JV.° Zalurdag 22 April. 1865 WOENSDAGENZATURDAG. Besturenen Administratiën Strandvonderij. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V E RTE NT IE N. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve lietzegelregt. VERS C HIJ NT: ABONNE ME NTS-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per pust f 2,25 Inzending derAdverlentiëndaagstevoren, voor \Oure'smorq De Bcrgemeestf.r van Zierikzee roept voor de iweede inaal ter reclame op regt- liebbenden op een stti/c eikenhoutlang 6,25 el en dik in 't vierkant 0,33 el vermoedelijk bestemd voor een gedeelte van een scheeps zaadhout of gording voor een hoofd zijnde in zee gevischt aan het noordland en alhier aangebrngtafkomst onbekend. 7.iefikzee, den 22 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. (Niet officieel gedeelte.) Openbare Raadsvergadering (feliouden ie Zierikzee «Ion 19 April 1865. Voorzitter mr. B. C. Cau. Secretaris mr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heeren mr. van Dongen v. d. Vliet en mr. de Crane. De laatste treedt later binnen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld, dat is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten het kohier der hondenbelasting voor 1865. Voor kennis geving aangenomen. Idem dat is ontvangen een prospectus voor den Volksvriend hetwelk ter inzage voor de leden ter Secretarie is nedergelegd. De rekening der exploitatie van de gaz- fabriek over 1864 met balans en verslag der commissie met vergelijkenden staat door Burgemeester en Wethouders opgemaakt. Wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren mrs. Fokker Moo- lenburgh en de Crane ten fine van onder zoek en rapport. Onder de behandeling van dit punt is mr. de Crane binnengetreden. Idem de rekening van de brei- en naaischool over 1864 en van het harmoniegezelschap Kunst en Eer over 1864. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van opname der gemeentekas, op 3 April jl, waaruit bleek dat zich in kas bevond 2942,22" hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Een concept-besluit tot wijziging der ge meente-begrooting 1865 tengevolge van bijzondere omstandigheden noodzakelijk wordt gesteld in handen der heeren Moolenburgh dr. Goemans en jhr. van den Santheuvel tot onderzoek en rapport in de eerstvolgende vergadering. Jhr. de Jonge brengt namens de commissie ad hoe rapport uit op de rekening der com- merciewerf over 1864 strekkende tot goed keuring. Aldus besloten. Bij de behandeling van dit laatste punt werd het praesidium waargenomen door mr. C. J. Fokker als zijnde mr. Cau rendant van rekening. Wordt gelezen een verzoek van den lieer W. Top, Wz.om op ultimo J ul ij te worden ontslagen als hoofdonderwijzer op het insti tuut voor jongens en lector aan het stedelijk gymnasium. De Voorzitter deelt mede, dat dit door Burgemeester en Wethouders in handen van de schoolcommissie is gesteld die heeft geadviseerd tot eervol ontslag onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezene diensten. Wordt dienovereenkomstig besloten, waarvan aan den heer Top mede- deeling zal worden gedaan. Komt in behandeling het voorstel tot regeling van het middelbaar onderwijs in deze gemeente. De Voorzitter doet voorlezen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken waarbij deze kennis geeft dat er geen uitzigt bestaat om alhier van rijkswege eene hoogere burgerschool op te rigten doch dat een verzoek om subsidie voor het stichten eener middelbare school in overweging zou genomen worden. Z. exc. voegt hierbij de opmerking dat z. exc. de voorkeur geeft aan eene in- rigting uitsluitend voor het middelbaar on derwijs bestemd boven eene school waarin lager en middelbaar onderwijs vereenigd zijn zooals men om bijzondere redenen te Goes wenscht lot stand te brengen. