Woensdag 12 April WOENSDAG ENZATURDAG. I* BesturenenAdministratiên Bekendmaking. Afkondiging. Binnenlandsche Tijdingen P R IJ S DER AD V E RTE N T IE N. Gewone 12'', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve hetzegelregt. VERSCHIJNT ABONNE M E NTS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25, Inzending derAdvertcntiëndaagstevoren, voor KJvrc'smorq- >,40 0,00 1,00 0,00 6,75 0,00 )0,00 )0,00 0,00 00 50 50 1 00 yJ- :-r Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van den hoofdclijicen omslag dezer gemeente over het ioopend dienstjaar voorloopig is vastgesteld en van Maandag den 10 dezer af, gedurende veertien dagen, op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt kunnende de reclames daar tegen op ongezegeld papier aan den Gemeente-Raad gerigtin eene daarvoor bestemde bus aldaar worden ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te Zierikzee den 5 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt be kend dat het kohier van het patentregt over het 3de kwartaal van het dienstjaar 1864/, van deze gemeente den 4 dezer maand door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeenteten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 10 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. In den nacht van jl. Maandag en Dingsdag heeft zich te Wissekerke eene ruim 50jarige vrouw door verdrinking in de ■welput van het leven beroofd. Van hare jeugd af moet zij steeds malende in het hoofd geweest zijn en men schrijft daaraan ook dien wanhopenden stap toe. Zaturdag 11. maakte de brigadier der Douanen te Clinge zich gereed om zijne dienslpligt te gaan vervullen er. wilde zijn geladen karabijn onder zijnen mantel nemen. Het geweer ontgleed aan zijne hand viel op den grond en het schot ging af. On gelukkig trof dit jnist den zoon van den brigadier die elders bij de Douanen geplaatst met vrouw en kinderen gekomen was om zijne ouders te bezoeken. Het schot is hem in de zijde gedrongen en men vreest zeer voor zijn leven. Den 21 Maart jl. brak des avonds te Alkmaar brand uit. Daar de roerende goederen schijnbaar hoog geassureerd waren werd de eigenaar in verzekerde bewaring gesteld en zijne zaak onderzocht. De regt- bank achtte ze niet vervolgbaardoch de officier van justitie kwam in verzetde stukken werden aan het provinciaal geregtsliof gezonden en van daar kwam het bevel van regtsvervolging. LI. Vrijdag is echter die zaak van de rol geroyeerd daar de delinquent zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Thans rijst de vraag moet de assurantie betalen? t De vischvangst-. blijft te Scheveningen schaars. Sedert de laatste veertien 'dagen zijn niet meer dan een twintigtal pinken aangeweest. Woensdag morgen golden de vijf manden voor de droogerijen bestemde klein-schol f 19. Verleden jaar betaalde men voor dezelfde hoeveelheid en hoedanigheid niet meer dan f 12 't geen toen reeds een ongekende hooge prijs was. Verleden week waren voor Texel niet minder dan zes honderd vaartuigen van onderscheidene natiën op die hoogte visschendeonderpdezenj-telde men alléén tusschen de twee en drie honderd Schokkers. Voorde tongen werd Woensdag morgen op het strand zestig cent besteed. Men meldt uit Staphorst van 5 dezer. Te Rouveen is in eene eendenkooi een gansarend gevangen die een vlugt had van zeven voet. Hij was met den eenen poot in de klem vastgeraakt. Niemand durfde hem levend aanvatten men heeft hem daarom moeten doodslaan. Toen de door het hof van Limburg wegens poging tot moord tot eene 20jarige tuchthuisstraf veroordeelde Jan SimongStar- mans jl. Dingsdag morgen uit de gevangenis te Maastricht naar Leeuwarden zou getrans porteerd worden en hij zich vooraf =baden en van kleederen veranderen moestliet de directeur hem in zijne tegenwoordigheid ont- kleedeu. Toen bemerkte hij dat Starmans onder de voeten een ijzeren pen en op~een andere plaats zijns ligchaams een ijzeren houvast met teerstof, welke zich aan den muur zijner gevangenis bevondhad vastge kleefd en wel