Woensdag 29 Maart WOENSDAG ENZATURDAG. N.° 25. 1865 Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V E RTE NT IE N. Gewone 121', cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Roodberiglen van 16 regels af 1 behalve helzegelregl. V ERS C HIJ NT: ABONNEM E KTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdvenmtiendaagstevarenvoor 1 Vnre'smorg (Niet officieel gedeelte.) Openbare ltaadsvergatlerlng gehouden te ZieriKzee <len a# Maart 1§65. Voorzitter mr. 15. C. Cau. Secretaris rnr. J. P. N. Ermerins. Afwezig de heereu mr. de Cranejhr. de Jonge en van der Vliet uitlandig en mr. Moolenburgh wegens ongesteldheid. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt mededeeling "gedaan van en voor notificatie aangenomen de van .wege Z. M. den Koning ontvangen dankzegging voor het adres van rouwbeklag. Idem de missive van Gedeputeerde Staten begeleidende het goedgekeurd suppletoir ko hier dtr hondenbelasting over 18G4. Wordt gesteld in handen der heeren mr. Fokker, Zuurdeeg en jhr. van den Santheuvel de gewijzigde begrooting over 1864 van het Lnth. Armbestuur en de rekening van com missarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven over 1864 ten fine van onderzoek en rapport De ontwerp verordening voor de commissie van toezigt over het middelbaar onderwijs wordt gesteld in handen der heeren mr. van Dongen dr. Goemans en Mulock Houwer, ten fine van onderzoek. Wordt medegedeeld dat de herstelling en het onderhoud van het Westhavenhoofd is aanbesteed voor f 28000 waarin de gemeente draagt '/s 9333,35® en dat later een voorstel zal gedaan worden otn de middelen te vinden waaruit die som zal worden be taald. Wordt besloten tot het doen van eenige af-en overschrijvingen op de begrootingen 1864 en 1865 waartoe bij die begrooting door Gedeputeerde Staten casu quo magtiging is verleend. Wordt overgegaan tot de benoeming eener commissie tot onderzoek der reclames welke tegen het kohier van den hoofdelijken omslag over 1865 mogten ingediend worden en als zocdanig bij stemming waarbij mr. Fokker en Mulock Houwer als stemopnemers fungeren, gekozen de heeren jhr. van den Santheuvel van der Grijp en Landsknegt. De Voorzitter stelt namens Burgemeester en Wethouders voor eene verandering in de stokerij in de gazfabriek te brengen. Hij deelt mededat de gazproductie in verge lijking met 1863 in 1864 met 20 °/0 is toegenomen. Voorts geeft hij te kennen dat er aanvankelijk vrees bestond dat dit niet zou kunnen geschieden dan met eene belang rijke verandering in het gebouw zelvedoch later is gebleken dat dit niet zal behoeven. De directeur heeft op last van Burgemeester en Wethouders de fabrieken te Vlissingen en Gent bezocht en aldaar al die inlichtingen verkregen die hij behoefde en is dientenge volge eene raming opgemaakt der kosten van verbouwing van het geheele ligchaam van het ovenwerkwaarvan echter het juiste cijfer niet kan opgegeven worden maar hetwelk globaal wordt geraamd op 2000. De Voor zitter doet tevens het voorstel om het werk uit te voeren onder eigen beheer. Na eene vraag van den heer Zuurdeeg of eene open bars aanbesteding niet verkieslijker zou zijn hetwelk door den Voorzitter ontkennend wordt beantwoord wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen en LI. woensdag namiddag had te Dord recht op de scheepstimmerwerf van de heeren Gips en zonen op het in aanbouw zijnde Japansche stoomschipeen treurig ongeluk plaats. Een werkman C. de Meer, bezig zijnde eene bout in te slaan had'het ongeluk van de stelling in het schip te vallen-en zich zoodanig aan liet hoofd te verwonden dat hij spoedig aan de gevolgen overleden is. 11 ij laat eene vrouw en twee kinderen achter. Den vorigen dag nog mogt hij zijn éOsten verjaardag vieren. Men meldt uit Nieuwe Diep van 27 dezer. Het examen voor den rang van officier van gezondheid 2ue kl. bij Zr. Ms zeemagt is gisteren met gewenschten uitslag afgelegd door de officieren van gezondheid 3de kl. F. J. C. Broers E. M. van Lier en C. M. Buyzetot hiertoe gedetacheerd ten dien einde bij 's rijks marine hospitaal alhier. De kolonisten Schenck en de Mooij die onlangs nabij Veenhuizen een moord