT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregl. VERSCHIJNT ABONNE M E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Intending derAdverlentiëndaagslevoren, voorlOure'smorg De Burqemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat zij die voor het saizoen van 186'/o een Jagt- of Visch-acte verlangenzich daartoe ter Ge meente-Secretarie behooren aan te melden en dat zij die ter zake van onvermogen eene kosteleoze vergunning om te visschen wenschen te bekomen aldaar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het visch-water af te gevenmet uit- noodiging om die aanvragen zoo spoedig mogelijk te doen opdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee den 24 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Burgemeester van Zierikzee. Gelet op art. 22 der wet van 13 Junij 1857 (Staatsblad no. 87) Herinnert de ingezetenen dat het zoeken of rapen van eijeren van Waterwild en Kie vitten na den 30 April verboden en het verkoopen of vervoeren van Kievits-eijeren tot en met den 5 Mei toegelaten istegen de overtreding waarvan bij genoemde wet straf is bedreigd. Zierikeee den 24 April 1865. De Burgemeester B. O. CAU. De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Vrijdag den 28 dezer maand, des namiddags ten zes ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzee den 25 April 1865. De Burgemeester B. C.' CAU. In de Middelburgsche Courant van Zondag 23 April leest men Wij vernemen dat de aanbevelingslijst ter benoeming van een lid der arrondissements-regtbank te Zierikzee is opgemaakten dat daarop zijn geplaatst de heeren1. jhr. mr. G. L. Schorer, substituut-griffier bij de arron dissements-regtbank te Middelburg; 2. mr. J. W. A. Schneiders van Greyffenswerth kantonregter te Hulst3. mr. J. C. E. baron van Lijnden, advocaat te Middelbnrg. LI. Vrijdag had de regtbank te Mid delburg een gelukkig zeldzaam vonnis uit te spreken. Zij verklaarde Adriana Hendrica Guttelingoud 36 jarenhuisvrouw van Adam Berc alhier schuldig aan het toe brengen van slagen en stooten door een kind aan zijne wettige moeder, zonder dat hierdoor eenigerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. De beklaagde die ter teregtzitting steeds hare onschuld betuigde en de verklaringen der onder eede gehoorde getuigen in strijd met de waarheid noemde is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en eer.e geldboete van acht gulden benevens in de kosten der procedure des noods bij lijfsdwang op haar te verhalen met bepaling dat de boete zoo de veroordeelde haar niet betaalt binnen twee maanden na aanmaningzal worden vervangen door gevangenisstraf van twee dagen. Dingsdag avond is te Westkapelle bij den vrachtrijder J. Roelse een poging tot diefstal aangewend die slechts gedeeltelijk gelukt is. De echtgenooten hadden zich reeds te bed begeven zonder de t'huiskomst van hun afwezigen zoon af te wachten. De deur was dientengevolge zoodanig gesloten dat zij zonder sleutel kon worden geopend. Van die gelegenheid schijnt de dief gebruik te hebben gemaakt om binnen te sluipen. Nadat de zoon bij zijne t'huiskomst de deur behoorlijk gesloten had, begaf hij zich te bed en legde een beurs met eenig geld in zijne nabijheid. De binnengeslopen nachtelijke bezoeker maakte zich daarvan meester hetgeen eenig gerucht veroorzaakte hetwelk werd gehoord door den zoon die om hulp riep. Dit noodzaakte den dief zich te ver wijderen. Daar de voordeur niet gemakkelijk te openen was nam hij de vlugt door de ramenwaardoor een paar glasruiten ver brijzeld werdeu. Hoewel men hem trachtte te achterhalen mogt men er niet in slagen hem te vatten. Op eene openbare verkooping te Westkappelle deed jl. Donderdag een 28jarig jongmanvermoedelijk door de zucht tot ■wijnpenningen aangevuurdzoo lang bieden tot hij eindelijk kooper bleef van een huis eti erve. Daar hij echter niet in staat was borgen op te geven of de kooppenningen