Woensdag 19 April. 1865 N.u 81. WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenen Administration Publicatie. Publicatie. liinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen rikzee 1864. 20,00 19,00 "g 18,00 1 20,00 c 19,00 ij 18,00 Il 9,50 a 18,50 4s 16,50 4,00 1 2,50 geblev. t. I«l%« '72'/4 93»/. 87 V4 61 97''4 SSH, 263/, 51% •tikelen •ludde. en 5,50 n -11,00 - 11,00 - 0,00 - 6,75 - 0,00 - 00,00 1 -00,00 d - 0,00 morg. 10,30 10,30 afvaart der I l Middelburg j" mboofc rijdeu rdam: onderdagsen l0u.,20miD el van Veev sein gen naar j afvaart ve n A. de Vos PRIJS DER AD V E RTE NT IE N. Gewone 12*', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hetzegclregt. VERS C HUNT: MANT A B O N N E M E IV TS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post 2,25 Inzending der Advertenliëndaagslcvorenvoor lUure'sninrg Burgemeester en Wethouders der ge meente /.ierikzee. Gezien de circulaire van den heer Commis saris des Konings dezer provincievan den 17den Maart jl. (Provinciaalblad no. 28.) Brengen ter kennis van de Ingezetenen der gemeente bat de aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent binnen deze provincie zullen worden uitgegeven van den vijfden Mei tot en met den vijftienden dier maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien het aangaat inge diend op den negentienden doch in degemeent.cn Middelburg Vlissingen Goes en Zierikzeeop den 23 Mei aanstaande. Dat de registers van gemelde patewtpligtigeu zullen worden gesloten in de gemeente Middelburg op den veertienden Junij in de gemeenten FlissingenGoes en Zierikzee op den zevenden en in de overigen gemeenten op den derden dier maand. Dat de patentpligtige schipperseigenaars en directie- voerende van binnenschepen schuiten en vaartuigen ver meld ïd de 16de tabel der wet van den 6den April 1823 waaronder als nu ook zullen begrepen worden diegeen welke bestendig in hunne vaartuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren te rekenen van den eersten Mei aanstaande tot den vijftienden derzelve maand zich voor het patent van het dienstjaar 1865/e zullen behooren aan te geven bij het bestuur der plaats waar zij zich zullen bevinden, onder overlegging van een biljet, hetwelk daartoe bij die besturen verkrijgbaar gesteld; is terwijl ingevolge de hier voren aange haalde Wet door de alsnu aan het patentregt onderworpene schippers naauwkeurige opgave zal moeten worden gedaan of zij in het vorige jaar geenó andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hunner schepen, en met die schepen geene buitenrivierende Zuiderzee noch de Zeeuwsche stroomen bevaren, of in het voorgaande jaar bevaren hebben. Dat aan slijterslapperskroeghouders en koffijhuishouders (no. 37 tot 40 van tabel 14) aan hunne huizen onmiddelijk na den Isten Mei een aangiffc-biljet zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen zal worden opgehaald. Da| de kramers zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patentop te geven de wijze op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der "de tabel gevoegd bij de wet van den l6den Junij 1832(Staatsblad no. 30), alsmede de gezamenlijke inkoops waarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen zullende dien onverminderd door de patenfplig- tigen bij b en c van l der eveugenoemde tabel vermeld ter gelegenheid en ten gelijken einde als boven opgave moeten geschieden van den tijd der during wat eerstgenoemde betreft hun's verblijfs in de gemeente, en wat laatstgenoemden aan gaat, van dien der te houdene verkooping; terwijl zoo zij de wijze van verkoop veranderende waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblijfs of der te houdene verkooping verlengen daarvan op den voet van art. 19 der wet van den 2lsten Mei 1819 en op de boeten bij art. 37 bepaald., aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvullingsregt voldoen als van hen bij werkelijk toegenomen belastbaarheidzoude kunnen worden gevorderd. Dat wijders de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterijbriefjes krachtens Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22) op de boete bij 1 en 2 van art. 32 der wet van den 2lstcu Mei'1819 bepaald, verpligt zullen zijn steeds hun gezegeld patent met zich te voeren Dat door de schippers eigenaars en directievoerende van binnenschepen schuiten en vaartuigen hiervoren bedoeld het patentregt zal moeten worden voldaan ten kantore van deu ontvanger ter plaatse van de aangifte en wel in eens voor zoo verre die plaats niet is of die van hun vast verblijf of de vaste legplaats van het vaartuig of wel eindelijk die alwaar het bedrijf wordt uitgeoefend, doch anders bij tvjaalfde ge' deelten. Dat uogtans van de laatste wijze van betaling bij twaalfde gedeeltenook door de eigenaars, schippers of directie- voerende welke zich niet