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor aan den minister te kennen te geven dat ingevolge rapport der commissie eene gesplitste inrigting niet ge- wenscht geoordeeld wordt en te besluiten alhier eene inrigting voor middelbaar on derwijs (hoogere burgerschool) tot stand te brengen volgens programma lett. A en tabel lett. Cmet wijziging der schooluren van 180 op 190 en verhooging van kolom 5 van staat C, met f 1600, voor jaarwedde van nog een leeraar. Op gemelde school zouden 5 leeraars werk zaam zijn. Voorts van het rijk eene subsidie aan te vragen van ƒ6000, waarbij de Voorzitter opmerkt, dat dit voorstel afhankelijk wordt gesteld van het erlangen der gevraagde subside zoodat indien deze niet of tot minder bedrag kan verkregen worden dan het voorstel vervalt. Mr. Fokker, lid der schoolcommissie, licht het idéé nader toe en appuijeert het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethou ders besloten. Hierna komt in behandeling een amende ment van mr. de Crane, om de.zaak mon deling bij den minister te ondersteunen waartoe wordt besloten en dit aan de zorg van het dagelijksch bestuur opgedragen. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor en besluit de raad om sollicitanten op te roepen naar de eerlang vacerende betrekking van leeraar in de Fransche Hoog-Duitsche en Engelsche talen enz. op het Instituut voor jongens tegen 15 Augustus e. k.op eene jaarwedde van ƒ1500 met vrije woning en de gelegenheid om kostleerlingen te houdenmet bepaling dat bij voorkeur in aanmerking zullen komen zij die admissie hebben voor het middelbaar onderwijs. Het verslag der schoolcommissie over 1864 wordt ter secretarie ter visie gelegd voor de leden. W«dt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingop begrootings posten over 1864. Aan den commies-griffier P. J. Loewer wordt de gewone jaarlijksche gratificatie van f 50 verleend voor buitengewone werk zaamheden ter zake van kiesverrigtingen en die te vinden door af- en overschrijving. Bij monde van den heer van der Grijp wordt namens de commissie ad hoe rapport uifgebragt op de verordening op den afslag van aard- en boomvruchten strekkende tot goedkeuring behoudens eenige wijzigingen. Wordt aangehouden tot eene volgende ver gadering. Dr. Goemans rapporteert namens de oom missie ad hoe op de verordening voor de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs strekkende tot goedkeuring. Nadat de algemeene strekking dier veror dening door den raad is goedgekeurd werd zij eerst artikels gewijs behandeld en vastgesteld en daarna in haar geheel goedgekeurd waar van aan de commissie van middelbaar onder wijs zal worden kennisgegeven. Hierna wordt de vergadering, gesloten. Uit Goes schrijft men van 17 dezer. Gisteren namiddag is alhier gevankelijk overgebragt de persoon van B., te Brussel ge arresteerd vroeger alhier woonachtig ver dacht van den diefstal der épauletten sjerp én ordeteekenen van wijlen den generaal Knoll uit de herberg te Yerseke. Jl. zatnrdag middag is het lljarig meisje van C van Galen, wonende aan de- Vest te Dordrecht dat achter hare woning een emmer water wilde scheppen in het water gevallen en verdronken. Jl. donderdag morgen, omstreeks 6% ureis in het Boerengatnabij het Stads aschhok te Botterdam, in het water gevallen en verdronken de persoon van W. B. oud 23 jaren, die, voortdurend lijdende aan toevallen wederom daardoor overvallen werd toen bij ter gemelde plaatse een kruiwagen met mest over de loopplank eener aldaar in lading liggende schuit reed; spoedig inge roepen geneeskundige hulp bleek al dadelijk vruchteloos te zijn gevende hij geene teeke nen van leven meer. .11. woensdag morgen is er op de Kruis kade door eene docters vigilante, eene 83jarige en daarbij zeer doove vrouw over reden die met eene kleine negotie langs de straat liep zij woonde in het logement de Drie Kroonen in de Raamstraathaar gebrek schijnt grootendeels oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. Zij is met gebroken ribben enz. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebragt, en eenige ongenblikken na bare opname overleden. In den avond van zatnrdag 11. greep te Groningen eene afschuwelijke mishandeling i plaats van zekeren varensgezel Cornelis Alellema wonende aldaar. Ten gevolge van eene hoogst onbeduidende oorzaak kwam hij in aanraking met een gezelschap werklieden uit Bundeom onderscheiden redenen zich daar ter stede ophoudende. Hij moet toen door een drietal hunner over de straat zijn geworpen geslagen en mishandeld. De één moet daarbij zich bediend hebben van een puntig werktuigde ander van een mes met welk laatste voorwerp genoemden mis handelde verwondingen zijn toegebragt van zeer belangrijken aard. Nadat de vermoedelijk schuldige aan de ernstigste verwondingen door de ijv»n'ge bemoeijingen van de agenten van politie was opgespoord en aangehouden heeft de officier van justitie zich aanstonds deze zaak aangetrokken. LI. Woensdag avond ten ongeveer half elf ure vond. men bij een der rustbanken op den Scheveningschen straatweg, nabij het tolhek, iemand bewusteloos liggende, die later een vreemdeling bleek te zijn en ver moedelijk een Amerikaan. De politie, van dit voorval onderrigt, begaf zich zoowel van Scheveningen als van 's Hage naar de plaats waar de bewustelooze zich bevond. Van daar gebragt naar het tolhek bij den tolgaarder Komeyn werd al datgene verrigtwat gevor derd wordt ten opzigte van personen, die in zoodanigen toestand verkeeren. Aan het tolhek bleek het de agenten van politie dat de vreemdeling eene wonde aan den arm had en aan bloedverlies leed. In zijn zakken trof men een soort van lancet aan. Naar het commissariaat van politie in de stad gebragt en verder onderzochtvond men bij hem een brief, in tie Fransche taal geschreven waaruit bleek dat hij zich door laudanum wegens verdrietelijkheden om het leven had gebragt. Ook behelsde de brief eenige beschikkingen omtrent zijne begrafenis als anderzins. Aan het commissariaat van politie werd terstond de hulp ingeroepen van den chirurgijnden heer Kup. Intusschen bleef de vreemdeling in denzelfden bewüste- loozen toestand verkeeren. Des nachts werd hij naar het burgerlijk gasthuis te 's Hage overgebragt, waar hij zoo spoedig herstelde dat hij reeds gisteren dat gasthuis heeft ver laten. Uit Woltersum meldt men als eene bijzonderheid dat in den tuin van den landbouwer J. II. Bolhuis aldaar een oude wilgenboom staat uit welks kruin een beukenboom te voorschijn komt, die reeds eene lengte heeft van 8 a 10 ellen Als eene bijzonderheid meldt men dat op den stal van den landbouwer A. J. Grast huis te Andel., gemeente Baflo eene drie jarige niet zware koe vier goed voldragen kalveren heeft geworpen zijnde twee stier en twee koe kalveren- ln groote en zwaarte bestond bijna geen verschil. Zij hadden te zanten het enorme gewigt van 80 Ned. ponden. Vooral om de zeldzaamheid betreurt men het dat kort vóór de verlossing de kalveren bij de moeder zijn bezweken. Een eenvoudig middel om staal van andere soorten van ijzer te onderscheiden wordt opgegeven in de Industrie blatter 1864, no. 12. Wanneer men volgens Saint-Elme, een stang var. staal in gewoon salpeterzuur van 1.34 soort gewigt dompeltheeft er romdom het staal eene heftige gasontwikkeling plaats die ongeveer 20 seconden duurt en dan in eens ophoudt. Daarentegen gaat de gasontwikkeling die hij het dompelen aan een ijzeren stang in salpeterzuur plaats heeft onafgebroken voort. Alle Engelsche en Duitsche soorten van staal verhouden zich gelijk boven is opgegeven, en men bezit dus in deze eenvoudige proef een zeker middel om staal van ijzer te onderscheiden. Onlangs heeft men melding gemaakt van een jong Engelschman Keadle genaamd die zich in gezelschap van een officier in Turksche dienst, eenigen tijd in een hotel te Antwerpen heeft opgehouden en aldaar 's morgens dood in zijn bed werd gevonden onder zoodanige omstandigheden dat de officier op kwaad vermoeden in hechtenis werd genomen. Dienaangaande zijn thans door den heer Henry Kimber te Londen

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1