Woensdag ld Maart WOENSDAGENZATURDAG. KT.» 21. lÖUó 1? Oproeping. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Besturenen Administration Bekendmaking. lïuitenlandsche Tijdingen dt. tZj O R. x. ZIERIKZEESllHE COURANT PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12l', cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigtenvan 16 regels afl, behalve helzegelregl. VERS C HUNT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25 Inzending der Advertcntiëndaagstevorenvoor 1 Oure'smorn- Burgemeester en Wethouders van Zie- rik zee roepen bij deze op al diegenen die genegen zijn mede te dingen' naar de open gevallen bediening van Sluiswachter aan de Molsluis alhier om zich binnen veertien dagen na heden daartoe aan te melden bij den heer Gemeente-Bouwmeester. Zierikzeeden 8 Maart 1865. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMER1NS. De Burgemeester van Zicrikseebrengt ter kennis van de ingezetenen dat er op Woensdag den 15 dezer maand, des namiddags ten een ure op het Raadhuis alhiereene openbare vergadering van"den Gemeente-raad zal gehouden worden. Zierikzee den 13 Maart 1865. De Burgemeester B. C.' CAD. Op de aanbevelingslijst voor regter bij de arrondissements regibank te Dordrecht zijn geplaatst mr. A. J. Duymaer van Twist, kantonregter te Oud-Beierland mr. W. A. 't Hooft, kantonregter le 's Gravendeelen mr. J. de Clercq van Weel griffier bij. het kantongeregt te Zierikzee. Middelburg 4 Maart. Heden zijn twee personen uit Westkapelledie voor de arrondissements-regtbank alhier waren gedag vaard als getuigen in een strafzaak wegens het ter teregtzitting afleggen van eene valsche getuigenis, in hechtenis genomen en dadelijk naar het huis van arrest overgebragt. In de omstreken van Kindhoven worden reeds nu levende meikeversja zelfs in betrekkelijk groote hoeveelheden gezien; de ontdekking hier van meikaversdaar van Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de Jlaarlijksche Paarden- of half vasten marktals van ouds op Donderdag den 23 dezer maandalhier zal gehouden wordenen dat de standplaats voor Kramen zal zijn op het plein bij te tweede houten brug. Zierikzee den 8 Maart 1865. De Burgemeester B. C. O AU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. zwaluwen en ginds van ooijevaars voorspelt eene vroege lente. Wat eerstgenoemde de meikevers betreft geen provincie kan met die van Noord-Bra- band vooral in het arrondissement Eind hoven met deze insecten wedijveren en dit Was daarmede in 1809 reeds het geval. Als bewijs hoezeer zij zich kunnen vermenigvul digen berigt men dat ddar in dat jaar zijn uitbetaald ƒ526.20 aan premien tot uitroeijing er van dat zij werden verkocht tegen 21/, cent per pondwaarin 600 stuks gingen. En wanneer men nu in aanmerking neemt dat er menschen waren die teen nog van f 2 tot f 3 per dag daarmede verdienden en dat zij sedert dien tijd niet in getal zijn afge nomen dan behoeft men niet te vragen of die diertjes thans in het volle van den tijd talrijk en gemakkelijk van de heggen af te stroopen zijn en welk groot nadeel zij den landbouwers berokkenen. Dezer dagen draaide een orgeldraaier te 's Hage zijn orgelen ging aan de buizen om zijn brood te verdienen. Door een politie agent toegesproken die hem vroeg of hij niet wist dat 11. M. de koningin-moeder was overleden en alle openbare vermakeüjk- heden gesloten waren antwoorde hij „dat weet ik zeer goed maar ik speel niet ik draaiHij wees op 2ijn orgelwaaruit het speelwerk verdwenen was. „Ook dat is ver boden" hervatte de policie-agent. „Dat wist ik niet dat het niet vergund is zijne brood winning uit te oefenen." Men meldt uit Arnhem van 10 dezer Door het provinciaal geregtshof alhier is gisteren uitspraak gedaan in de zaak van M. N. Verschneren beschuldigd van kinder moord. Het hof heeft als bewezen aange nomen dat het kind waarvan de nicht der beschuldigde was bevallenna de geboorte heeft geleefd en op eene gewelddadige wijze is om het leven gebragt en voorts overwogen dat in de bekentenis der