in hunne vaste woon- leg- of ver blijfplaatsen bevinden zal kunnen worden gebruikgemaakt, mits zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van den 6den April 1823. door zich in den loop der maand Mei, voorzien van een bewijs van aangifte hetwelk echter niet lauger dan die maand van kracht zal zijn naar hunne vaste woon-leg- of verblijfplaats te begeven, of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gepatenteerd, in welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden. Dat de patentpligtigen van de 16de tabelvoor den eersten Janij eerstkomende, geheel of gedeeltelijke betaling in voege, voorschreven zal moeten zijn geschied en ook de patenten op vertoon der kwitantien van de Ontvangers, voor dien tijd bij de Gemeentebesturen door hen zullen moeten worden afgehaaldaangezien van dien dag af de recherche op de niet gepatenteerde schippers een aanvang zal nemen. Ge'daan te Zierikzeeden 12 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders der ge meente Z ierikzee. Brengen bij deze ter kennis van de Inge zetenen dezer gemeente dat met liet primitief beschrijvingsu'erk voor de personele belasting over het dienstjaar 18 C5/0C een aanvang zal worden gemaakt op Vrijdag 5 Mei aanstaande en de beschrijvings-biljetten met den achtsten dag daarnadoor of van wege den Ontvanger der directe belastingen zullen worden opge haald met aanmaning om de voorzegde bil jetten naauwkeurig in te vullen ten einde zich voor schade en onaangenaamheden te hoeden alsmede aan de zoodanigen welke bij de beschrijving [geen biljet mogten hebben ontvangen, om zich ten spoedigste om zoodanig biljet bij den ontvanger voornoemd aan te melden, ten einde hetzelve vóór den 31sten Mei ten kantore van denzelven volgens art. 30 4 der wet van den 29sten Maart 1833 (Staats blad no. 4)ingevuld te kunnen bezorgen.. Met verdere informatie dat tot Tegenschulters voor deze gemeenteom aan de zijde der belastingschuldigen te dienen zijn benoemd de heeren L. KOOLE E. W. MUS en P. van der LINDEN, M. COUVÉE Ju. Zierikzee den 12 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Door het prov. geregtshof in Zeeland is 11. donderdag uitspraak gedaan in de zaak van C. L. Huizen laatstelijk brievengaarder te Ifa- pelle. Bij uitvoerig gemotiveerd arrest heeft het den beschuldigde schuldig verklaard aanl het verduisteren en onttrekken van twee bescheiden die hem in zijne hoedanigheid van agent der hooge regering (brievengaarder en postbeambte) waren toevertrouwd 2. valseh- lieid in geschrifte van koophandel door het na maken van eene handteekening welke kwijting moest daarstellen 3 het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk en 4. gemeen schappelijk en gelijktijdig ter zake van liet ten nadeele van den eigenaar bezitter of houder verduisteren en weerloos maken van koopwaarwelke hem niet in handen is gesteld geweest dan tot een betaald wor denden arbeid en om er een bepaald gebruik van te maken. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan bovengenoemde feiten en diens volgens onder aanneming van verschillende omstandigheden veroordeeld tot eene correc tionele gevangenisstraf van drie jaren en vijf geldboeten te zamen bedragende 147 alsmede in de kosten. Zekere P. de L., 60 jaren oud, in het ziekenhuis te Middelburg verblijf houdende verkeerde jl. zaturdag in een beschonken toestand. Bij de Langevijlebrug struikelde hij en viel dien ten gevolge in de gracht. Op het hulpgeroep van een voorbijganger kwam J. C. van den Bergkoopmante Goes woonachtig die zich in een nabijgele gen woning bevond, aanloopen en sprong onmiddelijk den drenkeling achterna het gelukte hem hoezeer voor- zich zeiven ook met levensgevaar dien levend aan wal te brengen. Met behulp van andere inmiddels toegeschoten personen per voertuig naar het ziekenhuis teruggebragt zijnde, werd aan L. dadelijk geneeskundige hulp verstrekt. Hij is heden echter aan de gevolgen van het gebeurde overleden. Woensdag jl. heeft A. Klapwijk, onder Delft woonachtig de eerste grasboter aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. Uit Tilburg meldt men van 14 dezer Uit de gemeente Middelbeers verneemt men dat in den namiddag van gisteren aldaar een treffend ongeluk heeft plaats gehad. De R. C. kerk en toren zijii door liet on weder getroffen en aanmerkelijk beschadigd- De vrouw van zekeren W. Timmermans die zich met meer anderen in de kerk bevond is door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Dezer dagen heeft te Rotterdam een jongen die spelende met een ander twist kreeg met een mes zijn makker onder het hart gestokende gewonde is in een huis in de nabijheid opgenomen. De dader die de vlugt had genomen is in de li. C. kerk gearresteerd. Jl. maandag raapte een jongen te Antwerpen eene brandende sigaar op en ver borg die onder zijne