N.° 26. Zaturdag l April. 1865 WOENSDAG ENZATURDAG. BesturenenAdministratiën Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENT1EN. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks-en Doodberig ten van l6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT A B O N N E M E N T S-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertentiëndaagstevoren, voor lOure'smorq Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en art. 26 van liet Koninklijk besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsblad no 46) brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Militieraad in dit jaar door deze gemeente is bepaald op Dingsdag den 11 April 1865 des voormiddags ten half tien ure in het getvone lokaal in de Abdij te Middelburg en dat in die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Zierikzee den 1 April 1865. De Burgemeester B. C. GAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Men meldt uit Middelburg van 29 Maart. Heden is ter rolle der arrondissements- regtbank alhier aanhangig gemaakt de procedure van Louis Koster sigarenmaker alhier eischer tegen de adelborsten welke zich gelijk men zich zal herinneren op St. Nicolaas- avond van 1863 in deze gemeente aan onge regeldheden schuldig maaktenzijnde deze minderjarigen vertegenwoordigd in regten door hunne vaders of voogden. De vorde ring van den eischer strekt om zich eene ruime wekelijksche schadevergoeding te zien toegewezen voor het verlies van zijn regter- oogwelke verwonding hem door een dier minderjarige adelborsten op dien St -Nicolaas- avond zou zijn toegebragt en waarvoor allen volgens den eischer hoofdelijk aansprakelijk zouden wezen. Uit Dortrecht meldt men van 27 Maart. Aan het clipperschip Kosmopoliet II gezag voerder J. Bouten, hetwelk den 31 dezer denkt van Brouwershaven naar Java te ver trekken valt de hooge onderscheiding te beurtom derwaarts over te voeren de zijden vlag, met het teeken van het Metalen Kruis, zigtbaar in de roode baanmet 's konings goedkeuring vervaardigdals een geschenk der Vereeniging Metalen Kruis, voor de oorlogskorvet van dien naam en zulks als een onder scheidingsteeken voor de verrigtingen van dien bodem in de baai van Simonosekie op 16 November 1864 om die vlag bij feeste lijke en vaderlandsche gelegenheden te mogen voeren van den grooten top. In de vorige week deelden wij een be- rigt mede over de felle vorst in het jaar 1667. Uit eene te IJsselstein aanwezige oor konde van het jaar 1435 blijkt dat in dat jaar de lente zeer, ja bovenmate koud is ge weest. Die oorkonde luidt als volgt.- „In 't Jaeronzes Heeren doen men schreef 1435 was de wind omtrent half February veel Oost ofte Noord Oost ende des s' nagts was 't klaar weder tot Ses of Seeven nuren toe ende des daags was 't donker graauw weder tot s'avonds toe zeer koude tot Ses of Seeven uuren ende het en regende nietnoch het en doude niet in de Maart noch in Aprilnoch in Mey. En op St. Pancrasdag (den-12 Mey onde stijl) hadt het hard ys gemaakt dat er een kraay op staan kondeende daar en wies Lovernoch Gras noch Koren noch Prui- menboomen en bloeiden niet; noch ICerssen noch Appelen, noch Peren noch geen Wijn gaarden was ontlaaten. Ende daar waren Mensehen die geen betrouwen op God 1 en hadden ende keerden haar land anderwerf omme ende en hadden geen vruchten. En andere Luiden zeiden met JobGod gaf, God nam ende daar zij een hoedt Tarwe af plegen te hebben daar kregen zij vier hoedt af van die ZomerEnde op St. Jan Baptiste dag (den 24 Juny) zaten de oude vrouwen met grote Koolpotten voor de Kerke ende de Menschen en konde haar niet verwarmen die by de Straat gingen. Ende het begon te Warmen des daags na St. Peter en Paulus (den 30 Juny) in die octave van St. Jan, ende des daags zoo scheen de Sonne schoon ende klaar, en des s'nachts zoo reegenden 't Soetelijk zoo dat alle de Vruchten op het veld wiessen ende men koft daarna een achtste Tarwe om 8 groot ende een achtste Rogge om 6 grootende een achtste Gerste om 4 groot, ende een achtste Haver om 10 duiten Item een