zoodanigdat men die voor werpen slechts met moeite van het ligchaam kon verwijderen. Dit was kennelijk geschied met het doel om zich gedurende het transport uit de eene of andere minder goed versterkte gevangenis door de vlucht te bevrijden. Men verneemt dat de minister van justitie dezer dagen eene missive tot den kerkeraad der Nederl. Israëlitische hoofd synagoge te Amsterdam heeft gerigt, waarin door z. exc. wordt verzocht het eindrapport van dien raad op het aanhangige reglement voor het centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland voor ultimo Mei te mogen ontvangen. (W. v. I.) Den 5 dezer is het nieuwe postverdrag tusschen het koningrijk der Nederlanden en het koningrijk Hannover door de daartoe benoemde gevolmagtigden de hh. J. P. Hof stede hoofd-directeur der posterijen te 's Gravenhage en G. Diederichs financieraad te Hannover, geteekend. Bij dit verdrag is bepaald, dat na ratificatie, met 1 Julij e. k. voor gefrankeerde brieven tot 15 wigtjes uit de Nederlanden naar het Hannoversche taxe-rayon liggende binnen de 20 geogra- phische mijlen van de grenzen 10 cents en naar het tweede Hannoversche taxe-rayon 20 ct. zal gerekend worden, en uit Hannover naar de Nederlanden, respectivelijk 2 en 3 zilver grossen. Bij niet frankering wordt dit port met 5 cents of 1 zilver gros voor elke 15 wigtjes verhoogd. Voor drukwerken stalen van koopwaren enz. beneden de 40 wigtjes zal slechts 5 cents geheven worden. Tevens zal men akten en processtukken tegen een veel verminderd port kunnen verzenden. (D.) Deze week bragt een welgekleed jong meisje bij den concierge van het vonde linghuis te Antwerpen een cartonnen doos waarin zich volgens haar zeggen bevond een steek voor den "geestelijke. Toen men later de doos opende, vond men er geen steek, maar wel een kind in van omstreeks acht dagen oud. Jl. Zaturdag heeft te Brussel een duel plaats gehad tusschen den minister van oorlog Chazal en den heer de Laet ter zake van de „Mexicaansche questie." De minister is ligt gewond de ander is niet getroffen. Na den strijd zijn de partijen verzoend. Volgens berigten uit Jeddo van 18 Febr. jl. was het in Japan rustig, De Taikoen had nadat de moordenaren der twee En- gelsche offficieren de doodstraf hadden onder gaan de geldelijke schadevergoeding welke door Engeland voor de nabestaanden dier officieren gevorderd was doen betalen. Al de maatregelen welke de regering des Tai- koens sedert den strijd bij Simonoseki ten gevalle der buitenlanders genomen had waren door den Mikado goedgekeurd. Er was weder sprake van het zenden van een Japans gezantschap naar Europa het zou bestaan uit twee ambassadeursvan welke de een meer bepaald te Londen de andere te Parijs werkzaam zou zijn. Uit Japan is de volgende curieuse mededeeling ontvangen zijnde eene vertaling van een verslag van het gevecht te Simono seki gelijk dit voorkomt in gedrukte Japan- sche boekjes, welke te Jedo met toestemming der regering worden verspreid Verslag van het gevecht te Shimono- seki door de Japanners. Tusschen Dannoura en Maedo was door onze landslieden een lage batterij opgerigt en toen zij hieruit vuurden werd het onderste gedeelte van de boeg van een der schepen van de barbaren weggeschoten. Een ar.der kwam tot hulp opstoomen en sleepte het weg naar de Hokura zijdewaar het de averij trachtte te herstellen. Den 5den openden de schepen hun vuur tegen de batterijen van Dannoura Maeda- moura en Hikoshimain escaders van drie en vier schepen. De kogels die naar deze batterijen vlogenstoven het zand op en maakten zooveel stof, dat het onmogelijk was daarin te blijven werken, zoodat het volk van al de batterijen werd bevolen terug te trekken en klaar te zijn om de kasernes te verbranden en de mijnen aan te leggen. Kort nadat zij in de bergen waren terugge trokken landde een groot aantal der bar baren namen 30 stukken mede naar hunne schepen en handelden overigens op eene wanordelijke wijze. De storm-compagnie van lleijo uit Chosiu- volk bestaandeviel op hen