W.° 21 Woensdag 5 April. 1865 WOENSDAG ENZATURDAG. BestureneuAdministratièn Nationale Militie. Bekendmaking. Bekendmaking. Pinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen EUSGI11 COURANT PR IJ S DER ADVERTENTIES. Gewone 12'cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels af 1 behalve helzegelregt. VERSCHIJNT AB O N N E M E N T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertmliëndaagstevorenvoor 1 Cnrc'smorq Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van liet Koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no 46) brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting nan den Militieraad in dit jaar door deze gemeente is bepaald op Dingsdag den 11 April 1865 des voormiddags ten half tien ure in liet gewone lokaal in de Abdij te Middelburg eu dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of uummerverwisselaar verlangen op te treden. Zierikzee den 1 April 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat het kohier der belasting op het Personeel 6 maanden regtno. 5 van deze gemeente, dienstjaar 1864/a - den 25 Maart jl.door den heer commissaris des konings in deze provincieexecutoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer ont vanger der directe belastingen in deze ge meente ten fine van invordering ingevolge de wet. Zierikzee den 3 April 1865- Ve Burgemeester B. C. CAU. Zierikzee 1 April 1865. Heden mogt men in de Burgerbewaarschool alhier, die bij deze gelegenheid feestelijk versierd was haar 25jarig bestaan vieren. Nadat de nog levende en hier tegenwoordig zijnde opzigters en bestuurders der school bij hunne intrede in het locaal door de hoofd onderwijzeres zoowel als door de kweekelingen en helpsters ver welkomd warentraden langzamerhand ook vele ouders der kinderen alsmede de heer Burgemeester daartoe uitgenoodigd binnen. Daarop hield dr. P. J. Andre® eene toespraak waarhij hij eerst kortelijk de oorsprong en de lotgevallen der school herinnerdeen zich vervolgens met gelukwenschfen rigtte tot de hoofd-onderwijzeres, tot de kweekelingen en helpsterstot de aanwezige ouders der kin deren en tot de kinderen zelveten slotte allen die dit feest met hunne tegenwoordig heid vereerden hiervoor dank zeggende. De heer Burgemeester beantwoorde deze toespraak met voor de opzigters en bestuur ders zoowel als voor de hoofd-onderwijzeres der school vleijende en vereerende woorden. Eindelijk werden door de kinderen opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigde gezangen aangeheven terwijl zij hierna feestelijk ont haald werden in welk onthaal ook de kin deren der Bewaarschool voor armen en onvermogenden thans rnim 22 jaar alhier bestaande op die school deelden. Men meldt uit het Westland aan de Leidsche Courant „Het weder blijft hoogst ongunstig voor den veldarbeid en de uitgepoote bloemkool heeft door den strengen vorst zoodanig ge leden dat zij verloren wordt geacht. Vooral is dat het geval te Loosduinen eene streek waar de meeste bloemkool wordt geteeld. Ook elders, bijv. te Veur, is hetnaar men verneemtzeer slecht gesteld met de kort geleden op den kouden grond gepoote bloem kool daar de teedere planten tegen zulk eene feilen vorst niet bestand zijn. Wat verder den landbouw of tuinderij aangaat het is niets dan klagen wat men hoort De hooibergen zijn bij de meeste landbouwers ledig. Het hooi wordt tegen ƒ36 de 1000 oude ponden verkocht en het zal er niet bij blijven naar het schijnt. Boonen en rogge aan het vee te voeren wat bereids gedaan wordtkomt den boer nu voordeeliger uit dan zulk duur hooi. Veld- noch tuinarbeid kan worden voortgezet en van het gezaaide is weinig goeds te wachten. Alles is nog dood gelijk in het midden van den winter geen vogels worden vernomenzelfs de kie viten zijn weder vertrokken. De minister van justitie heeft de aandacht van de procureurs-generaal fungerende directeuren van policiebij vernieuwing gevestigd op art. 29 der