achtste Guldelink appelen om 3 groot ende een achtste Schrijvers om een Braspenning een achtste Gijs Jans om 6 duiten en alle ooft daarna Item een achtste Peeren om 2 stuivers ext Item een koehooy om 18 stuivers van dat aller beste. Item een varken dat het aller beste, dat op de markt kwam om drie pond Hollands; (2 gulden 25 cents) Item een Kunt dat 120 pond smeer liadde koft men om 9 Kijnsche guldens (8 gulden en 10 cents) en alle beesten daarna lager." (Midd Ct) Als eene bijzonderheid wordt uit Texel gemeld dat men een klamp hooi welke 19 jaren onaangeroerd was blijven staan thans bij de groote hooibelioefte heeft aangestoken. Het hooi was blank en het vee gebruikte het met graagte. Men verkocht het voor 32 den wagen. Als een zeldzame speling in de natuur, verdient vermeld te wordendat door den jager Demmink, op het landgoed Enghuizen, gemeente Hummelo en Keppel bij Doesborgh, een jonge haas is gevonden zoo wat 14 dagen oudvoorzien van acht pootenvier ooren en twee staarten. Hoewel het beestje hem levend in handen vielis het toch dien zelfden avond gestorven. Te Appelscha gemeente Ooststelling werf in Friesland werd zaturdag II. een klop- of drijtjagt op vossen gehouden tot dat einde naren er verscheiden jagers en tevens vele drijvers hijeen. Na eenigen tijd vrachteloos te hebben gejaagddoet zich eindelijk een vos voor; de jagersopdat hun prooi niet zal ontsnappenzijn oogenblikke- lijk vaardig bet dier door een zeker schot te treffen. In overijling lost men schoten en een 16jarige knaap wordt door een schot getioffen en helaas doodelijk gewond. Men meldt uit Zwolle van 27 Maart. In den afgeloopen nacht heeft zich een der alhier in garnizoen liggende soldaten van het lste regement infanterie, door middel van een geweerschotvan het leven beroofd. Hij was Amsterdammer van geboorte en genaamd J. M. B. LI. Vrijdag nacht heeft te Veghel een treffend ongeluk plaats gehad. F. v. d. N. een jongeling van 12 jaren uit de gemeente Gemert vergezeld van zijn oom met twee karren op den weg naar 's Bosch schijnt op de kar zittende in slaap geraakt en er afge vallen te zijn waardoor hij vermoedelijk door het rad gevangen zoodanige kneuzingen heeft bekomen dat hij reeds des voormiddags om 8 ure is overleden. De verongelukte werd onmiddelijk bij J. van ICemenade in de Molenstraatopgenomen alwaar hem de vereischte geneeskundige' hulp is toegediend. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat dingsdag 21 dezer twee sleden met vaten boterbèvattende omstreeks 400 (ieder) over het ijs van Oppenhuize tot digt bij de stad kwamen. De op nieuw ingevallen vorst doet dan ook niet weinig nadeel zoowel aan den arbeidenden standals aan den handel. Uit Overijssel mellt men aan het Utr. Dagblad Een op 11. Maandag uit Noord- Amerika ontvangen schrijven heeft eene groote sensatie verwekt onder de landver huizers die liet plan haddenalthans voor een gedeelte op heden te vertrekken. Dit schrijven behelsde o. a. nl. niets minder dan de kennisgeving van eenige déar gevestigde vrienden dat men zich van geboorte-extracten moest voorzien daar alle mannelijke personen beneden de 30 of 35 jaren aan de loting voor den militairen stand moeten deel nemen. Dit denkbeeld met al de gevolgen van dien brengt de arme landverhuizers in zulk een bedroevenden toestand dat men ze inderdaad moet beklagen wanneer men weet dat al hun have en goed bier reeds te gelde is gemaakt, het noodige voor reis en overtocht zoomede kleedingstukken enz. is aangekocht en daar mede het kleiner of grooter kapitaal is ver slonden. Het treurige van die tijding maakte dan ook zulk een diepen indruk dat vele ouders en kinderen aan den avond van dien dag weenende bij elkander zaten niet wetende hoe te moeten handelen. Jl. dingsdag zijn voor het hof in Zuid- Holland conclusiën genomen in de oude zaak van den hertog van Brunswijk contra den heer Sorel en wel naar aanleiding van het gewezen vonnis der Haagsche regtbank. Namens den hertog is geconcludeerd dat het vonnis zal w-orden vernietigd voor zooverre daarb'j is