aan en ver moordde al de barbaren -, die in de batterijen gebleven waren. Te Dannoura lieten zij ook een mijn springenwaardoor eene menigte barbaren gedood en gewond werden. Men zegt dat 4 Chosiusoldaten gedood en ver scheidene gewond zijn. Heijo van Hango voerde het bevel te Hikoshima toen de barbaren met hetzelfde aantal daar landden wachtte hij eene gelegenheid al en viel hen aan. Verscheiden barbaren sneuvelden en 5 groote kanonnen 13 geweren en 7 sabels die zij medegebragt haddenwerden buit gemaakt. Drie barbaren werden gevangen genomenook werden drie sloepen en een vlag achtergelaten. Toen zij terugtrokken lieten zij een kanon nadat zij in den grond begroeven. Kakkowa Kenmots een volgeling van den prins, werd voorgedragen voor eene verhooging van tractementals hebbent zich in het gevecht onderscheiden onder h voetvolk. Er was een gedeelte burgers in getal naar Asaichi Heijo genaamd d gedurende het gevecht allen wegliepenmat acht van hen bleven achter en sloegen t hoofden af van zeven barbaren die gemic deld van 20jarigen leeftijd schenen te zijl Het aantal gesneuvelden en gewonden aan d zijde van Nagato en Suvvo bedroeg 23 D barbaren verloren 304 man maar het i niet bekend hoeveel er op de schepen gesneu veld zijn. Met het daglicht van den 8ste. heschen de barbaren een vredevlag waaro] het vuur van de batterijen gestaakt werd en waarna de volgelingen van Chosiudii eenigen tijd vroeger naar Engeland gewees en de 17de maaud (Augustus) teruggezondei waren naar boord gingen om eene conferentie te houden. Ondervraagd zijnde, zoo verzoch ten zij of vrede hun mogt verleend worden waarop bun de geheele waarheid werd afge vraagd en zij antwoordden dat de redenen van hunne komst en aanval haren oorsprong geheel in geld hafiden. Eenige Daimio's hadden te Yokohama be loofd hun twee honderd en veertig duizp'nd kobangs te geven indien zij eene overwin ning behaalden en de twee provinciën van Chosiu en Boshin veroverden ten gevolge van welke overeenkomst een groot aantal krijgslieden van vreemde landen gehuurd waren. Doch een groot aantal gedood zijnde zoo was al het geld dat zij verwachtten te ontvangen niet eens voldoende voor de pensioenendie zij aan de betrekkingen en familien beloofd hadden en zij schenen zeer bedroefd over hetgeen zij gedaan hadden. Maar daar zij niet konden verwachten het bovengenoemde geld te zullen ontvangen wanneer zij op die wijze vrede maakten zoo verzochten zij vergunning om dertic stuks kanonnen te mogen leenen opdat zij die konden vertoonen als bewijsstukken dat zij de overwinning behaald hadden. Na dezen dag keerden zij weer naar Yokohama terug. Men zegtdat eenige Daimo's zullen ont komen en den oorlog voeren tegen Chosiu wegens zijne handelingen te Kioto. Men zegt ook dat het den barbaren ver gund werd eiken dag van 's morgens 8 tot 10 ure in de stad Simonoseki naar den wal te gaan om aankoopen te doen. De dooden werden aan de Barbaren teruggegevennadat zij officieel nagezien en opgeteld waren. De permanente garnizoenen van de batte rijen die bard gewerkt hadden weigerden met deze vredesluiting in te stemmen omdat welk volk hen ook aanviel zij tot liet laatst toe zich wilden verdedigen. Zij verklaarden ook dat als de vrede gesloten werd zij in de tegenwoordigheid van den prins van Nagato wilden verschijnen, en zich den buik open snijden. Daarna trokken zij terug naar Mitasiro en Boshiu om uit te rusten van hunne beslommeringen. Ik heb de bovenstaande berigten getrok ken uit de verschillende documenten die mededeelingen over deze zaak bevatten. Toen de schepen der barbaren Chosiu ver lieten om de Binnenzee op te varen ankerden zij in eene baai aan de noordzijde van Adsukishima en eene menigte nieuws gierigen kwam hen bezoeken. Een schot werd gedaan van een der schepen van de barbaren om hen te verschrikken hetwelk een Japanner trofdie onntiddelijk stierf. Toen kwamen menschen van het schip om verschooning te vragenen boden 200 itchi-

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1