beschuldigde door verschillende in het geding bekende omstan digheden bevestigd een wettig bewijs voor hare schuld was te vinden doch dat desniet temin voor den regter het overtuigend bewijs niet is geleverddat die bekentenis op waarheid is gegrond en niet is geweest een uitvloeisel van de zucht om de ware schuldige te redden en haar alzoobij gebrek aan overtuigend bewijs vrijgesproken. De be schuldigde was gedurende de voorlezing van het arrest zeer aangedaan wat niet weinig toenamtoen zij tot het besef kwam dat zij ongehinderd naar hare woonplaats konds terugkeeren. Voor het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland stond dezer dagen te regt een scheepsgezagvoerder die bij vonnis der regtbank te Rotterdam is schuldig verklaard op zijne terugreis van Padang van een der passagiers een kapt. van het O I. leger een matten zak met 1000 te hebben in bewaring genomen en geweigerd terug te geven op grond waarvan hij is schuldig verklaard aan misbruik van vertrouwen en veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting. Nadat het zeer uitvoerige rapport ten deze was uitgebragt vatte de advocaat-generaal mr. Terpstrahet woord op om te betoogen dat uit omstandigheden ter teregtzitting gebleken z. i.den appellant ten criminele moet worden gerenvoijeerd omdat de gelden hem waren toevertrouwd als schipper en hij zich alzoo ingevolge art. 386 al. 4 heeft schnldig gemaakt aan diefstal van goederen die hem als schipper waren toevertrouwd; weshalve de advocaat-generaal requireerde dat het vonnis der Kotterdamsche regtbank zou worden vernietigdde appellant ten crimminele gerenvoijeerd en zijne onmiddelijke inhechtenisneming bevolen. De advocaat mr. J. Mappeyne van de Coppello bestreed het gevoelen van den advocaat-generaal en concludeerde tot vrijspraak van den appel lant doch het hof heeft zich geheel vtr- eenigd met het gevoelen van den advocaat- generaal en de scheepsgezagvoerder is onmid- delijk in hechtenis genomen. Naar men verneemt heeft de rtglbank te 's Hertogenbosch geweigerdregtsingang te verleenen tegen den plaatsvervanger en zijne twee getuigen wegens het gebruik maken van een valsch certificaat en het afleggen van eene getuigenisniet met de waarheid overeenkomendemet bevel dat de zaak buiten vervolg zal worden gesteld en wel gelijk men verneemt op de motieven dathoewel bij de wet van 1861 de vroegere wetten op de nationale militie niet buiten werking zijn gesteld, deze door die van 1861 toch blijkbaar worden vervangen omdat ook in de laatste wordt gesproken van het afgeven van zoodanig certificaatzonder dat daarbij in het onderwerpelijk geval straf is bedreigd. Onze vraagof alle bepalingen der wetten van 1817, en 1820, op de nationale militie hare kracht hebben verloren door die van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) is alzoo toestemmend beantwoord. Men zegt dat het openbaar ministerie van deze beslis sing in verzet is gekomen bij het provinciaal geregtshof in Noord-Brabant. Dezer dagen vond te Urk een treurig voorval plaats zooals hier nog niet is gebeurd hetwelk anderen tot waarschuwing kan dienen. Twee jongelingen schippersknechten gingen des avonds in een visehschuit slapen hetwelk hier onder de ongehuwde schippersgezellen de gewoonte is. De luiken ook dat van den schoorsteen der visehschuit lagen digt en omdat het sneeuwde werd nog het deurtje van het vooronder door hen gesloten, 's Mor gens kwamen ze niet volgens gewoonte hij hunne ouders of schippers te huis; hetgeen wel eenige zorg verwekte maar men dacht ze zouden wat langer dan gewoonlijk slapen. De schipper van een der jongelingen had den sleutel van zijn schuit noodigw elken de jongeling bij zich had ging hem zoeken en vond het deurtje van het vooronder der schuit gesloten doch de sleutel in het slot; hij sloot het deurtje open, en vond den eenen jongen reeds levenloosen den anderen met nog eenige flaauwe bewijzen van leven. Door aangebragte hulp werd de bezwijmde als in het leven terug gebragtmaar de ander een