hebben gepleegd zijn heden .door den reg- ter van instructie verhoord. Zij hebben de afschuwelijke daad bekend. Men meldt uit Assendelft van 23 dezer. Gisteren is zekere B. alhier woonachtig in verzekerde bewaring genomen beschuldigd van het kind van zijne zuster en waarvan hij zelf vader was te hebben vermoord. De misdadiger heelt zelf de plaats aangewe zen waar hij het kind heeft begraven na het vooraf den hals te hebben afgesneden. Men verneemt dat te Tongelre bij het luiden der klokken ter gelegenheid van het overlijden van H. M. de koningin-moe der, een kind zich op den knop der bijeen gevoegde touwer. waarmede de klok getrokken werd geplaatst had en tot eene aanmerkelijke hoogte tot drie maal toe werd opgevoerd men zegt tot de balken der eersie zoldering het schijnt zich daaraan gekneusd te hebben en ten gevolge van dien des anderendaags overleden te zijn. JI. Zaturdag voormiddag zag een policie-beambte in het kanaal te 's Gravenhage iets even boven de oppervlakte van het water te voorschijn komen. Bij onderzoek van dezen niet een daar langs varenden schipperbleek het al spoedig dat het voorwerp een dren keling was. Geholpen door een paar andere menschen werd hij op liet drooge gebaald. De commissaris van politie Belirhiervan kennis gekregen hebbende zorgde dat binnen den kortst mogelijken tijd een geneeskundige bij den drenkoding tegenwoordig was die inmiddelsop last van den commissaris van politie naar het wachthuis der stedelijke commiezen bij de IConinginnebrug was gebragt. Aldaar werden door den geneesheer J. Spritler van Scheveningen gedurende gerui- men tijd op den drenkeling al de bewerkingen en middelen toegepastwelke de kunst aan de hand geeft om de levensgeesten zoo die aanwezig mogten zijn op te wekken doch alles te vergeefs; de ongelukkige, een bejaard manhad opgehouden te leven. Nog slechts omtrent een uur vóór dat hij door den policie- beambte in het water was ondekthadden verscheiden personen, die zich in de nabijheid van de Konir.ginnebrng bevonden ,den grijsaard gezien gaande langs het kanaal. Aan die lieden was zijne houding' eenigzins verdacht voorgekomen. De Koophandel deelt mede dat het criminele hof van Catnneop Sicilië aan het onderzoeken is van1 de volgende walge lijke en barbaarsche misdaad. Het was aan twee monniken gelukt een jong meisje te verleiden. Daar de gevolgen van haren misstap zich zouden openbaren en zij niet wist wat te doen vroeg zij aan hare ver leiders een middel om hare eer te redden. Deze bragten haar in het klooster en ver moordden haar op de huiveiingwekkendste wijze. Om elk spoor hunner misdaad te doen verdwijnen, lieten zij het ligchaam neder in eene der giafsteden van de kerk ledigden eene met doodsbeenderen gevulde doodkist en sloten bet lijk er in. Keu andere monnik had zijn neef, een achterblijver der loting, juist in denzelfden giafkelder verborgen, en deze was daar getuige van bet verschrikkelijke tooneel. Den volgenden dag verliet hij zijn schuilhoekstelde zich in de handen der overheid, en verhaalde alles. Het geregt deed een onderzoek in het klooster ontdekte het lijk en nam de schu'digcn gevangen. (VI. Ev Men meldt uit Zwolle, van 24 dezer. Men zag heden middag ongeveer 25 personen met den centraalspoorirein van hier vertrek ken, om naar Noord-Amerika te verhuizen. Zij zullen zich tot dat einde morgen te Rotterdam inschepen naar Huil-, per spoor Liverpool bereiken en van daar naar New-York over steken. liet zijn allen inwoners van Over ijssel gehuwden en ongehuwden waaronder zich een hegental uit deze stad bevindt. De regtbank te Zwolle heeft regtsingang verleend tegen Klaas Hendrik Bakker, oud 9 jaren wonende Ie Giethoorn ter zake dat luj op of omstre.ks 19 Febr. jl. Albert YV'uite te Giethoorn met een ij-liaak een zoodanigen slag op liet hoofd zou hebben toegebragt dat dezo op 12 Maart aan de gevolgen is overleden. Jl. zaturdag avond heeft eene vrouw alhier zich wegens eenen twist die een barer kinderen met dat eener buurvrouw had, zoo driftig gemaakt (lat zij aan de gevolgen onmiddelijk is overleden. Zij laat twee onverzorgde kinderen na. Men schrijft uil Utrecht van 24 dezer. Ter