te storten werd de koop hem niet toegewezen maar tot eene herveiling overgegaan. De jongeling verwijderde zich inmiddels en maakte door ophanging een einde aan zijn leven. In de afgeloopen week beeft den werk man J. B. te Feijenoord het ongeluk ge troffen het blok eener heistelling op het hoofd te krijgen ten gevolge waarvan hij terstond op de plaats dood bleef. r LI. Woensdag morgen zouden H. Sprangers en J. E. Hoek, te Dordrecht, de gouden bruiloft vieren In den vroegen morgen echterterwijl vrienden en geburen bezig waren hunne woning met groen te ver sieren is voornoemde Sprangers plotseling overleden. Zijne weduwe in plaats van dien dag in vreugde door te brengen is thans in haren kommervollen toestand in rouw gedompeld. LI. Vrijdag heeft zich te Rotterdam een geval van hondsdolheid voorgedaan het welk voor de daarbij betrokken persoon ernstige gevolgen liad kunnen na zich slepen. In de Wagenstraat schoot een daar loopende hond plotseling tegen eene vrouw op en had haar bijkans reeds aan de keel gegrepen. Dadelijk kwamen eenige voorbijgangers de vrouw te hulp en zij hadden het geluk den hond van haar af te rukken. Met eenige wel toege- bragte slagen viel het dier bedwelmd neder en eenige politie-agentendie inmiddels waren toegeschoten verdronken hem in de gracht bij de Veerkade. Die aanval van hondsdolheid is waarschijnlijk aan de thans heerschende buitengewone warmte toe te schrijven. Een ontzettend ongeluk heeft in de vorige week te Scheveningen plaats geliad. Gerrit den Holeijer, een oppassend vlijtig visscher in de kracht zijns levensvader van drie kinderen is uit den top van de mast zijner pink op het dek gevallen en terstond aan de gevolgen van hersenverbrijzeling overleden. Den 15 dezer is in de haven te Ooster hout verdronken de sergeant Wiegand van bet 4de bataillon 3de regement infanterie in gar nizoen te Breda. De verongelukte was sedert den morgen aldaar aan het hengelen en is vermoedelijk door de vallende ziekte waaraan hij leedgetroffen. Men berigt uit Bath dat bij gelegen heid van het Paasehfeest terwijl de heer F. zich verwijderd haddes avonds zich vier vermomde personen voordeden kennelijk met geen goed doel. De vrouw van den heer F., alleen met de meid te huis zijndelater wil lende zien of zij vertrokken waren ging naar buiten, doch ontving onmiddelijk een hevigen slag tegen het hoofdterwijl men met een mes getracht heeft haar den hals af te snijden hetgeen grootondeels door de losgegane haar- tres werd verhinderd. Intusschen heeft zij nog eenige verwondingen bekomen en hebben de belagers op het geroep door de meid en de aangevallene hetgeen spoedig in de buurt gehoord werdde vlugt genomenzonder iets te ontvreemden dat denkelijk het doel geweest is. Van een en ander is aangifte bij de justitie gedaan doch voor alsnog niets tot klaarheid gehragt. De N. Utrechtsche Courant deelt het volgende recept mede van duurzame lijm-verf die vooral voor gevelstrappenenz bijzon dere aanbeveling schijnt te verdienen. Deze verf wordt volgens Vernimelte Parijs, verkregen door eerst het hout te gronden met zinkwitdat met eene oplossing van lijm in water aangewreven is en onmiddellijk na het droogenhetgeen zeer spoedig plaats heeft, eene dekverw aan te brengen uit chloorzink en lijmwater bereid. Het zinkoyde vormt met het chloorzink eene scheikundige verbin ding die zoo hard is als glas en daarbij eene gladde en glansrijke oppervlakte bezit Men kan de kleur naar willekeur wijzigen door er andere verfstoffen vooraf met lijmwater ge- gewreven onder te mengen. Deze verf over treft verre de gewone olieverf in duurzaamheid, droogt spoediger zonder eenigen reuk te verbreiden en kost daarenboven genoegzaam de helft minder. Den heer Vernimel werd op de tentoon stellingen van Parijs en Londen de medaille toegekenden hij ontving daarenboven van de Fransche regering eene geldelijke be looning van 20,000 fr. voor zijne