beslist dat het te houden getuigen verhoor zal geschieden voor een regter-com- missaris. De hertog verlangt dat dit geschiede ter teregtzitting van de regtbank. Namens den lieer Sorel is o. a. geconcludeerd tot uitstel der behandeling der zaak in appél omdat de hertog thans weigert de huur te betalenwaarover eene vordering voor de regtbank is ingesteld. Hij verlangt uitstel tot na ultimo Juttij e. k. Hierop zal nu weder namens den hertog den 3 April a. s. worden geconcludeerd. Nog een nieuw proces tegen den ex-hertog van Brunswijk is op touw gezet. De hertog zou namelijk eene arme vrouw overreden hebbenen die arme vrouw vordert eene schadevergoeding van hem. Men schrijft uit Leiden van 27 dezer. Naar wij van goederhand vernemen hebben zich een of meer kwalijkgezinden het onstui mige weder in den voornacht van gisteren op heden ten nutte gemaakt om door inbraak en overklimming toegang te verkrijgen tot het kantoor van de heeren Hartevelt en Zn. branders en distillateurs aan de Langegracht alhiermet oogmerk zich van de daar aanwezige geldswaarde meester te maken, j En werkelijk hebben ze alle kasten en laden met geweld opengebroken, en ook een weinig geld (circa f 20) medegenomen. Zij hebben zich evenwel ter dege te goed gedaan aan den voorhanden voorraad gedistilleerd, waaraan het misschien is toe te schrijven dat zij eene kleine geldsom veel grooter evenwel dan die zij ontvreemdden en toevallig geborgen in eene der door hen opengebroken kasten of laden onopgemerkt lieten liggen en waar schijnlijk niet zonder moeite den terugtogt vonden met achterlating der nieuwe gereed schappen door hen tot de braak gebezigd. Men is de daders nog niet op het spoor. Hetgeen gemeld is omtrent den brand van liet arsenaal te Oster.de wordt bevestigd. Het geheele gebouw met liet daarin voor handen belangrijke materieel is door de vlammen vernietigd. De oorzaak van het onheil is tot dus ver niet bekend maar het schijnt zekerdat de brand in de bureaux van den opzigter den heer Mutton kapt. der artillerie is ontstaan. Reeds ten 2 ure in den voormiddag van eergisteren zijn de eerste sporen ontdekt en omstreeks zes ure is de brand in volle kracht uitgebroken De kapt. Mutton heeft met onverschrokkenheid pogin gen aangewend om het onheil te keeren en is daarbij ernstig gewond. DUITSCHLAND. Aan den voet van den Hohenwart in het dal Pusterwald district Oberzeiring is onlangs een kind met een digten baard ter wereld gekomen. De baardharen waren lang en stijf, en men heeft, om het onvriendelijk uitzien van het kind te verminderen vóór den heiligen doop den baard afgeschoren. LI. Woensdag avond begaf eene vrouw van ongeveer 40 jaren zich naar het station van den spoorweg te Darmstadt wachtte de aankomst van den trein af en ging dwars op den spoorweg liggen eenige oogenblikken voor dat de trein stil hield. Het doeldoor haar beoogd bereikte zij niet want in plaats dat zij door de locomotief werd verbrijzeld ont ving zij slechts eene ligte kneuzing aan het been. De baanschrapperdienende om de rails van sneenw, enz. te zuiveren, had haar opgeligt en ter zijde geschoven. Zij verklaarde dat langdurige ziekte en andere daarmede veelal gepaard gaande bezwaren haar tot dit beklagenswaardig besluit hadden gebragt. In de nabijheid van Trier vond men voor een paar dagen op den weg naar Bausendorf een jongen man onder een eik dood liggen, hij was bevroren. Naar zijne kleeding te oordeeien behoorde hij tot de rijke klasse der maatschappij. Tot heden heeft men omtrent zijn persoon geene nadere bij zonderheden vernomen. Ter herinnering aan de 50 jaren gele den door de heeren Ifönig en Bauer gedane uitvinding der snelpers en tot viering der voltooijing van de duizendste drukpers dezer firma werd dezer dagen in bare fabriek te Kloster Oberzell een feest gevierd. De heer König deelde aan zijne werklieden mededat de firmatot viering van dien dageene spaarkas ten hunnen behoeve gevestigd en ais eerste bijdrage de som van/10,000 daarvoor gestort had.

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1