teregtzitting van het kantongeregt alhier zijn heden 30 personen ter zake van dron kenschap veroordeeld. Men meldt uit Leijden van 25 dezer. Naar uit Katwijk wordt gemeld heeft de visscherij sedert de eerste bomschuiten zijn uitgevaren over het algemeen eetie tamelijk bevredigende uitkomst gegeven In den laat- sten tijd vooral is veel schol gevangen en ook kabeljaauw en tarbot, welke laatsten echter tegen zeer hooge prijzen naar Amster dam of het buitenland worden verzonden. Dezer dagen is in het licht verschenen de tekst der prijsvraag uitgeschreven, door het Nederlandsch onderwijzers-genoot schap: „Hoedanig behoort ééne school te worden ingerigt." Het genootschap gevoelde zich geroepen zulk eene poging te doenom een juist inzigt aangaande de architectuur van schoolgebouwen voor het lager onderwijs in Nederland te doen ontstaan en algemeen te maken. Bij de beantwoording der vraag behoort te worden gelet1. op het belang der gezondheid; 2. op de behoeften van bet tegenwoordig lager onderwijs; 3. op de deug delijkheid en welstand van het gebouw; 4. op de ligging" van het terrein5. op de hoogte en ruimte der lokalen; 6 op luchtverver- sching wering van togt en verwarming; 7. plaatsing en inrigting van privaten enz. Voor de voldoende beantwoording der prijs vraag wordt eene premie van f 200 uitgeloofd. De antwoorden worden uiterlijk 1 Mei 1866 ingewacht. Door een letterkundige zijn dezer dagen de uitspraken verzameld door verschillende vooral Franscheschrijvers en schrijfsters over de vrouwen haar goed en lia.ir kwaad te berde gebragt. Wij ontleenen daaraan de volgende regelen Er bestaat ,een geheim verbord tusschen de vrouwen even als tusschen de priesters van een en dezelfde godsdienst. Zij haten elkander, maar toch nemen zij elkander in bescherming wanneer het geldt hare regten tegen de manuen te verdedigen Zeg van eene vrouw dat zij slecht is, stijfhoofdiglichtzinnig doch laat er op volgen dat zij schoon is wees dan verzekerd dat zij steeds met ingenomenheid aan u denken zal. Zeg haat' daarentegen dat zij goed is zachtzinnig, deugdzaam, verstandig, maar helaas zeer leelijk zij zal het u haar leven lang niet vergeven. De vrouw is met zulk eene innemende be koorlijkheid begaafd dat hare tegenwoor digheid alleen reeds weldadig werkt. Het is een algemeene regel die slechts weinig uitzonderingen heeft dat een man die iets beteekent steeds het afbeeldsel is I zijner moeder daar zij hem zedelijk zoowel als physiek gestempeld heeft. De vrouwen hebben hare meeste gebreken I aan ons te wijten, wij daarentegen hebben I aan de vrouwen onze meeste goeds hoeda- nigheden te danken. De mannen philosopheeren heter over het I menschelijk hart doch de vrouwen kur.nen er beter in lezen. Uit Texel meldt men van 24 dezer. I Naar men van goeder hand verneemt is aan I den postschipper Klijn, varende tusschen 1 Terschelling en Vlieland, bij Zr. Ms. besluit I van 15 Maart jl. eene gratificatie van f 75 I verleendterwijl denzelfien postschipper des I ministers tevredenheid werd betuigd over de I verdienstelijkste wijzewaarop hij zich van I zijne verpligtingen jegens de post-aminislratie I kwijt. Men weet dat zekere M.te Vegliel I in half bevrozen toestand langs den weg I liggendedoor iemand van Boekei komende na op zijne kar gebeurd en in eene naastbij I gelegen herberg verkwikt te zijn, met dezen I laatste woorden kreegzoodat zij heiden I achterwaarts in een waterput vielen en du I laatste verdronkten gevolge waarvan de I eerste gearresteerd doch later weder uitzijn I voorarrest is ontslagen. Dingsdag jl. is l ij I ook, overeenkomstig het requisitoir van her. I openbaar ministerie van de tegen hem ge dane aanklagt door de regtbank te 's Her- I togenbosch vrijgesprokendewijl het niet I was bewezendat hij zijn weldoener met I moedwil daarin had geworpen. - Uit Haarlem schrijft men „In tegenstelling van de poging te Utrecht door eenigen gedaan om door vrijwillige bijdragen do predikantstraktementen te ver- lioogen kan wel strekkendat bij de menisten-gemeente alhierdie 800 leden telt drie predikanten zijn die elk f 3600 I

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1