zoo belang rijke uitvinding. (Industrie blatter, 1864, No. 12) Naar men verneemt, zal de hoofd inge nieur Tidemak eerstdaags naar Engeland vertrekken ten einde het toezigt te houden bij den bouw van een gedeeltelijk gepantserd schip bestemd om zee te bouwen hetwelk gewapend zal worden met vier stukken geschut van zwaar kaliber en minstens 12 mijlen per wacht (4 nren) zal moeten kunnen afleggen. Uit Barneveld meldt men van 18 dezer. Heden omstreeks 11 uren 30 minuten voor middags werd een prachtig verschijnsel aan den hemel waargenomen. Op 48 graden afstand van den horizon en evenwijdig daar aan werd een cirkel gezien van wit licht op welks omtrek de zon was geplaatst. Diametraal daartegenover werd deze cirkel door twee andere gesnedenbeide onder een hoek naar gissing van 10 graden. Het licht van deze beiden was veel flaauwer dan dat van den eersten cirkel ofschoon beide duidelijk konden worden waargenomen. Ter plaatse waar zij den hoofdcirkel nogmaals sneden tor wederzijde van de zon op onge veer 23 graden afstands van deze vertoonden zich bijzonnen. Dit alles werd opgeluisterd door een vierden cirkel die de kleuren van den regenboog vertoondemet een straal van ongeveer 20 graden beschreven in welks middenpunt de zon geplaatst was Twintig minuten na de eerste waarneming was alles verdwenen. De toestand van den dampkring was niet geheel helder met uitzondering van de plaats waar de zon zich bevond. Een zeer dunne nevel bevorderde gewis de duidelijkheid waarmede de licht cirkels werden waargenomen. Na de waar neming werd de lucht langzamerhand helder even als zij in den vroegen morgen was geweest. Men meldt nit Helmond, van 20 April. Sedert eenigen tijd bestaat er in het naburige dorp Gemert eene spanning tusschen de inge zetenen van den boeren- en burgerstand ter zake van de verkiezingen. Die spanning schijnt tot dadelijkheden over te gaan immers is de aldaar geposteerde brigade marechaussee reeds verpligt geweest om zamenscholingen met geweld uiteen te drijven, hetgeen met steen worpen beantwoord werd. Daar vermoed wordtdat dit slechts een begin der schne is zoo zal de justitie te Eindhoven de zaak in loco gaan opnemen en waarschijnlijk de rijks, policie te Gemert versterkt worden, Voor eenige dagen bevond de wed. van Borstelen moeder van een braaf oppassend gezin aan Hoogen Morsch te Leiden woon achtig zich even buiten de Morschpoort op weg naar huis toen zij door iemand di.* daar met paard en wagen wachtte werd uitgenoodigd om mede te rijden. Toen de vrouw den wagen wilde beklimmenbegon het paard te steigeren en te slaan zoodat zij aan een harer beenen getroffen en ernstig gekwetst werd. Geneeskundige hulphaar terstond verleend en ook later zorgvuldig voortgezetmogt niet baten de vrouw is aan de gevolgen overleden. Volgens eene door het groothertogelijk Hessisch Polizei-Commissariaat te Mainz aati den officier van justitie te Zwolle gedauj mededeeling, heeft zekere Heinrich Bernci, boekhouder bij den fabriekant Ferdinand von Gagern te Gaversheimvoor dezen, op 19 Maart jl., eene reis ondernomen, die hoog stens 8 dagen zou duren doch sedert dien tijd niets van zich doen hooren. Hij was met de incassering van aanmerkelijke schuldvorde ringen ten bedrage van f12,000 a f 15,000, belast. Zonder nu dadelijk te vermoeden dat hij zich met die geldswaarde heeft ver wijderd acht men het mogelijk dat hem eenig ongeval is overkomen waardoor hij in het geven van berigten omtrent zijne langere afwezigheid is verhinderd. Het Polizei-Com missariaat voornoemd wenscht door tusschen- komst van gezegden officier van justitie beri r. ten omtrent dien persoon die op 28 Maart jl. van Mainz naar Keulen vertrokken is in te winnen. (Politieblad) Den 20 dezer is voor het provinciaal geregtshof van Gelderland behandeld de zaak van J. van W.bediende laatst gewoond hebbende te Arnhem.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1