kiel. Het kleedingstuk vatte vuur en vóór men hem van zijne kleederen had kunnen ontdoen had hij reeds zeer ernstige brandwonden bekomen. DU1TSCHL AN D. Voor eenige jaren werd in Silesie een beestenkoopman vermoord zonder dat ooit een spoor van den misdadiger werd gevon den. Een jaar daarna huwde zijne dochter met een siagter en leefde met dezen in gelukkigen echt. Eenigen tijd geleden zou bet buisgezin van den slagter verhuizen. Bij deze gelegenheid vond zijne vrouw in een zijner kleedingstukken een beursjedat zij voor baren vader had gewerkt en dat na den moord verdwenen was. Een vreesselijk ver moeden rees bij haar op zij openbaarde het aan haren man deze bekende de daad en de vrouw leverde haren man als de moorde naar van haren vader aan het geregt over. Tot groote verwondering van velen te Berlijn was de Pruissische bank zaturdag 11. gesloten zonder dat iemand in staat was dit zoo vreemde verschijnsel te verklaren. Einde lijk is het raadsel opgelost en de nanleidende oorzaak bekend. Er was eene groote som in bankbilletten ontvreemd verzonden ver legd of op eene andere wijze in het ongereede geraaktalthans men wist niet wat er mede gebeurd was en er werd eene som van 1000 thaier uitgeloofd aan dengene die de zaak aan het licht bragt. Spoediger dan men verwachtte is de zaak ontdekt. De dief is reeds in hechtenis genomen. Het is een bediende bij de hank Stnart genaamd. Een zijner bekenden heeft voor de gestolen banknoten effecten gekocht en was bij den bankier, met wien hij had gehandeld bekend zoodat men den schuldige weldra op het spoor was. Het bedrag van bet ontvreemde, oude banknoten van 1846 die algemeen in omloop zijn beloopt 40,000 thaler. De geschillen gerezen tusschen de zetters en drukkers en het meevendeel van de eigenaren van drukkerijen te Leizig, zijn nog op geen enkel punt bijgelegd. Sedert 14 dagen wordt in bedoelde drukkerijen niet gearbeid en al de pogingen om personeel van elders te erlangen hebben schipbreuk geleden. Van alle zijden ontvangen de zet ters en drukkers geldelijken onderstand zelfs uit het buitenland; zoo heeft men uit Londen voorloopig 2000 thaler toegezonden. Een groot gedeelte van bet personeel dat zonder arbeid was heeft reeds bezigheden gevonden in de naburige steden. Men koestert de hoop dat de invloedrijke personen die op zich genomen hebben om als bemiddelaars tusschen beide te treden hunne bemoeijingen weldra inet een gunstig gevolg zullen be kroond zien. Te Konstantinopel beklom dezer dagen een geestelijke den kansel die naar aanlei ding van de encyclica eene rede hield tegen de verderfelijke boeken. Hij voer inzonder heid nit tegen d'AIembert en Diderot, en om meer indruk op zijne toehoorders te maken had hij een exemplaar van de dietionnalre philosophique medegebragt. waar van hij nu ten aanschouwe van allen de bladen uitrukte en verscheurde met uituoo- diging aan zijn auditorium om bij voorko mende gelegenheid hetzelfde te doen. De Grieksche gemeente, tot wie hij het woord voerde kent echter geen Fransch en nog minder de namen der wijsgeeren uit de 18e eeuw. Zij verkeerde in den waan dat deze zendelingen van Garibaldi zijn en verwonderde zich slechts dat de geestelijke dien vijand van paus Pius zeiven niet had genoemd. De weinigen die Fransch kenden zochten de bladen bijeen om te zien wat d'AIembert en Diderot wel mogten gezegd hebben. De Medizinische Presse ontving een telegram uit St. Petersburg waarin bevestigd wordtdat in de Russische hoofdstad oene epidemische ziekte heerschtbestaande uit vlekkende typhus en febris recurrens. Onder de arbeidende klasse woedt deze ziekte sterk. De besmetting is onbeteekenend. FRANK R IJ K. Een zeer voornaam politiek persoon nit België was onlangs te Parijs en had aldaar hoogst belangrijke gesprekken. Ziehier wat naar zijne meening te Rome gebeuren zal; keizer Napoleon is te verstandig en heeft een te helderen blik om niet te begrijpen dat de omwenteling te Rome en de paus op Malta de doodsteek waren aan het keizerrijk en regeringstelsel toegebragt. Te Florence en te Parijs hoopt en wenscht men iets geheel anders Op den dag dat Rome door de Fransche troepen verlaten zal worden zal Italië geen bloedige omwenteling uitlokken neende omwenteling die dan uitbarst zal kalm zijn, en als in 1847 zal de kreet Leve Pius IX vernomen worden. Het Romeinscbe comité rzal alles daartoe voorbe reiden. Men wil den paus het Vatikaan en meer ook niet laten maar toch zal hif door eene van geestdrift juichende menigte op de schouders gedragen worden. De souvereinenkroon wil men hem ontnemen maar de pauselijke kroon hem laten en een beroep op zijne liefde voor Italië zal gedaan worden om hem met Victor Emamiël te verzoenen. Hoe onwaarschijnlijk ook de uitvoering zij het plan bestaat

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1