instructie op de dienst der bezoldigde rijksveldwachters van 8 Jan. 1858 volgens welk voorschrift deze beambten zich als ten allen tijde in 's rijks dienst moeten onthouden van alle verrigting of het doen van elke dienst onder welke benaming of voor wien ookwelke niet is overeen te brengen met de bepalingen van het kon. besluit van 11 Nov. 1856 CStaatsbl. No. 114). Uit Terschelling meldt men: Vanhier zullen met Mei a. s. 4 huisgezinnen waaronder 15 kinderen, de reis naar Noord- Amerika aanvaarden. Verbetering van bestaan schijnt ook hier het hoofdoei te zijn. Dezer dagen had het volgende betreu renswaardig voorval in de gemeente Woensel plaats: Een jongeling vroeg zijne moeder geld om uit te kunnen gaan. De moeder niet genoeg naar zijn zin gevende geraakte hierover met horen zoon in twistde stiefvader- werd te hulp geroepen en nu ontstond er eene w orsteling tuschen vader en zoon waarbij de laalste den eerste eene wond in liet aangezigt en eene aan de keel toel ragt. Nog dienzelfden dag is de zoon gevankelijk door de maréehaussée herwaarts overgehragt. Te Antwerpen beeft zich 11. woensdag een vreemd geval voorgedaan Den 16 dezer had een heer van reeds gevorderden leeftijd zich noemende Kish Allah Beykolonel in Turksche dienstin een hotel aldaar zijnen intrek genomen vergezeld van zijnen neef een jongman van 20 jaren C. Readly genaamd. Beide hielden zichzoo het scheenbuiten alle aanraking met anderen en gingen veel te zamen wandelen, waarbij zij steeds Turksch of Engelsch spraken en de oude heer alle verteringen betaalde. Eergisteren morgen vond een bediende van het hotel den jongman dood op het bed liggen blijkbaar met een schot hagel nabij het oor gewond. Naast het bed lag een geweer op den gronden op de tafel vond men een briefjeinhoudende de woorden „lk zelf heb mij vrijwillig van het leven beroofd." Het vreemdste evenwel was dat hij, met de armen onder de dekens niet lag in eene houding die aan een zelfmoord deed denken. Het lijk werd gisteren geschouwd. Rish Allah Bey die zich in het hötel bevond, is gearresteerd. De puinhoopen van het verbrande arsenaal te Ostende moeten een zeer treurig gezigt opleveren. Het staalijzer en koper dat zich daar in groote hoeveelheid bevond door de hitte van het vuur ontzet of gesmolten is over het geheele terrein in vreemsoortige hoopen verspreid. Men meldt uit Kaapstad het volgende: Onder de merkwaardigheden die in den laat- sten tijd de aandacht hebben gewekt, kan gemeld worden de verschijning van een „ster met een staartdie vreesachtigen hier en daar nog al schrik heeft aangejaagd, uithoofde van de gewaande voorspelling van zekeren Austra lische!) sterrekundigen (sedert door hem ont kend) ,dat er dit jaar een komeet verwacht werd, welker loop haar tot digt hij de baan der aarde zou brengen en er zelfs gevaar van botsing zou zijn De plaatselijke sterrekundige, sir Thomas Maclear heeft nog de moeite genomenom door een publiek schrijven met de dwaasheid van zulk eene onderstelling den djaak te steken. De zeebreker in de Tafelbaai gaat goed vooruit. Reeds zijn daarvan 1275 voet ge reed en het werk zal voorloopig niet verder dan nog 400 voet worden verlengd Het buitendok aan de binnenzijde van don zee breker hoopt men reeds tegen den aanstaanden zomer zoo ver in gereedheid te hebben dat schepen er zullen kunnen laden en lossen terwijl men met de uitgraving van het bin- nendok op sommige plaatsen tot op zeven voet van den bodem gevorderd is Deze uit graving is inderdaad een reusachtig werk en liet zal ng wel twee jaren duren voor dut het geheel voltooid zal zijn. Het is waarlijk verbazend hij dit alles te vernemen dat er nog ruime fondsen zijn voor die twee jaren. Eens gereed zal de Kaap er trotsch op kunnen zijneen der grootste werken der wereld geheel zonder vreemde hulp te hebben tot stand gebragt. Velen betwijfelen het echter of het voordeel dat men van dat werk ver wacht geëvenredigd staat aan