Woensdag 22 Maart. 1865 WOENSDAG £NZATURDAG. Besturenen Administratien Kennisgeving. Brandschouwing. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen PR IJ S DER ADV ERTEN TIEN. Gewone 12'', cenls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en DoodberigtenvanI6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEM ENTS-PPJJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending derAdverlentiëndaagstevoren, voor 1 Oure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Lijsten der Kiez'rsnaar aanleiding van art. 10> der wet van 4 Julij 1850 zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij worden aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage neder- gelegd. Zierikzee den 14 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Gelet op art. 15 der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. In aanmerking nemende dat de vele Schoor steenbranden in bet afgeloopen jaar voorge vallen een streng toezigt op het schoonhouden der Schoorsteenen noodzakelijk maken Hebben goedgevonden te bepalen Dat in de maand Junij aanstaande eene buitengewone brandschouwing op de Schoorsteenen en Stookplaatsen zal worden gehouden. De ingezetenen worden uitgenoodigd mede te werk en tot het doel en te zorgen dat alle brandgevaar worde geweerd; opdat bij die schouwing geene vervolgingen wegens nalatigheid of overtreding moeten worden ingesteld. Zierikzee den 15 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzoebrengen ter kennis van belangheb benden: dat heeren Commissarissen over de Armen-school in deze gemeente, eene zitting zullen houden in de Regenten-kamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gestichtop Zaturdag den 25 dezer, des namiddags 6 ure, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die school en worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kin deren op de school kunnen worden toegelaten. Zierikzee den 20 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van 'Zie rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat heeren Commissarissen over de Tusschen- school eene zitting zullen houden in het locaal dier school hoofdonderwijzer L. KahremaK op Zaturdag den 25 dezer des namiddags 5ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die schoolen worden ouders of voogden die hunne kinderen daar wenschen geplaatst te zien, opgeroepen om zich daartoe aan te melden aangezien tusschentijds geene kin deren op de school kunnen worden toegelaten. 'Zierikzee, den 20 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzee, 20" Maart. Het onderstaand adres, reeds van een 300tal bandteekeningen voorzien ligt ter teekening bij de boekhan delaars Tielkemeijer op den Vijgendam te Amsterdamen zal nog vdór de Paasch- vacantie aan de Tweede Kamer der Staten Generaal worden toegezonden. Daar de zaak wel de algemeene belang stelling verdient, deelen wij dit mede. Het moge tevens strekken om die pogingen te ondersteunendoor van hier een dergelijk adres op te zenden. Het adres luidt als volgt Aan de Hoog-Edel Geboren Heeren Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geven eerbiedig te kennen de ondergetee- kenden 'allen burgers en particulieren in Nederland dat Aangezien na bet begaan van sommige misdaden in het wetboek van strafregt om schreven het doodvonnis wordt uitgesproken ten einde volgens de wet van 29 Junij 1854 te worden uitgevoerd en hoewel dit tot hun innig genoegen sedert een' geruimen tijd niet heeft plaats gehad zulks niettemin een anomalie doet ontstaan die het prestige der hooge regtbank verzwakt Aangezien naar hunne bescheidene mee ning een openbaar doodvonnis ten nadeeiigen invloed uitoefent op de jeugdtot wier vorming een veel verbeterd onderwijs is in het leven geroepen Aangezien door deze straf niet allen het leven van een mensch ten aanschonwe eener zamengevloeide menigte eensklaps wordt afge sneden; maar bovendien eene geheele familie van den veroordeelde, hoe onschuldig ook aan het wanbedrijfzich in het openbaar ziet geschandvlekt, welke schande grooten- deels zou uitgewischt worden indien dit maximum der straffen door deportatie wordt vervangen waarbij het tevens der familie vrij zou staan om al of niet den veroordeelde naar zijn verbanningsoord te volgen Aangezien reeds bekwame regtskundigen zoowel in geschriften als bij pleidooijen hebben aangetoond en bewezen dat eene dergelijke strafoefening, wel verre van de zeden des volks te verbeteren daarop eene schadelijke uitwerking heeft en in het bijzonder het zedebederf bij misdadigers nieuw voedsel, verschaft daar dezein stede van met afschrik voor een dergelijke straf vervuld te worden, in wraak ontsteken tegen de maat schappij die met dergelijke uitersten hen in barbaarschheid voorgaat en hunne betere gevoelens verstompt Aangezien er door anderen is aangevoerd dat de wetten tot bescherming der maat schappij ingesteld niet over hst leven van een mensch kunnen beschikken omdat zijno misdaad voortvloeit ait oorzaken in die maat- schappij aanwezigdoch die eensdeels onbe kend men niet bij magte is plaatselijk op te heffenzoodat de voltrekking van een dood vonnis een tweeden moord daarstelt door de wetten zelvcn begaan; Aangezien eene misdaad in de maatschappij is een ziekteverschijnsel dat de orde van zaken komt verstoren en volgens het doel van den wetgever het beginsel der straf is de verstoring op te heffen en de orde te herstellen door dengenen die deze verstoring veroorzaakt heeft tijdelijk en tot zijne verbetering onschadelijk te maken welk doel niet bereikt wordt wanneer men den onge- lukkigen van het leven berooft en hem alzoo plotseling den weg tot verbetering afsnijdten ten slotte men reeds in andere landen in België in Saksen in Italië in Servië in eenige Zwitsersche kantons enz. enz.om dezelfde redenen die uiterste straf naar de wenschen der bevolking uit de wetboeken heeft ver bannen geven de ondergeteekenden ge dreven door ware menschenliefde hunne woordvoerders in de Tweede Kamer der Staten Generaal in overweging of Nederland, bij uitnemendheid het land van ontwikkeling en maatschappelijke orde langer zou achter blijvenom de laatste en vreeselijkste der lijfstraffen het overblijfsel van barbaarsche tijden in zijne regtplegir.g te dulden en of thans het tijdstip niet ddér zou zijn voor eene algeheels afschaffing der doodstraf. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. tit. J.L. L. Penning Nieuwland, op verzoek, met den laatsten April a: s: eervol ontsla gen. uit de betrekking van inspecteur over het loodswezen de betonning de bebake- ning en verlichting in het 5 de district te Brouwershaven onder toekenning van pensi oen. Met den lsten Mei a. s. is de voor schreven betrekking opgedragen aan den luit. t/z. 1ste kl. J. H. K. Croes. Men schrijft uit Middelburg van 16 dezer. In den afgeloopen week is eer.e 22jarige boerindie voor vier jaren is gehuwd be vallen van drie dochters na in bet vorige jaar aan één kind en nog een jaar vroeger van tweelingen het leven te hebben geschon ken. De moeder is met al de kleinen wel varend. Jl. zaturdag morgen is de 16jarige jongeling C. van Dijkwoonachtig in de Oostenburgerstraat in de fabriek van de lib. gebroeders Schutteop den Kadijk werk zaam tusschen schofttijd met andere jongens aan het spelen zijnde tusschen het jagtwiel van de machine geraaktwaardoor hem de regterarm en het linkerbeen verbrijzeld zijn. Na voorloopige behandeling van den chirurgijn Sleeswijk is hij naar het gasthuis gebragt waar hij kort daarna overleed. De hoop op de eindelijke verwezen lijking van den Staats-spoorweg op Walche ren en de daarmede naauw verbonden werk zaamheden heeft de aandacht doen vestigen op de te Middelburg beschikbare gronden en gebouwen waarvan later uit handelsbelangen partij zal kunnen getrokken worden. Heden is het programma verspreid eener op te rigten Zeeuwsche Maatschappij van gebou en grondbezitvoorloopig met een kapitaal van f 400,000 in aandeelen van f 500 ieder. Het hoofddoel is aankoop van terreinen en gebouwen in en buiten Middelburg, om die later te exploiteren voor kantorenwoon- en pakhuizen. LI. woensdag nacht heeft in de R. K. kerk te Bergen op-Zoom een stoute dufstal plaats gehad. De dieven hebben zich naar alle waarschijnlijkheid in den toren laten insluiten, die wegens te doene herstellingen steeds open staat en hebben zich van daarlangs een dakvenster door middel van een touw in de kerk neergelaten. Na de offerbussen verbrijzeld en beroofd te hebben zijn zij door middel van een der kerkladders op het orgel geklommen en hebben van daar langs den toren weer de kerk verlaten. De politie is ijverig in de weer om de misdadigers op te sporen. Dezer dagen werd medegedeeld dat in de gemeente D. een jongeling ten raad- huize was gekomen om te loten voor de nationale militiedoch dat zich geen enkel nummer meer in de bus bevond dien ten gevolge werd de vraag gesteldwat in dit geval te doen stond Zijn wij wol onderrigt zegt de Arnhernsche Courant dan is hier een verzuim gepleegd door de betrokken overheid en in dat geval is bet antwoord op die vraag dood eenvoudig want op grond der bepalingen van de militiewet moet hij dan lot eene naloting toegelaten worden déar waar de loteling behoort. Nadat door of voor hem die naloot uit al de nummers, welke in de loting der betrokken gemeente en van het jaar waarvoor de naloting geschiedt zijn begrepen geweest, er een is uitgetrok ken worden op nieuw 2 biljetten in de bus gedaan ieder vermeldende betzelfde nummer dat getrokken is doch van elkander onder scheiden door A en B. Daarvan wordt door of voor hem die naloot er wederom een uitgetrokken tot aanwijzing van de volg orde van oproeping; het nummer gemerkt A wordt dan gerekend het laagste der beide gelijke nummers te zijn. Als een bewijs van den grooten toe vloed van reizigers naar 's Hage en Delft om de begrafenisplegtigheid van II. M. de Koningin-Moeder te aanschouwen diene ook dat velen noch per spoor, noch per volks schuit gelegenheid hadden plaats te bekomen hetgeen een schipper van een graanschuit op het denkbeeld bragt zijne schuit met menschen in plaats van met graan te laden tegen 25 cents de persoon. In een oogenblik was de schuit tot zinkens toe vol en bij gebrek aan paarden namen 4 stevige sjouwers aan de schuit naar Delft te trekken. Of zij echter bij tijds zullen zijn aangekomen betwijfelen wij sterk. Men meldt uit 'sGravenhage van 17 dezer. Heden zijn ter herinnering aan den sterfdag van Koning Willem II op bet voetstuk van het standbeeld vatt dien ontslapen Vorst, twee rouwkransen eerbiedig1 ijk ncder- gelegd. f Bij de duizende en duizende voetgangers en honderde rijtuigen die gisteren de stad doorliepen en doorreden heeft men ge&n enkel ongeluk te betreuren gehad. Den I heer burgemeester en den heer commissaris van politie komt alle eer toe voor de goede f en gepaste politie-maatregelen door hen genomen, Den geheelen dag en avond had niet de minste stoornis plaats. Voor de kamer van correctionele politie te Dusseldorp stond den 10 dezer I eene stiefmoeder te regtdie in slechte be- handeling harer stiefkinderen nagenoeg alles

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1