veelbelovend jongeling kon slechts als lijk hij zijne ouders, die reeds van bittere droefheid weenden te huis gebragt worden. Eenige oogenblikken daarna ontdekte men, dat het met nog drie andere jongelingen in een andere schuit, bijna hetzelfde geval was, die echter door aangebragte hulp tot grocte blijdschap der ouders van een anders geivissen dood gered werden. Die jongelingen waren niet door rook zoo men welligt zou denken in dien toestand gekomen, maar door stiklucht, die door de uitwaseming van een goed gedekten doofpot en eenig vuur, hetwelk in de- asch verborgen was alsmede door de sneeuw die alle reten en spleten dekte moet veroorzaakt zijn doch die evenwel zoo onmerkbaar was, dat zij, die hen in dien toestand vonden de stiklucht of de benaauwende damp niet konden bemerken. Dit geval kan tot waarschuwing voor anderen, bijzonder schippersvolkdienenom toch nooit in een geheel gesloten klein vertrek voor- of achteronder zich te slapen te leggen. Te Lochem is in den morgen van den 9 dezer uit de stadsgracht opgehaald het lijk van H. M., huisvrouw van J. II. L. daglooner aldaar. Vermoedelijk is dronken schap de oorzaak van dit ongeluk, daar zij zich zeer sterk aan het misbruik van sterken drank overgaf, en zelfs daartoe de aardap pelen enz. haar ter bereiding voor haar gezin gegeven, verkocht, ja op den 8 dezer nog een koffer in hare woning opengebroken en daaruit f 5 genomen heeftvan welk geld zij een paar uren later nog slechts 75 cents in bezit had. Ten zes ure des avonds heeft zij hare woning in beschonken staat verlaten en is daar niet weder teruggekeerd. DÜITSCHLAND. Men meldt uit Kopenhagen van 10 dezer. Een aantal burgers is te Flensburg gearres teerd wegens het zenden van een adres aan Keizer Napoleon waarin hem wordt gevraagd zijne hulp te verleenen om het Noordelijk gedeelte van Sleeswijk weder aan Denemarken toe te voegen. Uit Bern schrijft men dat volgens liet Glarrner dagblad de bewoners van Neltsall in den vroegen morgen van Vrijdag 3 dezer door een vreeselijk natuurverschijnsel uit deo slaap werden gewekt. Op eene breedte van meer dan een kwartier uurs en eene hoogte van 2000 voeten lieten zich namelijk van den steilen Wiggis 8 millioen kwadraat voeten versch gevallen sneeuw los. Van de kracht derbij eene zoo snelle vaartdoor eeno zoo ontzettend groote sneeuwmassa veroor zaakte luchtdrukking kan men zichzonder daarvan oogetuige te zijn, geen denkbeeld maken. Den 7 Maart 1817 bragt eene groodlawinede grootste bij menschen ge- heugenisde gemeente Nettstal eene op 60,000 gulden geschatte schade toe en kostte bovendien een mensch het leven. Had da sneeuwval van Vrijdag evenzeer bij dag plaats gegrepen dan zou men waarschijnlijk vela menschenlevens te betreuren hebben gehad. De sneeuworkaan bruischte met zoo donderend geweld door en over het dorp dat velen aan eene aardbeving dachten. In January 1839 en 1844 werden door zoodanige lawinen wel groote verwoestingen aatigarigtmaar zij gunnen met de nu veroorzaakte in geen vergelijking komen. Deze trof het ganscho dorp, in zijne geheele lengte van tusschen de 4 en 5000 voeten. Aan den voet van den Wiggis werden drie stallen geheel van den bodem weggevaagd en'een dozijn andere zwaar beschadigd. Zware beuken en mast hoornen die eenwen getart hadden werden van hunne wortels geruktof als liet geknakt. Meer dan duizend woudboomen liggen in stukken en brokken op den grond versprei i. Belangrijker nog is de aan de vruchtboomen veroorzaakte schadenaardien er ruim 300 voor het woeden van den sneeuworkaan be zweken zijn. De hoofdstraat is van het eene tot het andere einde met brokken van hoornen steenen balken enz. overdekt. Twc-o mannen die zich op den weg bevonden zijn den dood der verstikking ter naauwernood ontkomen. Men schrijft uit Elberveldt van 8 dezer. Het grootste gedeelte der uitgebreide stearine- en zeepfabriek van den beer F. W. Osterman te Onder-Barmen is gisteren voormiddag de prooi der vlammen geworden. Drie jonge

Zierikzeesche Courant | 1865 | | pagina 1