de kapitalen die het moet verzwelgen. Op den 7 Januarij 11. heeft te Bloem fontein een ontzettend zwaar onweder gewoed vergezeld van plasregens die de straten der stad als in zeeën herschiepen. Regen is de geheele afgeloopen maand door aan de orde •van den dag geweest; het land, dat zooveel van sprinkhanen te lijden hadis daardoor zoo ten gunstigste veranderd dat men een blijde toekomst te gemoet gaat. Vooral de vruchtenoogst zal buitengewoon groot zijn DUITSCHLAND. Ook te Spa is in de laatsto dagen van Maart veel sneeuw gevallen. Den 26en was de ophoopii'g zoo groot dat men voor over stroomingen beducht was voor het geval dat hevige regen de sneeuw plotseling mogt doen dooijen. De gemeenschap is op onder scheidene punten verstoord. Men meldt uit Slokholm, dat een lid van een der aanzienlijkste geslachten des lands de graaf Or Crontjelm zijne grootmoeder van moeders zijde met een pistoolschot heeft gedood, omdat zij weigerde hem eene som gelds te geven, we'ke hij gevraagd had. Na het plegen der misdaad heeft de graaf zich van al het geld en de juweelen der overledene meester gemaakt en de vlugt genomen. De policie heeft hem echter in handen gekregen. FRAKKRIJ K. Deze week vervoegde zich eene vrouw aan het polictebureau te Lyon en gaf te kennen dat zij zich zelve met een mes bijna den hals had afgesneden. Bij onderzoek bleek het inderdaad dat z'j zwaar gewond Was doch de geneesheer verklaarde dat het onmogelijk was dat zij zich zelve die ver wonding kon toegebragt hebben waarop zij tot de bekentenis kwam dat haar jaloersche minnaar de bedrijver daarvan was. Deze vervolgens in hechtenis genomen ontkende zulks niet, maar gaf voor het gedaan te hebben ingevolge afspraak met zijne beminde dat hij eerst haar en vervolgens zich zeiven zou om het leven brengen. Hij begon dan ook met haar den eersten slag toe te brengen doch toen ontbrak hem den moed zich zelf van het leven te berooven, en hij nam de vlucht. Een Fransch soldaat bij de troepen in Algerië vond dezer dagen een niet onaardig uitgedacht middel om zich van geld te voor zien Hij leende een twintigfrancstuk in de cantine en ging daarmede naar den bazar „Vriend vroeg hij aan een koopman zijt gij het niet die mij twintig francs geleend hebt?" De koopman zeide neen, Waarop de soldaat zich tot tien of twaalf anderen wendde die allen ontkennend antwoordden. Eindelijk kwam hij tot den eersten terug „Ziet ge wel dat gij het zijtwaarom mij zoo voor niet te laten loopen. Gij herinnert u mij toch wel En hij hield het twintig francstuk den ander voor, die nu langzamerhand zijn geheugen scheen terug te krijgen althans hij zeide hem te herkennen en stak de twintig francs in zijne beurs. De soldaat scheen regt tevreden dat hij zijne schuld had af gelost Hij wachtte evenwel nog. Waarop wacht gij nog?"„Wel op mijn gouden horologie dat ik u tot pand heb gegeven." Uw gouden horologie?" „Zeker, gij zult toch niet beweren dat ik u dat niet in pand gaf Gij zijt er ook wel de man naar om mij geld te geven op mijn eerlijk gezigt." De anders ontkende nu maar de soldaat dreigde hem te zullen aanklagen en uit vrees daarvoor liet de koopman zich eene schikking welge vallen en betaalde 60 francs. Te Marylebone zijn drie personen ieder veroordeeld tot vijf p. st. boetewegens de wreede behandeling van een paard. Het arme dier was gespannen voor een zwaar beladen wagen met kuipen en de voerlieden hadden de wreedheid het beest zoodanig brandend stroo onder den buik te houden dat het letterlijk verschroeide, GROOT-BRITTAN I E N. Londen, 29 Maart. Nog altijd is er in onze regeringskringen sprakedat er eerlang een wetsontwerp zal worden ingediend om het inkomen van den prins van Wallis te ver- hoogen. Men begrijpt eigenlijk nietwaarom die indiening niet reeds heeft plaats gehad, aangezien niemand aan veel tegenstand en veel minder dus aan verwerping denkt. The

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1